Adobe Photoshop dünyada hem amatörler hem de profesyoneller tarafından en çok kullanılan görüntü geliştirme programlarından biridir. Resimlere ve fotoğraflara metin eklemek, programın en çok kullanılan özelliğidir ve bu program, bilgisayarında olan yazı tiplerinin ötesinde geniş çeşitlilikte yazı tipleri sunar. Yazı tiplerini sadece bilgisayarının sabit diskine eklemen gerektiğinden Photoshop’a yazı tipi eklemek kolay bir iştir. Gerisini program kendisi halleder.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows’ta (Tüm İşletim Sistemleri) Yazı Tipi Eklemek

 1. 1
  Yazı tiplerini İnternet’ten indir. İnternet’te "ücretsiz fontlar/yazı tipleri" olarak aratabilirsin ve istediklerini almak için sadece "indir" butonuna basman yeterli olacaktır. İnternet’te yazı tipi indirebileceğin yüzlerce site vardır ve genelde aramada çıkan ilk sayfada güvenilir, çok yazı tipi içeren seçenekler olmalıdır.
  • Herhangi bir bilgisayarcıdan içinde yazı tipi yüklü olan CD’de satın alabilirsin.
  • Kolay düzenleme yapmak için genelde tüm yazı tiplerini masaüstünde bir klasöre kaydetmek en kolay yoldur. Ama yazı tiplerini nereye indirdiğini bildiğin sürece bu pek önemli değil.
 2. 2
  Yazı tiplerini görüntülemek için pencere aç. Hangi sürümü kullandığın önemli değil. Artık desteklenmeyen veya güncelleme almayan Windows XP’de bile yazı tiplerini kurabilirsin. Bunlar .ZIP dosyasındaysa sağa tıkla ve çıkar seçeneğini seç. Uzantısına (dosyadan sonraki .) bakarak yazı tipini bul. Photoshop yazı tipleri aşağıdaki uzantılarla gelir:
  • .otf
  • .ttf
  • .pbf
  • .pfm[1]
 3. 3
  Yazı tipine sağ tıkla ve "Kur" seçeneğini seç. Bu seçenek varsa şansın açık demek: her şey kuruldu! Hatta yazı tiplerini seçmek için Ctr-Click ya da Shift-Click tuşlarına basarak tek seferde birden fazlasını kurabilirsin.[2]
 4. 4
  Ama "Kur" seçeneği yoksa yazı tiplerini eklemek için Denetim Masası’nı kullan. Bazı bilgisayarlarda kolay kurulum imkânı yoktur ama yeni bir yazı tipi eklemek yine de kolaydır. Başlat menüsüne tıklayıp Denetim Masası’na tıkla. Burada:
  • "Görünüm ve Kişiselleştirme" (Not: Windows XP’de bu adımı geç) sekmesine tıkla.
  • "Yazı Tipleri" seçeneğine tıkla.
  • Yazı tipleri listesinde sağ tıkla ve "Yeni Yazı Tipi Kur" seçeneğini seç (Not: Windows XP’de bu, "Dosya" seçeneğinin altındadır).
  • İstediğin yazı tiplerini seç ve işin bitince "TAMAM" butonuna tıkla.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac OS X’te Yazı Tipi Eklemek

 1. 1
  Yeni yazı tiplerini bul ve indir. İnternet’te "Mac Ücretsiz Photoshop Yazı Tipleri/Fontları" olarak arama yap. Yüzlerce seçenek karşına çıkacak ve bunların hepsi kolayca indirilip eklenebilir. Bunları emaneten saklamak için masaüstünde "Geçici Yazı Tipleri" gibi yeni bir klasöre kaydet.[4]
 2. 2
  Tüm açık uygulamaları kapat. Çoğu uygulamada yazı tipi desteği vardır yani bunlar Mac’ini, kullanacakları yazı tipleri için kontrol ediyor olacaktır. Programlar onları aramaya başlamadan önce yazı tiplerini kurmak isteyebilirsin. Dolayısıyla başlamadan önce her şeyi kapattığından emin ol.[5]
 3. 3
  Yazı Tipi Defteri’ni açmak için mevcut yazı tipine çift tıkla. Yazı tipleri ZIP klasöründe olabilir, bunları açmak için çift tıklayabilirsin. Burada, mevcut yazı tipini Yazı Tipi Defteri’nde açmak için ona sadece çift tıkla. Yazı tiplerinin sonunda aşağıdaki uzantılar vardır:
  • .ttf
  • .otf
 4. 4
  Yazı Tipi Defteri belirdiğinde "Yazı Tipini Kur" seçeneğine tıkla. Yeni .ttf ya da .otf dosyan Yazı Tipi Defteri’nde açılmalıdır. Burada, yazı tipini Mac’ine kurmak için sadece sol alt köşedeki "Yazı Tipini Kur" seçeneğine tıkla. Daha sonra Photoshop yüklediğin yazı tipini bulacak ve gerisini halledecektir.[6]
 5. 5
  Alternatif olarak Finder’da (Bulucu) yazı tipi kütüphanene git ve yazı tiplerini manuel olarak koy. Yazı tiplerini koyabileceğin iki yer vardır ve bunların ikisini de bulmak çok kolaydır. Hatta aşağıdaki dizide <kullanıcı adı> bölümüne kendi kullanıcı adını yazarak bu diziyi doğrudan arama çubuğuna girebilirsin. Bu iki konumdan birini bul, Yönetici Ayrıcalıkların varsa ilkini kullan. Ama her ikisi de işine yarayacaktır.[7]
  • /Kütüphane/Yazı Tipleri/
  • /Kullanıcılar/<kullanıcı adı>/Kütüphane/Yazı Tipleri/
 6. 6
  Yeni yazı tiplerine tıkla ve etkinleştirmek için onları klasöre sürükle. Klasöre girdiklerinde işlem tamamdır. Yeni yazı tiplerini Photoshop’ta kullanmaya başlamak için uygulamaları yeniden aç.
  Reklam

İpuçları

 • Yazı tiplerinin hepsi Photoshop’ta kullanıma uygun değildir. İşe yarayacaklarından emin olmak için True Type ya da Open Type yazı tiplerine bak. Kullandığın Photoshop sürümünde çalışıp çalışmayacağını görmek için diğer türleri denemen gerekebilir.
 • Artık Photoshop için hem Japonca’yı hem de Çince’yi içinde barındıran Doğu dilleri yazı tipleri mevcut. Bunlar kendi başına grafik sanatı gibi kullanılabilir.
 • Yeni yazı tiplerini kurarken Photoshop açık olmamalıdır. Yükleme sırasında açık olursa yeni yazı tiplerinin belirmesi için kapatman ve yeniden açman gerekecek.
Reklam

Uyarılar

 • CD’den yazı tiplerini yüklerken bunları CD’den çıkar ve "Denetim Masası’ndaki" "Yazı Tipleri" klasörüne kaydet. Aksi takdirde onları Photoshop’ta kullanamazsın.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Adobe Photoshop programı
 • Tercih ettiğin yazı tipleri

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 37.805 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.805 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam