PowerPoint sununu, videolar ekleyerek etkileyici bir hâle getirebilirsin. Bilgisayarında bir video dosyası varsa onu sununa yerleştirebilirsin. YouTube videolarını da yerleştirebilirsin. PowerPoint'in eski bir sürümünü kullanıyorsan videoyu yerleştirmek yerine video dosyalarının bağlantısını ekleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bir Dosyadan Video Yerleştirme

 1. 1
  Office'in en son güncellemelerinin yüklendiğinden emin ol. Office'in en son güncellemelerini yüklediysen video eklemede en iyi sonuçları elde edersin. Office güncelleştirmeleri, Windows Update hizmeti aracılığıyla yüklenir.
  • Bu işlem PowerPoint 2016, 2013 ve 2010'da geçerli olacaktır.
 2. 2
  Video eklemek istediğin slaytı aç. Videoyu sunundaki herhangi bir slayta yerleştirebilirsin.
 3. 3
  "Ekle" sekmesine tıkla. Tıkladığında çeşitli Ekleme seçenekleri gösterilecek.
 4. 4
  "Medya" bölümündeki "Video" butonuna tıkla. Küçük bir menü belirecek.
 5. 5
  "Bilgisayarımdaki Video" seçeneğini seç. Seçtiğinde dosya göz atma penceresi açılacak.
  • Mac kullanıyorsan "Dosyadan Film" seçeneğini seç.
 6. 6
  Eklemek istediğin videoyu bul. Eklemek istediğin video dosyasına göz atmak için dosya gezginini kullan. Video dosyası ararken aklında bulunması gereken birkaç şey var:
  • Farklı PowerPoint sürümleri, farklı video formatlarını destekler. 2016 sürümü, MP4 ve MKV dâhil olmak üzere çoğu dosya türünü, 2010 sürümü ise en az dosya türünü (sadece MPG, WMV, ASF ve AVI) destekler.[1]
  • AVI formatını kullanmaktan kaçın çünkü bunlarda genellikle videonun oynatılmasını zorlaştıran ek kodekler gerekir. Bu AVI dosyalarını daha uyumlu olan MP4 formatına dönüştürmek için ücretsiz Adapter programını kullanabilirsin.
 7. 7
  Video, sununa eklenirken bekle. Bu işlemin süresi, videonun boyutuna bağlı olarak değişir. İlerleme, ekranın altında gösterilecek.
 8. 8
  "Kayıttan Yürüt" sekmesine tıkla. Bu, eklediğin video için yürütme ayarlarını düzenlemeni sağlar. Sekmeyi göremiyorsan videonun seçili olduğundan emin ol.
 9. 9
  Videonun oynatılmaya nasıl başlayacağını seçmek için "Başlangıç" açılır menüsünü kullan. Varsayılan ayar olarak videonun oynatılmaya başlaması için videonun tıklanması gerekir. "Otomatik Olarak" seçeneğini seçersen video, slayt açılır açılmaz başlayacak.
  • Uygun kutuları işaretleyerek video döngüsü yapabilir veya videoyu otomatik olarak geri sarabilirsin.
 10. 10
  Köşelerden sürükleyerek videoyu yeniden boyutlandır. Köşelerden sürükleyerek videoyu farklı boyutlarda ayarlayabilirsin. Slaytta yeniden konumlandırmak için videoya tıklayıp onu sürükleyebilirsin.
 11. 11
  Sununu, yerleştirdiğin video ile birlikte kaydet. Video, PowerPoint dosyasının içindeki videoyu içeren sunuya yerleştirilmiştir. Video, sununun içine yerleştirildiğinden videoyu sunuyla birlikte göndermek konusunda endişelenmene gerek yok. Bu, sunu dosyasının boyutunun video dosyasını içerecek şekilde artacağı anlamına gelir.
  • Sunuyu, yerleştirilmiş dosyayla kaydetmek için özel bir şey yapmana gerek yok. Sadece Dosya sekmesinden "Kaydet" seçeneğini seç ve sununu normalde yaptığın gibi kaydet.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir YouTube Videosu Yerleştirme

 1. 1
  Office'i en son sürüme güncelle. Office'in en son sürümünü kullandığında YouTube videosunu sorunsuz bir şekilde yerleştirebilirsin. Office, Windows Update yardımcı programı kullanılarak güncellenir.[2]
  • YouTube videolarını PowerPoint 2016, 2013 ve 2010'da yerleştirebilirsin. YouTube, desteklenen tek video yayını sitesidir.
  • YouTube videolarını PowerPoint'in Mac sürümlerinde yerleştiremezsin.[3]
 2. 2
  Yerleştirmek istediğin YouTube videosunu aç. Sununa yerleştirmek istediğin YouTube videosunun sayfasını açmak için İnternet tarayıcını kullan.
  • YouTube, video yerleştirmek için PowerPoint tarafından desteklenen tek video yayını sitesidir.
 3. 3
  YouTube sayfasındaki "Paylaş" butonuna tıkla. Bu, video için paylaşım seçeneklerini açacak.
 4. 4
  "Yerleştir" sekmesine tıkla. Bu sekme, "Paylaş" butonuna tıkladıktan sonra görünür.
 5. 5
  Vurgulanan yerleştirme kodunu kopyala. Yerleştirme kodu otomatik olarak vurgulanacak. Ctrl+C tuşlarına bas veya seçimin üzerine sağ tıklayıp "Kopyala" seçeneğine tıkla.
 6. 6
  PowerPoint'te videoyu yerleştirmek istediğin slaytı aç. Videoyu sunundaki herhangi bir slayta yerleştirebilirsin.
 7. 7
  PowerPoint'te "Ekle" sekmesine tıkla. Sununa farklı türde nesneler eklemek için seçenekler göreceksin.
 8. 8
  "Video" butonuna tıkla ve "Çevrimiçi Video" seçeneğini seç. PowerPoint 2010 kullanıyorsan bunun yerine "Web Sitesinden Video" seçeneğine tıkla.
 9. 9
  "Ekleme kodunu buraya yapıştır" kutusuna tıkla ve kopyalanan kodu yapıştır. Ya Ctrl+V tuşlarına bas ya da kutuya sağ tıklayıp "Yapıştır" seçeneğini seç.
  • PowerPoint 2010'da, kutuda "Web Sitesinden Video Ekle" yazacak.
 10. 10
  Videoyu yerleştir. Bir süre sonra, video slaytta görünecek. Muhtemelen tam bir siyah kutu gibi görünecek. Böyle görünmesi normal.[4]
 11. 11
  "Kayıttan Yürüt" sekmesine tıkla. Bu, video için yürütme seçeneklerini açacak. "Kayıttan Yürüt" sekmesini göremiyorsan yerleştirdiğin videonun seçili olduğundan emin ol.
 12. 12
  "Başlangıç" açılır menüsüne tıkla ve videonun nasıl oynatılacağını seç. Bu menüdeki seçeneklerden birini seçmezsen video, sunun sırasında oynatılmaz.
  • Burada ayarlayabileceğin birkaç yürütme seçeneği daha var ancak "Başlangıç" seçeneği videonun oynatılması için en önemli seçenektir.
 13. 13
  Sunum yaparken İnternet'e bağlı olduğundan emin ol. YouTube videosu yalnızca İnternet'e bağlıysan oynatılır. Videoyu yerleştirdiğinde onu çevrim dışı oynatamazsın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Video Dosyalarını Ekleme (PowerPoint 2007)

 1. 1
  Video dosyasını PowerPoint dosyasıyla aynı dizine yerleştir. PowerPoint 2007 veya daha önceki bir sürümü kullanıyorsan video dosyaları yerleştirilemez, "eklenir". Bu, videonun aslında PowerPoint sunu dosyasının içinde olmadığı anlamına gelir. Video dosyası sunu dosyasından ayrı olarak bulunur ve sunu, video dosyasını belirtilen konumdan yükler. Bir köprü bağlantı görmezsin ancak PowerPoint'in videoyu oynatmak için bilgisayarda videonun bulunduğu tam konumu bilmesi gerekir.
  • Videolar yalnızca PowerPoint 2010'da veya daha yeni sürümlerde "yerleştirilebilir" (sunu dosyasının içine eklenir).
 2. 2
  Video eklemek istediğin slaytı aç. PowerPoint sunundaki herhangi bir slayta video ekleyebilirsin.
 3. 3
  "Ekle" sekmesine tıkla. Tıkladığında, sunuya nesne eklemek için çeşitli seçenekler göreceksin.
 4. 4
  "Video" butonuna tıklayıp "Dosyadan Video" seçeneğini seç. Dosya göz atma penceresi açılacak ve video dosyanı seçebileceksin.
 5. 5
  Eklemek istediğin video dosyasına göz at. PowerPoint 2007, AVI, MPG ve WMV dâhil yalnızca birkaç video formatını destekler. AVI dosyalarını kullanıyorsan videoyu oynatmaya çalışırken kodek sorunlarını önlemek için AVI dosyalarını önce MPG veya WMV'ye dönüştürmek isteyebilirsin.[5]
 6. 6
  Videonun nasıl oynatılmaya başlayacağını seç. Videoyu seçtikten sonra, onun nasıl oynatılmaya başlayacağını seçmen istenecek. "Otomatik Olarak" seçeneğini seçersen video slayt açılır açılmaz başlayacak. "Üzerine Tıklandığında" seçeneğini seçersen videonun oynatılmaya başlaması için videoya tıklaman gerekir.[6]
 7. 7
  Sunuyu gönderiyorsan "Sunuyu CD İçin Paketle" özelliğini kullan. Video belirli bir konumdan oynatıldığından, videoyu göndermeyip yalnızca sunuyu gönderirsen alıcı videoyu izleyemez. "Sunuyu CD İçin Paketle" özelliğini kullandığında sunuyu ve ilgili medyayı tek bir paket olarak gönderebilirsin.
  • Office butonuna tıkla ve "Yayımla" seçeneğini seç.
  • "Sunuyu CD İçin Paketle" seçeneğini seçip ardından sunuyu seç.
  • "Seçenekler" menüsünde "Bağlı dosyalar" seçeneğinin seçili olduğundan emin ol.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.505 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.505 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam