Photoshop'ta edinebileceğin en kullanışlı becerilerden biri bir resmin arka planını kaldırmaktır. Bu, istediğin her resimde arka planları resme uydurmaktan endişe etmeden veya bolca beyaz alanla uğraşmak zorunda kalmadan özneye bağlı kalmanı sağlar. Arka planın ne kada karmaşık olduğuna bağlı olarak bir resmin arka planını silmenin birkaç yolu vardır.

Yöntem 1 / 2:
Basit Bir Arka Planı Silmek

 1. 1
  Resmi Photoshop Elements'ta aç. Bu yöntem en iyi şekilde arka plan tek renkten veya buna yakın bir renkten oluşuyorsa işe yarar.
 2. 2
  Layers (Katmanlar) penceresine git. Genelde ekranın sağ tarafındadır. Daha önceden düzenlenmemiş çoğu resmin tek bir katmanı olur; adı “Background”dır (Arka Plan). BU katmana sağ tıkla ve “Layer From Background…”ı (Arka Plandan Katman) seç.
  • New Layer (Yeni Katman) penceresi açılır. Ayarları olduğu gibi bırak ve OK'e (TAMAM) bas. “Background” katmanının adı “Layer 0” (Katman 0) olarak değişir. Resmin, düzenleme yapmanı engelleyen kilidi açılır.
 3. 3
  Magic Eraser (Sihirli Silgi) aracını seç. Eraser (Silgi) aracı menüsündedir. Araca erişebilmek için Eraser aracının simgesini basılı tut. Açılan menüsden Magic Eraser Tool'u (Sihirli Silgi Aracı) seç.
 4. 4
  Magic Eraser (Sihirli Silgi) ayarlarını değiştir. Sihirli Silgi'yi seçtikten sonra en üstteki menü çubuğunda bazı ayarlar görürsün. Ayarları şuna benzeyecek şekilde değiştir:
  • Tolerance'ı (Tolerans) 20-30'a ayarla. Toleransın düşük olması, aracı kullanırken orijinal resimden bazı kısımların silinmesini önler. Projene uygun bir seviye bulmak için toleransı değiştir.
  • Anti-alias (Kenar yumuşatma) kutusunu işaretle.
  • Contiguous (Bitişik) kutusunu işaretle.
  • Opacity'yi (Opaklık) %100'e ayarla.
 5. 5
  Arka plana tıkla. Magic Eraser (Sihirli Silgi), tıkladığın rengin tamamını siler ve arka planı saydam yapar. Tolerance (tolerans) seviyesi, ilgili ne kadar rengin silineceğini de etkiler (geçişli arka planlar için).
 6. 6
  Küçük ayarlamalar yap. Tek renkli bir arka planı siliyorduysan tek tıklamada silinmiş olası gerekir. Resme yakınlaştırıp Eraser (Silgi) aracıyla küçük ayarlamalar yapman gerekebilir.
 7. 7
  Nesneni seç. Arka plan silindikten sonra Nesnenin etrafına kabaca bir dış hat çizmek için Lasso (Kement) aracını kullanabilirsin. Nesneni eski arka plandan alıp ayrı bir katmana yerleştirecek bir “New Layer Via Cut” (Kesimden Yeni Katman) oluşturmak için Ctrl+Shift+J tuşlarına bas. Arka plan katmanını (Layer 0 (Katman 0)) artık silebilirsin.
 8. 8
  Resmini kaydet. Artık saydam bir arka planı olan ve mevcut herhangi başka bir resmin üstüne yapıştırılabilecek bir nesnen vardır.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Karmaşık Bir Arka Planı Silmek

 1. 1
  Düzenlemek istediğin resmi aç. Bu yöntem, daha karmaşık arka planları resmin öznesini kaldırmadan silmeni sağlar.
 2. 2
  Background Eraser (Arka Plan Silgisi) aracını seç. Açılan Eraser (Silgi) menüsündeki Eraser simgesini basılı tut. Background Eraser aracını seç.
 3. 3
  Fırça seçeneklerini belirle. Pencerenin en üstündeki araç çubuğunda fırça şeklinin yanındaki ok simgesine tıkla. Hardness'ı (Sertlik) %100e ayarla ki fırçanın kenarları ortası kadar silme yapabilsin. Çapı resmine uygun bir boyuta ayarla. Fırçayla geniş, büyük sürtmeler vuruşlar yapıyor olacaksın.
 4. 4
  Limits'i (Sınırlar) Contiguous (Bitişik) olarak ayarla. Çemberde seçtiğin renk, yalnızca renkler temas halindeyse silinir. Böylece yalnızca arka planı silerken fotoğrafın öznesinin içindeki renklerin silinmesi önlenir.
  • Öznenin içinde arka plan olan yerde resimden parçalar varsa (arkası görünen saç telleri gibi) arka planı izole kısımların içinden silmek için Dis bitişik seçeneğini kullan.
 5. 5
  Düşük bir Tolerance (Tolerans) ayarla. Düşük bir tolerans belirlemek, silme işleminin örneklenen renkle çok benzer olan kısımlarla sınırlar. Yüksek bir tolerans geniş bir renk aralığını siler. Toleransını 20 ila 30 arasında ayarla.
 6. 6
  İmleci öznenin kenarına yaklaştır. Ortasında küçük artı göstergeler bulunan bir çember görürsün. Artı simgeler “yoğunlaşılan alanı“ gösterir ve fırçanın içinde rengin göründüğü yerleri siler. Ön planadaki nesnelerin kenarlarına da renk çıkarımı uygular; böylece ön plandaki nesne daja sonra başka bir resme yapıştırıldığında renk halkaları görünmez.
 7. 7
  Silmeye başlamak için sürükle. Silme yaparken göstergenin öznenin üzerinden geçmesine izin verebilirsin, herhangi bir şey kaybetmezsin; ama artı göstergenin özneye değmesine izin verme. Aksi halde o renkleri silmeye başlarsın.
 8. 8
  İlerlemeni kontrol et. Sürüklerken, sildiğin alanlarda damalı desenin belirdiğini görürsün. Damalı alan saydamlığı temsil eder.
 9. 9
  Öznenin çevresini silmeye devam et. Özneden bazı kısımları kazara silmediğinden emin olmak için bazı yerlerde fırçanın boyutunu küçültmen gerekir. Mesela bu resimde taç yapraklarının arasını silerken boyutu değiştirmen iyi olur.
 10. 10
  Öznenin tam kenarlarını silmeye odaklan. Öznenin kenarlarına düzgün bir dış hat çektikten sonra kalan arka planı silmek için standart bir silgiyle geniş vuruşlar yapabilirsin.
 11. 11
  Kenarları yumuşat. Öznenin kenarlarını koyduğun arka planla daha iyi karışması için yumuşatmak istersen Smudge (Yumuşatma) aracını kullan. Aracı düşük bir güce ayarla (%20 gibi) ve öznenin kenarlarında sürükle. Sert hatlar yumuşatılır.[1]
  Reklam

İpuçları

 • Sihirli değnek en iyi şekilde arka plan tek renkse ve resmin etrafında benzer dış hatlar yoksa işe yarar.

Reklam

Uyarılar

 • Bunu JPEG olarak kaydedersen yaptığın tüm iş boşa gider.
 • Sihirli değnek, arka plan resimle benzerse resminin bazı kısımlarını silebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Photoshop Elements

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 225 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam