Bu wikiHow makalesi ile kendi Microsoft PowerPoint sununu nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin. PowerPoint, Microsoft Office programlarından biridir. Bu program hem Windows hem de Mac bilgisayarda mevcuttur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Yeni Bir PowerPoint Sunusu Oluşturmak

 1. 1
  PowerPoint’i aç. Turuncu kutu üzerine beyaz "P" yazılı PowerPoint uygulamasının simgesine tıkla. Tıkladığında PowerPoint şablonlar sayfası açılır.
 2. 2
  Mevcut şablonları incele. Beğendiğin bir şablon bulana kadar şablonlar sayfasında ilerle.
  • Şablonlar; özel renk grupları, yazı tipleri ve genel görünüm ögeleri gibi şeyleri içerir.
 3. 3
  Bir şablon seç. Kullanmak istediğin şablona tıkla. Şablon penceresi açılacaktır.
  • Herhangi bir şablon kullanmak istemiyorsan sayfanın üst sol tarafında bulunan Boş Sunu seçeneğine tıklaman yeterli olacaktır. Bu durumda diğer iki adımı atlayabilirsin.
 4. 4
  Mevcutsa bir tema seç. Birçok şablonun farklı renk grupları ya da pencerenin alt sağ tarafında renkli kutularla gösterilen temaları vardır. Bu kutulardan birine tıkladığında şablonun renk grubu ve/veya teması değişir.
  • Seçtiğin şablonda herhangi bir tema yoksa bu adımı geçebilirsin.
 5. 5
  Ardından Oluştur seçeneğine tıkla. Bu, pencerenin alt sağ köşesindedir. Tıkladığında şablonunu seçmiş ve PowerPoint sununu oluşturmuş olursun.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Başlık Slaytını Oluşturmak

 1. 1
  Başlık slaytının nasıl görünmesi gerektiğini kavra. PowerPoint sunundaki diğer slaytların aksine başlık slaytında başlık ve alt başlık dışında başka hiçbir içerik olmamalıdır. Bu, profesyonel bir PowerPoint sunusu hazırlamanın olmazsa olmazıdır.
  • Hazırlayacağın PowerPoint sunusunda detaylandırılmış bir başlık slaytının olması gerekiyorsa bu adımı geçebilirsin.
 2. 2
  Bir başlık ekle. İlk slaytın ortasındaki büyük metin kutusuna tıklayıp başlığını yaz.
  • Pencerenin üst tarafında bulunan turuncu şeritteki Giriş sekmesini kullanarak yazı tipini ve yazı tipi boyutunu değiştirebilirsin.
 3. 3
  Alt başlık ekle. Başlık metin kutusunun altındaki küçük metin kutusuna tıklayıp slaytında kullanmak istediğin alt başlığı yaz.
  • İstersen bu metin kutusunu boş da bırakabilirsin.
 4. 4
  Başlık metin kutularını düzenle. Farenin imlecini başlık kutusunun herhangi bir kenarına getir ve kutunun konumunu değiştirmek için imlecin olduğu kenara tıklayıp kutuyu sürükle.
  • Metin kutusunu küçültmek ya da büyütmek için de farenin imleci ile herhangi bir kenara tıklayıp imleci sürükleyip bırakabilirsin.
 5. 5
  Daha sonra Geçişler sekmesine tıkla. Bu, PowerPoint penceresinin üst tarafındadır. Tıkladığında sayfanın üst tarafında, slayta ekleyebileceğin birçok geçiş efekti belirir.
 6. 6
  Başlık slaytı için bir geçiş efekti seç. Slayta eklemek istediğin geçiş efektine tıkla. Böylelikle başlık slaytı ekleme işlemi tamamlanır. Artık sununun ana konusu ile ilgili diğer bir slayt ekleyebilirsin.
  • Fareyi geçiş efektinin üstüne getirdiğinde geçiş efektinin slaytta nasıl görüneceğini görebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Yeni Bir Slayt Eklemek

 1. 1
  Yeni bir slayt eklemek için Ekle sekmesine tıkla. Bu, PowerPoint penceresinin üst tarafındadır. Pencerenin üst tarafına yakın bir yerde yeni bir araç çubuğu açılır.
  • Mac bilgisayar kullanıyorsan bu sekme yerine Giriş sekmesine tıklaman gerekir.[1]
 2. 2
  Ardından Yeni Slayt seçeneğine tıkla. Bu, araç çubuğunun en sol tarafındadır. Tıkladığında bir açılır menü belirir.
 3. 3
  Slayt türü seç. Açılır menüde beliren, aşağıdaki slayt türlerinden birine tıklayarak bunu sununa ekleyebilirsin.
  • Başlık Slaytı
  • Başlık ve İçerik
  • Bölüm Üst Bilgisi
  • İki İçerik
  • Karşılaştırma
  • Yalnızca Başlık
  • Boş
  • Başlıklı İçerik
  • Başlıklı Resim
 4. 4
  İhtiyacın olacağını düşündüğün başka slaytlar ekle. Şüphesiz istediğin kadar slayt ekleyebilirsin ama önden birkaç slayt eklersen sunuda ilerlerken sunumun genel düzeni ve yerleşimi hakkında bir fikir edinirsin.
 5. 5
  Gerek duyduğunda slaytların yerini değiştir. PowerPoint sununda birden fazla slayt olduğunda PowerPoint penceresinin sol tarafındaki sütundan slayta tıklayıp slaytı aşağı veya yukarı sürükleyerek yerini değiştirebilirsin.
  • Başlık slaytı doğal olarak sunundaki ilk slayt olmalıdır. Yani solda yer alan sütundaki slaytların başında olmalıdır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Slaytlara İçerik Eklemek

 1. 1
  Herhangi bir slaytı seç. Sol sütunda slaytların ön görünümü vardır. Düzenlemek istediğin slayta tıkla. Tıkladığında slayt, ana sunu penceresinde açılır.
 2. 2
  Metin kutusu var mı, bak. Metin kutusu olan bir slayt seçtiysen bu slayta metin ekleyebilirsin.
  • Seçtiğin slaytın şablonunda metin kutusu yoksa bu adımı ve sonraki iki adımı atlayabilirsin.
 3. 3
  Slayta metin ekle. Metin kutusuna tıklayıp eklemek istediğin şeyi yaz.
  • PowerPoint’teki metin kutuları, içeriğin durumuna bağlı olarak metni otomatik olarak düzenleyecektir (örneğin madde işaretleri eklemek).
 4. 4
  Slayttaki metni düzenle. Gerektiği takdirde değiştirmek istediğin metni seçip Giriş sekmesine tıkla ve araç çubuğundaki "Yazı Tipi" bölümünden metin düzenleme seçeneklerini incele.
  • Mevcut yazı tipine tıklayıp ardından seçmek istediğin yazı tipine tıklayarak metnin yazı tipini değiştirebilirsin.
  • Metnin yazı tipi boyutunu değiştirmek istersen numaralı açılır kutuya ve ardından yazı tipi boyutunu artırmak istiyorsan daha büyük bir sayıya, azaltmak istiyorsan daha küçük bir sayıya tıkla.
  • Bu sekmedeyken ayrıca metnin rengini, kalın yazı tipi, italik yazı tipi ve altı çizili seçeneklerini değiştirebilirsin.
 5. 5
  Slayta resim ekle. Slaytına resim eklemek istersen araç çubuğunda önce Ekle sekmesine, ardından Resimler seçeneğine tıklayıp bir resim seçebilirsin.
 6. 6
  Slaytın içeriğini düzenle. Başlık slaytında olduğu gibi burada da slaytın içindeki ögeleri tutup çekerek ögelerin yerlerini değiştirebilirsin.
  • Özellikle de fotoğrafları, üstüne tıklayıp çekerek ya da herhangi bir köşesinden yukarı aşağı çekerek küçültebilir ya da büyütebilirsin.
 7. 7
  Bunu sunundaki her bir slayt için tekrarla. Sunudaki tüm slaytları tamamladığında diğer adıma geçebilirsin.
  • Slaytların düzenli olmasını ama dikkat dağıtıcı olmamasını sağla. Metinlerdeki kelime sayısının her bir slayt için 33 kelime ya da daha az olması idealdir.[2]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Geçiş Efektleri Eklemek

 1. 1
  Bir slayt seç. PowerPoint penceresinin sol tarafındaki sütundan, geçiş efekti uygulamak istediğin slayta tıkla.
 2. 2
  Geçiş efekti eklemek için Geçişler sekmesine tıkla. Bu, PowerPoint penceresinin üst tarafındadır. Tıkladığında pencerenin üst tarafındaki Geçişler araç çubuğu açılır.
 3. 3
  Mevcut geçiş efektlerini incele. Sen sunum yaparken geçişler aniden belirerek slaytını ilgi çekici ve göz kamaştırıcı yapar. Mevcut geçiş efektlerini pencerenin üst tarafında bulabilirsin.
 4. 4
  Geçiş efektinin ön izlemesini görüntüle. Pencerenin üst tarafında bulunan bir geçiş efektine tıklayıp slaytında nasıl görüneceğini izleyebilirsin.
 5. 5
  Kullanmak istediğin geçiş efektini seç. Hangi geçiş efektini kullanacağına karar verdiğinde seçmek için üzerine tıkla. Seçtiğin geçiş efekti mevcut slayta uygulanır.
 6. 6
  Slayt içeriğine geçiş efekti ekle. Geçiş efektlerini belirli bir slayt içeriğine eklemek için (örneğin bir resme ya da madde işaretine) slayt içeriğini seçip pencerenin üst tarafındaki Animasyonlar sekmesine tıkla ve buradan kullanmak istediğin geçiş efektini seç.
  • Geçiş efekti eklediğin slayt içeriği efekt sırasına göre slaytta belirir. Örneğin bir slaytta önce resme animasyon ekleyip ardından başlığa animasyon eklediysen resim, başlıktan önce belirir.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Sunuyu Kontrol Edip Kaydetmek

 1. 1
  PowerPoint sununu gözden geçir. PowerPoint sununa tüm slaytları içerikleriyle birlikte eklediğinde hiçbir şeyi unutmadığından emin olmak için slaytlara tek tek bak.
 2. 2
  Daha sonra Slayt Gösterisi sekmesine tıkla. Bu sekme pencerenin üst tarafındadır. Tıkladığında Slayt Gösterisi araç çubuğu açılır.
 3. 3
  Ardından Baştan Başla seçeneğine tıkla. Bu, araç çubuğunun en sol köşesindedir. PowerPoint sunusu slayt gösterisi görünümünde açılır.
 4. 4
  Slayt gösterisi görünümünde slaytlarda ilerle. Slaytlarda ileri ve geri gitmek için sağ ve sol ok tuşlarını kullanabilirsin.
  • Sunudan çıkman gerekiyorsa Esc tuşuna bas.
 5. 5
  İlerlemeden önce gerekli değişikleri yap. Slaytları incelemeyi bitirdiğinde unuttuğun ayrıntıları ekle, çıkarmak istediğin içerikleri sil ve yapman gereken başka bir değişiklik varsa onu yap.
 6. 6
  PowerPoint sununu kaydet. Kaydedilen sunu dosyası herhangi bir Windows bilgisayarda ya da PowerPoint yüklü olan Mac bilgisayarda açılabilir durumda olacaktır:
  • Windows – Önce Dosya sekmesine, ardından Kaydet seçeneğine tıkla. Bu Bilgisayar seçeneğine çift tıklayıp kaydetme konumu seç ve ardından sunu dosyana bir ad verip Kaydet seçeneğine tıkla.
  • Mac – Önce Dosya sekmesine, ardından Farklı Kaydet... seçeneğine tıkla. "Farklı Kaydet" alanında sunu dosyana bir ad verip "Nereye" kutusuna tıkla ve bir klasöre tıklayıp dosyanın kaydedileceği konumu seç. Son olarak Kaydet seçeneğine tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Bilgisayarında Microsoft Office yüklü değilse PowerPoint sunusu hazırlamak için Apple Keynote programını ya da Google Slaytlar’ı kullanabilirsin.
 • Bilgisayarının kapanma ya da bozulma ihtimaline karşın yaptığın her ilerlemeden sonra mutlaka sununu kaydet.
 • PowerPoint sununu varsayılan .ppt fotmatında değil de .pps formatında kaydedersen sunu dosyasına çift tıkladığında sunu, slayt gösterisi görünümünde açılır.
Reklam

Uyarılar

 • Profesyonel PowerPoint sunularında tek bir slaytta aşırı uzun bir metin yer almaz.
 • PowerPoint sunun (ya da sunu içindeki bazı özellikler) PowerPoint’in oldukça eski sürümlerinde açılmayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.373 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.373 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam