Yeni pirinç parlak altın rengindedir ama zaman içinde kararır, üstünde yeşil, kahverengi ya da kırmızıya çalan bir patina yani maden küfü oluşur. Eğer eski pirincin görünümünü tercih ediyorsan eskitme işlemini hızlandırmanın ya da taklit etmenin çeşitli yolları var. Amacına hangi yöntemin uyduğunu ve eskitme işlemine girişmeden önce pirinci nasıl hazırlaman gerektiğini öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1 / 4:
Pirinci Hazırlamak

 1. 1
  Nesnenin pirinç olduğundan emin ol. Görünümü pirince benzeyen başka metaller de vardır ama bu eskitme yöntemlerine farklı yanıt verirler. Yanlış uygulama nesnenin korozyona uğramasına yol açabilir, o yüzden metalin türünü kendin belirleyemiyorsan bir antikacıya ya da başka bir uzmana göster.
  • Temiz pirincin parlak, altın kahverengisi bir görünümü vardır. Görünüm bakımından en çok benzeyen metaller pembe-kahverengi renkteki bakır ve çok daha koyu bir kahverengi olan bronzdur. [1]
  • Pirinç biraz manyetiktir ama sadece güçlü bir mıknatısa gözle görünür biçimde tepki gösterir. Eğer küçük mıknatıslar yüzeye sıkıca tutunuyorsa muhtemelen elindeki nesne farklı bir metalden yapılmış, sonra da ince bir pirinç katmanıyla kaplanmıştır.
 2. 2
  Nesne pirinç değilse ne yapman gerektiğini öğren. Nesne pirinç değil de sadece pirinç kaplamaysa sirke ya da tuzlu su gibi hassas bir yönteme başvur çünkü daha sert malzemeler ince pirinç katmanında korozyona yol açabilir. Eğer bakırı eskitmeye çalışıyorsan bağlantılar kısmındaki talimatları takip et. Bronzu eskitmek için bir "bronz eskitici" satın al ve Eskitme Çözeltisi yöntemini uygula.
 3. 3
  Eğer pirinç verniklendiyse bunu tırnak cilası sökücüyle sökmelisin. Pirincin oksitlenmesini önlemek için şeffaf, sert ve koruyucu bir vernik olan lak kullanılır; oysa senin teşvik ya da taklit etmeye çalıştığın şey oksitlenmenin bu eskitme sürecidir. Aseton adıyla da bilinen tırnak cilası sökücüyü kullanarak nesnendeki verniği sök.[2]
  • Lastik eldiven tak ve buharları solumamak için, havalandırmalı bir alanda çalış.
  • Küçük nesneleri asetonda beklet.
  • Kimyasal maddeleri büyük nesnelere boya fırçasıyla sür. Nesnenin her köşesini kapladığından emin ol.
  • Metil alkol, boya sökücü ya da lake tineri iş görecektir.
 4. 4
  Nesneye tırnak cilası sökücü sürdükten sonra sıcak su dök. Vernik dökülmeye ya da çözünerek çamurlaşmaya başlayana kadar birkaç dakika bekle. Nesneyi sıcak suda yıkayarak vernikten kurtul.
  • Geriye hiç lake kalmadığından emin ol. Modern pirinç nesnelerin çoğu, tümüyle sökmek için birkaç girişimde bulunmayı gerektiren sert lakeyle korunmuştur.
 5. 5
  Eğer pirincin üstünde ince bir koruyucu tabaka varsa ya da hiçbir şey yoksa daha zararsız materyallerle yıka. Eğer nesne eline yağlı geliyorsa ya da üstünde ince bir vernik tabakası varsa muhtemelen bunu ispirtoya ya da yarı yarıya su ve sirke karışımına batırılmış bir bezle temizleyebilirsin. Hiçbir işlem görmemiş pirinci eskitme işlemine hazırlamak içinse su ve sabunla iyice yıkamak yeterli olacaktır.
  • Cilde zarar vermeyen temizlik malzemelerini kullanırken bile eldiven tak çünkü elindeki yağ pirince bulaşabilir ve bu da eskitme etkisinin her yerde eşit biçimde ortaya çıkmasını engeller.
 6. 6
  Devam etmeden önce tümüyle kurut. Eskitme işlemine pirinç tamamen kurumadan başlama. Bir saç kurutucu, propan meşalesi ya da fırın, bu süreci hızlandırabilir.
  • Verniği kısa süre önce sökülmüş bir pirinç nesneye ısı uygularken çok dikkatli ol. Gözden kaçırmış olabileceğin bir vernik parçası alev alabilir ya da buhar çıkarabilir. Pirinci, civarda hiçbir tutuşucu nesnenin olmadığı, iyi havalandırmalı bir yerde kurut.
  • Artık aşağıda anlatılan yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsin. Hangisini kullanacağından emin değilsen her birinin ilk adımını okuyarak her seçeneğin sağladığı faydaları öğren.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Tuzlu Su ya da Sirke Kullanmak

 1. 1
  Pirinci güvenli ve kolay biçimde eskitmek için sirke ya da tuzlu su kullan. Pirinci eskitmek için herhangi bir tür sirke ve hatta suda çözünmüş sofra tuzu bile kullanılabilir. Bu yöntem diğerlerinden daha uzun sürebilir -sirke için birkaç saat, tuzlu su içinse birkaç gün- ama tehlikeli kimyasal maddelerle uğraşman gerekmez ve gerekli maddeler büyük olasılıkla mutfakta, elinin altında zaten vardır.
  • Önce pirinci yukarıda tarif edildiği biçimde hazırlayarak eskitme sürecinin başarılı olmasını sağla.
  • Hangi yöntemi kullanırsan kullan lastik eldiven tak ki pirince elinden yağ bulaşmasın.
 2. 2
  Pirincin rengini hafifçe koyulaştırmak için tuzlu su uygula. Eşit miktarda sofra tuzu ve su karışımı, pirincin uğradığı normal eskime sürecini hızlandırarak pirinci oksitleyecektir. Bu karışımı küçük bir boya fırçasıyla tüm yüzeye uygula ve hoşuna giden görünümü kazanana kadar her gün tekrarla.
 3. 3
  Daha belirgin bir eskitme için nesneyi sirkeyle kapla. Sirkeyi bir fırçayla sür ya da nesneyi herhangi bir tür sirkeye batır. Kurumasına izin ver, daha koyu bir renk istersen ardından bir kat daha uygula.
  • Daha yeşil bir patina için sirkeye bir kaşık sofra tuzu kat.
  • Pirinci bir saç kurutucuyla ya da fırında 230ºC civarında ısıtmak gözle daha rahat görünür sonuçlar doğuracaktır ama bu sıcaklıktaki pirinci tutmak için fırın eldiveni ya da kalın bahçıvan eldiveni kullanman gerekecektir.
 4. 4
  Sıcak bir kahverengi görünüm için sirke buharından yararlan. Bu, amonyağın ya da eskitme solüsyonunun sağladığı otantik görünümü kazandırmasa da bazıları bu "zencefilli kurabiye" görünümünü tercih eder. Öyle ya da böyle diğer yöntemlerden kesinlikle daha güvenli ve daha ucuzdur.
  • Hava geçirmez kapaklı bir plastik kovaya biraz sirke dök.
  • Kovanın içine tahta bloklar ya da başka nesneler yerleştir ki sirke seviyesinin üstünde düz ve kuru bir yüzey oluşsun.
  • Pirinci bu nesnelerin üstüne koy.
  • Sirke buharını hapsetmek için kapağı kapat ve birkaç saat ya da gece boyu buharın pirinci değiştirmesine izin ver.
 5. 5
  Hangi yöntemi kullanmış olursan ol, ardından ılık suyla durulayıp kurut. İstediğin sonuca ulaştıktan sonra -ki bunun için birkaç uygulama gerekebilir- pirinci ılık suda yıka. Isı uygulayarak ya da bir havluyla dikkatlice silerek kurut.
  • Kuruduktan sonra rengi pirinç verniğiyle ya da parafinle kaplayarak bu rengi koruma seçeneğin olacak.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Eskitme Solüsyonu Kullanmak

 1. 1
  Pirinci hemen eskitmek için bir eskitme solüsyonu al. Bu, yöntemlerin en hızlısıdır ama özel bir ürün satın almanı gerektirir. Bunlar eskitme solüsyonu ya da pirinç eskitici adlarıyla bilinir. Eskitilmiş nesnenin görünümü ürünün markasına göre değişse de işlem büyü kölçüde benzer olacaktır.
  • Herhangi bir eskitme yöntemine başvurmadan önce daima Pirinci Hazırlamak kısmındaki talimatları takip et.
  • Eğer nesnenin saf pirinç olup olmadığından emin değilsen bu iyi bir yöntem değildir. Bunun yerine Sirke ya da Tuzlu Su yöntemlerinin nasıl kullanıldığına bak.
 2. 2
  Lastik eldiven, koruyucu gözlük ve iyi havalandırma kullan. Eskitme solüsyonları birçoğu cilde ya da gözlere zararlı olan ya da toksik buharlar çıkaran bir dizi farklı kimyasal maddeyle yapılabilir. Kendini temel emniyet ekipmanlarıyla koru ve kolları sıvamadan önce pencereleri aç.
  • Üründe şu tehlikeli kimyasal maddelerden herhangi biri varsa ekstra dikkatli ol: amonyum hidroksit, glasiyel asetik asit, nitrik asit ya da sülfürik asit.
 3. 3
  Eskitme solüsyonunu üreticinin talimatlarına göre seyrelt. Etiketi dikkatlice oku. Bazı solüsyonlar seyreltilmeden kullanılırken bazılarında 1 ölçü eskitme solüsyonunu 10 ölçü suyla seyreltmek gerekebilir. Oda sıcaklığında su kullan ve tüm pirinç nesneyi batırabileceğin büyüklükte bir seramik ya da plastik kabın içinde karıştır.
  • Başka materyallerden yapılmış kaplar kullanma çünkü solüsyondaki asitler onları çürütebilir.
  • Kabı çok fazla doldurma. Pirinç nesneyi koyduğunda kabın taşmayacağı kadar boşluk kalsın.
 4. 4
  Eldivenli ellerinle pirinç nesneyi eskitme solüsyonunun altında hareket ettir. Pirinci solüsyonun içinde tutarken öne ve arkaya hareket ettirip hava kabarcıklarından kurtul. Solüsyonun bütün nesneyi kaplamasını sağla ama eldivenlerin bittiği yere kadar da gelmesin.
  • Pirinçte kalan hava kabarcıkları, pirincin eskimediği yerlerde parlak noktalar oluşturacaktır.
 5. 5
  Renk değişimini izle ve istediğin renge ulaşınca pirinç nesneyi çıkart. Renk değişiminin başlaması birkaç saniyeyle birkaç dakika arasında gerçekleşecek ve renk pembeden kırmızıya, oradan da kahverengiye ve siyaha dönüşecektir. Arzu ettiğin rengi alınca nesneyi çıkart.
  • Eğer nesneyi vurgulayarak parlaklaştırmayı planlıyorsan (aşağıya bak) istediğin renkten biraz daha koyu olmasına izin ver.
  • Pirinci mahvedeceğinden korkma. Eğer çok erken çıkardıysan tek yapman gereken geri koyup tekrar çalkalamak. Eğer geç kaldıysan bir Scotch-brite süngerle ya da çelik yünüyle hafifçe ovalayarak renkten kurtul ve tekrar dene.
 6. 6
  Nesneyi durulayarak vurgula. Nesneyi sıcak suyla durula ve ortaya çıkan beyaz tozu bir süngerle ya da Scotch-brite bulaşık süngeriyle temizle. Bu, nesnenin üstünde uygulamanın hemen ardından gerçekleşen koyu renkli ve düz patinaya kıyasla nesnenin daha parlak, daha vurgulu görünmesini sağlar.
  • Eğer siyah ya da neredeyse siyah bir patina yaratmaya çalışıyorsan nesneyi iki ya da üç aşamada solüsyona batırıp her aşama arasında durularsan patina daha kalıcı olur.
 7. 7
  Eşit biçimde kurut. Renkten memnun kalınca tüm nesneyi derhâl kurutmalısın. Islak kalan yerlerin rengi, yüzeyin geri kalanından daha koyu olacaktır. Bir bez ya da kâğıt havlu kullanman iyi olabilir çünkü rengin bir kısmı buna çıkabilir.
 8. 8
  Şu anki rengi korumak için vernik ya da parafin sür (isteğe bağlı). Pirinç lakesi ya da diğer vernikler pirincin daha fazla eskimesini önler. Pirinç sürekli kullanılıyorsa ya da şu anki rengi korumak istiyorsan bunu yapman önerilir.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Amonyak Buharı Kullanmak

 1. 1
  En doğal eski görünüme kavuşması için amonyağı düzenli aralıklarla uygula. Amonyak dikkatli kullanılması gereken, yakıcı bir maddedir ama doğal yoldan eskimiş pirincin o kahverengi yeşil görünümünü yaratmada tüm diğer yöntemlerden daha iyidir.
  • Amonyak eninde sonunda pirincin üstünden buharlaşacaktır o yüzden eski hâline her dönüşünde bu işlemi tekrarlamalısın. Eski hâline dönüşünün ne kadar süreceği, nesnenin özelliklerine bağlıdır.
  • Eğer Pirinci Hazırlamak kısmındaki adımları izlemezsen bu işlem işe yaramayacaktır.
 2. 2
  Bir nalburdan amonyak ve ağzı hava geçirmeyecek biçimde kapanan bir kova al. Süpermarketlerde ev temizliği için satılan seyreltilmiş amonyak değil "tam etkili" ya da "saf" amonyak kullanman gerekir. Nalbur dükkânlarından "turşu kovası" olarak bilinen hava geçirmez kapaklı kovaları da satın alabilirsin.
  • Küçük pirinç nesneler için kova yerine hava geçirmez kapaklı cam şişe de kullanabilirsin. Nesneyi bir iple bağlayıp az miktarda amonyağın üstünde asılı tut ve şişenin ağzını sıkıca kapatarak hem ipi sabitle hem de amonyak buharının şişede kalmasını sağla.
 3. 3
  Lastik eldiven ve koruyucu gözlük tak; sadece mükemmel biçimde havalandırılan yerlerde çalış. Amonyak buharı toksiktir ve asla solunmamalıdır. Mümkünse dışarıda ya da hava sirkülasyonu çok iyi olan bir odada çalış.
 4. 4
  Kovanın dibine bir tahta blok yerleştir. Pirinç nesnenin üstünde durabileceği kadar büyük, sağlam ve düz bir "raf" oluşturmalısın. Büyük nesneler için, sağlam olması amacıyla üst üste dizilmiş birkaç parça tahtanın üstüne bir sunta koy.
 5. 5
  Kovaya amonyak dök. Amonyak seviyesi, tahtanın üst kısmını geçmesin. Çok fazla amonyağa ihtiyacın yok ama fazla koymak işlemi hızlandırabilir.
 6. 6
  Pirinç nesneleri tahta "rafa" yerleştir. Sağlam durduklarından, amonyağa düşme tehlikelerinin bulunmadığından emin ol. Eğer düşerlerse eldivenli ellerinle çıkarıp ılık suda yıka. Tahta kovaya geri koymadan önce de kurula.
 7. 7
  Kapağı kapatıp düzenli aralıklarla kontrol et. Sıcaklığa, neme, amonyağın tazeliğine ve pirincin tam karakteristiklerine bağlı olarak eskitme işleminin gerçekleşmesi saatler sürebilir. Saatte bir nasıl gittiğini görmek için gel ama kovadan yayılan buharı solumamaya özen göster.
  • Kapağı şöyle bir bakmak için çabucak aç, sonra hemen kapa ki amonyak buharı içeride kalsın.
 8. 8
  Pirinci iyi havalanan bir yerde kurumaya bırak. Arzu ettiğin renge ulaşınca hava akışının olduğu bir yerde doğal olarak kurumasına izin ver. Daha parlak bir görünüm istiyorsan cilalayabilirsin.
  • Amonyağın eskitme etkisi sadece geçicidir, o yüzden pirincin üstünü verniklememen iyi olur çünkü yeniden eskitmek için verniği sökmen gerekir.
  • Aynı amonyak banyosunu diğer pirinç nesneleri eskitmek için de kullanabilirsin ama bunu sürekli olarak yapamazsın. Eninde sonunda amonyak tesirini yitirir ve yenilemen gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer doğru laboratuvar ekipmanına ve kimya deneyimine sahipsen kendi eskitme solüsyonunu yapabilirsin. Yeni bir solüsyonu tüm nesneye uygulamadan önce nesnenin küçük bir kenarında test et çünkü bu liste birçok farklı kaynaktan derlenmiştir.
 • Hangi yöntemi seçersen seç, nesne kuruduktan sonra daha fazla eskimesini önlemek amacıyla pirinç cilasıyla veya lakeyle kaplayabilirsin.
 • Daha hızlı bir yöntem de işlemi çabuklaştırmak için su kullanmaktır. Pirinç nesneyi bir kaba koyup istediğin seviyeye kadar suyla doldur ve suyun zamanla buharlaşmasına izin ver. İlk seferde işe yaramayabilir ve işlemi tekrarlamak gerekebilir. Eğer yöntemleri uygulamadan önce pirinci temizlemek istersen çok daha güvenli ve kolay bir yol olarak Metal Elektrolizle Nasıl Kaplanır konusuna bakabilirsin. Pirincin daha fazla eskimesini önlemek için, kullanabileceğin her tür vernik ister sprey olsun ister fırçayla sürülsün ya da pirincin üstüne yapıştırılsın, işe yarayacaktır.
 • Bir diğer yöntem de pirinç nesneyi olduğu gibi sergilemek ve işi doğal akışına bırakmaktır. Bu durumda mavi patina kasten eskitmede olduğu kadar hızlı oluşmayacaktır ama etki yine aynı olacaktır. Zamanla eskitmenin bir sonucu olarak, dış kısmı kullanım gören pirinçte patina oluşacak ve dekorasyon amaçlı pirinç önce bronz rengine, daha fazla zaman geçmesine izin verilirse mat bir siyaha dönüşecektir.
 • Amonyak uygulamanın bir başka yöntemi de pirinç nesneyi, içinde amonyağa batırılmış bir bez bulunan bir çöp poşetine koymak, sonra ağzını sıkıca bağlamaktır. Bu daha kolaydır ama normalde önerilmez çünkü sadece hafif bir patina oluşturur ve iklim sıcak ve rutubetliyse nesnenin dış görünümünün tutarsız olmasına yol açar.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer nesnenin pirinç olup olmadığından emin değilsen teşhis etmesi için bir antikacıya ya da başka bir uzmana götür. Eskitme işlemi bronza, bakıra veya pirinçle kaplanmış nesnelere zarar verebilir.
 • Pirinci eskitmek için sakın çamaşır suyu ya da sodyum hipoklorit çözeltisi kullanma. Bu, burada tarif edilen yöntemlerden daha tehlikeli ve kontrol etmesi daha güçtür.
 • Eğer "pirinç" nesneye mıknatıs yapışıyorsa muhtemelen pirinç kaplamanın altında başka bir metal vardır. Bu yine de eskitilebilir ama ovalarken nazik davranman ve eskitme işlemi sırasında çok az miktarda kimyasal madde kullanman gerekir. Sert davranmak kaplamayı aşarak altındaki diğer metali ortaya çıkarabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Pirinci Hazırlamak

 • Pirinç nesne
 • Lastik eldivenler
 • Aseton, lake tineri ya da boya sökücü (nesne vernikliyse)
 • Sirke, ispirto ya da su ve sabun (nesne vernikli değilse)
 • Isı kaynağı (kurumayı hızlandırmak için)
 • Küçük mıknatıs (eğer metal tam teşhis edilmemişse)

Sirke ya da Tuzlu Su Kullanmak

 • Lastik eldivenler
 • Sofra tuzu ya da sirke (herhangi bir türü)
 • Su
 • Küçük boya fırçası
 • Kapağı hava geçirmeyen plastik kova (isteğe bağlı)

Eskitme Solüsyonu Kullanmak

 • Pirinç eskitme solüsyonu ya da pirinç eskitici
 • Su
 • Seramik ya da plastik kap
 • Koruyucu gözlük
 • Lastik eldiven
 • İyi havalandırmalı bir alan
 • Scotch-brite sünger ya da plastik ovma süngeri
 • Havlu

Amonyak Buharı Kullanmak

 • Hava geçirmez kapaklı plastik kova
 • İyi havalandırmalı bir alan
 • Amonyak
 • Lastik eldiven
 • Koruyucu gözlük

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 964 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam