Pilav pişirici kullanmak pilav yapmanın basit ve etkili bir yoludur. Pilav pişiricilerin birçoğu pilav piştikten sonra pilavı sıcak tutar. Bu cihazın pilav hazır olduğunda kapanan zamanlayıcısı olduğu için pilav pişiriciyi takip etmeye gerek yoktur. Bu makale sana pilav pişiriciyle nasıl pilav pişireceğini gösterecek ve böylece pilavı yakma ve tencerelerini mahvetme riskin azalacak. Buna rağmen hâlâ problem yaşarsan sorun giderme rehberine başvur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Pirinci Pişirmek

 1. 1
  Pirinci bir bardakla ölç ve pişiriciye koy. Bazı pirinç pişiricilerin içinde çıkarılabilir bir kap ya da tencere varken bazılarındaysa pirinç doğrudan pişiricinin içine konur. Genelde pilav pişiricilerin ¾ bardağa (180 ml) denk gelen ölçme "bardağı" veya kepçesi olur. Alternatif olarak, normal bir ölçme bardağı kullanabilirsin.
  • Bir bardak (240 ml) pişmemiş pirinçten pirincin türüne bağlı olarak 1 buçuk bardaktan (360 ml) üç bardağa kadar (720 ml) pilav çıkar. [1] Pilavın pişiriciden taşmaması için pirincin şişmesini de hesaba katarak pişiricide yeterli boşluk bırak.
 2. 2
  Gerekiyorsa pirinci yıka. Birçok insan pirincin üzerinde olabilecek zirai ilaçlar, ot öldürücüler veya atıklardan pirinci arındırmak için pirinci yıkamayı tercih eder. Bazı çok modern olmayan öğütme işlemleri pirinçte fazla nişasta bırakan ve pirinçlerin birbirine yapışmaması için yıkanmasını gerektiren kırık taneler oluşturur. [2] Pirinci yıkamaya karar verirsen kabın içine içme suyu doldur ya da musluğun altında tut. Pirincin üzeri tamamen kaplanana kadar su eklerken bir yandan da karıştır. Bir süzgeç yardımıyla pirincin suyunu süz veya kabı yavaşça eğerek bir yandan da kaçan pirinçleri elinle yakala. Su bulanık görünüyorsa veya suyun üzerinde kırık pirinç parçaları veya kir varsa eklediğin su nispeten temiz görünene kadar iki veya üç kez daha yıka.
  • Pilav pişiricinin dibi yapışmaz bir kabı varsa pirinci (pişirmeden önce) bir kevgirin içinde birkaç defa yıka/durula/süz. Bu yapışmaz kapların yenileri çok pahalıdır.
 3. 3
  Suyu ölç. Birçok pilav pişiricisinin talimatlarında soğuk su kullanmak önerilir. Ne kadar su ekleyeceğin kullandığın pirincin türüne göre ve pilavı ne kadar sulu istediğine göre değişir. Genellikle pişiricinin iç kısmında ne kadar su ve ne kadar pirinç eklenmesi gerektiğini gösteren işaretler vardır ya da pirinç paketinin üzerinde pişirme talimatı vardır. Alternatif olarak, kullandığın pirincin türüne göre aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsin, ancak pilavı daha diri ya da yumuşak istiyorsan tercihine göre bu ölçüleri her zaman değiştirebileceğini unutma:
  • Beyaz, uzun taneli pirinç: 1 bardak pirinç için 1 + 3/4 bardak su (240 ml pirince 420 ml su)
  • Beyaz, orta taneli pirinç: 1 bardak pirinç için 1 buçuk bardak su (240 ml pirince 360 ml su).
  • Beyaz, kısa taneli pirinç: 1 bardak pirinç için 1 + 1/4 bardak su (240 ml pirince 300 ml su).
  • Kahverengi, uzun taneli pirinç: 1 bardak pirinç için 2 + 1/4 bardak su (240 ml pirince 520 ml su).
  • "Yarı haşlanmış pirinç” olarak satılan (evde yarı haşlanan pirinç değil): 1 bardak pirinç için 2 bardak su.
  • Basmati ve Yasemin pirinci gibi Hint usulü pirinçler için daha kuru bir pilav arzu edildiği için daha az su kullanılacağından bir bardak pirinç için 1 buçuk bardaktan fazla su kullanma. Pirinci önceden yıkadıysan sadece bire bir ölçüde pirinç ve su kullan. Lezzeti arttırmak için doğrudan pişiricinin içine defne yaprakları ya da kakule taneleri ekleyebilirsin.
 4. 4
  İstersen pirinci otuz dakika suda beklet. Bunu yapmak gerekli değildir, ama bazı insanlar pişirme süresini azaltmak için pirinci suda bekletir. Pirinci suda bekletmek aynı zamanda pilavı daha yapış yapış yapabilir. Pirinci oda sıcaklığında ıslatmak için daha önceden ölçtüğün kadar suyu kullandıktan sonra aynı suyla pirinci pişir.
 5. 5
  Pilavı lezzetlendir (isteğe bağlı). Pilav pişerken tatları içine çekebilmesi için pilavı lezzetlendirecek malzemeler pişiriciyi çalıştırmadan önce suya eklenmelidir. Birçok kişi pilava biraz tuz eklemeyi tercih eder. Tereyağı veya sıvı yağ çok yaygın olan diğer seçeneklerdir. Hint usulü pilav yapıyorsan birkaç tane kakule tohumu ya da defne yaprağı eklemeyi isteyebilirsin.
 6. 6
  Pirinç tanelerini tencerenin kenarından suya doğru it. Tencerenin kenarında kalan pirinç tanelerini tahta veya plastik bir kaşık kullanarak suyun içine at. Su seviyesinin üstünde kalan pirinç pişirme sırasında yanabilir. Su veya pirinç kenardan taşarsa tencerenin dışını bir bezle sil.
  • Suyun altında kalan pirinci karıştırman gerekmez. Bu, fazla nişastayı açığa çıkararak pirincin birbirine yapışmasına veya lapa olmasına sebep olur.
 7. 7
  Pilav pişiricindeki özel seçenekleri kontrol et. Bazı pilav pişiricilerde sadece açma/kapama düğmesi vardır. Bazılarında ise kahverengi pirinç veya beyaz pirinç için farklı ayarlar vardır ya da belli bir süreye kadar pişirmeyi erteleme özelliği vardır. Sadece basit ayarları kullanırsan bir problemle karşılaşman pek olası bir durum değildir, ama mümkünse hangi düğmenin ya da seçeneğin ne işe yaradığını bilmek iyi olur.
 8. 8
  Pirinci pilav pişiricide pişir. Pilav pişiricisinin çıkarılabilir bir kabı varsa pirinç ve suyu koyduğun kabı pişiricinin içine geri koy. Pişiricinin kapağını kapat, pişiriciyi fişe tak ve açmak için düğmesine bas. Pilav hazır olduğunda pişiricinin düğmesi ekmek kızartma makinası gibi atacaktır. Birçok pişirici fişten çekinceye kadar pilavı sıcak tutar.
  • Pilavı kontrol etmek için kapağı açma. Pişme süreci pişiricinin içinde buhar oluşmasına bağlıdır. Bu yüzden kapağı açarak buharın dışarı çıkmasına sebep olmak pilavın doğru düzgün pişmemesine sebep olabilir.
  • Pişiricinin içindeki suyun sıcaklığı kaynama noktasını (deniz seviyesinde 100 santigrat derece) geçtiğinde ve bütün su buharlaştığında pişirici otomatik olarak kapanır. [3]
 9. 9
  Kapağı açmadan önce pilavı 10-15 dakika "dinlenmeye" bırak (isteğe bağlı). Bunu yapmak şart değildir, ama pilav pişiricisi talimatlarında genelde yapılması tavsiye edilir ve bazı pişiricilerde bu otomatik bir özelliktir. Bu süreçte pişiriciyi fişten çekmek ya da kabı ısı kaynağından almak kaba yapışan pirinç miktarını en aza indirecektir.
 10. 10
  Pilavı havalandır ve servis yap. Pilavın suyu tamamen çekince yemeye hazır demektir. Pişen pilavı bir çatal ya da kaşık kullanarak karıştırmak birbirine yapışan pilavın ayrılmasını sağlar ve buharın çıkmasından dolayı pilavın çok pişmesini önler.
  • Pilav yemeye hazır görünmüyorsa sorun giderme bölümüne bak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sorun Giderme

 1. 1
  Pilav çok lapa olduysa bir dahaki sefere su miktarını azalt. Bir daha pilav pişirdiğinde bir bardak (240 ml) pirinç için 1/4 ila 1/2 bardak (30-60 ml) daha az su kullan. Bu, pilavın daha kısa sürede pişmesini sağlar ve pilavın çekmesi için daha az su olur.
 2. 2
  Pilav az pişmişse biraz daha su ekleyerek ocağın üzerinde pişir. Pilav sana çok diri veya kuru geliyorsa 1/4 bardak su (30 ml) ekleyerek ocağa koy. Buharın çekmesi için üzeri kapalı bir şekilde birkaç dakika pişir.
  • Pilavı pişiriciye yeterli su olmadan tekrar koymak pilavın yanmasına veya pişiricinin çalışmamasına sebep olabilir.
  • Bir dahaki sefer pişiriciyi açmadan önce her bir bardak (240 ml) pirinç için 1/4 ila 1/2 bardak (30-60 ml) su ekle.
 3. 3
  Pilav yandıysa pişirdikten hemen sonra pilavı kaldır. Düzgün çalışan bir pilav pişiricisinin pilavı yakmaması gerekir, ama eğer “sıcak tutma” modu açık kaldıysa dipteki ve kenarlardaki pilav yanabilir. Bu sık sık oluyorsa pişiricinin pilavın piştiğini gösteren “klik” sesini duyar duymaz (ya da sıcak tutma ışığı yandığında) pilavı pişiriciden çıkar.
  • Bazı pişiricilerde sıcak tutma seçeneğini tamamen kapatabilirsin, ama bu durumda gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için pilavı soğumadan tüketmelisin ya da buzdolabına kaldırmalısın.
  • Pilavın içinde başka malzemeler de varsa bunlar pişirme esnasında yanabilir. Bir dahaki sefere şekerli tüm malzemeleri ya da yandığını fark ettiğin malzemeleri çıkar ve ayrı pişir.
 4. 4
  Çok pişmiş pilavı kullan. Lapa olmuş ve ezilmiş pirinç doğru bir şekilde kullanılırsa lezzetli olabilir.[4] Lapa kıvamın daha az fark edileceği aşağıdaki seçenekleri dene:
  • Fazla nemi almak için pilavı kızart.
  • Pilavı güzel bir tatlıya dönüştür.
  • Çorbalara, bebek yemeklerine ya da ev yapımı köftelere ekle.
 5. 5
  Yüksekliğe göre kullandığın ölçüyü ayarla. 900 metre veya üzerinde bir yükseklikte yaşıyorsan pilavın tam pişmediğini fark edebilirsin. Bu durumda her bir bardak pirinç için fazladan 1/4 ila 1/2 bardak (30-60 ml) su ekle. Yüksek rakımda daha alçak olan hava basıncı suyun daha düşük ısıda kaynamasına sebep olacağı için pirincin pişmesi daha uzun süre alır. Pişiriciye ne kadar su eklersen pirincin pişmesi o kadar uzun sürecektir.
  • Ne kadar su ekleyeceğinle ilgili bir bilgi bulamıyorsan pilav pişiricisi kullanma talimatlarına veya imalatçı firmaya danış. Gerekli olan miktar bulunduğun rakıma göre değişir.
 6. 6
  Kalan sudan kurtul. Pilav piştikten sonra pişiricinin içinde su kalıyorsa pişirici muhtemelen sorunludur ve değiştirilmesi gerekebilir. Hâlihazırda yaptığın pilavın suyunu süz ve kıvamı istediğin gibiyse servis yap. Öyle değilse pişiriciyi tekrar aç ve suyu çekene kadar pişir.
 7. 7
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Pilav piştikten sonra pilavı karıştırıp "havalandırmak" için tencerenin dibini çizmeyen yapışmaz bir kaşık kullan. Bunun için ideal olan birçok pilav pişiricisiyle birlikte gelen plastik spatula kullanmaktır. Pilavın spatulaya yapışmasını engellemek için soğuk suyla ıslat (bu, parmaklarda da işe yarar).
 • Programlanabilir pilav pişiriciler pirincin durumunu daha iyi algılayabildiği için az miktarda pirinçle daha iyi sonuçlar verebilir.
 • Pilav pişiricin çıkarılabilir kabı olan türden bir pişiriciyse yerine geri yerleştirmeden önce dış kısmını tamamen kuruttuğundan emin ol; yoksa bozarsın.
 • Sağlıklı olması için karışımın içine bir miktar kahverengi pirinç ekleyebilirsin. Eklenen kahverengi pirinçler pilava "diri" taneler katar. Pilava fasulye eklemek istersen (barbunya, Meksika fasulyesi vb.) fasulyeleri eklemeden bir gece önce suda beklet.
Reklam

Uyarılar

 • Pilav pişiriciyi çok doldurma. Taşarak etrafı batırabilir.
 • Pişirici pilav piştikten sonra pilavı otomatik olarak sıcak tutmuyorsa gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için bir an önce tüket ya da buzdolabına koy.[5]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Pirinç
 • Pilav pişirici
 • Su
 • Ölçme kabı
 • Kaşık ya da spatula (isteğe bağlı)


Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.828 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 10.828 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam