Poşe yumurta, katı ya da sıvı yağ kullanmanı gerektirmediği için, sağlıklı bir yumurta pişirme yöntemidir. Poşe yumurtayı tek başına, salatayla, ekmekle ya da çılbır hâlinde yiyebilirsin. Kusursuz bir poşe yumurtanın pürüzsüz, patlamamış bir sarısı ve etrafını düzgünce saran parlak ve opak bir akı vardır. Böyle kusursuz bir şey pişirme düşüncesi ilkin gözünü korkutabilir ama aslında yumurta haşlama kalıbı kullanmadan bile kolayca altından kalkabilirsin. Bu talimatları takip edersen misafirlerini günün her öğününde etkileyecek bir poşe yumurta pişirmek çocuk oyuncağı!

Malzemeler

 • Yumurta (kaç tane istiyorsan)
 • Su
 • Beyaz sirke (isteğe bağlı)

Adımlar

 1. 1
  Yumurtaları suda pişirmeden önce her şeyi hazırlamalısın. Harika bir poşe yumurta için en önemli şey zamanlamadır.
  • Yumurtanın yanında servis edeceğin her şey, mesela kızarmış ekmek, etler ve patates aynı anda hazır olmalıdır.
  • Eğer birden çok kişi için yemek yapıyorsan diğer yemekleri fırında, güneş alan bir pencere kenarında ya da içi sıcak su dolu bir tencerenin üstünde sıcak tutman gerekebilir. Bunda bir sakınca yok ama yumurtayı daima en son pişirmelisin. Üç dakikanın nasıl çabuk geçtiğine şaşıp kalacaksın. Sen portakal suyunu hazırlayana kadar, o muhteşem pişmiş poşe yumurtalar bir anda kaskatı kesilebilir.
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Yumurtaları Tencerede Haşlamak

 1. 1
  Poşe yumurta pişirmek için uygun bir tencere seç. Bu tencere yayvan olmalı çünkü yumurta haşlama kalıbı kullanmadan iyi poşe yumurta pişirmenin sırrı, yumurtayı içten içe kaynayan suyla dolu geniş ama sığ bir tencereye usulca dökmektir. Tencere 1,5 litre ya da 10 cm derinlikte su alabilmelidir.
 2. 2
  Suyu doldur. Tencereyi üçte ikisine kadar ya da biraz daha fazla suyla doldur ve hafifçe kaynat.
  • Yumurtanın daha lezzetli olmasını istiyorsan suda değil sütte de pişirebilirsin.
 3. 3
  Yumurtaların katılaşmasına yardımcı olmak için, suya 10 ml (1-2 tatlı kaşığı) beyaz sirke ekle. Sirke koyman şart değil ama sirke, yumurta akını katılaştırdığı için yumurtanın daha güzel görünmesini sağlar.
  • Diğer sirkeler de (balzamik sirke, kırmızı şarap sirkesi, elma sirkesi) iş görür ve poşe yumurtaya harika bir lezzet katar ama muhtemelen yumurtanın rengini de değiştirir.
  • Larousse Gastronomique Ansiklopedisi, suyun her 1 litresine (4 1/3 su bardağına) 1 çorba kaşığı sirke eklenmesini öneriyor. Şef Michael Romano’ysa litre başına bir tatlı kaşığı sirkeyi tavsiye ediyor.[1]
  • Limon suyu da yumurtanın koyulaşmasını sağlar ama onun da tadı yumurtaya geçer. Bazıları tuz da ekler ama tuz, yumurtanın katılaşmasını engelleyebilir, o yüzden kullanmaman daha iyidir.
  • Şayet sirke kullanırsan yumurtalarda sirke tadı olacaktır. Şef Michael Romano’nun dediğine göre, restoranlarda içi tuzlu ama sirkesiz sıcak su dolu bir tencere daha bulunduruluyor ve poşe yumurtalar buna daldırılıyor. Bu hem yumurtayı tuzlu hâle getiriyor hem de sirke tadını alıyor. [1]
 4. 4
  Yumurtaları seç. Yumurta ne kadar tazeyse bu yöntemle o kadar güzel pişer çünkü akı daha yoğundur. Olabildiğince taze yumurta kullan; doğrudan kümesten alıp pişirdiğin bir yumurta, anında katılaşacağı için sirke koymana bile gerek kalmaz.
 5. 5
  Poşe yumurtayı acele etmeden pişir. En iyi sonuçlar için her defasında sadece bir yumurta pişir. Birden fazla yumurtayı aynı anda pişirmeye kalkışırsan birbirlerine karışabilirler. Eğer buna mecbursan dört taneden fazlasını birlikte pişirme çünkü zamanlama şaşar ve yumurtalar kaçınılmaz biçimde birbirlerine karışır. Aşağıdaki talimatlar bir ila dört yumurtayı aynı anda pişirmek için geçerlidir.
 6. 6
  Yumurtayı küçük bir çerez kabına, kâseye ya da çorba kepçesine kır. Bunu, yumurtanın görünümünü bozmayacak biçimde, dikkatlice yap. Alternatif olarak, yumurtayı küçük, düz bir tabağa kırabilirsin çünkü yumurtayı su dolu tencereye aktarmayı kolaylaştırır. Yumurtayı kırarken sarısını parçalamamaya dikkat et.
  • Yumurtanın kâseden ya da tabaktan tencereye aktarılırken patlama olasılığına karşı bazıları bu adımı atlamayı ve yumurtayı doğrudan suya kırmayı öneriyor. Bunu tercih edersen dikkatli ol ve yumurtaları suya birer birer kır. Unutma ki yumurtayı suya değil de bir bardağa kırarsan kırılmış yumurtaların kendi küçük "protein kozasına" dönme ihtimali de var. Deneyip senin için hangisinin en iyi olduğuna bakabilirsin.
 7. 7
  Su kaynayınca ısıyı düşür, hafif hafif kaynasın. Suyun çok yavaş kaynaması ve sıcaklığın 71-82ºC aralığında olması gerekiyor.
  • Sakın yumurtaları kaynar suya (100ºC) atma çünkü bu, yumurtaları sertleştirir ve lezzetsiz olmasına yol açar.
 8. 8
  Tek bir yumurtayı hafifçe kaynayan suya atmadan önce, suyu döndürerek biraz soğut.
 9. 9
  Yumurtayı hafifçe kaynayan ve kendi etrafında dönen suyun tam ortasına çok dikkatli biçimde bırak. Yumurtanın şeklinin bozulmaması için, suyu dairesel hareketlerle döndürmeye devam et.
  • Şef Michael Romano, yumurtanın sarısını akıyla sarmalamak için üstünü iyice su içinde bırakmayı ve yaklaşık 20 saniye ya da yumurtanın akı katılaşana kadar şekil vermeyi öneriyor.[1]
 10. 10
  Pişene kadar 3-5 dakika bekle. Yumurtanın akı katılaşıp sarısı da yoğunlaşmaya başlayınca yumurta pişmiş demektir.
 11. 11
  Birden çok yumurtayı aynı anda pişireceksen kaynayan suyu döndürme. İlk kâseyi, kenarı suyun yüzeyine belli belirsiz değecek kadar yaklaştır ve dikkatli ama hızlı bir hareketle yumurtayı suya dök.
  • Bu adımı hızla diğer yumurtalar için de tekrarla ve 10-15 saniyelik aralıklarla onları da ekle. Tencerede yumurtalar için bolca yer bırak. Tencerenin büyüklüğüne bağlı olarak bir defada iki ya da üç yumurta pişirmen uygun olur.
  • Her bir yumurtayı üç dakika pişirdikten sonra çıkar.
 12. 12
  Poşe yumurtayı delikli bir kaşıkla al. Fazla suyunu tencerenin içine süzdürüp hemen tabaklara koy. Larousse Gastronomique Ansiklopedisi yumurtaları soğuk suya sokup çıkarmayı, sonra bir bezin üstünde suyunu süzmeyi öneriyor. Şef Michael Romeno’ysa yumurtaları hafifçe kaynayan tuzlu suya 30 saniye batırmayı, sonra kuru bir bezin üstüne koyarak fazla suyunu almayı tavsiye ediyor.
  • Yumurtanın kenarı yeterince düzgün değilse bir mutfak makasıyla kes. Bu bir aşçı sırrıdır.
 13. 13
  Servis et. Poşe yumurtayı sudan alıp süzer süzmez servis etmen gerekir. Bu yumurtalar çok çabuk soğur ve soğuduktan sonra da bir şeye benzemez.
  • Kalın dilimli kızarmış ekmekle servis et.
  • Yanında kuru fasulye, pişmiş domates ve sosisle servis et.
  • Salatayla servis et.
  • Pide ekmeğiyle servis et.
  • Sebzelerin üstünde servis et.
  • Poşe yumurtaları tereyağı sürülmüş kızarmış ekmeğin üstüne koyduktan sonra çeşitli soslar dökebilir, yanında jambon ya da pastırmayla servis edebilirsin.
  • Poşe yumurtayı çılbır olarak servis edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Yumurta Haşlama Kalıbı Kullanmak

 1. 1
  Bir önceki yöntemle aynı adımları uygula. Ancak sıra yumurtayı eklemeye geldiğinde, suya önce yumurta haşlama kalıbını koy. Bu kalıbın, tencerenin kenarına tutunan bir kancası olmalı. Önce bunu tencerenin kenarına tuttur, sonra yumurtayı özenle kalıbın üstüne aktar.
 2. 2
  Yumurtayı doğrudan haşlama kalıbının üstüne koy.
 3. 3
  Yukarıda anlatıldığı gibi pişir, sonra yumurta kalıbını yumurtayla birlikte çıkar. Suyunu süz ve yukarıda anlatıldığı gibi servis et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Silikon Yumurta Haşlama Kalıbı Kullanmak

 1. 1
  Eğer mutfak eşyaları satan iyi bir mağazaya gidebilirsen oradan küçük bir silikon yumurta haşlama kabı ya da bir silikon yumurta haşlama seti al (sette genelde şeffaf kapaklı bir de tencere bulunur). Bu gayet ucuz bir seçenek ve bu kalıpların kullanımı çok kolay.
 2. 2
  Kabı tencerenin içine koy.
 3. 3
  Suyu hafifçe kaynat ve yumurtaları kapların içine kır.
 4. 4
  Tencerede kapağı kapalı hâlde 8 dakika haşla (deniz seviyesinde).
 5. 5
  Haşlanmış yumurtayı bir tereyağ bıçağıyla kabın kenarından ayır, sonra kabı kızarmış ekmeğin üstüne ters çevir.
 6. 6
  Servis et.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Poşe Yumurtaları Önceden Hazırlamak

 1. 1
  Yumurtaların anında servis edilmesiyle ilgili söylenenlere rağmen, Julia Child’ın ve Michael Romano gibi diğer şeflerin belirttiği gibi, çok sayıda insana yemek hazırlayan ve başını kaşıyacak zamanı olmayan şefler poşe yumurtaları önceden pişirebilirler.
 2. 2
  Poşe yumurtaları yukarıda anlatıldığı gibi pişir.
 3. 3
  Poşe yumurtaları buzlu suya batırıp soğut. Servis edeceğin zaman gelene kadar buzdolabına koy. Poşe yumurta buzdolabında bir gün kadar tazeliğini korur.
 4. 4
  Yumurtaları hafifçe kaynayan tuzlu suya 20-30 saniyeliğine batırdığında (bir dakikayı sakın geçirme) hemen servise hazır olacaktır. Yumurtaları bundan fazla pişirme. Yukarıdaki servis önerilerine uy.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Yumurtanın Sarısı Suda Patlarsa Yapılacaklar

 1. 1
  Yumurtanın sarısı suda dağılırsa panikleme. Delikli bir kaşık kullan ve tencerenin kenarlarındaki suyu hafifçe karıştırarak yumurtaya yuvarlak bir şekil ver. Tıpkı yukarıdaki gibi servis et.
 2. 2
  Eğer dikkatlice karıştırmak işe yaramazsa ve şekli düzgün olmazsa piştikten sonra yumurtayı delikli bir kaşıkla al. Bir dilim taze ekmeğin ya da sarımsaklı ekmeğin üstünde servis et. Üstüne baharat, yanına sebze ekle ve istediğin bir sosu (Hollandez sos, mayonez ya da Bin Ada sosu) dök. Bu, yumurtanın patlayan sarısını kamufle edecektir.
  • Misafirlerin dikkatini dağıtmak için yumurtanın yanına makarna, kebap, sosis, sandviç ekmeği ve çorba gibi başka öğünden kalma yiyecekleri koyabilirsin.
  • Not: Bu kurtarma yöntemi tek bir yumurta için önerilir. Daha fazla yumurtayı kızarmış ekmeğin ya da bir başka yemeğin içinde saklayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Poşe yumurtayı küçük bir saplı Teflon tencerede de pişirebilirsin. Bu tencereler yumurtayı örtecek kadar su alır, bir defada iki yumurta sığdırabilirsin ve yumurtayı bozmadan tencereye koymak ya da oradan almak daha kolaydır.
 • Poşe yumurtanın biçimini korumak için bir poşe yumurta halkası kullanabilirsin. Bu metal halkaları mutfak malzemesi satan dükkânlardan bulabilirsin.
 • Yapışmayan, çelik, elektrikli ve mikrodalga yumurta haşlayıcıları da poşe yumurta yapmak için kullanılabilir. Tek yapman gereken ilgili aletin kullanım talimatlarına uymak.
 • Aşırı yağ kullanma.
 • Kapağı ve tabanı çıkarılmış ton balığı tenekeleri, acil durumda poşe yumurta pişirme halkası olarak kullanılabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Yumurtanın sarısı, yumurtayı kırarken ya da suya koyarken patlarsa bu yumurtayı kullanamazsın. Sudan çıkar ve mümkünse başka bir yemekte kullan. Belki yağda yumurta isteyen vardır.
 • Yumurtayı doğrudan kaynar suya (100ºC) koyma! Bu yumurtanın hem tadını hem de dokusunu olumsuz olarak etkileyebilir çünkü şiddetli biçimde kaynayan su, yumurtayı paramparça edebilir. Bir kural olarak suyu önce kaynat, sonra altını kısarak hafif ya da çok hafif kaynayacağı bir sıcaklığa getir; yumurtayı sonra pişir.
 • İçi tamamen pişmemiş yumurtaları daha sonra yemek üzere saklama.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Yapışkan Pirinç Normal Pirinç Kullanarak Nasıl Yapılır?
Reklam

Referanslar

 1. 1,01,11,2DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X
 2. John Newton, Food: The Essential A-Z Guide, p. 132, (2001), ISBN 1-74045-031-0 – research source
 3. Good Housekeeping, Complete Cookbook, p. 28, (2000), ISBN 0-00-710074-4 – research source
 4. Larousse Gastronomique, Poached eggs, p. 402, (2009), ISBN 978-0-600-62042-6 – research source
 5. DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X – research source

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 78 kişi çalıştı. Bu makale 75.504 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 75.504 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam