Piyano eşsiz ve ilginç olmanın yanında çalması eğlenceli bir enstrümandır. Yıllar süren pahalı piyano dersleri olmadan usta ve istikrarlı bir piyanist olmanın imkânsız olduğunu düşünüyor olabilirsin, ancak durum ille de böyle değildir. Notalar, tuşlar ve akorlar hakkında az bir bilgi ve çokça alıştırma ile kendi kendine piyano çalmayı öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kulaktan Çalmak

 1. 1
  Kullanmak için bir piyano ya da org bul. Eğer evde yoksa belki bir arkadaşından ödünç alabilirsin. Bir piyano üzerinde öğrenmenin faydası sesin akustik olmasıdır, çünkü ses tellerden üretilir. Ayrıca piyanoda 88 tuşun tamamı bulunur. Orglarda bu özelliklerin ikisi de bulunmaz. Seçimini yaparken bunu aklında bulundur.
  • Piyanonun türüne (dik, kuyruklu, kısa kuyruklu) bağlı olarak akustik piyanolar genellikle elektronik orglardan daha pahalıdır, fakat piyanolar bazı piyano mağazalarından kiralanabilirler.
  • Kulağını notaları doğru duyacak şekilde eğitmek için piyanoyu akort et. Daha eski piyanoların akortları, özellikle düzenli olarak çalınmadıkları takdirde bozuktur. Eğer piyanon yıllardır çalınmadıysa ya da yakın zamanda yeri değiştiyse kullanmadan önce onu profesyonel olarak akort ettirmen gerekebilir.
  • Eğer bir piyano bulamıyorsan org iyi bir alternatiftir. Orglar daha ekonomiktir, hiç akordu bozulmaz ve müziğini geliştirebilecek birçok ses ve özelliğe sahiptir. Bunun yanında taşıması daha kolaydır ve fazla yer kaplamazlar. Org, yeni başlayan birisi için harika bir araçtır. Her zaman bir org ile başlayıp daha sonra piyanoya terfi edebilirsin.
  • Bir eğitim orgu al. Bu özel enstrümanlar şarkıları daha hızlı öğrenmene yardımcı olacak aydınlatmaya sahiptir. Genellikle beraberinde nota sistemini öğrenmene yardımcı olacak kitap ve videolar bulunur.
 2. 2
  Piyanonun ya da orgun başına otur ve enstrümanı tanımaya çalış. Çalmaya başla ve orta notaları (piyanonun ortasındaki), bemol tonları (sol siyah tuşlar), diyez tonları (sağ siyah tuşlar), bas tonları (pes sesler) ve tiz tonları (tiz sesler) tanı. Her birini gerçekten dinle ve birbirlerinden farklarına dikkat et. Aralarındaki farkı ayırt edebilene kadar çalışmaya devam et.
 3. 3
  Majör tuşları öğren. Duyduğun sesleri tanımlayabilmek istiyorsan majör tuşlara çalışman gerekir. Bazı insanlar bunu yapmak için majör tuşları öğrenip onlara bir sayı atar. Örneğin; C (Do) notası 1, D (Re) notası 2, E (Mi) notası 3, F (Fa) notası 4, G (Sol) notası 5, A (La) notası 6, B (Si) notası 7, C (Do) notası 8. Fark ettiysen 8 ve 1 C (Do) notasına denk geliyor, fakat sayılar pes veya tiz C (Do) notasını ifade ediyor. 1 sayısı ortadaki C (Do) notasını ifade ediyor.
  • Bunu nasıl yapacağını öğrendikten sonra şarkıları harfler yerine sayılarla belirtebilirsin. Örneğin; "Daha Dün Annemizin” şarkısı C (Do) - C (Do) - G (Sol) - G (Sol) - A (La) - A (La) - G (Sol) notaları ile çalınır. Sayılarla yazılmış şekli 1 - 1 - 5 - 5 - 6 - 6 - 5 olur.
  • Eğer hiç müzik bilgin yoksa doğaçlama yaparak bunu deneme yanılma yoluyla bulman gerekecek.
 4. 4
  Akorları öğren. Şarkılar çoğunlukla değişen akorlardan oluşur. Bunları farklı tuşlarda duyacaksın fakat akorlar aynı aralıklardan oluşur. Bir şarkıyı kulaktan çıkarmaya çalışırken akorları oluşturan notaları tanımlamak önemlidir. Bu nedenle, temel akorların nasıl çalındığını öğren ve piyanodaki konumlarını bul. Akorları tanıyabilmek için onları çalarak seslerine aşina ol. Akorun adını bilmiyor olsan bile seslerinin nasıl olduğunu bilmelisin. Akorların pes ya da tiz olup olmadığını tanıyabilmeli ve oradan da piyanodaki konumlarını çıkarabilmelisin.[1]
  • C (Do) Majör üçlüsü (veya akoru) C (Do), E (Mi) ve G (Sol) notalarından oluşur ve öğrenmesi en kolay akorlardan biridir. Bu akoru önce ortadaki C (Do) notası (sağ el parmakları 1, 3 ve 5 notaları ve sol el 5, 3 ve 1 notaları üzerinde) ile çal ve ardından onu, C (Do) en pes nota olacak şekilde piyano üzerindeki farklı oktavlara taşı.
 5. 5
  Kalıpları fark et. Tüm şarkılar müzikal kalıplardan oluşur. Akorlar sabit bir vuruş ya da ritimde sürekli kendilerini tekrar eder. Eğer kalıpları ya da duyduğun akorların ilerleyişini tanımlayabilirsen duyduğun bir şarkıyı çalmak çok daha kolaydır. Hangi akorların hangileriyle birleştiğini öğrenebileceksin. Bu, melodilerin ve altyapının nasıl oluşturulduğunu anlamana ve kendi müziğini yapmana yardımcı olur.
 6. 6
  Mırıldanmayı öğren. Mırıldanmak şarkıyı özümsemene yardımcı olur. Böylece şarkıyı piyano üzerinde daha iyi tekrar edebilirsin. Yani, melodiyi mırıldan. Sonra, piyanonun başına geç ve onu tekrar et. Akorları ve notaların nasıl olması gerektiğini bildiğinde onları kulaktan çıkarabilmelisin.
 7. 7
  Parmak yerleşimini gözden geçir. Gerçekten çalmak için tuşları hangi parmakların çalacağını bilmen gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, bir piyano kitabından parmak yerleşimini öğrenmektir. Parmaklar numaralıdır. Örneğin, başparmak 1 ve serçe parmak 5 numaradır. Bu kitaplar sana her bir notayı hangi parmakla çalacağını öğretecektir.
 8. 8
  Alıştırma yap. Şarkıları dinle. Sonra onları mırıldanarak piyano ya da org ile çalmayı dene veya sevdiğin bir şarkı seç ve öğrendiğin teknikleri kullanarak o şarkıyı kulaktan çalmaya çalış. İyi bir piyanist olmak için çok fazla çalışmak gerekir. Haftada en az üç kez alıştırma yapman gerekir.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Temel Piyano Bilgilerini Öğrenmek

 1. 1
  Bazı temel piyano bilgilerini öğren. Piyanoda 88 tuş bulunur. Beyaz piyano tuşlarına natürel denir çünkü bu tuşlar natürel ses çıkarırlar. Siyah tuşlara arıza denir çünkü bu tuşlara basıldığında bemol ve diyez notalar çalar.[3]
  • Org üzerinde 7 natürel vardır: C (Do) - D (Re) - E (Mi) - F (Fa) - G (Sol) - A (La) - B (Si)
  • Oktav başına 5 arızalı ses vardır ve bunlar ya diyez ya da bemoldür.
  • Sol el ve sağ el porte isimlerini öğren: fa anahtarı ve sol anahtarı
 2. 2
  Eğitici kitapları kullan. Öğretmenin olmadığı için eğitici kitaplar sana yol gösterebilir. Hem müzik mağazalarında hem de kitapçılarda, sana müzik okumayı, temel dizileri çalmayı, akor ilerlemelerini ve basit şarkıları adım adım öğretecek birçok kitap vardır.[4]
  • DVD gibi multimedya araçlarını kullan. YouTube videoları da değerli bir kaynaktır. Eğer görerek öğrenen biriysen bu araçlar sana yardımcı olacaktır, çünkü müziğin nasıl doğru bir şekilde çalındığını görebilirsin.
 3. 3
  Notalara çalış. Piyano üzerindeki notaların yerlerini, nasıl ses çıkardıklarını ve notaların porte üzerine nasıl yazıldıklarını öğrenmen gerekir. Bunu porte üzerindeki notaları belirtmek için hatırlatıcı kartlar kullanarak yapabilirsin.[5] Notaların yerlerini öğrenmene yardımcı olması için piyano üzerine yerleştireceğin etiketlerden alabilirsin. Ayrıca yeni başlayanlara notaların nasıl okunacağını öğreten kitaplar alabilirsin.
  • Sık kullanılan akorları öğren. Majör akorlarla başla. Sonra minörleri öğren.[6]
 4. 4
  Parmak yerleşimlerini öğren. Notaları nasıl çalacağını öğrenmene yardımcı olması için eğitici kitapları kullan. Notaları doğru parmaklarla çalmak notaların yerlerini öğrenmek kadar önemlidir. Eğer doğru metodu kullanarak çalışmazsan çıkıcı ve inici gamları çalmakta sorun yaşarsın.[7]
 5. 5
  Gam egzersizi yap. Gam çalışması notalara ve seslerine aşina olmana yardımcı olur. Eğer notaya bakarak çalmayı öğreniyorsan notayı okurken müziği çalmak notaların yerlerini ve porte üzerinde nasıl göründüklerini öğrenmene yardımcı olur. Gamları sırayla iki elinle de çal. Sonra birlikte çal.
 6. 6
  Kolay şarkıları öğren. Eğitici kitaplardaki dersleri yap. Bu eğitimler, parmak yerleşimlerinin yanında kolay şarkıları çalmayı da öğretecektir. Kolay şarkılarla alıştırma yapmak notaların konumlarını ezberlemene yardımcı olur ve bu, bakarak çalma kabiliyetini de geliştirir. C (Do) majör ile başla. Ardından, yavaş yavaş minör tuşlara geçerek onlara da aşina ol.
  • Bir müzik parçasına çalışırken ilk önce melodiyi ve pes notaları iki elinle de ayrı ayrı çalmaya çalış. Her bir elinle çalmayı geliştirdikten sonra şarkıyı iki elinle birlikte çalmaya çalış.
 7. 7
  Çalış, çalış, çalış. Piyano çalmayı öğrenmek çok çalışmayı gerektirir. Görerek çalma, parmak tekniği ve eser çalma konusunda kendini geliştirmek için basılı notalarla çalış. Haftada yarımşar saatten 3-4 kez alıştırma yapmayı planla. Önceki konuda ustalaşana kadar diğer derse geçme.[8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Özel Piyano Dersi Almak

 1. 1
  Bir eğitmen ara. Bu, müzik öğrenmenin en maliyetli ancak en etkin yoludur. İyi bir eğitmen, yeni başlayanların müzik öğrenmesine yardımcı olduğuna yönelik kanıtlanmış bir geçmişe sahip olmanın yanında, sana temel bilgileri doğru bir şekilde öğretebilir. Bir eğitmenle çalışmak değiştirmesi uzun zaman alacak kötü alışkanlıklardan uzak durmaya yardımcı olabilir.
  • Bir eğitmenden, görerek çalma, parmak tekniği ve eser çalma becerilerini değerlendirmesini iste.
  • Eğitmenle birlikte notların porte ve piyano üzerindeki yerlerini gözden geçir.
 2. 2
  Ne sıklıkla eğitim alacağına karar ver. Amacın kendi kendine piyano çalmayı öğrenmek olduğu için muhtemelen eğitmene çok sık gitmeyeceksindir. İlerlemeni kontrol amacıyla ya da kafanı karıştıran hususları danışmak için ayda bir kez bir eğitmenden ders al. Örneğin, bir şarkıyı doğru tempoda çalıp çalmadığın konusunda kafanda soru işaretleri olabilir.
 3. 3
  Alıştırma yap. Yine, piyano çalmayı öğrenmek için bir hayli çalışman gerekecek. Piyano dersi alan kişiler haftada bir kaç kez alıştırma yaparlar. Bu nedenle, haftada 2-3 kez ya da istersen her gün alıştırma yap. Haftada 2 kez en az 30 dakika çalışmayı planla, ancak notlarını ve görerek çalma yeteneklerini gözden geçirmeye de zaman ayırman gerekecektir. Notlarını gözden geçirmek için org ya da piyanoya ihtiyacın yok.[9] .
  Reklam

İpuçları

 • Ne kadar cezbedici olsa da, sağ pedala (sustain) basmadan çalmaya çalış. Bu şekilde ses daha net gelir ve hatalarını daha iyi duyabilirsin. Bu, daha fazla gelişmene yardımcı olur.
 • Eğer farklı akorttaki Bb (Si bemol), Eb (Mi diyez) veya F (Fa) gibi) bir enstrüman çalıyorsan nasıl transpoze yapılacağını öğrenmek isteyebilirsin; böylece o enstrümanda çaldığın müziği piyanoda doğru seste çalabilirsin. Bb (Si bemol) muhtemelen en kolayıdır, çünkü notalar çok fazla kaymaz. C (Do) ve F (Fa) haricinde bir sola kayarlar ve sonuç olarak sırasıyla Bb (Si bemol) ve Eb (Mi diyez) tuşlarıyla biter. İnternetten transpoze hakkında bilgi bulabilirsin. Transpoze yapabilmek yepyeni bir olasılık penceresi açar, çünkü her iki enstrümanda da herhangi bir müzik parçasını çalabilirsin.
 • Melodiyi sağ elle çal ve iki elle çalma dürtüsüne diren. Başlarken kolayına gelebilir fakat bir alışkanlık hâlini alırsa pişman olursun çünkü bu, unutman gereken bir alışkanlık olacaktır.
 • Kitap ve videolardan faydalan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michael Noble, PhD
Ortak yazarlar :
Profesyonel Konser Piyanisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Michael Noble, PhD. Michael Noble, Piyano Performansı alanındaki Doktora derecesini 2018 yılında Yale Müzik Okulu’ndan almış profesyonel bir konser piyanistidir. 1995 yılından bu yana piyano çalmaktadır ve Carniege Hall’un yanında Amerika, Avrupa ve Asya’daki farklı mekânlarda performans sergilemiştir. Bu makale 38.586 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 38.586 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam