Eğitimsiz bir göze platin, gümüş ve 925 ayar gümüş ilk bakışta çok benzer görünebilir. Ancak biraz pratik yaparak farkı hemen anlayabileceksin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Mücevherini İncelemek

 1. 1
  Mücevherindeki tanımlayıcı işaretleri bul. Bu işaretler metale kazınmış olur. Mücevherin tokası varsa işaretler muhtemelen tokanın arkasındadır. Mücevherde ayrıca ucundan sarkan işaretlerle kazınmış küçük bir metal etiket olabilir. Son olarak, mücevherin en büyük parçalarını ara.
  • Mücevherinde hiç işaret yoksa muhtemelen değerli bir metal değildir.
  Edward Lewand

  Edward Lewand

  Gemolog ve Onaylı Değerleyici
  Edward Lewand, mücevher sektöründe 36 yıldan fazla deneyime sahip bir Gemolog ve Onaylı Değerleyici’dir. Gemoloji alanındaki uzmanlığını 1979 yılında New York’taki G.I.A.’de (Amerika Gemoloji Enstitüsü) tamamlamıştır. Mücevherat, Antika ve İkinci El Mücevher, danışma ve bilirkişilik çalışmalarında uzmanlaşmıştır. Amerikan Değerleyiciler Birliği’nin (AAA) Sertifikalı bir Değerleyicisi (ASA) ve Kıymetli Taş ile Mücevherler için Amerikan Değerleyiciler Derneği’nin Onaylı Kıdemli bir Değerleyicisi’dir.
  Edward Lewand
  Edward Lewand
  Gemolog ve Onaylı Değerleyici

  Parçanın rengini ve ağırlığını da incele. Platin ve gümüşü yan yana karşılaştırma şansın varsa aralarındaki farkları ayırt etmek kolaydır. Platin gümüşten çok daha yoğundur, bu yüzden daha ağır olacaktır. Ayrıca platin gerçekten beyaz değildir; aslında gri bir renktir.

 2. 2
  Mücevherin gümüş olduğunu gösteren işaretlere bak. Bazı madeni paraların ve mücevherlerin "999" numaralı damgası olacaktır. Bu, mücevherin 925 ayar gümüşten yapıldığını gösterir.[1] "925" rakamlarının ardından veya önünde "S" harfinin bulunduğu bir damga görürsen elindeki 925 ayar gümüştür. 925 ayar gümüş, genellikle bakır olan başka bir metal alaşımı ile karıştırılan %92,5 saflıktaki gümüştür.[2]
  • Örneğin, "S925" yazan bir damga mücevherin 925 ayar gümüş olduğunu gösterir.
  • Saf gümüş yumuşak olduğundan ve kolayca zarar gördüğünden saf gümüş mücevherler nadirdir.[3]
 3. 3
  Platin mücevheri gösteren herhangi bir işaret bul. Platin çok nadir bulunan ve pahalı bir metaldir. Bu nedenle, tüm platin mücevherler orijinalliğini göstermek için işaretlenir. "Platinum", "PLAT" veya "PT" ve ardından "950" veya "999" sayılarının geldiği kelimeler ara. Bu sayılar platinin saflığını ifade eder ve en saf olan “999”dur.[4]
  • Örneğin, gerçek bir platin mücevher parçası "PLAT999" yazılı bir damgaya sahip olabilir.
 4. 4
  Mücevherlerin üzerinde bir mıknatıs gezdir. Saf değerli metallerin çoğu manyetik değildir, bu nedenle mücevherin yanına bir mıknatıs yerleştirirsen herhangi bir hareket görmemen gerekir. Bununla birlikte, platin mücevherin bir mıknatısa tepki veriyorsa panik yapma. Saf platin yumuşak bir metaldir, bu nedenle cilayı güçlendirmek için alaşımlar eklenir. Oldukça sert olan kobalt, platin alaşımı olarak popüler hâle gelmekte. Kobalt biraz manyetik olduğu için bazı platin mücevherler mıknatısa tepki verebilir.[5]
  • Platin/kobalt alaşımları genellikle PLAT, Pt950 veya muhtemelen Pt950/Co olarak damgalanır.[6]
  • 925 ayar gümüşü sertleştirmek için kullanılan en yaygın alaşım, manyetik olmayan bakırdır. Mıknatısın çektiği .925 damgalı bir 925 ayar gümüş mücevher parçan varsa orijinalliğini doğrulamak için güvenilir bir kuyumcuya git.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Asit Çizilme Testi Setini Kullanmak

 1. 1
  Doğrulanması zor mücevherler için bir asit test seti kullan. Tanımlayıcı herhangi bir damga bulamazsan ve mücevherin kökeninden emin değilsen neden yapıldığını öğrenmek için bir test kiti kullan. İnternet'teki bir perakendeciden veya kuyumcu mağazasından bir asit test kiti satın al. Bu kit, bir zımpara taşı ve birkaç şişelenmiş asit içerir.
  • Hem gümüş hem de platin testi yapabilen bir kit satın al. Şişe etiketleri, testte hangi metal için kullanıldıklarını gösterecektir.
  • Kitte eldiven yoksa ayrı olarak birkaç tane satın al. Ellerine asit bulaşırsa cildin yanar.
 2. 2
  Mücevheri taşa sürt. Siyah arduvaz taşı düz bir yüzeye yerleştir. Bir çizgi oluşturmak için mücevheri hafifçe ileri geri hareketlerle taşa sürt.[7] Taş üzerine 2 veya 3 çizgi veya kullanacağın her test asidi için bir çizgi çiz. Örneğin; platin, gümüş ve altın için test yapıyorsan 3 çizgi çizeceksin.
  • Taşa sürtmek için mücevherin göze çarpmayan bir bölümünü seç. Taş, mücevherin küçük bir bölümünü çizecek ve zarar verecektir.
  • Çalışma yüzeyini çizilmelere karşı korumak için taşın altına bir havlu koy.
 3. 3
  Asitleri farklı metal çizgilerine damlat. Setinden bir asit testi seç ve az miktarda asidi dikkatlice çizilen çizgilerden birine damlat. Farklı asitleri karıştırmadığından emin ol, aksi takdirde sonuçlarını etkilersin.
  • Çoğu testte gümüş için özel asitler bulunur. Bununla birlikte, saf veya 925 ayar gümüşü belirlemek için bir 18 karat altın test asidi de kullanabilirsin.[8]
  • Asitle çalışırken daima eldiven giy.
  Edward Lewand

  Edward Lewand

  Gemolog ve Onaylı Değerleyici
  Edward Lewand, mücevher sektöründe 36 yıldan fazla deneyime sahip bir Gemolog ve Onaylı Değerleyici’dir. Gemoloji alanındaki uzmanlığını 1979 yılında New York’taki G.I.A.’de (Amerika Gemoloji Enstitüsü) tamamlamıştır. Mücevherat, Antika ve İkinci El Mücevher, danışma ve bilirkişilik çalışmalarında uzmanlaşmıştır. Amerikan Değerleyiciler Birliği’nin (AAA) Sertifikalı bir Değerleyicisi (ASA) ve Kıymetli Taş ile Mücevherler için Amerikan Değerleyiciler Derneği’nin Onaylı Kıdemli bir Değerleyicisi’dir.
  Edward Lewand
  Edward Lewand
  Gemolog ve Onaylı Değerleyici

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Platin testi yaparken bir taşa mücevherden küçük bir parça kazıyıp üzerine nitrik hidroklorik asit damlatırsın. Çizgi kalırsa platindir; çözülürse değildir.

 4. 4
  Asidin reaksiyonunu gözlemle. Bu reaksiyonlar bir saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Hat tamamen çözülürse test başarısızdır.[9] Örneğin, platin asit testini bir çizgiye damlatırsan ve çizgi çözülürse mücevher platin değildir. Ancak çizgin çözülmezse metal saftır.
  • Gümüş üzerinde test etmek için 18 karat altın asit testini kullanırsan çizgi süt beyazı bir renge dönecektir.[10] Bu, mücevherlerinin saf veya 925 ayar gümüş olduğunu gösterecektir.
  • Sonuçlarından şüphe duyuyorsan emin olmak için mücevheri tekrar test et.[11]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Doğrudan Gümüş Üzerinde Bir Test Solüsyonu Kullanmak

 1. 1
  Büyük, dayanıklı mücevher parçaları üzerinde gümüş test solüsyonu kullan. Bu asidi özenle dekore edilmiş mücevherlerde kullanmaktan kaçın. Asit, dokunduğu yüzeyin herhangi bir bölümünü aşındıracaktır. Bir asit çizik test kiti satın aldıysan birlikte verilen gümüş testi solüsyonunu kullan. Aksi takdirde, gümüş testi solüsyonunu İnternet’ten veya bir mücevher mağazasından satın al.
 2. 2
  Mücevheri test et. Metale az miktarda gümüş test solüsyonu damlat. Test etmek için mücevherin gizli bir alanını seç. Örneğin, büyük bir manşet bileziğini test ediyorsan bileziğin iç kısmına biraz asit dök. Alternatif olarak; düz, kalın bir kolyeyi test ediyorsan kolye bölümlerinden birinin arkasına asit damlat.
  • Ellerini korumak için eldiven giy ve çalışma alanını korumak için bir havlu üzerinde çalış.
  • Tokalara veya diğer önemli bölümlere asit damlatma. Asit, mücevherlerdeki daha küçük parçalara zarar verebilir.
 3. 3
  Tepkimeyi gözlemle. Asit önce koyu kahverengi veya berrak görünecek ve sonra farklı bir renge dönüşecektir. Yeni renk, metalin saflığını gösterecektir. Örneğin, sıvı koyu veya parlak kırmızıya dönerse metal en az %99 saf gümüştür.
  • Solüsyon beyaza dönerse metal %92,5 gümüş veya 925 ayar gümüştür.[12]
  • Mavimsi yeşil bir renge dönerse, bakır veya başka bir pahalı olmayan metaldir.
 4. 4
  Mücevherindeki asidi temizle. Asidi temiz bir bezle sil ve bezi at. Kalan asidi gidermek için mücevheri soğuk su altında durula. Mücevherini gidere düşürüp kaybetmemek için bir lavabo süzgeci veya tıpa kullan. Tekrar takmadan önce mücevherin tamamen kurumasına izin ver.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Mücevheri Hidrojen Peroksitle Test Etmek

 1. 1
  Mücevheri hidrojen perokside daldır. İlk önce, bir cam kâseyi veya bardağı hidrojen peroksitle doldur. Ardından mücevheri kâseye bırak. Mücevher tamamen sıvıya batmalıdır. Batmazsa daha fazla hidrojen peroksit ekle.
  • Hidrojen peroksit çoğu markette bulunabilir.
 2. 2
  Tepkime oluyor mu bak. Platin, hidrojen peroksit için güçlü bir katalizördür.[13] Metal gerçek platin ise hidrojen peroksit neredeyse hemen kabarcıklanmaya başlayacaktır.[14] Gümüş daha zayıf bir katalizördür. Hemen kabarcık görmezsen metalin, sıvının içinde yaklaşık bir dakika beklemesine izin ver ve mücevherin etrafında oluşan küçük baloncuklar var mı bak.[15]
  • Hidrojen peroksit mücevherini aşındırmaz veya zarar vermez.
 3. 3
  Mücevheri iyice durula. Hidrojen peroksidi çıkarmak için mücevheri soğuk su altında durula. Mücevherini gidere düşürüp kaybetmemek için bir lavabo süzgeci veya tıpa kullan. Tekrar takmadan önce mücevherin tamamen kurumasına izin ver.
  Reklam

İpuçları

 • Mücevherlerinin gerçekliğinden hâlâ emin değilsen güvenilir bir kuyumcuya git.
Reklam

Uyarılar

 • Tüm asitleri ve asit test kitlerini çocukların erişemeyeceği yerlerde sakla. Asit cildini yakabilir ve yutulursa ölümcüldür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Edward Lewand
Ortak yazarlar :
Gemolog ve Onaylı Değerleyici
Bu makaledeki ortak yazarlar Edward Lewand. Edward Lewand, mücevher sektöründe 36 yıldan fazla deneyime sahip bir Gemolog ve Onaylı Değerleyici’dir. Gemoloji alanındaki uzmanlığını 1979 yılında New York’taki G.I.A.’de (Amerika Gemoloji Enstitüsü) tamamlamıştır. Mücevherat, Antika ve İkinci El Mücevher, danışma ve bilirkişilik çalışmalarında uzmanlaşmıştır. Amerikan Değerleyiciler Birliği’nin (AAA) Sertifikalı bir Değerleyicisi (ASA) ve Kıymetli Taş ile Mücevherler için Amerikan Değerleyiciler Derneği’nin Onaylı Kıdemli bir Değerleyicisi’dir. Bu makale 3.567 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.567 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam