Evcil hayvanlar bazen eve oynamak için arkadaş getirirler ve bu arkadaşlar eve bir girdi mi çıkmak bilmeyen, kan emici pireler olabilir. Pire istilası kulağa kötü gelse de pireleri öldürmenin birçok yolu var. Temizlik yapıp evin içini böcek öldürücüyle ilaçlayarak başlayabilirsin. Pirelerin üreme döngüsünü kırmak için tüm bahçenin de güneş ışığı alması lazım. Evcil hayvanlarını pire şampuanıyla tepeden tırnağa yıka, sonra da uzun etkili bir tedavi ürünü kullan. Unutma ki yardıma gereksinim duyarsan profesyonel bir haşere temizleyici çağırabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Evi Pirelerden Arındırmak

 1. 1
  Yerdeki her şeyi kaldır. Önce bir odadan başla ve yerdeki tüm kıyafetleri, kutuları veya oyuncakları topla. Büyük eşyaları bahçeye ya da garaja koy. Küçükleriyse çöp torbasına doldurup dışarı çıkar. Bir odayı bitirince diğerine geç. Böylece tüm zemini ilaçlayabilirsin.[1]
  • Tüm yıkanabilir nesnelerin, örneğin pelüş oyuncakların odalara geri konmadan önce iyice yıkanması ve kurutulması gerekiyor.
 2. 2
  Tüm yatak örtülerini yıka. Çarşafları, yastık kılıflarını, kilimleri ve battaniyeleri topla. Hepsini çamaşır makinesine atıp ılık ya da sıcak suyla yıka. Sonra da iyice kurutmak için kurutucuya koyup ılık ya da sıcak ayarda çalıştır. Daha da sağlama almak için bu döngüyü tekrarla.[2]
  • Evcil hayvanın yatağını da yıkayıp kurutmayı unutma. Ürünün yıkama etiketinde yalnızca soğuk suyla yıkanabilir yazsa bile, pireleri ve yumurtalarını öldürmek için ısı şart.
  • Eğer eşya kurtarılamayacak durumdaysa, kir, hayvan kepeği ya da pire yumurtasıyla doluysa en iyisi atıp yenisini almak.
 3. 3
  Her yeri süpür. Pirelenme potansiyeli olan her şey makinede yıkanırken bir odadan başlayıp tüm evi baştan aşağı elektrikli süpürgeyle süpür. Halı kaplı, ahşap parke ya da seramik demeden her yüzeyi temizle. Dar köşelere ya da yerlere ulaşmak için elektrik süpürgesinin aparatlarını kullan.[3]
  • Bir odadan diğerine geçerken elektrik süpürgesinin haznesini ya da toz torbasını evin dışında çıkarıp bir çöp tenekesine boşalt. Bu, pire yumurtalarının ya da larvaların odadan odaya taşınması riskini azaltır.
  • Elektrik süpürgesiyle temizlik yaparken evcil hayvanları banyoya kilitle. Böylece temizlik sırasında pire saçmalarını önlemiş olursun.
  • Elektrik süpürgesiyle temizlik yapmak halının liflerini kabartır. Bu da böcek ilacının daha derine nüfuz etmesini sağlar.
 4. 4
  Evi baştan aşağı ilaçla. Seçtiğin ürün hem yetişkin pireleri öldüren bir böcek öldürücü hem de yumurtaları/larvaları/pupaları öldüren böcek gelişim düzenleyici (IGR) içermeli. Kullanım öncesinde, sırasında ve sonrasında ilacın ambalajındaki talimatları oku ve onlara uy. Evcil hayvanlar dâhil herkesi ilaçlamadan sonra birkaç saat evden çıkarmalısın.[4]
  • Methoprene ve piriproksifen yaygın böcek gelişim düzenleyicilerdir. Yetişkin böcekleri öldürmek için de permetrin yaygın olarak kullanılıyor.
  • Aerosol formatındaki böcek ilaçları elle uygulanması en kolay olanlar çünkü problemli alanları kolayca hedefleyebilirsin. Örneğin hayvanlarının sürekli zaman geçirdiği yerleri spreylemeyi unutma.
  • Sis halindeki ilaçlama genelde en etkili yöntem değildir çünkü belirli yerleri hedef alamaz ve genelde halılara yeterince nüfuz etmez.
 5. 5
  İki hafta sonra botanik tozla karışık borik asit uygula. Bu zaman zarfında muhtemelen böcek ilacından ve elektrik süpürgesinden kurtulmuş yetişkin pireler görmeye başlamış olacaksın. Maske tak ve eldiven giy. Sonra evin yerlerine botanik toz karışımı serp. Bu uygulamadan sonra evi 24 saat terk etmen gerekiyor.[5]
  • Bu toz insanlarda ve hayvanlarda solunum yollarını tahriş edebiliyor o yüzden uygulama öncesinde herkesi evden çıkartmalısın.
  • Bu tozu yapı marketlerde ya da ev ve bahçe malzemesi satan yerlerde bulabilirsin.
  • Bu kimyasal bileşim hem geri kalan yetişkin pireleri öldürür hem de yenilerinin üremesini olanaksız hale getirir.
 6. 6
  Eve dönünce elektrik süpürgesiyle tozları temizle. Eve hiç kimseyi sokmadan maskeni tak ve elektrikli süpürgeyi çalıştır. Odaları teker teker dolaşıp tüm tozları temizle. Toz serptiğin her yeri süpür. Sonra elektrik süpürgesinin torbasını çıkarıp at.[6]
  • Halıda ya da zeminde eser miktarda toz kalacaktır. Bu da pirelerin çoğalmasını önlemeye yeterlidir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Bahçeyi Pirelerden Arındırmak

 1. 1
  Bahçendeki tüm döküntüleri kaldır. Pire larvaları gür çalılar gibi karanlık yerlerde yetişir. Çimleri kısacık biç. Ağaçları ve çalıları buda. Çalıların altını tırmıkla temizleyerek yapraklar ve dallar gibi döküntüleri temizle. Bahçenin mümkün olduğunca fazla güneş ışığı almasını sağlamalısın.[7]
  • Karanlık ve nemli noktalara sedir ağacı yongası serpiştirmenin de faydası olabilir. Sedir ağacı doğal bir pire kovucudur ve üremelerini önlemene yardım edebilir.
  • Bahçenin pire istilasına uğrayıp uğramadığından emin değilsen gündüz uzun beyaz çorap giyip bahçede bir tur at. Çorabın üstünde siyah noktalar görüyorsan muhtemelen bunlar piredir.
 2. 2
  Bahçeyi ilaçla. Dış mekân için tasarlanmış, hem yetişkin böcek öldürücü hem de IGR barındıran bir böcek ilacı seç. Dışarıda kullanılmak için tasarlanmış ürünlerin birçoğunu hortuma bağlayıp bahçeye eşit miktarda sıkabilirsin. Genelde bahçenin tümünü ilaçlamana gerek olmaz ama öyle yaparsan da faydasını görebilirsin. İlacın uygulama talimatlarını takip et ve gerekirse tekrarla.[8]
  • Pire probleminin olduğu yerleri, mesela köpek kulübesini ve çitin kenarlarını özellikle hedefle.
  • Uygulama sonrasında belirli bir süre bahçeye çıkmaman gerekiyor. İlacı havalar kuruyken uygulaman da önemli çünkü yağmur, kimyasal maddeleri seyrelterek etkisini zayıflatabilir.
 3. 3
  Profesyonel bir haşere temizleyici çağır. Eğer evine ya da bahçene kendi başına böcek öldürücü uygulamaktan çekiniyorsan bir profesyonelle irtibata geçebilirsin. Görevliler eve temizliğe gelmeden önce nasıl bir ilaçlama yapılacağını ve her şeyin ne kadara çıkacağını netleştir.[9]
  • Evde küçük çocukların varsa ve zararlı olmadığı halde etkili bir yöntem arıyorsan bu iyi bir seçenek olabilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Evcil Hayvanını Pirelerden Arındırmak

 1. 1
  İçeriğinde doğal maddeler olan bir pire şampuanı seç. Özellikle içeriğinde okaliptüs, limon yağı ve biberiye olan bir şampuan ara. İstersen veterinere, zararlı böcek öldürücü içermeyen ama etkili bir şampuan da sorabilirsin. Piretrin gibi böcek öldürücüler içeren şampuanlardan uzak dur çünkü bunlar hem senin hem de evcil hayvanının cildini tahriş edebilir.[10]
  • Bazı pire şampuanları toksik olabildiğinden mutlaka önce veterinerine danış. Mesela çay ağacı yağı ya da sedir özü içeren şampuanlar kedilere zarar verebilir.
 2. 2
  Evcil hayvanının kafasından başlayıp ilerle. Pireler ıslanacaklarını anlayınca hemen hayvanının üstündeki kuru ve erişmesi zor noktalarda saklanacaktır. O yüzden de hayvanın tüm vücudunu ıslatmadan önce rektumunu, kulaklarını, göz çevresini ve boynunu şöyle bir ıslatmak iyi fikir. Ekstra güvenlik için, şampuanı hayvanın üstünde köpürttükten sonra 15 dakika beklemeli ve ancak bu sürenin sonunda durulamalısın.[11]
  • Evcil hayvanının üstündeki köpükleri temizlerken tüylerini iyice ayır ki ölü pireler ya da yumurta kalıntıları akıp gitsin.
  • Banyoya başlamadan önce şampuanın ambalajını iyice oku. Bazı şampuanları bir banyoda birden çok defa kullanman gerekebilir.
  • Evcil hayvanını pire şampuanıyla hangi sıklıkta yıkayacağını, pirelerin geri dönüp dönmediği, hayvanın türü ve yaşı ve veterinerin tavsiyeleri belirleyecek.
 3. 3
  Pire öldürücü bir ürünü doğrudan evcil hayvanına uygula. Bu pire tasması, damlatılan ya da ağız yoluyla verilen bir ilaç olabilir. Bunlardan bazıları reçetesiz satılıyor ama etkisi değişebiliyor. Bunlar yerine, veterinerin senin hayvanın için özel olarak tavsiye ettiği, reçeteyle alınan, kuvvetli bir ilaç kullan. Seçtiğin doğrudan uygulama için gereken talimatlara harfiyen uy.[12]
  • Yalnızca IGR içeren tasmalar genelde pireleri uzak tutmaya yetecek kadar etkili değildir. Damlatılan ilaçların tahrişe yol açma olasılığı daha düşüktür ve bunlar uzun vadede daha etkili olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer köpeğin başka köpeklerle oyun oynuyorsa diğer hayvan sahiplerini de potansiyel pire problemine karşı uyar. Eğer onlar da pireleri öldürmek için harekete geçerlerse bu, pirelerin hayvandan hayvana taşınmasını önleyecektir.
 • Evi düzenli olarak temizlemek pire ve sinek miktarını azaltır.
Reklam

Uyarılar

 • Yemek yemeden önce herkesin, özellikle de çocukların ellerini yıkamasını sağla. Tenyalı bir pire yutarsan sana da tenya bulaşabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 81.149 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 81.149 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam