Aracın kötü çalışıyorsa ve çok fazla egzoz dumanı çıkarıyorsa bunun sebebi kirli piston segmanları olabilir. Peki bunu nasıl düzeltirsin? Çoğu durumda, iyi bir temizlik yapmak sorunu hemen çözecektir. Bu, özellikle araba tamirinden pek anlamıyorsan karmaşık bir iş olabilir. Neyse ki, süreçle ilgili tüm sorularını yanıtlamak için buradayız!

Question 1
Question 1 / 7:
Piston segmanları ne işe yarar?

 1. 1
  Piston segmanları, yakıtın ve egzoz gazlarının motora sızmasını önler. Normal bir arabanın her pistonunda, piston kafasının etrafına sarılmış 3 halka bulunur. Bu halkalar hep birlikte, yanma işlemi sırasında motorundan yağı ve egzoz dumanını uzak tutar ve otomobilin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.[1]
  • Bu 3 piston segmanı, yukarıdan aşağı doğru sırayla kompresyon segmanı, sıyırıcı segman ve yağ segmanıdır. Üçü birlikte çalışarak motorunu temiz tutar.
  Reklam

Question 2
Question 2 / 7:
Piston segmanlarının kirli olup olmadığını nasıl anlarım?

 1. 1
  Motor gücünde azalma ve yüksek egzoz dumanı başlıca işaretlerdir. Zamanla, piston segmanlarının çevresinde biriken yağ ve kir, pistonların gerektiği kadar iyi hareket edememesine ve tamamen donmasına sebep olabilir. Bu olduğunda, yakıt ve egzoz dumanı motora sızarak motorun performansını düşürecektir. Bunun başlıca işaretleri, arabadan çıkan yüksek miktarda beyaz veya siyah egzoz dumanı ve araç hızlandığında gücün azalmasıdır.[2]
  • Yüksek egzoz dumanının veya gücün düşmesinin başka nedenleri de vardır. Sebebin ne olduğundan emin değilsen sorunu teşhis etmesi için arabanı bir tamirciye götür.
  • Bunlar aynı zamanda piston segmanlarının kötü durumda veya kırık olduğunun belirtileridir. Bu durumda, onları tamamen değiştirmen gerekir.

Question 3
Question 3 / 7:
Piston segmanlarını kendim temizleyebilir miyim?

 1. 1
  Araba tamirinde biraz deneyimliysen bunu yapabilirsin. Piston segmanlarını temizlemek için daha basit bir yöntem kullansan bile bu, çok fazla iş gerektirir ve yapılacak bir hata motoruna zarar verebilir. Araba ve motor tamirine alışkın değilsen işi bir profesyonele bırakmak en iyisidir. Fakat araba tamirine elin yatkınsa devam et!
  Reklam

Question 4
Question 4 / 7:
Piston segmanlarını temizlemenin en iyi yolu nedir?

 1. 1
  En iyi sonucu elde etmek için pistonları çıkar ve tortuları kazı. Bu büyük bir iş ve tüm yağı boşaltarak, tüm kabloları ve boruları, motoru ve şanzımanı sökerek ve ardından motoru kaputtan kaldırarak çıkarman gerekir. Bundan sonra, pistonları motorun altından dışarı çek. Pistonlar dışarı çıktıktan sonra 3 halkayı çıkar ve oluklara parça temizleyici sprey sık. Düz bir aletle oluklardaki pisliği veya birikintiyi kazı.[3] Ayrıca halkalara da parça temizleyici sprey sık ve onları bir bezle sil. Ardından pistonları tekrar monte et ve arabaya geri koy.[4]
  • Piston segman yuvası temizleme aleti en iyi seçim olacaktır. Bazı tamirciler, yuvaya tam olarak oturduğu için olukları temizlerken eski, kırık bir piston segmanı kullanır.
  • Parça temizleyici spreylerin çoğu işe yarayacaktır. Sadece araçlarda kullanılması için tasarlanmış bir yağ giderici veya karbon temizleyici kullandığından emin ol.
  • Bu, çok fazla otomotiv becerisi gerektiren karmaşık bir iştir. Daha önce arabalar üzerinde çalışmadıysan bunu bir profesyonele bırakmak en iyisidir.

Question 5
Question 5 / 7:
Piston segmanlarını yerinden çıkarmadan temizleyebilir miyim?

 1. 1
  Birikintilerin çözünmesi için enjektör temizleyicisini pistonların üzerine dök. Bu, motoru sökmeyi gerektirmeyen daha hızlı bir yöntemdir. Önce motorun etrafındaki tüm bujileri sök. Sonra her bir yakıt enjektörü yuvasına bir miktar enjektör temizleyicisi dök.[5] Birikintilerin çözünmesi için pistonları o şekilde 8-10 saat beklet. Sonra, sıvıyı temizlemek için bujileri tekrar takmadan motoru birkaç saniye çalıştır. Bundan sonra, bujileri yerine tak ve arabayı çalıştır.[6]
  • Bu, segmanları tamamen temizlemez, ancak kirin bir kısmını çözebilir ve arabanın daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir.
  • Enjektör temizleyicisini taşırma, yoksa motoru boğabilirsin. Dökülmeleri önlemek için bir huni kullan.
  Reklam

Question 6
Question 6 / 7:
Motor iç temizliği piston segmanlarını temizler mi?

 1. 1
  Bu, segmanların daha iyi hareket etmesini sağlayabilir, ancak onları temizlemez. Motor iç temizliği temel olarak, yağı motorda dolaştırarak kir ve birikintiyi temizleyebilir. Bu, bazı pislikleri çıkararak piston segmanlarını gevşetebilir ve performansı geçici olarak iyileştirebilir, ancak bu uzun vadeli bir çare değildir. Bu yöntem, pistonların gerçekten temizleneceği kadar kir çıkarmaz.[7]
  • Motor iç temizliği, motoru temizlemek ve iyi çalışmasını sağlamak için hâlâ iyi bir yoludur. Ancak bu, kirli piston segmanları için iyi bir çözüm değildir.

Question 7
Question 7 / 7:
Pistonların tekrar kirlenmesini önleyebilir miyim?

 1. 1
  Bir dereceye kadar, fakat iyi bir bakımla kir birikimini azaltabilirsin. Arabalar kirlenir; bu hayatın bir gerçeğidir ve bunun önüne geçemezsin. Yapabileceğin en iyi şey, bazı bakım ipuçlarıyla süreci yavaşlatmaktır.[8] Bunlar birikmeyi tamamen önleyecek şeyler değil, ancak bunun azalmasını sağlayarak motorun iyi çalışmasını sağlayacaktır.[9]
  • Motorundaki birikinti ve kalıntı miktarını azaltmak için kaliteli benzin kullan.
  • Her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için arabanın yağının her zaman dolu olduğundan emin ol.
  • Aracının yağ ve yağ filtresini önerilen zamanlarda değiştir.
  Reklam

İpuçları

 • Aracını yıllık muayeneye götürmek, pistonların kirlenmesi gibi sorunların çok ciddileşmeden tespit edilmesini sağlayabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Arabanı tamir etme konusunda şüphelerin varsa onu bir profesyonele götür. Yapacağın bir hata motora zarar verebilir ve arabanın kullanımını tehlikeli bir hâle getirebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Reklam

Referanslar

 1. https://courses.washington.edu/engr100/Section_Wei/engine/UofWindsorManual/Piston%20and%20Piston%20Rings.htm
 2. https://youtu.be/Wadmzv1Vs0Q?t=203
 3. Audra Fordin. Sertifikalı Otomotiv Teknisyeni. Uzmanla Görüşme. 13 January 2022.
 4. https://youtu.be/lbnevsx5fZc?t=46
 5. Audra Fordin. Sertifikalı Otomotiv Teknisyeni. Uzmanla Görüşme. 13 January 2022.
 6. https://youtu.be/eRc7PO-x_s8?t=223
 7. https://blog.amsoil.com/is-an-engine-flush-good-or-bad/
 8. Audra Fordin. Sertifikalı Otomotiv Teknisyeni. Uzmanla Görüşme. 13 January 2022.
 9. https://www.torque.com.sg/advice/carbon-buildup-causes-how-clear/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Audra Fordin
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Otomotiv Teknisyeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Audra Fordin. Audra Fordin sertifikalı otomotiv teknisyeni, Women Auto Know'un kurucusu ve New York, Flushing'de bulunan Great Bear Auto Repair'ın sahibidir. 38 yılı aşkın tecrübesi ile yurt içi ve yurt dışı oto tamiratı konusunda yüksek bilgi birikimine sahiptir. Audra, The Today Show, Inside Edition ve Anderson Cooper gibi çok sayıda haber ve televizyon programında yer almıştır.
Bu sayfaya 785 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam