Photoshop Elements'ta Arka Plan Nasıl Kaldırılır?

Bu Makalede:Basit Bir Arka Planı SilmekKarmaşık Bir Arka Planı SilmekReferans

Photoshop'ta edinebileceğin en kullanışlı becerilerden biri bir resmin arka planını kaldırmaktır. Bu, istediğin her resimde arka planları resme uydurmaktan endişe etmeden veya bolca beyaz alanla uğraşmak zorunda kalmadan özneye bağlı kalmanı sağlar. Arka planın ne kada karmaşık olduğuna bağlı olarak bir resmin arka planını silmenin birkaç yolu vardır.

1
Basit Bir Arka Planı Silmek

 1. 1
  Resmi Photoshop Elements'ta aç. Bu yöntem en iyi şekilde arka plan tek renkten veya buna yakın bir renkten oluşuyorsa işe yarar.
 2. 2
  Layers (Katmanlar) penceresine git. Genelde ekranın sağ tarafındadır. Daha önceden düzenlenmemiş çoğu resmin tek bir katmanı olur; adı “Background”dır (Arka Plan). BU katmana sağ tıkla ve “Layer From Background…”ı (Arka Plandan Katman) seç.
  • New Layer (Yeni Katman) penceresi açılır. Ayarları olduğu gibi bırak ve OK'e (TAMAM) bas. “Background” katmanının adı “Layer 0” (Katman 0) olarak değişir. Resmin, düzenleme yapmanı engelleyen kilidi açılır.
 3. 3
  Magic Eraser (Sihirli Silgi) aracını seç. Eraser (Silgi) aracı menüsündedir. Araca erişebilmek için Eraser aracının simgesini basılı tut. Açılan menüsden Magic Eraser Tool'u (Sihirli Silgi Aracı) seç.
 4. 4
  Magic Eraser (Sihirli Silgi) ayarlarını değiştir. Sihirli Silgi'yi seçtikten sonra en üstteki menü çubuğunda bazı ayarlar görürsün. Ayarları şuna benzeyecek şekilde değiştir:
  • Tolerance'ı (Tolerans) 20-30'a ayarla. Toleransın düşük olması, aracı kullanırken orijinal resimden bazı kısımların silinmesini önler. Projene uygun bir seviye bulmak için toleransı değiştir.
  • Anti-alias (Kenar yumuşatma) kutusunu işaretle.
  • Contiguous (Bitişik) kutusunu işaretle.
  • Opacity'yi (Opaklık) %100'e ayarla.
 5. 5
  Arka plana tıkla. Magic Eraser (Sihirli Silgi), tıkladığın rengin tamamını siler ve arka planı saydam yapar. Tolerance (tolerans) seviyesi, ilgili ne kadar rengin silineceğini de etkiler (geçişli arka planlar için).
 6. 6
  Küçük ayarlamalar yap. Tek renkli bir arka planı siliyorduysan tek tıklamada silinmiş olası gerekir. Resme yakınlaştırıp Eraser (Silgi) aracıyla küçük ayarlamalar yapman gerekebilir.
 7. 7
  Nesneni seç. Arka plan silindikten sonra Nesnenin etrafına kabaca bir dış hat çizmek için Lasso (Kement) aracını kullanabilirsin. Nesneni eski arka plandan alıp ayrı bir katmana yerleştirecek bir “New Layer Via Cut” (Kesimden Yeni Katman) oluşturmak için Ctrl+Shift+J tuşlarına bas. Arka plan katmanını (Layer 0 (Katman 0)) artık silebilirsin.
 8. 8
  Resmini kaydet. Artık saydam bir arka planı olan ve mevcut herhangi başka bir resmin üstüne yapıştırılabilecek bir nesnen vardır.

2
Karmaşık Bir Arka Planı Silmek

 1. 1
  Düzenlemek istediğin resmi aç. Bu yöntem, daha karmaşık arka planları resmin öznesini kaldırmadan silmeni sağlar.
 2. 2
  Background Eraser (Arka Plan Silgisi) aracını seç. Açılan Eraser (Silgi) menüsündeki Eraser simgesini basılı tut. Background Eraser aracını seç.
 3. 3
  Fırça seçeneklerini belirle. Pencerenin en üstündeki araç çubuğunda fırça şeklinin yanındaki ok simgesine tıkla. Hardness'ı (Sertlik) %100e ayarla ki fırçanın kenarları ortası kadar silme yapabilsin. Çapı resmine uygun bir boyuta ayarla. Fırçayla geniş, büyük sürtmeler vuruşlar yapıyor olacaksın.
 4. 4
  Limits'i (Sınırlar) Contiguous (Bitişik) olarak ayarla. Çemberde seçtiğin renk, yalnızca renkler temas halindeyse silinir. Böylece yalnızca arka planı silerken fotoğrafın öznesinin içindeki renklerin silinmesi önlenir.
  • Öznenin içinde arka plan olan yerde resimden parçalar varsa (arkası görünen saç telleri gibi) arka planı izole kısımların içinden silmek için Dis bitişik seçeneğini kullan.
 5. 5
  Düşük bir Tolerance (Tolerans) ayarla. Düşük bir tolerans belirlemek, silme işleminin örneklenen renkle çok benzer olan kısımlarla sınırlar. Yüksek bir tolerans geniş bir renk aralığını siler. Toleransını 20 ila 30 arasında ayarla.
 6. 6
  İmleci öznenin kenarına yaklaştır. Ortasında küçük artı göstergeler bulunan bir çember görürsün. Artı simgeler “yoğunlaşılan alanı“ gösterir ve fırçanın içinde rengin göründüğü yerleri siler. Ön planadaki nesnelerin kenarlarına da renk çıkarımı uygular; böylece ön plandaki nesne daja sonra başka bir resme yapıştırıldığında renk halkaları görünmez.
 7. 7
  Silmeye başlamak için sürükle. Silme yaparken göstergenin öznenin üzerinden geçmesine izin verebilirsin, herhangi bir şey kaybetmezsin; ama artı göstergenin özneye değmesine izin verme. Aksi halde o renkleri silmeye başlarsın.
 8. 8
  İlerlemeni kontrol et. Sürüklerken, sildiğin alanlarda damalı desenin belirdiğini görürsün. Damalı alan saydamlığı temsil eder.
 9. 9
  Öznenin çevresini silmeye devam et. Özneden bazı kısımları kazara silmediğinden emin olmak için bazı yerlerde fırçanın boyutunu küçültmen gerekir. Mesela bu resimde taç yapraklarının arasını silerken boyutu değiştirmen iyi olur.
 10. 10
  Öznenin tam kenarlarını silmeye odaklan. Öznenin kenarlarına düzgün bir dış hat çektikten sonra kalan arka planı silmek için standart bir silgiyle geniş vuruşlar yapabilirsin.
 11. 11
  Kenarları yumuşat. Öznenin kenarlarını koyduğun arka planla daha iyi karışması için yumuşatmak istersen Smudge (Yumuşatma) aracını kullan. Aracı düşük bir güce ayarla (%20 gibi) ve öznenin kenarlarında sürükle. Sert hatlar yumuşatılır.[1]

İpuçları

 • Sihirli değnek en iyi şekilde arka plan tek renkse ve resmin etrafında benzer dış hatlar yoksa işe yarar.

Uyarılar

 • Bunu JPEG olarak kaydedersen yaptığın tüm iş boşa gider.
 • Sihirli değnek, arka plan resimle benzerse resminin bazı kısımlarını silebilir.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Photoshop Elements

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Remove Background With Photoshop Elements, Español: quitar el fondo de una imagen con Photoshop Elements, Português: Remover o Fundo de uma Imagem no Photoshop, 中文: 用Photoshop Elements删除背景, Italiano: Rimuovere uno Sfondo con Photoshop Elements, Deutsch: Einen Hintergrund mit Photoshop Elements entfernen, Français: supprimer des arrière‐plans avec Photoshop Elements, Русский: удалить задний фон с помощью Photoshop Elements, Bahasa Indonesia: Menghapus Latar Dengan Photoshop Elements, Nederlands: Een achtergrond verwijderen met Photoshop Elements, ไทย: ลบภาพพื้นหลังด้วย Photoshop Elements, العربية: حذف الخلفية باستخدام فوتوشوب إليمينتس, Tiếng Việt: Xóa phông trong Photoshop Elements, 한국어: 포토샵 엘리먼츠에서 배경 지우는 법, हिन्दी: Photoshop Elements के प्रयोग से बैकग्राउंड हटाएँ

Bu sayfaya 76 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?