Kadınlarda mantar enfeksiyonu daha sık görülse de, erkeklerin de enfeksiyon kapmış bir partnerle korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra genital mantar enfeksiyonu kapmaları mümkündür. Enfeksiyon genellikle penisin dışındaki deride görülür. Penisteki mantar enfeksiyonları sünnetsiz erkekleri, sünnetlilere göre daha çok etkiler. Zira sünnetli bir penisin başı havayla temas eder ve bu da onu kuru ve serin tutar, ama mantarın oluşması ve sürmesi için sıcaklık ve nem gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Enfeksiyonu Tedavi Etmek

 1. 1
  Klotrimazol içeren krem kullan. Bu, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan topikal bir antifungal (mantar öldürücü) kremdir.[1] Bu krem mantar enfeksiyonları, kasık mantarı, saçkıran ve ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Reçetesiz satılan bir krem bulabilirsin ancak şiddetli ya da inatçı enfeksiyonlar için reçeteli bir krem kullan.
  • Penisi mantar enfeksiyonuna yakalanmış ve derisi sertleşmiş olan biri, bir aplikatör dolusu %1 yoğunlukta klotrimazol içeren kremi, penisin etkilenen derisine, tercihen geceleri yatarken sürebilir. Bu, art arda 7 gün boyunca günde bir kez yapılmalıdır.
  • Yan etkiler arasında kaşıntı, genel cilt tahrişi, ciltte soyulma, su toplama, ödem ve ciltte kızarıklık sayılabilir.
  • Bu enfeksiyonu tedavide kullanılan diğer antifungal kremler arasında mikonazol ve imidazol içeren kremler yer alır.[2]
 2. 2
  Fluconazol (Diflucan) al. Topikal antifungal kremler genelde ilk tercih olsa da, inatçı ve şiddetli enfeksiyonlarda ağızdan alınan bir antifungal ilaca ihtiyacın olabilir. Fluconazol sadece reçeteyle alınabilir ve bu rahatsızlıkta en çok reçete edilen ağızdan alınan antifungaldir.[3]
  • Baş ağrısı, mide bulantısı ve mide ağrısı yaygın yan etkilerdir. Daha az yaygın yan etkiler arasında ise ishal, deri döküntüsü, kandaki potasyum düzeyinde düşme, nöbetler ve beyaz kan hücresi ya da trombosit sayısında azalma yer alır. [4]
  • Nizoral önceleri daha çok tercih edilen bir ağızdan alınan mantar ilacıydı. Ancak şiddetli karaciğer hasarına yol açabildiği için doktorlar bunu genellikle diğer antifungal ilaçların bulunmadığı ya da etki göstermediği durumlarda reçete ediyorlar.[5]
 3. 3
  Organik Hindistan cevizi yağı kullanmayı dene. Mantar hücresinin hem çekirdeğini hem plazmasını yok ederek, böylece hücreyi öldürerek sertleşen deride etki gösteren organik Hindistan cevizi yağının antifungal olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yağı doğrudan etkilenen bölgeye sürebilirsin.[6]
  • Ayrıca, mantar enfeksiyonlarının bir partnerden diğerine geçmesini engellemeye yardım etmesinin yanı sıra seks için harika bir kayganlaştırıcıdır.
  • Ek olarak, penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, enfeksiyon geçene kadar her öğünden önce bu yağdan bir tatlı kaşığı tüketebilir.
 4. 4
  Organik Akdeniz kekiği yağı kullan. Bu, özellikle deri sertleşmiş olduğu zaman etkili bir antifungaldir.[7] Yağ, sertleşen deriden geçip mantar hücrelerini öldürmesi için doğrudan enfekte olmuş penis derisine sürülür.
  • Organik Akdeniz yağının deriyi yakmasını engellemek için ya Hindistan cevizi yağıyla ya da zeytinyağıyla 2’ye 1 oranında seyreltilmesi gerektiğini bil.
 5. 5
  Potasyum sorbat macunu yap. Bu, bira yaparken maya gelişimini durdurmak için kullanılan bir maddedir ve deri, mantar enfeksiyonu yüzünden sertleştiğinde de kullanılabilir.[8]
  • Penisteki mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan potasyum sorbat, penisin üzerindeki mantar gelişimini durdurma ve engelleme konusunda çok faydalıdır.
  • Macunu yapmak için sadece biraz su kullan, sonra da macunu doğrudan penisin enfekte derisine sür.
 6. 6
  Limon suyu tedavisi yap. Limon suyu, cildin pH değerini eski hâline döndürmeye yardımcı olan C vitaminiyle doludur. Bu, penisteki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kilit noktadır çünkü mantar hücrelerinin büyümesine uygun olmayan bir ortam yaratır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı limon suyu karıştırabilir. Sonra da penisin etkilenen kısmı solüsyonda bekletilir.
  • Bu, penis iyileşene kadar günde 3 kez yapılmalıdır.
 7. 7
  Turna yemişi suyu iç. Deri, enfeksiyon yüzünden sertleştiğinde turna yemişi suyu, penisteki mantar enfeksiyonu için harika bir çözümdür. Mantar enfeksiyonun mesane enfeksiyonuna dönüşmesini engeller. Ek olarak, vücuttaki yararlı asidofilus bakterisi düzeyini artırır.[9] Buna ek olarak, vücuttaki iyi acidophilus bakterilerini artırır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, belirtiler kaybolana kadar günde iki kez turna yemişi suyu içmelidir.
 8. 8
  Deriyi kuru tut. Nemli bir ortam, mantar gelişimini teşvik eder, bu yüzden erkekler banyo yaptıktan sonra genital bölgelerini temiz ve kuru bir havluyla silerek buranın mümkün olduğunca kuru ve serin kalmasını sağlamalıdırlar.[10]
  • Fazla tüyleri alman da tavsiye edilir çünkü tüyler genital bölgeyi nemlendirir ve mantar kolonisinin gelişmesi için mükemmel olan terli ve nemli bir ortam yaratır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Pensteki Mantar Enfeksiyonlarını Anlamak

 1. 1
  Penisteki mantar enfeksiyonunun belirtilerini tanı. Penisteki mantar enfeksiyonunun başlıca belirtileri şunlardır:[11]
  • Hassasiyet ve tahriş: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkeğin penisinin başında kırmızımsı döküntü oluşur. Penisin ucunda çok sinir bozucu bir kaşıntı ve yanma hissi olabilir. İdrar yaparken yanma hissi daha yoğun olabilir.
  • Akıntı: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, penisinden vajinal enfeksiyondaki akıntıya benzeyen beyaz bir akıntı geldiğini fark edebilir. Bu akıntının nahoş bir kokusu olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek cinsel ilişki sırasında, penisindeki hassasiyet, tahriş ve iltihaptan dolayı rahatsızlık yaşayabilir.
 2. 2
  Nedenleri ve risk faktörlerini anla. Penisteki mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri ve risk faktörleri arasında şunlar bulunur:[12]
  • Cinsel yolla bulaşma: Tıpkı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi, mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşabilir. Bir erkek, mantar enfeksiyonu olan bir kadınla korunmasız olarak cinsel ilişkiye girerse mantar enfeksiyonu kapabilir.
  • Antibiyotikler: Bu, cinsel yolla bulaşmadan daha az yaygın olsa da uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucu da bir erkeğin penisinde mantar enfeksiyonu meydana gelebilir.
  • Diyabet: Mantar, glikozda iyi gelişir, o yüzden diyabet hastası erkekler, yüksek kan şekerleri yüzünden mantar enfeksiyonlarına daha yatkındır.
  • Yiyecekler: Buğday, arpa, yulaf, yer fıstığı, kırmızı elma ve mısır, mantarın beslenmesini sağlayan yüksek glikoz içerikleri yüzünden mantar gelişimini teşvik eder.
  • Nonoksinol-9: Bu, prezervatif kayganlaştırıcılarında bulunan sperm öldürücü bir ilaçtır. Bu maddenin, erkeklerde mantar enfeksiyonuna neden olduğu bulunmuştur.
 3. 3
  Teşhis için doktora görün. Sende penis mantarı olabileceğinden şüpheleniyorsan bunu kendin teşhis ve tedavi etmeye çalışmak yerine bir doktora görünmek önemlidir. Bir çok ev tedavisi ve reçtesiz ilaç bulunsa da, doktorun senin sağlık koşulların için en iyi tercihi belirleyebilir ve benzer belirtiler gösteren cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi diğer olasılıkları eleyebilir.[13]
  • Doğru olmayan şekilde tedavi edilirse penisteki mantar enfeksiyonu yara izi bırakma, şişkin bezler ve ağrılı idrara çıkma gibi yan etkilere neden olabilir. Mantar enfeksiyonları, efeksiyon yayılmaya zaman bulursa kan dolaşımına da karışabilir.[14]
  Reklam

Uyarılar

 • Penisin derisi mantar enfeksiyonu kapınca sertleşir çünkü deri hücrelerinin enfeksiyona karşı savunması için makrofajlar etkinleşir. Sertleşen deri, ereksiyon sırasında çatlayabilir ve bu inanılmaz acı verir.
 • Mantar enfeksiyonu ihmal edilirse idrar yoluna yayılabilir; bu noktada tıbbi tedavi görülmelidir çünkü bu, alt ya da üst idrar yolu tıkanıklığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Scott Tobis, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Ürolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Scott Tobis, MD. Dr. Scott Tobis, board onaylı bir ürologdur. Yedi yılı aşkın tecrübesi ile ürolojik kanserler, prostat büyümesi, vazektomi, böbrek taşları, sık/acil idrara çıkma, sertleşme bozuklukları, idrarını tutamama ve idrarda kan gibi ürolojik rahatsızlıkların tedavisinde uzmanlaşmıştır. Dr. Tobis Santa Barbara'daki California Üniversitesi'nden, Hücresel ve Gelişimsel Biyoloji alanında lisans derecesine ve Dartmouth Tıp Fakültesi'nden doktor unvanına sahiptir. Genel cerrahi stajını ve ürolojik cerrahi ihtisasını Rochester Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi'nde ve asistanlığını The City of Hope Ulusal Tıp Merkezi'nde ürolojik onkoloji ve robotik cerrahi alanında tamamlamıştır. Dr. Tobis, Amerikan Üroloji Kurulu'nun bir diplomatıdır. Bu makale 863.268 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 863.268 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam