Polyester, çekmeye dayanıklı, sağlam bir materyaldir. Çamaşır kurutucu kullanmayı planlıyorsan bu harikadır ama elinde sana büyük gelen bir tişört varsa öyle değildir. Yine de bu işe zaman ayırırsan ve çaba gösterirsen polyester giysileri etkin şekilde küçültebilirsin. Giysinin çok fazla küçülmesine gerek yoksa sadece çamaşır makineni ve kurutucunu kullanman yeterli olacaktır. Giysiyi daha da küçültmek istiyorsan ütü kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Yıkamak ve Kurulamak

 1. 1
  Giysinin tersini çevir. Polyesteri küçültmeye yetecek kadar yüksek ısı, renkleri de soldurur. Yıkamadan önce giysinin tersini çevirmek, rengini korumasına yardım edecektir.[1]
  • Birden fazla giysiyi bir arada yıkamaktan kaçın. Giysinin tersini çevirmek renk solmasını azaltır ama renklerin birbirine karışmasını engellemez.
 2. 2
  Giysiyi aşırı sıcak suda yıka. Çamaşır makinesini en sıcak su ve en uzun yıkama programına ayarla. Hem yıkamanın hem durulamanın sıcak suda olmasını sağla çünkü polyester giysileri küçültmekte sıcak su, soğuk sudan çok daha etkilidir.[2]
  • Çamaşır makinesine deterjan eklemene gerek yok ama küçültme işlemini engellemeyecektir. Giysiyi küçültmenin yanında yıkamak da istiyorsan ancak o zaman deterjan ekle.[3]
 3. 3
  Giysiyi hemen kurutucuya koy. En sıcak ısı ayarını ve en uzun kurutma programını kullanarak giysiyi kurut. Giysiyi küçültme işinin çoğunu yapacak olan aşırı ısıdır.
 4. 4
  Giysinin küçülüp küçülmediğine bak. Giysiyi kurutucudan çıkar ve oda sıcaklığında soğumasını bekle. Daha fazla küçülmesi gerekiyorsa yıkama ve kurutma adımlarını tekrarla.[4]
  • Giysiyi ne kadar çok yıkayıp kurutursan renginin o kadar solduğunu fark edebileceğini aklında bulundur.
  • Bunu sadece birkaç kez daha dene. Hâlâ kayda değer bir küçülme elde edemediysen ütü kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Ütü Kullanmak

 1. 1
  Giysiyi sıcak suyla yıka. Çamaşır makinesini en sıcak su ayarına ve en uzun yıkama programına getir. Sıcak yıkama ve sıcak durulama ayarlarını kullan.[5]
 2. 2
  Islak giysiyi ütü masasına koy. Yıkama programı bittikten hemen sonra, polyester giysiyi çamaşır makinesinden alıp ütü masasına koy. Renk solması riskini azaltmak için giysinin hâlâ tersinin çevrili olduğundan emin ol.[6]
 3. 3
  Giysinin üzerine bir ütü bezi ser. Bezin giysiyi tamamen kapladığından emin ol. Bu, ütünün giysine zarar vermesini engelleyecektir.
 4. 4
  Düşük ila orta ayarda ütüle. Düşük ayar kullanmak polyesterin aşırı sertleşmesini engeller. Ütüyü giysinin üzerinde gezdir. Giysi tamamen kuruyuncaya kadar ütülemeye devam et.
  • Ütüdeki buhar ayarını kullanma. Kuru bir ütü, üstünden geçerken polyesteri kurutacaktır ve senin aradığın şey de tam olarak bu.
 5. 5
  Bitince giysinin küçülüp küçülmediğine bak. Ütüleme işlemini sakın tekrarlama çünkü bu, polyestere zarar verebilir ve renklerin solmasına yol açabilir.[7] Giysiyi ütülemenin yanında zaten bir defadan fazla yıkayıp kuruttuysan büyük ihtimalle artık bundan daha fazla küçülmeyecektir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 16.464 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 16.464 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam