Pek çok plastik ve yapışkan çeşidi bulunur ve yanlış karışımı seçmek zayıf bir bağ oluşmasına neden olur ya da nadiren onarmaya niyet ettiğin nesneye zarar verebilir. Projene uygun yapıştırıcıyı nasıl seçeceğini öğrenmek için okumaya devam et, ardından plastiğinin başka bir nesneye kalıcı olarak bağlanması için en iyi fırsatı sağla. Eğer plastik boruları birbirine yapıştırıyorsan doğrudan o bölüme geçebilirsin; o bölümde bu durum için doğru yapıştırıcıyı seçmeye yönelik talimatlar mevcut.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yapışkan Seçmek

 1. 1
  Geri dönüşüm sembolü ara. Farklı plastik türleri için farklı yapıştırıcılar gerekir. Plastik türünü belirlemenin en kolay yolu, plastiğin üzerinde, etiketinde veya ambalajında bir geri dönüşüm sembolü aramaktır. Bu sembol, üç oktan oluşan bir üçgendir ve üçgenin içinde veya altında bir sayı, harf veya her ikisi de bulunur.[1]
 2. 2
  6 numaralı plastiklerin nasıl yapıştırılacağını öğren. Geri dönüşüm sembolünde 6 veya PS yer alması plastik türünün "polistiren" olduğu anlamına gelir. Bu en iyi, bir polistiren yapıştırıcı (plastik yapıştırıcı olarak da adlandırılır) veya Loctite Epoksi Plastik Yapıştırıcı ya da Super Glue Plastik Yapıştırıcı[2] gibi özel bir plastik yapıştırıcı ile yapıştırılır. İşe yarayacak diğer yapıştırıcıların içerisinde siyanoakrilat ("japon yapıştırıcısı" veya "siyano" olarak da adlandırılır) veya epoksi bulunur.[3]
 3. 3
  2, 4 veya 5 ile işaretlenmiş plastik için özel bir tutkal seç. Eğer malzeme 2, 4, 5, HDPE, LDPE, PP veya UMHW etiketliyse elinde bir tür "polietilen" veya "polipropilen" vardır. Bu plastiklerin yapıştırılması çok daha zordur ve etiketinde bu türlerin yer aldığı Loctite Plastics Bonding System veya Scotch Weld DP 8010 gibi özel bir ürün araman gerekir.
 4. 4
  7 veya 9 ile işaretlenmiş plastikler için doğru seçimi yap. 7 işaretli kategori veya 9 ile işaretlenmiş ABS türü, alt türleri gösteren birçok olası harf ile çeşitli plastik reçinelerini belirtebilir. Bunu yapıştırmak için en iyi seçeneğin epoksi veya siyanoakrilattır.
 5. 5
  Plastik türünü başka yollarla tanımlamaya çalış. Geri dönüştürülebilir bir sistem sembolü yoksa bir yapıştırıcı seçmeden önce hangi tür plastik olduğunu tahmin etmen gerekebilir. İşte bu görevi tamamlamana yardımcı olacak bir kılavuz:[4]
  • Lego parçaları "ABS" adı verilen bir tür plastikten yapılır ve en iyi, epoksi yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. ABS solventli yapıştırıcı da işe yarayacaktır ancak malzemenin yüzeyinin şeklini değiştirebilir.
  • Taklit cam, ucuz oyuncaklar, CD kutuları ve benzeri kırılgan, çoğunlukla şeffaf plastik, genellikle "polistiren"dir ve bir dizi yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılabilir. En iyi sonuçlar için, bir polistiren yapıştırıcı veya plastik yapıştırdığı söylenen bir yapıştırıcı kullan.
  • Şişelerde, kovalarda, kasalarda ve yiyecek kaplarında bulunan sert, katı plastiği, özellikle "polietilen" ve "polipropilen" bağladığı belirtilen bir ürün kullanarak yapıştır. Çoğu normal yöntemle bunların yapıştırılması imkânsızdır, bu nedenle "plastik için" olarak etiketlenmiş bir ürünün, özellikle "polietilen" veya "polipropilen" şeklinde belirtilmediği sürece işe yarayacağını düşünme.
 6. 6
  Plastiği başka bir maddeye yapıştırıyorsan daha fazla araştırma yap. Plastiği tahtaya, metale, cama ve hatta farklı bir tür plastiğe yapıştırıyorsan daha fazla araştırma yapman gerekecektir. İnternetten veya deneyimli bir tamirciye sorarak bir cevap bulamazsan nalbura git ve yukarıdaki adımları izleyerek kullanabileceğini belirlediğin yapıştırıcı markalarına bak. Paket üzerinde, plastiğe hangi maddeleri yapıştırabileceği belirtilmelidir.
  • Her malzeme kombinasyonu için hangi yapıştırıcının kullanılacağına ilişkin kapsamlı tavsiyeler için internet sitelerini ziyaret et. Bu tavsiyeler de yardımcı olacaktır.
  • Hangisini kullanacağından emin değilsen bir yapıştırıcıyı aynı türden hurda malzeme ile veya yapıştırılması gereken parçanın göze çarpmayan bir köşesinde test etmeyi dene.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Plastiği Yapıştırmak

 1. 1
  Plastikten yağı çıkar. Sabunla yıka, özel bir plastik temizleyici kullan veya temizlemek için plastiği izopropil alkole batır.[5] [6] İyice kurula.
  • Yağ kalıntısını asgariye indirmek için daha sonra parçaya çıplak elle dokunmaktan kaçın.
 2. 2
  Yapıştırılacak yüzeyi zımparala. Tutkalın yapışacağı pürüzlü bir yüzey oluşturmak için plastiği 120-200 kum zımpara kâğıdı ile biraz zımparala. Çelik yünü veya zımpara bezi de işe yarayacaktır, ancak yalnızca biraz ovulması gerektiğini unutma.
 3. 3
  Gerekirse iki tutkal bileşenini birbirine karıştır. İki bileşenli "epoksilerde", yapıştırıcının etkin hâle gelmesi için iki bileşenin karıştırılması gerekir. Pek çok epoksi türü olduğundan ve her biri iki bileşenin belirli bir oranda karıştırılmasını gerektirdiğinden, paketin üzerindeki talimatları dikkatlice oku. Bazıları karıştırıldıktan sonra birkaç saat kullanılabilirken, diğerlerinin birkaç dakika içinde uygulanması gerekir.
  • Hangi tür tutkalın kullanılacağını öğrenmek için Tutkal Seçmek yöntemine bak. İki bileşenli bir yapıştırıcı kullanmıyorsan bu adımı atlayabilirsin.
 4. 4
  Her iki yüzeye de yapıştırıcı sür. Birleşeceği her iki yüzeye de eşit miktarda yapışkan tabakası uygulamak için küçük bir fırça kullan. Plastik bir model üzerindeki kırık bir parça gibi küçük parçalar için bunun yerine bir iğnenin ucunu kullanabilirsin.
  • Solvent bazlı bir yapıştırıcı kullanıyorsan (bir polistiren veya plastik yapıştırıcı değil) önce parçaları birbirine kenetlemen, ardından parçaların arasına dağılacak ince bir solvent bazlı yapıştırıcı sürmek için bir uygulama şişesi kullanman gerekir.[7] Eğer plastik borular üzerinde kullanıyorsan bunun yerine Plastik Boru Yapıştırmak yöntemine bak.
 5. 5
  Parçaları birbirine hafifçe bastır. Parçaları yerlerine yerleştirmek ve hava kabarcıklarını gidermek için birbirine bastır. Yapıştırıcıyı birleşme yerinden dışarı sızdıracak kadar sert bastırma. Öyle olursa fazlalıkları sil ancak akrilik bir yapıştırıcı kullanıyorsan bunun buharlaşmaya bırakılması gerekir.
 6. 6
  Parçaları sıkıca yerinde tut. Bunları sıkıca bir arada tutmak için bir kelepçe, mengene, maskeleme bandı veya para lastiği kullan. Bunları ne kadar süre yerinde bırakacağını öğrenmek için yapıştırıcının paketi üzerindeki talimatları oku. Yapıştırıcının türüne ve markasına bağlı olarak yapışma birkaç dakika ila 24 saat sürebilir.
  • Birçok plastik yapıştırıcı, uygulamadan günler hatta haftalar sonra "kurumaya" veya daha güçlü bir bağ geliştirmeye devam eder. Yapıştırılan parçaya, bağ kuvvetli görünse bile uygulamadan sonra en az 24 saat boyunca gerilim ve ısı uygulamaktan kaçın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Plasitik Boru Yapıştırmak

 1. 1
  Boruyu tespit et. Üç tür plastik boru vardır ve her birinde yalnızca belirli yapıştırıcılar kullanılabilir. Bunları tanımlamanın en kolay yolu, plastik türünü belirten sayı veya harflerle birlikte üç oktan oluşan bir üçgen olan evrensel geri dönüşüm sembolünü aramaktır. Bir yapıştırıcı seçmeden önce bunu ve diğer tanımlama yöntemlerini nasıl kullanacağını öğren.[8] [9]
  • PVC borular, konut tesisatlarında çokça kullanılır ancak dağıtım hatları veya diğer yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılmamalıdır. Elektrik veya endüstriyel amaçlar için kullanılıyorsa genellikle beyaz veya gri renklidir. Geri dönüşüm sembolü 6 veya PVC’dir.
  • CPVC boru, daha yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde işlenmiş PVC borudur. Aynı geri dönüşüm sembolüne (6 veya PVC) sahiptir ancak genellikle ten rengi veya krem renklidir.
  • ABS, genellikle siyah renkte olan daha eski ve daha esnek bir plastik boru türüdür. İçme suyu tesisatları için uygun değildir ve bazı bölgelerde sıhhi tesisatlarda kullanımı yasal olmayabilir. Geri dönüşüm sembolü 9, ABS veya 7 (diğer)’dir.
  • PEX boru, birçok renkte mevcut olan en yeni plastik boru türüdür. Geri dönüştürülebilir değildir. Yapıştırılamaz ve mekanik bağlantı aletleri kullanılarak takılmalıdır.
 2. 2
  Bir yapıştırıcı seç. Plastik boruları birbirine bağlayan malzemeye solvent bazlı yapıştırıcı denir. Plastiğin türünü belirledikten sonra ihtiyacın olan özel solvent bazlı yapıştırıcıyı bul.[10]
  • ABS solvent bazlı yapıştırıcı, iki ABS borusunu yapıştıracaktır. PVC solvent bazlı yapıştırıcı ve CPVC solvent bazlı yapıştırıcı, benzer şekilde bu tipteki iki boruyu yapıştırır.
  • ABS borusunu bir PVC boruya birleştirmek için geçiş solvent bazlı yapıştırıcı kullanılır. Kendine özgü yeşil rengi, ayırt edilmesini kolaylaştırır.
  • Daha özel bir ürün bulamazsan çok amaçlı solvent bazlı yapıştırıcı herhangi bir PVC, CPVC ve ABS kombinasyonu için iyi bir iş çıkaracaktır. Borunun, yapıştırmak yerine takılması gereken PEX borusu olmadığını önceden belirlemelisin.
  • Kullandığın boru boyutunda işe yarayacağından emin olmak için solvent bazlı yapıştırıcının etiketini oku.
  • Plastik bir boruyu metal bir boruya eklemek için o özel plastik ve özel metal kombinasyonu için özel bir yapıştırıcıya veya mekanik bir bağlantı yöntemine ihtiyacın olabilir. Tavsiye için bir tesisatçı veya nalbur ile iletişime geç.
 3. 3
  Güvenli havalandırma uygulamalarını takip et. Astar ve solvent bazlı yapıştırıcı kullanıldığında tehlikeli buharlar çıkar. Ya havalandırması çok iyi olan bir alanda çalış (büyük açık pencereler, açık hava vb.) ya da organik buharı engelleyen bir solunum cihazı kullan.
 4. 4
  Boru kesilmişse içini törpüle. 80 kum zımpara kâğıdını bir tüpün içine yuvarla ve borunun takılacağı kısmın içini ve dışını zımparala. Amaç, aksi takdirde döküntüleri yakalayıp tıkanmalara neden olabilecek düzensiz parçaları ve testere ile oluşan "çapakları" kaldırmaktır.[11]
  • Zımpara kâğıdı rulosunu ovalamadan önce tüpün şekline uyacak şekilde düzleştir.
  • Zımpara kâğıdın yoksa bir törpü kullan veya görünen çapakları bir çakı ile temizle.
 5. 5
  Kavisli bir parça takılıyorsa ek yerlerinin hizasını işaretle. Solvent bazlı yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra boruları düzenlemek için fazla zamanın olmayacak, bu nedenle önce parçaları kuru olarak birleştir. Bunları ihtiyacın olan hizaya sok ve üzerlerine bir çizgi çizmek için kalıcı bir kalem kullan.
 6. 6
  Yapıştırmadan önce boruya astar çek. Üç tip plastik borudan astarlama gerektiren tek malzeme PVC’dir, ancak CPVC de astarlamadan sonra daha iyi bağlanabilir.[12] PVC veya CPVC astarını, boru bölümünün dışına ve takılacakları boru tertibatının içine uygun şekilde sür. Devam etmeden önce 10 saniye kurumasını bekle.
 7. 7
  Solvent bazlı yapıştırıcıyı uygulamak için hızlı ve düzenli çalış. Boru parçasının dış tarafına ve boru bağlantısının iç kısmına eşit bir solvent bazlı yapıştırıcı tabakası sürmek için eldiven giy, fırça veya pamuk kullan. Yerleştirme yuvasına yalnızca ince, düz bir tabaka uygula, aksi takdirde fazlası su tesisatına kaçıp tıkanmaya sebep olabilir.[13]
 8. 8
  Boruları istenen hizadan çeyrek tur çevrilmesi gerekecek şekilde hemen bağla, ardından döndür ve tut. Solvent bazlı yapıştırıcıyı uygulamanın hemen ardından, boruları hizalama işaretlerinden çeyrek tur çevrilecek şekilde ekle, ardından işaretler aynı hizaya gelene kadar döndür. Herhangi bir hizalama işareti yapman gerekmediyse öylece tak ve çeyrek dönüş yap. Yapıştırıcının yerleşmesi için boruyu yaklaşık on beş saniye yerinde tut.[14]
 9. 9
  Yeni bir bağlantı yeri için keserek uzunluk hatalarını düzelt. Solvent bazlı yapıştırıcı kuruduğunda bağlantı biraz büzüşebilir. Son parçan çok kısaysa onu kes ve üzerine yeni bir bağlantı parçası yapıştırarak uzat. Çok uzunsa borunun bir bölümünü tamamen keserek çıkar ve kalan iki ucu yeni bir bağlantı parçasıyla birleştir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir silikon derz, tamamen kozmetik olmadığı sürece plastik üzerinde işe yaramaz, yapısal olarak sağlam bir çözüm değildir.
 • Yapıştırılmasını istemediğin bir yüzeye akrilik yapıştırıcı damlatırsan silip çıkarmaya çalışma. Akrilik yapıştırıcının buharlaşmasını bekle.


Reklam

Uyarılar

 • Nesneleri her zaman iyi havalandırılan bir yerde yapıştır veya bir solunum maskesi kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 2 parça plastik
 • Zımpara
 • Yapıştırıcı (Yapışkan Seçmek bölümüne bak)
 • Küçük boya fırçası
 • Kelepçe, mengene, maskeleme bandı veya para lastiği

Plastik Boruyu Yapıştırmak için:

 • Plastik boru uzunluğu
 • Plastik boru eki
 • Zımpara
 • PVC veya CPVC astarı (detaylar için talimatlara bak)
 • Solvent bazlı yapıştırıcı (detayla için talimatlara bak)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 4.667 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 4.667 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam