Gözlüğünü taktığında hâlâ net göremediğini çünkü camların çizik içinde olduğunu fark etmekten kötüsü yoktur. Eğer gözlük camların plastiktense (diğer adıyla organik camdan yapılmışsa) evde, elinin altında bulunan malzemelerle küçük çizikleri hemen ve ucuza giderebilirsin. Çizilmiş plastik gözlük camlarını onarmak için aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Gözlük Camındaki Hafif Çizikleri Gidermek

 1. 1
  Çiziklerin yerini tam olarak belirlemek için, gözlük camlarının yüzeyini temizle. Bunun için, cama özel olarak yapılmış bir temizleyici ve temiz bir mikrofiber bez kullanmalısın. Bunları gözlük camı satan mağazalarda ya da optometri uzmanlarında bulabilirsin. Hatta gözlüğü onlardan satın aldıysan bunları muhtemelen yanında ücretsiz olarak vereceklerdir.
 2. 2
  Gözlüğünün camlarına çizik giderici uygula. Camlardaki çizikleri gidermek için kullanılabilecek çok çeşitli ürünler mevcut. Camın üstüne az miktarda aşındırıcı olmayan diş macunu sürerek başlayabilirsin.[1] Diş macununu bir pamuk parçasıyla dairesel hareketler yaparak çiziğe uygula ve soğuk suyla durula. Çizik derinse bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.
  • Eğer aşındırıcı olmayan diş macunu yoksa karbonat ile suyu karıştırarak bir macun yapabilirsin.[2] Karbonatı bir kâseye koy ve yoğun bir macun elde edene kadar az miktarda su ekle. Macunu diş macununda olduğu gibi gözlük camlarına sürüp ovala ve çiziğin kaybolduğuna kanaat getirince suyla durula.
 3. 3
  Çizik gidericinin fazlasını sil. Eğer bezle ya da pamukla hepsini alamazsan gözlük camlarını soğuk suyla durula ve aşındırıcı olmayan bir bezle silerek kurula.
 4. 4
  Diş macunu ya da karbonat işe yaramadıysa başka bir temizleyici dene. Çizik plastik camları yumuşak bir beze sürdüğün pirinç ya da gümüş cilasıyla parlatmayı dene. Cilayı camlara sürüp ovala ve fazlasını temiz, yumuşak bir bezle al. Çizik kaybolana kadar tekrarla.
  • Özel olarak gözlük için yapılmamış temizlik malzemelerini kullanırken gözlük çerçevelerine dikkat et. Bu temizlik malzemelerinin çerçeveye ne yapacağı belli olmadığından çerçeveye bulaştırmamaya çalış.
 5. 5
  Çizikler hâlâ duruyorsa bir çizik doldurma ürünü uygula. Plastik gözlük camlarının yüzeyinde hâlâ görünür çizikler varsa bu çiziklerin içini geçici olarak dolduran bir mum cila (wax) ürünü kullanabilirsin.[3] Bu ürünü temiz bir mikrofiber bez aracılığıyla gözlük camlarına dairesel hareketlerle iyice sür, sonra bezin temiz bir kısmıyla silerek temizle. Artık gözlük camlarınla net görebileceksin fakat bu ürünü haftada bir yeniden uygulaman gerekecek.
  • Bu işte en iyi sonucu veren ürünler Turtle Wax gibi araba cilaları ve mum içeren mobilya cilaları (örneğin Pronto).
 6. 6
  Gözlüğünü tekrar tak! Onardığın gözlük camlarıyla artık çok daha net görüyor olmalısın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Çizilmiş Cam Kaplamalarını Sökmek

 1. 1
  Gözlük camlarının gerçek camdan değil de plastikten (yani organik camdan) olduğunu kesin olarak öğren. Bu yöntem YALNIZCA plastik camlar üstünde kullanılabilir ve camdan yapılmış gözlük camlarını tamiri imkânsız ve geri dönüşü olmayan biçimde mahveder. Bu yöntem plastik gözlük camları için de son çare olarak kullanılmalıdır çünkü plastik camların üstündeki her türden kaplamayı sökecektir.[4] Bu da demek oluyor ki tüm kaplamalar gidince gözlük camların artık herhangi bir korumaya sahip olmayacak ve büyük olasılıkla gelecekte daha da kötü çizilecek.[5]
  • Bu yöntemi yalnızca gözlük camlarındaki yansıma ve çizik önleyici kaplamaların sökülmesini kabul ediyorsan kullan. Çoğu zaman net görmeni engelleyen çizikler bu kaplamalardadır ve kaplama ortadan kalkınca gözlük camlarınla tekrar net görebilirsin. Yine de bu yöntemi yeni gözlük camları almadan önce son çare olarak kullan.
 2. 2
  Plastik camların yüzeyini her zamanki gibi temizle. Gözlük temizlemek için tasarlanmış bir temizleyici ve temiz bir mikrofiber bez kullan. Yüzeyi temizlemek, gözlük camlarındaki gerçek çiziklerin kapsamını görmeni sağlayacaktır.
 3. 3
  Cam sanatı projeleri için tasarlanmış cam gravür aşındırıcısı satın al.[6] Bu aşındırıcı maddeyi hobi ya da kırtasiye dükkânlarında bulabilirsin.
  • Cam gravür bileşiklerinde, plastik dışında her şeyi yiyen bir asit olan hidroflorik asit bulunur. Bu asit, gözlük camlarına sürdüğünde her türlü kaplamayı ortadan kaldırır ama plastik gözlük camlarına hiçbir zarar vermez.[7]
  • Aşındırıcıyı uygularken kullanmak için lastik eldivene ihtiyacın olacak, o yüzden evde yoksa bunlardan da satın al.
 4. 4
  Aşındırıcıyı plastik gözlük camlarına uygulamadan önce lastik eldivenlerini tak ve camları gözlük çerçevesinden çıkar. Camların üstü aşındırıcıyla kaplıyken içinde bekleyeceği bir de küçük plastik kaba ihtiyacın olacak. Kabın bu projeden sonra hiçbir şekilde gıda koymak için kullanılmaması gerekiyor.
 5. 5
  Cam gravür aşındırıcısını bir kumaş ya da pamuk yardımıyla camlara uygula. Sonra gözlük camlarını küçük plastik bir kaba koyup birkaç dakika beklet.
 6. 6
  Yumuşak bir bez ya da pamuk kullanarak aşındırıcının tamamını sil. Gözlük camlarını soğuk suyla durula. Aşındırıcının temas ettiği her şeyi (elbette camlar hariç) çöpe at.
 7. 7
  Camları gözlük çerçevesine tekrar yerleştir ve gözlüğü tak. Gözlük camlarında bundan böyle çizik ve yansıma önleyici kaplaması olmasa da artık çok daha net görebileceksin.
  Reklam

Uyarılar

 • Gözlük camlarının yansıma önleyici kaplaması varsa bu yöntemlerin hepsi de cama kalıcı zarar verebilir.


Reklam

İpuçları

 • Plastik gözlük camların sürekli çizilip duruyorsa satın alma sırasında koruyucu şeffaf kaplama yaptırabilirsin. Ancak bu kaplamalar da çizilebilir. Çiziklere karşı en iyi savuna yöntemi gözlüğüne özenli davranmak ve kullanmadığın zaman kabında tutmaktır.
 • Piyasada satılan plastik cilalarından da satın alabilirsin ama bunların numaralı plastik gözlük camları için yapılmadığını aklından çıkarma.[8] Bu ürünler numaralı camlardaki kaplamaları da söker ve plastik camın kendisini de çizmeyeceklerinin bir garantisi yoktur.
 • Bu çözümlerin herhangi birine başvurmadan önce, gözlüğünün kirli olmadığından emin ol. Plastik gözlük camlarını ılık sabunlu suyla durulayarak çiziklere takılmış yabancı maddeleri uzaklaştır.
 • Çizikler geçmediyse gözlüğü bir profesyonele götür. Optometri uzmanları ve optik dükkânlarında camların yüzeyini yeniden cilalayacak aygıtlar bulunur.
 • Gözlüğü satın aldığın yere gidersen camları ücretsiz cilalatman bile mümkün olabilir.
 • Eğer ucuz güneş gözlüğünün yansıma önleyici (antirefle) kaplaması dökülüyorsa 45 koruma faktörlü güneş kremiyle camları ovalayarak kaplamayı sökebilir ve böylece gözlüğünü tekrar kullanabilirsin.[9]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 59.374 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 59.374 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam