Pire tuzakları, evinin belli bir bölgesini istila eden pireleri yakalamak ve öldürmek için harikadır. Büyük ihtimalle elinde olan birkaç basit aletle ve malzemeyle evde kendi pire tuzağını yapabilirsin. Bununla beraber, pire tuzakları belirli bir yerdeki pireleri öldürmek için faydalı olsa da bunların gerçekten etkili olması için diğer pire kontrolü yöntemleriyle bir arada kullanılması gerektiğinin farkında olmalısın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Bulaşık Deterjanı Tuzağı Yapmak

 1. 1
  Geniş ve sığ bir tabağa su koy. Bulaşık deterjanıyla yapılan pire tuzağı için ideal kaplar arasında kurabiye tepsisi, saklama kabı kapakları, düz tabaklar ve tart kalıpları bulunur. Yüzey alanı geniş, kenarları alçak bir kap iyi olur.[1]
  • Sığ bir tabak, mümkün olduğunca fazla pire yakalamana yardım eder çünkü alçak kenarlar tuzağa inebilecek zıplayan pireler için bir bariyer oluşturmayacaktır.
 2. 2
  Bulaşık deterjanı ekle. Suya 1 ila 2 yemek kaşığı (15 ila 30 ml) bulaşık deterjanı ekle. Deterjanın suda dağılması için suyu bir kaşıkla ya da parmağınla karıştır.
  • Pireler normal suda boğulmaz çünkü suyun yüzey gerilimini bozacak kadar ağır değildir. Suya bulaşık deterjanı eklemek suyun yüzey gerilimini azaltır. Pireler tuzağa atlayınca suya batıp boğulur.[2]
  • Tuzağı daha etkili kılmak için suya biraz Alka Seltzer de ekleyebilirsin.[3]
 3. 3
  Tuzağı pirelerin olduğu yere koy. Ev yapımı bir pire tuzağının pireleri çekme gücü yoktur, o yüzden en iyisi tuzağı evinde pirelerin olduğu yere koymaktır. Su dökülmesin diye yere bir havlu serip tuzağı yerdeki havlunun üstüne koy. Gerekirse farklı odalar için birden fazla pire tuzağı yap. Pirelerin sıklıkla bulunduğu yerler arasında şuralar vardır:[4]
  • Halıların ve kilimlerin üstünde
  • Evcil hayvanların yataklarının yanında
  • Pencerelerin, kapıların ve yiyeceklerin yanında
  • Yastıkların ve mobilyaların etrafında
  • Evcil hayvanların kaplarının yanında
  • Tüllerin ve perdelerin yanında
 4. 4
  Tuzağı bütün gece bırak. Pireler, gün batımından birkaç saat önce aktif olur ve bütün gece aktif kalırlar, o yüzden onları yakalamak için en iyi zaman gecedir. Tuzağı kurduktan sonra gecenin geri kalanında dokunulmadan kalmasını sağla. Mümkünse evcil hayvanları ve çocukları uzak tutmak için odanın kapısını kapat.
 5. 5
  Tuzağı her sabah boşalt ve yeniden doldur. Sabah olunca tuzakta ölü pire var mı diye kontrol et. Pire yakaladıysan deterjanlı suyu dök ve tabağı durula. Tabağı temiz suyla doldur, biraz daha bulaşık deterjanı ekle ve havlunun üstüne ertesi gün için tuzağı yine yerleştir.
  • Pireleri yakalamayı bırakana kadar bunu her gece tekrarla.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Pireleri Tuzağa Çekmek

 1. 1
  Pireleri çekmek için bir lamba kullan. Tuzağın yanına doğrultulu bir ışık ya da masa lambası koy. Yatmadan önce lambayı yak ve tuzağı aydınlatması için ampulü tuzağın üzerine konumlandır. Işık ve sıcaklık pireleri çekecektir ve pireler ışığa doğru zıpladığında aşağıdaki tuzağa düşecektir.[6]
  • Tuzağına mümkün olan en fazla pireyi çekmek için standart ya da diğer ısı üreten ampulleri kullan.
  • Lambanın sağlam olduğundan, devrilip suya düşme riskinin olmadığından emin ol. Bu tuzağı sadece kapısını kapatabileceğin ve lamba açıkken insanların ve evcil hayvanların dışarıda kalmasını sağlayabileceğin odalarda kullan.
 2. 2
  Işıklarda sarı-yeşil bir filtre kullan. Pireler her nedense sarı-yeşil ışığa, diğer renklerdeki ışıklardan iki kat daha fazla çekilir. Sarı-yeşil bir ampul kullanarak ya da standart bir ampule sarı-yeşil bir filtre takarak lambanın çekiciliğini artırabilirsin.[7]
  • Çoğu markette ve süpermarkette renkli ampuller satın alabilirsin.
  • Fotoğrafçılık ve sanat malzemeleri dükkânlarında filtreler ve jeller bulabilirsin.
 3. 3
  Tabağın ortasına bir mum koy. Pireleri tuzağa çekecek ışığı ve sıcaklığı yaratmak için küçük bir mum da kullanabilirsin. Tuzağın ortasına bir dekoratif mum ya da dilek mumu yerleştir ve yatmadan önce mumu yak. Pireler ışık kaynağına yaklaşmaya çalışırken tuzağa düşüp boğulacaktır.[8]
  • Tuzağı duvarlardan, perdelerden ve diğer yanıcı maddelerden uzağa koy.
  • Mum yakarken daima çok dikkatli ol ve düzgün bir şekilde yangın güvenlik önlemleri al.
  • Mum yanarken insanların ve evcil hayvanların odaya girmesini engellemek için kapıyı kapat.
 4. 4
  Tuzağın yanına bir ev bitkisi koy. Karbondioksit pireleri çeker ve bu, pirelerin konakçı bulma mekanizmalarının bir parçasıdır. Bitkiler gece karbondioksit verdiği için, tuzağın yanına bir bitki koymak daha fazla pireyi çekebilir.[9]
  • Uykudaki pire pupaları karbondioksite karşı özellikle hassastır, o yüzden bu, genç pireler yumurtlama şansı bulamadan önce onları yakalamak için harika bir yol olabilir.[10]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Evinin Piresiz Kalmasını Sağlamak

 1. 1
  Evcil hayvanlarını yıka ve tara. Büyük ihtimalle pirelerin evine gelmesinin sorumlusu evcil hayvanlardır, o yüzden evcil hayvanlarının temiz ve bakımlı olmasını sağlamak, istilayı kaynağında sona erdirecektir.[11] Evcil hayvanının bakımı için:
  • Evcil hayvanının tüylerini bir pire tarağıyla, özellikle boyuna ve kuyruğa odaklanarak tara
  • Pireleri öldürmek için her fırçalamadan sonra tarağı deterjanlı suda gezdir
  • Taradıktan sonra evcil hayvanını bir hortumla ya da küvette ıslat
  • Evcil hayvanının tüylerini bir pire şampuanıyla köpürt
  • Şampuanı tüylerde birkaç dakika beklet
  • Evcil hayvanını durula
  • Bunu bahar, yaz ve sonbahar ayları boyunca düzenli olarak tekrarla
 2. 2
  Düzenli olarak elektrik süpürgesi kullan. Yetişkin pireler, yumurtalar, larvalar ve pupalar evinin hemen hemen her yerinde saklanabilir, o yüzden pireleri kontrol altında tutmak için evini elektrik süpürgesiyle her hafta üç ila dört kez süpürmelisin. Evinin en ücra köşelerindeki pireleri ve yumurtaları çekebilecek güçlü bir elektrik süpürgesi kullan.[12] Ulaşılması zor yerler için bir fırça ya da başlık kullan.
  • Yerleri, halıları, süpürgelikleri, mobilyaları, pencerelerin etrafını ve özellikle evcil hayvanının en çok vakit geçirdiği yerleri süpür.
  • Torbalı bir elektrik süpürgesiyle evini süpürdükten sonra, torbayı çıkar, sıkıca bağla ve hemen evden uzaklaştır.
 3. 3
  Yatak örtülerini, perdeleri, giysileri ve kilimleri yıka. Pireler ve yumurtalar, çamaşır makinesi ve kurutucudan sağ çıkamayacaktır, o yüzden çamaşır makinesine girebilen her şeyi yıka ve geriye kalanları da elde yıka. Çamaşır makinesinde ve kurutucuda en sıcak su ve en yüksek ısı ayarını kullan.[13] Yıkanacak eşyalar arasında şunlar vardır:
  • Battaniyeler
  • Çarşaflar
  • Yastık kılıfları
  • Yastıklar
  • Ayakkabılar
  • Giysiler
  • Evcil hayvanların oyuncakları
  • Evcil hayvanların kapları
  • Havlular
 4. 4
  Bir böcek öldürücü kullan. Pireleri ve yumurtalarını yok etmekte başarılı olamazsan pire istilası aylarca sürebilir. İnatçı istilalar için, Ultracide ya da Onslaught gibi böcek büyüme regülatörü içeren piretin bazlı bir böcek öldürücü kullan. Böcek ilacını hem iç hem dış mekânlara uygula.
  • Herkesi evden çıkar. Böcek ilacını kullanmak için eldiven, gözlük ve maske tak, uzun kollu giysiler giy. Toz ya da aerosol kullanarak yerlere, duvarlara, mobilyalara ve evdeki tüm yüzeylere hafif bir sis hâlinde uygula. İnsanları tekrar içeri almadan önce tozun ya da spreyin yere çökmesini bekle. 48 saat sonra elektrik süpürgesiyle süpür.
  • Dışarıda, ilacı toz ya da sprey hâlinde bahçeye, çalılara, fundalıklara, uzun çimenlere, ağaçlı bölgelere, kapı ve pencerelerin etrafına sık.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.thebugsquad.com/fleas/flea-traps/
 2. https://www.youtube.com/watch?v=63kWWe1XB7k
 3. Scott McCombe. Zararlılarla Mücadele Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 19 November 2019.
 4. Scott McCombe. Zararlılarla Mücadele Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 19 November 2019.
 5. https://www.youtube.com/watch?v=KKiHaNT6Bi8
 6. Scott McCombe. Zararlılarla Mücadele Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 19 November 2019.
 7. http://fleascience.com/flea-encyclopedia/life-cycle-of-fleas/adult-fleas/what-attracts-fleas/
 8. http://www.rapidhomeremedies.com/remedies-to-get-rid-of-fleas.html
 9. http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=826

Bu wikiHow makalesi hakkında

Scott McCombe
Ortak yazarlar :
Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Scott McCombe. Scott McCombe, zararlı çözümleri, hayvan kontrolü ve ev izolasyonu konularına odaklanmış, Kuzey Virginia’da yerel bir aile şirketi olan Summit Environmental Solutions'un (SES) CEO’sudur. 1991 yılında kurulan SES, Better Business Bureau tarafından A+ derecesiyle değerlendirilmiş, HomeAdvisor tarafından "Best of the Best 2017" (2017 En İyinin En İyisi), “Top Rated Professional” (En Çok Puan Alan Profesyonel) seçilmiş ve “Elite Service Award" (Elit Hizmet Ödülü) ile ödüllendirilmiştir. Bu makale 4.491 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 4.491 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam