Partinde bir pinyata (piñata) olması hem eğlence hem de dekorasyon sağlamanın harika bir yoludur. Ama bir dahaki parti için çıkıp pinyata satın alman gerekmiyor. Bu basit talimatları izleyerek kendi pinyatanı kendin yapabilir ve pinyata yapmanın da onları parçalamak kadar eğlenceli olduğunu görebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Pinyata Yapmaya Başlamak

 1. 1
  Çalışma alanını koru. Pinyata yapmak ortalığı batırabilir, o yüzden çalışmak için bolca yerin olsun. Çalışma alanının üstünü gazete kâğıtlarıyla ya da kullanıp atılan bir muşamba örtüyle kapla. Bu hem çalışma alanını temiz tutacak hem de sonradan temizliği kolaylaştıracaktır. Üstünü başını temiz tutmak için de lateks eldivenin yanı sıra eski bir tişört giy ya da önlük tak.
 2. 2
  Kâğıt hamuru karışımını hazırla. Bir kâsede 2 su bardağı (470 gram) unu, 2 su bardağı (470 ml) suyu ve bir çorba kaşığı tuzu karıştır. Karışımı, hamur gibi kalınlaşmaya başlayana kadar karıştır. Tüm topakları gidermeye uğraşma; karışımın nispeten pürüzsüz olması yeterli ama muhtemelen içinde un topakları kalacaktır.[1]
 3. 3
  Kâğıt hamuru şeritlerini hazırla. Gazete kâğıdını 2,5 ila 5 cm eninde ve 15-20 cm uzunlukta şeritler hâlinde yırt. Bu, gazetenin balonun üstünü güzelce ve düz olacak hâlde kaplamasını sağlayacaktır. Balonu birkaç kat kaplamaya yetecek kadar çok kâğıt şerit hazırlamalısın.[2]
 4. 4
  Pinyatan için bir şekil belirle. Pinyatanı istediğin her şekilde yapabilirsin! En kolayı balonun biçimini esas alan yumurta biçimli bir pinyatadır ama istediğin her şeyi yapabilirsin.[3]
  • Daha girift şekiller istiyorsan kartonu ya da kalın kâğıdı bantla ya da zamkla yapıştır.
  • Geleneksel pinyatalara asıl formunu seramikten yapılmış bir çömlek verir ama bu hem ortalığı batırabilir hem de tehlikeli olabilir. Sen kâğıt ürünlerinden yapılmış esnek bir formdan şaşma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Pinyatanın Temelini Oluşturmak

 1. 1
  Balonunu şişir. Bu, pinyatanın gövdesini oluşturacak; o yüzden büyük ve güzel olmasına dikkat et. Yuvarlak balonlar tercih sebebidir çünkü tüm şekerlemeleri alacak kadar geniştirler. Pinyatanın dörtgen olmasını tercih ediyorsan kutu da kullanabilirsin. Karton, gazete kâğıdı ya da el işi kâğıdı kullanarak kol, bacak, kuyruk, uzun burun, şapka vb. yapmak için ek şekiller ekleyebilirsin. Bu şekilleri maskeleme bandı ya da temiz bir bant kullanarak yapıştır.[4]
 2. 2
  Kâğıt hamurunu kâğıt şeritlerine uygula. Şeritleri karışıma batır ve parmaklarının arasından geçirerek ya da kâsenin kenarına sürterek fazlasını al.
 3. 3
  Kâğıt hamurunu balona sür. Tüm şeritleri, balon tamamen kaplanıncaya kadar balonun üstüne kesişen çapraz hatlar hâlinde koy. Balonun düğümlü kısmını kapatma ki sonradan balonu çıkarmak kolay olsun. Bu aşamayı 3 ya da 4 kez tekrarla ve yeni bir katmana başlamadan önce diğer katmanın kurumasına izin ver.[5]
 4. 4
  Pinyatayı kurumaya bırak. Kâğıt hamuru katmanlarını eklemeyi bitirince pinyatayı tümüyle kuruyup sertleşmesi için beklet. Bunun ne kadar süreceği, kâğıt hamurunun kalınlığı, havanın nemi ve sıcaklığı dâhil birçok faktöre bağlıdır. Genelde birkaç gün sürer.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Pinyatayı Süslemek

 1. 1
  Pinyatayı boya. Kâğıdı tek renk kullanarak boya ve pürüzsüz, düz bir yüzey elde et. Çok iyi boyanmış olmasına gerek yok, kâğıdı kaplasın yeter. Daha sonra ekleyeceğin süslemelerle uyuşan ya da pinyatayı benzetmek istediğin hayvan ya da karakterle uyuşan bir renk seç çünkü muhtemelen görünecektir.
 2. 2
  Pinyataya krepon kâğıdı yapıştır. Bu, pinyataya daha geleneksel bir görünüm kazandıracaktır. Aynı zamanda eğlenceli ve daha ucuz bir süslemedir. Krepon kâğıdını şeritler hâlinde yırt veya kes, sonra da buruşturup top hâline getir ve yapıştır.[6]
 3. 3
  Son rötuşları yap. Krepon kâğıdından temeli yaptıktan sonra pinyatana başka hoş detaylar ekle. Renkli kapkek kalıpları ve parlak renklerde pelür kâğıdından dörtgenleri ekleyerek saçak yapabilirsin. Bir hayvan yaptıysan eğlenceli bir görünüm için oynar göz ekle.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Pinyatayı Doldurmak

 1. 1
  Şekerlemeler için keserek bir delik aç. Eğer balon daha patlamadıysa patlatıp içinden çıkar. Balonun düğümünü kâğıt hamuruyla kaplamadığın için küçük bir delik elde etmiş olmalısın.[7]
 2. 2
  Gerekirse deliği büyüt. Eğer şekerlemeler sığmazsa deliği, şekerlemelerin sığabileceği kadar büyüyene kadar kenarlarından kes.
 3. 3
  Ana deliğin etrafına iki delik daha aç. Bir ip ya da kurdele geçirerek bir halka elde et. Bu daha sonra, sıra pinyatayı asmaya geldiğinde yararlı olacak.
 4. 4
  Malzemeleri pinyataya doldur. Pinyataya şeker, bayrak, çıkartma, konfeti, küçük oyuncak ya da istediğin her şeyi koyabilirsin.
  • Ambalajsız şeker koymaktan kaçın.
  • Kolayca kırılabilecek oyuncaklar da kötü bir seçimdir.
 5. 5
  Deliği kapat. Pinyatanın tepesine biraz krepon kâğıdı yapıştır ya da tamir bandı kullan. Amaç, pinyatanın daha vurulmadan düşmemesini sağlamak.
 6. 6
  Pinyatayı as. Yaptığın halkaya bir başka parça ip, kurdele ya da sicim bağla ve bunu da pinyatayı istediğin yere asmak için kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Pinyatan ağırsa daha kalın bir ip kullan. Bu, pinyatayı daha sağlam yapar.
 • Daha büyük bir pinyata için yumruk balonu kullan.
 • Pinyatayı teker teker ambalajlanmış şekerlemelerle doldur. Topluca ve ambalajsız aldığın şekerleme daha ucuz olabilir ama unutma ki pinyatanın içinde ne varsa yere saçılacak ve çocuklar şekerlerin nereye düştüğüne bakmaksızın hepsini yiyecek. Gerekirse selofan al ve şekerlemeleri teker teker kendin paketle.
 • Alttan bir kapak açmak yerine balonun tepesinde bir delik aç (yani kâğıt hamuruyla kaplama) ve pinyatayı bu delikten doldur.
 • Uçlarını bantlayarak ve bir parça bandı kenarları yapıştırmak için kullanarak kolayca kalp biçimli pinyata yapabilirsin (daha sağlam pinyatalar için ilk katmanda kahvaltılık gevrek kutusu kullan).
 • Balonun yoksa karton kutu da kullanabilirsin. Kutunun parçalanmayacak kadar sağlam olmadığından emin ol.
 • Yer fıstığı içermeyen şekerlemeler kullan çünkü kimin alerjisi olduğunu bilemezsin.
 • Pinyata yaparken sakın tamir bandı kullanma çünkü o zaman parçalanması imkânsız olur.
 • Partin için temalı bir pinyata yapmayı dene. Mylar ya da alüminyum folyodan parlak pullar keserek bir balık yapabilir ya da taç yapraklarını büyük parçalar hâlinde krepon kâğıdından yapacağın bir çiçek yaratabilirsin.
 • Dekorasyonları krepon kâğıdıyla sınırlama. Tüyler, sim ve yapma çiçekler de pinyatanı hoş biçimde dekore etmeni sağlar.
 • Çocuklar küçükse daha az katman kullan!
 • Asmak için pinyatanın tepesine bantla ip yapıştırabilirsin ama çok sağlam olmaz. Pinyatanın daha uzun süre dayanmasını istiyorsan pinyataya iki delik aç ve ipi deliklerden geçir. Ekstra sağlamlık için ipi bir kahve bardağının plastik kapağından ya da bir alüminyum folyo rulosunun karton tüpünden geçir.


Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Balon
 • Birkaç gazete
 • Su, un ve tuz (zamk yapmak için) veya nişasta
 • Makas
 • Boya
 • Krepon kâğıdı (ve isteniyorsa diğer süsler)
 • İp ya da kurdele (pinyatayı asmak için)
 • Şekerleme (içini doldurmak için)
 • 45 cm uzunluğunda tahta sopa ya da çubuk (vurmak için)


Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 147 kişi çalıştı. Bu makale 5.300 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 5.300 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam