Yeni bir piercing yaptırdın ve yaşadıklarının iyileşme sürecinin normal bir parçası mı yoksa daha kötüsü, bir enfeksiyon mu olduğundan emin değilsin. Piercing’ini düzgün bir şekilde tedavi edebilmek, sağlıklı kalmasını ve iyi gözükmesini sağlayabilmek için enfeksiyon belirtilerini nasıl tanıyacağını öğren. Şişmeye, kızarıklığa, sıcaklığa, irine ve daha ciddi belirtilere dikkat et ve her mümkün olduğunda enfeksiyonu önlemek için doğru teknikleri uygulamaya daima özen göster.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Enfeksiyon Belirtilerini Tanımak

 1. 1
  Kötüleşen bir kızarıklık var mı diye bak. Yeni yapılan bir piercing’in pembe renkte olması normaldir; ne de olsa delik yarası daha yeni. Ama kötüleşen ya da daha geniş bir bölgeye yayılan bir kızarıklık muhtemel enfeksiyon belirtisidir.[1] Gözün piercing’de olsun ya da bir fotoğrafını çek ve kızarıklığın bir ya da iki gün içinde iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğine dikkat et.
 2. 2
  Şişme olup olmadığına bak. Vücudun, delinmeyi yaralanma olarak algıladığı için yeni piercing’inin etrafındaki bölge bu alışma sürecinde büyük ihtimalle yaklaşık 48 saat boyunca şişecektir. Bu süre sonrasında şişkinlik azalmaya başlayacaktır. Şişmenin kötüleşmesi, bir süre normalken ortaya çıkan bir şişme ya da şişkinliğe kızarıklık ve ağrının eşlik etmesi enfeksiyon belirtileridir.[2]
  • Şişme, dilinin şişmesi ve kolayca hareket etmemesi gibi işlev kayıplarına neden olabilir. Piercing’inin etrafındaki bölge hareket ettiremeyeceğin kadar acıyorsa ya da şişmişse enfeksiyon olabilir.
 3. 3
  Ağrıya dikkat et. Ağrı, vücudunun sana bir şeylerin yolunda olmadığını söyleme yoludur. Piercing’inde kaynaklanan esas ağrı aşağı yukarı iki gün içinde, şişmenin azalmaya başlamasıyla yaklaşık aynı zamanda azalacaktır. Bu acının batma, sızlama, yanma ya da hassasiyet biçiminde olması normaldir. İki günden uzun süren ya da şiddetlenen ağrıysa enfeksiyon belirtisi olabilir.[3]
  • Tabii ki yeni piercing’ini kazara tahriş edersen büyük ihtimalle ağrın olacaktır. Şiddetlenen ya da geçmeyen ağrıya dikkat etmen gerekir.
 4. 4
  Piercing bölgesinin sıcak olup olmadığına bak. Kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya ısı da eşlik eder. Piercing’in gerçekten iltihaplandıysa ya da enfekte olduysa sıcaklık yayıyormuş gibi gelebilir ve hatta dokunduğunda sıcak olduğunu hissedebilirsin.[4] Sıcaklığını kontrol etmek için piercing bölgesine dokunacaksan önce daima ellerini yıka.
 5. 5
  Akıntı ya da irin var mı diye bak. Yeni bir piercing’den renksiz ya da saman sarısı bir sıvının gelmesi ve bunun daha sonra takının etrafında kabuklaşması normal ve sağlıklıdır. Bu akan, lenf sıvısıdır ve iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Öte yandan yoğun bir beyazımsı ya da renkli (sarı, yeşil) bir akıntı büyük ihtimalle irindir. İrin kötü de kokabilir.[5]
  • Süte benzeyen yoğun ya da renkli akıntı muhtemelen enfeksiyon belirtisidir. Piercing’inin etrafında irin varsa doktora git.
 6. 6
  Piercing’inin yaşını düşün. Piercing yaptırdığın gün hissettiğin rahatsızlık büyük ihtimalle enfeksiyon değildir; enfeksiyon belirtilerinin görülmesi genellikle bir ya da birkaç gün sürer. Uzun zamandır taktığın ve çoktan iyileşmiş bir piercing’in enfekte olması da pek olası değildir.
  • Ama, eski piercing’lerin enfekte olması, bu bölgenin yaralanması durumunda mümkündür; derideki kesik ya da açıklık bakterilere kapı açabilir.
 7. 7
  Piercing’in yerini düşün. Piercing, enfeksiyona daha yatkın bir bölgedeyse enfeksiyondan daha çabuk şüphe etmelisin. Profesyonel piercingcine piercing’inin enfekte olma ihtimalinin ne kadar olduğunu sor.
  • Göbek piercing’leri iyi temizlenmelidir. Sıcak ve bazen nemli bir yerde olduğu için bunların enfekte olma riski daha yüksektir.
  • Ağzındaki bakteriler yüzünden dil piercing’lerinin enfekte olma riski daha yüksektir. Dil enfeksiyonu, yerinden dolayı beyin enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Enfeksiyonları Önlemek

 1. 1
  Yeni piercing’ini düzgün bir şekilde temizle. Piercingci sana yeni piercing’ini nasıl temizlemen ve temizlemek için hangi ürünleri kullanman gerektiği konusunda belirli talimatlar verecektir. Farklı piercing’lerin farklı şekilde temizlenmesi gerekir, o yüzden net ve yazılı talimatlar edin. Genel olarak bazı basit talimatlara uy:
  • Deri piercing’lerini ılık suyla ve Fomy gibi kokusuz bir antibakteriyel sabunla ya da ılık tuzlu suyla yıka.
  • Yeni piercing’in için ispirto ya da hidrojen peroksit kullanma. Bunlar çok serttir ve cildine zarar verebilir ya da tahrişe neden olabilir.
  • Antibiyotikli krem ya da merhem kullanmaktan kaçın. Bunlar kiri ve tozu hapseder ve piercing’in nefes almasına izin vermez.
  • Piercing’inin piercingcinin tavsiye ettiği sıklıkta (bundan ne eksik ne fazla) temizle. Gerekenden az temizlemek pisliklerin, kabukların ve ölü derinin birikmesine yol açabilir. Gerekenden fazla temizlemekse deriyi tahriş edebilir ve kurutabilir. Her ikisi de iyileşmeye zarar verir.
  • Temizlik yaparken solüsyonun piercing’in içine girmesini ve takıyı kaplamasını sağlamak için takıyı nazikçe hareket ettir ya da çevir. Bu bazı piercing türleri için geçerli değildir, o yüzden önce daima piercingcine sor.
 2. 2
  Yeni piercing kurallarına uy. Düzgün temizleme tekniklerinin yanı sıra, piercing’ine göz kulak olmak gereksiz ağrı ve enfeksiyonu önlemeye yardım edebilir. Genel olarak piercing bakımında uyulması gereken bazı kurallar şunlardır:
  • Yeni piercing’inin üstüne yatma. Yeni takın battaniyelere, çarşaflara ya da yastıklara sürtünebilir ve bu piercing bölgesinin tahriş olmasına ve kirlenmesine yol açabilir. Göbek piercing’i yaptırdıysan sırt üstü uyu; yeni piercing’in yüzündeyse yolculuk destek yastığı kullanıp piercing’ini ortasındaki denk getir.
  • Piercing’ine ya da civarına dokunmadan önce ellerini yıka.[7]
  • Piercing’in iyileşmeden önce takını ÇIKARMA.[8] Bunu yapmak piercing’inin büyük ihtimalle kapanmasına neden olacaktır. Bu bölge enfekte olduysa enfeksiyon derinin içinde hapsolur.
  • Giysilerinin doğrudan yeni piercing’ine sürtünmesine izin vermemeye çalış. Ayrıca, takını temizlemiyorsan çevirme.[9]
  • Piercing’in iyileşene kadar havuzlardan, göllerden, nehirlerden, jakuziden ve diğer su kütlelerinden uzak dur.[10]
 3. 3
  Tanınmış bir profesyonel seç. Genellikle steril olmayan piercing işlemleri ya da işlem sonrası hatalı bakım yüzünden yaklaşık 5 piercing’den 1’i enfekte olur.[11] Piercing’ini sadece eğitimli bir profesyonele ve tanınmış, temiz bir piercing stüdyosunda yaptır. Piercing yaptırmadan önce, piercingcine aletlerini nasıl ve nerede sterilize ettiğini göstermesi için ısrar et; piercingcinin bir basınçlı kabı olmalı ve bütün yüzeyleri çamaşır suyuyla ve dezenfektanla temizlemeli.
  • Piercingciler, ASLA kullanılmış bir iğneyle değil, sadece steril bir ambalajdan çıkan yeni bir iğneyle piercing yapmalı ve piercing yaparken daima yeni, tek kullanımlık eldivenler takmalıdır.[12]
  • Piercing tabancaları ASLA uygun değildir. Piercing tabancası görürsen oradan çık. Steril bir prosedür için bir profesyonele git.
  • Birinin piercing yapabilmesi için nasıl bir ruhsata ve eğitime ihtiyacı olduğunu öğrenmek için yaşadığın yerdeki kanunları kontrol et.
  • Kendine piercing YAPMA ya da eğitimsiz bir arkadaşından yapmasını isteme.
 4. 4
  Hipoalerjenik bir takıyla piercing yaptır. Takılara alerjik bir reaksiyon göstermek, enfeksiyonla aynı şey değilse de yeni piercing’ini tahriş eden her şey enfeksiyon riskini de arttırır. Ciddi bir alerji seni yeni takını çıkarmaya da mecbur edebilir. Düzgün bir iyileşme için daima piercing işleminde hipoalerjenik takılar kullanılmasını sağla.
 5. 5
  Piercing’inin iyileşmesinin ne kadar süreceğini bil. Vücudunun birçok yerine, daha çok ya da daha fazla kan akışı olan bölgelerdeki farklı tür dokular yoluyla piercing yaptırabilirsin. O yüzden, iyileşme süresi çok değişir. Piercing’ine ne kadar süre ekstra bakım yapman gerektiğini bilmek için piercing’inin özelliklerini öğren (listede olmayan bir piercing için profesyonel piercingcine danış):[14]
  • Kulak kıkırdağı, burun deliği, yanak, meme uçları, göbek deliği ve dermal/çıpa/yüzey piercing’leri: 6-12 ay
  • Kulak memesi, kaş, burun direği, dudak, labret, ben piercing’i ve genital piercing: 6-8 hafta
  • Klitoral başlık: 4-6 hafta
  • Dil: 4 hafta
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bir Enfeksiyonla Başa Çıkmak

 1. 1
  Hafif bir enfeksiyonun varsa bir ev çözümü dene. 1 tatlı kaşığı (5 ml) sofra tuzunu, deniz tuzunu ya da Epsom tuzunu 1 su bardağı (250 ml) ılık suda erit; su bardağı temiz olsun, tercihen her uygulama için tek kullanımlık plastik bir bardak kullan. Piercing’i tuzlu suya batır ya da tuzlu suya batırılmış temiz bir bezle kompres yap. Bunu günde iki veya üç kez ve her defasında 25 dakika süreyle yap.[15]
  • 2-3 gün içinde iyileşme görmezsen ya da belirtilerin kötüleşirse yardım almak için doktorunla bağlantıya geç.
  • Piercingin tamamını deliğin her iki tarafından tuzlu suyla kapla. Piercing’i ılık suyla ve yumuşak antibakteriyel sabunla düzenli olarak temizlemeye devam et.
  • Enfeksiyon varsa yaraya azıcık antibiyotikli merhem de sürebilirsin.
 2. 2
  Küçük sorunlar için piercingcini ara. Geçmeyen kızarıklık ya da şişlik gibi hafif enfeksiyon işaretleri görürsen piercingcini arayıp nasıl bakım yapacağına dair tavsiyede bulunmasını isteyebilirsin. Akıntı da başladıysa piercingcine gidebilirsin de; birçok piercing gördükleri için muhtemelen sana akıntının normal olup olmadığını söyleyebilirler.
  • Bu yalnızca piercing’ini eğitimli bir profesyonel yaptıysa geçerlidir. Öyle değilse tıbbi soruların için bir doktora danış.
 3. 3
  Ateşin, titremen ya da bulantın varsa varsa doktora git. Piercing enfeksiyonları genellikle piercing bölgesiyle sınırlı kalır. Ama, enfeksiyon yayılırsa ya da kan dolaşımına karışırsa ciddi, hatta hayatı tehdit eden sistemik enfeksiyonlara yol açabilir. Ciddi enfeksiyonlarda ateş, titreme, bulantı ya da kusma veya sersemlik hissi olabilir.[16]
  • Piercing’in yakınındaki ağrının, şişliğin ve kızarıklığın daha geniş bir alana yayılmaya başladığını fark edersen hemen doktora git. Bu, enfeksiyonun kötüleşmesinin ve vücudunun daha geniş bölgelerine yayılmasının bir işareti olabilir.
  • Doktorun ciddi bir enfeksiyonu engellemek için sana büyük ihtimalle antibiyotik verecektir. Enfeksiyon zaten kanındaysa muhtemelen hastaneye yatman ve damardan antibiyotik alman gerekecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Yüz ya da ağız bölgesindeki piercing’lere çok dikkat et; bunlar, beyne olan yakınlıkları nedeniyle özellikle tehlikelidir.
 • Piercing’inin çevresindeki kabuklu köşeler her zaman enfeksiyona işaret etmez; çoğu zaman iyileşme sürecinin bir parçasıdır.
 • Enfekte olduğundan şüphelendiğin bir piercing’e sabun ya da merhem sürme! Sadece ılık tuzlu su kullan (1 su bardağı suda eritilmiş 1/4 tatlı kaşığı tuz). Ancak piercingcin ya da doktorun tavsiye ettiyse başka bir şey kullan.
 • Bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenirsen sorun kötüleşmeden tanınmış bir piercingciye ya da doktoruna git.
Reklam

Uyarılar

 • Bulantı, kusma, titreme, sersemlik hissi ya da zihin bulanıklığı gibi tüm vücudunu kapsayan belirtiler gösterirsen hemen doktora git. Kan dolaşımındaki enfeksiyonlar çok ciddidir ve potansiyel olarak hayatı tehdit eder.[17]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 87.870 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 87.870 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam