Photoshop'ta Saydamlık Nasıl Eklenir?

Bu Makalede:Saydam Bir Arka Plan YaratmakKatmanları Saydam YapmakSaydam İşaretlemeler YapmakSaydam Çizimler Yapmak

Photoshop, opaklık sayacı aracılığıyla çeşitli saydamlık seçeneklerini kullanarak veya yeni bir doküman yarattığında görünen arka plan seçenekleriyle saydam görseller (saydam arka planlar, katmanlar veya kısımlar) yaratmanı sağlar. Dahası, görselinin yalnızca belli bölgelerini saydam yapmak için seçme veya silme araçlarını kullanabilirsin. İnsanlar genelde desenli bir tasarıma sahip olan kağıtlara çıktı alırken veya bir web sitesinde desenli bir arka plana bir görsel eklerken Photoshop’ta saydamlık ekliyorlar; çünkü desen, transparan bölgelerde görünür oluyor. Biraz çalışma ile kısa bir süre içinde Photoshop’ta saydamlık ekleyebileceksin.

1
Saydam Bir Arka Plan Yaratmak

 1. 1
  "Dosya" → "Yeni"’ye tıkla. En üstteki menüde Dosya’ya git ve "Yeni"’yi seç. Yeni bir pencere açılır ve bu pencerede yeni Photoshop dokümanının özelliklerini belirleyebilirsin.
 2. 2
  "Saydam"’ı seç. Bir menü açılır ve "Arka Plan İçeriği" yazan bölümün altında "Saydam"’ı seçmen gerekir. Buton, yeni doküman açılır penceresinin en altında görünür.
 3. 3
  Tamam’a tıkla. Tamam butonuna bas.
 4. 4
  Katmanları kontrol et. Katman Penceresi’ne veya doküman özellikleri çubuğunda (varsayılan olarak açık olması gerekir) Katmanlar sekmesine bak. Arka plan katmanının gri-beyaz damalı bir kutucuk şeklinde görünmesi (saydam olduğunu belirtir) gerekir.

2
Katmanları Saydam Yapmak

 1. 1
  Katmanı seç. Saydam yapmak istediğin katmanı, Katmanlar sekmesindeki listede üzerine tıklayarak seç.
 2. 2
  Opaklığı seç. Katmanlar sekmesinin üstünde Opaklık’ın yanındaki nümerik kutucuğa tıkla. Varsayılan opaklık yüzde 100’dür.
 3. 3
  Opaklığı düşür. Katmanın opaklığını değiştirmek için, görünen opaklık sayacının üzerindeki oku seç. Katmanın tamamen saydam olmasını istiyorsan opaklığı yüzde 0’a ayarlaman gerekir.

3
Saydam İşaretlemeler Yapmak

 1. 1
  Katmanını seç. Saydam olmayan bir katman seç; ama arka plan katmanı da dâhil olmak üzere, bu katmanın altındaki katmanların saydam olduğundan emin ol.
 2. 2
  Değiştireceğin bölgeyi işaretle. İşaretleme araçlarından birini kullanarak işaretlemeni yap.
 3. 3
  İşaretlenen alanı kopyala. Kopyalaya tıkla.
 4. 4
  İşaretlenen alanı sil. Sile bas. Şimdi görselde bir delik olması gerekir.
 5. 5
  Yeni bir katman yarat. İşaretlediğin alanı yeni bir katmana yapıştır.
 6. 6
  Opaklığı düşür. Yaptığın işaretlemenin içindeki alan saydam olur.

4
Saydam Çizimler Yapmak

 1. 1
  Katmanını yarat veya seç. Bir katman seç (0’dan daha yüksek bir opaklığı olması gerekir; tercihen yüzde 100 opak olmalı). Alttaki katmanların hepsinin saydam olması gerekir.
 2. 2
  Silgi aracına tıkla. Araç çubuğundan Silgi aracını seç.
 3. 3
  Ayarları değiştir. Silgi aracını seçtiğin zaman görünen Ayarlar çubuğunu kullanarak silginin boyutunu ve şeklini belirle.
 4. 4
  Silgi aracını kullanarak çiz. Temelde, "çizdiğin" alanları silerek o alanların altındaki saydam katmanları ortaya çıkarıyor olursun.

İpuçları

 • Arka planını saydam yapmak istediğin katmanın yanındaki göz simgesine tıkla.

Uyarılar

 • Photoshop’ta herhangi bir saydamlık seçeneğini kullanarak saydamlık eklediğin zaman görsel JPEG formatında kaydedilirse bu bilgiler depolanmaz. Saydamlık içeren görselleri Photoshop Document (PSD) biçiminde kaydetmek en iyisidir.

Makale Bilgisi

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add Transparency in Photoshop, Español: agregar transparencia en Photoshop, Italiano: Aggiungere la Trasparenza in Photoshop, Português: Adicionar Transparência no Photoshop, Deutsch: Transparenz in Photoshop einfügen, Русский: добавить прозрачность в Photoshop, Nederlands: Transparantie toevoegen in Photoshop, 中文: 在Photoshop中添加透明效果, Bahasa Indonesia: Menambah Transparansi di Photoshop, العربية: إضافة عنصر شفاف Transparency في فوتوشوب Photoshop, ไทย: แต่งให้รูปโปร่งใส (Transparency) ด้วย Photoshop, Tiếng Việt: Thêm hiệu ứng trong suốt trong Photoshop, Français: ajouter la transparence dans Photoshop, 한국어: 포토샵에서 이미지 투명화 시키는 법

Bu sayfaya 138 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?