Adobe Photoshop genelde illüstrasyon ve fotoğraf düzenleme amacıyla kullanılır. Photoshop’ta ayrıca metin ekleyebilir ve reklam, resim veya başlık oluştururken yazı tipi, boyut ve metin rengi gibi özellikleri değiştirebilirsin. İnsanların Photoshop’ta metin eklemesinin ana sebebinin uzun paragraflar yazmak veya yalnızca metinden oluşan belgeler oluşturmaktan ziyade Photoshop resimlerine kısa mesajlarla görsel öğeler eklemek olduğunu unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Metin Eklemek

 1. 1
  Araçlar paletinden Yazım aracını seç. Bu araç, "T" harfine benzer. Yazım aracını çıkarmak için simgeye tıkla veya doğrudan klavyendeki "T" harfine bas. Şimdi resminde bir yere tıklayınca metin ekleyebilirsin.
 2. 2
  Ekranın en üstündeki menüyü kullanarak metin ayarlarını belirle. Yazım aracına tıklayınca Photoshop’un en üstünde renk, yazı tipi, boyut ve hiza gibi özellikleri seçmeni sağlayan bir dizi seçenek çıkar. Microsoft Word gibi programlardaki metin düzenleme kutularına benzeyen "Karakter" veya "Paragraf" panellerini kullanabilirsin. Bu panelleri, ekranının en üstündeki "Pencere" menüsüne tıkladıktan sonra "Karakter" ve "Paragraf" seçeneklerini işaretleyerek açabilirsin.[1]
  • Yazı Tipi: Arial ve Times New Roman gibi farklı yazı tipi isimleri seçmeni sağlar.
  • Yazı Boyutu: Metni daha büyük veya küçük yapmak için yazı tipi boyutunu ayarlar.
  • Yazı Hizalama: Metnin ortalanmasını mı yoksa sağa veya sola yaslanmasını mı istediğini seç.
  • Yazı Rengi: Yazı rengi kutusuna tıklamak metin için farklı renkler seçmeni sağlar.
 3. 3
  Photoshop’ta, resmin metin eklemek istediğin kısmına tıkla. Resimde herhangi bir yere tıklarsan ilk harfinin çıkacağı yerde bir imleç çıkar. Doğrudan yazmaya başlayabilirsin. Photoshop, kelimeleri bu başlangıç noktasından itibaren ekler.
  • Basit metin ekliyorsan yapman gereken sadece bu olabilir.
  • Kalem aracını nasıl kullanacağını biliyorsan aynı hat üzerinde metin yazmak için bir yola tıkla.
 4. 4
  Metni tek bir yerde tutmak için yazmadan önce yazım aracıyla tıklayıp sürükle. Yazıyı belli bir yere sığacak şekilde yazman gerekiyorsa yazmaya başlamadan önce o alanı dışarı sürükleyebilirsin. Sığmayan metinler yazı boyutunu küçültmediğin sürece görünmez.
 5. 5
  Metnin Photoshop resminde nihayetinde nasıl görüneceğini görmek için metin kutusunun dışına tıkla veya klavyende aynı anda Ctrl’ye (Control) ve Enter’a bas. Dışarı tıklayınca araç yeni bir metin yazmaya çalışırsa metin düzenleyiciyi bırakıp devam etmek için başka bir araca tıkla. Herhangi bir aşamada yazı tipini ve türünü düzenlemek için, metne iki kez tıklayabilirsin veya Yazım aracı seçiliyken ona tekrar tıklayabilirsin.
  • "Metni Rasterleştir" seçeneğini seçtiysen metni artık düzenleyemezsin. Bu seçenek rastgele karşına çıkarsa onu şimdilik yok say.
  • Metin katmanı seçiliyse yeni bir yazı tipi boyutu seçmek zorunda kalmadan metni elle yeniden boyutlandırmak için Ctrl-T veya Cmd-T tuşlarına bas.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Daha Ayrıntılı Metin Efektleri Hazırlamak

 1. 1
  Farklı yazı yazma seçenekleri için araç çubuğundaki Yazım simgesini basılı tut. Bu simgenin "T" harfine benzediğini unutma. T'ye bas ve aşağıdaki alternatif metin seçeneklerini çıkarmak için farenin tuşunu basılı tut.
  • Yatay Yazım Aracı: Yatay Yazım Aracı, en çok kullanılan araçtır ve soldan sağa yatay şekilde düz harfler yazmanı sağlar. Normalde Metin aracına tıklamak için kullanılan tek yöntem budur.
  • Dikey Yazım Aracı: Kelimelerini sağdan sola yazmak yerine yukarı ve aşağı doğru yazmanı sağlar.
  • Yatay Yazım Maskesi Aracı: Bu, metnini çeşitli eğlenceli Photoshop numaralarında kullanabilecek bir maskeye dönüştürür. Bu, hemen metnin altındaki katmanı eşler ve onu yazını "renklendirmek" için kullanır.
  • Dikey Yazım Maskesi Aracı: Yatay Yazım Maskesi Aracı gibi çalışır ama harfleri soldan sağa yazmak yerine yukarı ve aşağı doğru yazar.[3]
 2. 2
  Satır aralığını, karakter aralığını ve daha ayrıntılı seçenekleri değiştirmek için "Paragraf" ve "Karakter" menülerini kullan. Metnin üzerinde tam kontrole ihtiyaç duyarsan Karakter ve Paragraf menülerini kullanmalısın. Karakter menüsünün simgesi, A harfinden sonra gelen dikey bir çizgidir. Paragraf, iki tane dikey çizgi ve dolu bir çemberden oluşan P’ye benzer ama onu göremezsen "Pencere" → "Paragraf" seçeneklerine tıklayabilirsin.
  • Test etmek için her bir menüdeki simgeleri tıklayıp sürükle. Simgelerin çalıştığını gerçek zamanlı olarak görebilirsin. Çoğu kişi bunları genelde satır aralığını ayarlamak için kullanır.
  • Karakter menüsü genel olarak mevcut yazı tipiyle ilgilidir; Paragraf ise genel metin bloğunu ve onun hizalanmasını ayarlar.[4]
  • Paragraf Seçenekleri’ne erişemezsen metnin üzerinde sağ tıkla ve "Paragraf Metnine Dönüştür" seçeneğini seç.[5]
 3. 3
  Profesyonel görünümlü bir yazım için gereken çeşitli efektleri getirmek amacıyla metnin üzerinde sağ tıklayıp "Katman Stili..." seçeneğine tıkla ve açılan pencereden "Karıştırma Seçenekleri..." menüsünü seç. Karıştırma Seçenekleri, her biri tamamen özelleştirilebilir olan gölge, kontur, ışıma ve hatta 3B seçeneklerini eklemeni sağlar. Karıştırma Seçenekleri menüsünde özgürce denemeler yapman gerekse de şunlar iyi bir metin için anahtar efektlerdir:[6]
  • Eğim Ver ve Kabart: Bu, metni 3B hâle getirir. Metnin çizgilerini boru gibi 3B silindirlere dönüştürerek metni yeniden şekillendirir.
  • Kontur: Bu, metninin kenarlarını renk, kalınlık ve seçebileceğin bir doku hattıyla çevreler.
  • Kaplamalar: Bunlar yazının rengini, metnin şekli üzerine degrade, desen veya yeni bir renk kaplama ekleyerek değiştirir. Bu kaplamaların opaklığını bile düşürebilirsin; böylece gölgeleme ve karıştırma yaparken eğlenebilirsin.
  • Gölge: Metnin arkasına, yarım metrelik bir duvar varmış gibi hareket ettirilebilir, kısa bir gölge ekler. Gölgenin açısını, yumuşaklığını ve boyutunu değiştirebilirsin.[7]
 4. 4
  İnternet’ten yeni yazı tipleri bul ve ekle. Photoshop’a yazı tipi eklemek inanılmaz kolaydır. Bağlamak için yazı tiplerini indirirsin ve programa sürüklersin. İhtiyacın olanı bulmak için İnternet’te "Ücretsiz Yazı Tipleri"ni arayabilirsin.
  • Yazı tipleri genelde .ttf dosyalarıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Adobe Photoshop’ta hızlıca metin eklemek adına Yazım aracını seçmek için klavyendeki "T" harfine bas.
 • Herhangi bir sebepten ötürü Yazım aracı çalışmazsa yeni bir katman oluştur ve tekrar dene. Bu işe yaramazsa Yazım aracını aç. Sol üst köşedeki aşağı bakan oklu T’ye tıkla, ardından küçük dişli simgesine tıkla. Yazım aracını geri getirmek için "Aracı Sıfırla" seçeneğini seç.
Reklam

Uyarılar

 • Yazım aracını kullanırken klavye kısayolları çalışmaz. Bunun sebebi, yazı yazarken Photoshop’un klavyeni yalnızca yazma amacıyla tanımasıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.890 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.890 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam