Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu Makalede:Enfeksiyonu Tedavi EtmekPensteki Mantar Enfeksiyonlarını AnlamakReferans

Kadınlarda mantar enfeksiyonu daha sık görülse de, erkeklerin de enfeksiyon kapmış bir partnerle korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra genital mantar enfeksiyonu kapmaları mümkündür. Enfeksiyon genellikle penisin dışındaki deride görülür. Penisteki mantar enfeksiyonları sünnetsiz erkekleri, sünnetlilere göre daha çok etkiler. Zira sünnetli bir penisin başı havayla temas eder ve bu da onu kuru ve serin tutar, ama mantarın oluşması ve sürmesi için sıcaklık ve nem gerekir.

Kısım 1
Enfeksiyonu Tedavi Etmek

 1. 1
  Nizoral kullan. Üretradaki (idrar yolu) mantar hücrelerini öldüren Nizoral, mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için kullanılan bir antifungal bir ilaçtır. Bu ilacın başlangıç dozu, günde bir tablettir (200 mg).
  • Bu, enfeksiyonu temizlemezse doz, günde iki tablete (400 mg) çıkarılır. Bu ilaç, dofetilid, eplerenon, midazolam ve triazolam gibi ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  • Yan etkiler arasında sırt, mide ve bacak ağrıları, bulanık görme, göğüs ağrıları, titreme, eklem ağrıları, ateş, nabızda hızlanma, sersemlik sayılabilir.
 2. 2
  Klotrimazol içeren krem kullan. Bu, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan topikal bir antifungal kremdir. Mantar enfeksiyonları, kasık mantarı, saçkıran ve ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.
  • Penisi mantar enfeksiyonuna yakalanmış ve derisi sertleşmiş olan biri, bir aplikatör dolusu %1 yoğunlukta klotrimazol içeren kremi, penisin etkilenen derisine, tercihen geceleri yatarken sürebilir. Bu, art arda 7 gün boyunca günde bir kez yapılmalıdır.
  • Yan etkiler arasında kaşıntı, genel cilt tahrişi, ciltte soyulma, su toplama, ödem ve ciltte kızarıklık sayılabilir.
 3. 3
  Organik Hindistan cevizi yağı kullanmayı dene. Mantar hücresinin hem çekirdeğini hem plazmasını yok ederek, böylece hücreyi öldürerek sertleşen deride etki gösteren organik Hindistan cevizi yağının antifungal (mantar öldürücü) olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yağı doğrudan etkilenen bölgeye sürebilirsin.
  • Ayrıca, mantar enfeksiyonlarının bir partnerden diğerine geçmesini engellemeye yardım etmesinin yanı sıra seks için harika bir kayganlaştırıcıdır.
  • Ek olarak, penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, enfeksiyon geçene kadar her öğünden önce bu yağdan bir tatlı kaşığı tüketebilir.
 4. 4
  Organik Akdeniz kekiği yağı kullan. Bu, penisteki mantar enfeksiyonu için etkili bir antifungaldir, özellikle de deri sertleştiğinde. Yağ, sertleşen deriden geçip mantar hücrelerini öldürmesi için doğrudan enfekte olmuş penis derisine sürülür.
  • Organik Akdeniz yağının deriyi yakmasını engellemek için ya Hindistan cevizi yağıyla ya da zeytinyağıyla 2’ye 1 oranında seyreltilmesi gerektiğini bil.
 5. 5
  Potasyum sorbat macunu yap. Bu, bira yaparken maya gelişimini durdurmak için kullanılan bir maddedir ve deri, mantar enfeksiyonu yüzünden sertleştiğinde de kullanılabilir.
  • Penisteki mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan potasyum sorbat, penisin üzerindeki mantar gelişimini durdurma ve engelleme konusunda çok faydalıdır.
  • Macunu yapmak için sadece biraz su kullan, sonra da macunu doğrudan penisin enfekte derisine sür.
 6. 6
  Limon suyu tedavisi yap. Limon suyu, cildin pH değerini eski haline döndürmeye yardımcı olan C vitaminiyle doludur. Bu, penisteki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kilit noktadır çünkü mantar hücrelerinin büyümesine uygun olmayan bir ortam yaratır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı limon suyu karıştırabilir. Sonra da penisin etkilenen kısmı solüsyonda bekletilir.
  • Bu, penis iyileşene kadar günde 3 kez yapılmalıdır.
 7. 7
  Turna yemişi suyu iç. Deri, enfeksiyon yüzünden sertleştiğinde turna yemişi suyu, penisteki mantar enfeksiyonu için harika bir çözümdür. Mantar enfeksiyonun mesane enfeksiyonuna dönüşmesini engeller. Ek olarak, vücuttaki yararlı asidofilus bakterisi düzeyini artırır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, belirtiler kaybolana kadar günde iki kez turna yemişi suyu içmelidir.
 8. 8
  Deriyi kuru tut. Nemli bir ortam, mantar gelişimini teşvik eder, bu yüzden erkekler banyo yaptıktan sonra genital bölgelerini temiz ve kuru bir havluyla silerek buranın mümkün olduğunca kuru ve serin kalmasını sağlamalıdırlar.
  • Fazla tüyleri alman da tavsiye edilir çünkü tüyler genital bölgeyi nemlendirir ve mantar kolonisinin gelişmesi için mükemmel olan terli ve nemli bir ortam yaratır.

Kısım 2
Pensteki Mantar Enfeksiyonlarını Anlamak

 1. 1
  Penisteki mantar enfeksiyonunun belirtilerini tanı. Penisteki mantar enfeksiyonunun başlıca belirtileri şunlardır:
  • Hassasiyet ve tahriş: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkeğin penisinin başında kırmızımsı döküntü oluşur. Penisin ucunda çok sinir bozucu bir kaşıntı ve yanma hissi olabilir. İdrar yaparken yanma hissi daha yoğun olabilir.
  • Akıntı: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, penisinden vajinal enfeksiyondaki akıntıya benzeyen beyaz bir akıntı geldiğini fark edebilir. Bu akıntının nahoş bir kokusu olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek cinsel ilişki sırasında, penisindeki hassasiyet, tahriş ve iltihaptan dolayı rahatsızlık yaşayabilir.
 2. 2
  Nedenleri ve risk faktörlerini anla. Penisteki mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri ve risk faktörleri arasında şunlar bulunur:
  • Cinsel yolla bulaşma: Tıpkı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi, mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşabilir. Bir erkek, mantar enfeksiyonu olan bir kadınla korunmasız olarak cinsel ilişkiye girerse mantar enfeksiyonu kapabilir.
  • Antibiyotikler: Bu, cinsel yolla bulaşmadan daha az yaygın olsa da uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucu da bir erkeğin penisinde mantar enfeksiyonu meydana gelebilir.
  • Diyabet: Mantar, glikozda iyi gelişir, o yüzden diyabet hastası erkekler, yüksek kan şekerleri yüzünden mantar enfeksiyonlarına daha yatkındır.
  • Yiyecekler: Buğday, arpa, yulaf, yer fıstığı, kırmızı elma ve mısır, mantarın beslenmesini sağlayan yüksek glikoz içerikleri yüzünden mantar gelişimini teşvik eder.
  • Nonoksinol-9: Bu, prezervatif kayganlaştırıcılarında bulunan sperm öldürücü bir ilaçtır. Bu maddenin, erkeklerde mantar enfeksiyonuna neden olduğu bulunmuştur.

Uyarılar

 • Penisin derisi mantar enfeksiyonu kapınca sertleşir çünkü deri hücrelerinin enfeksiyona karşı savunması için makrofajlar etkinleşir. Sertleşen deri, ereksiyon sırasında çatlayabilir ve bu inanılmaz acı verir.
 • Mantar enfeksiyonu ihmal edilirse üretraya yayılabilir; bu noktada tıbbi tedavi görülmelidir çünkü bu, alt ya da üst idrar yolu tıkanıklığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Referans

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.

Kategoriler: Sağlık

Diğer dillerde:

English: Treat a Penile Yeast Infection, Italiano: Trattare un'Infezione da Lieviti al Pene, Português: Tratar uma Infecção por Levedura no Pênis, Español: tratar la infección por levaduras en el pene, Français: traiter une mycose génitale au pénis, Tiếng Việt: Điều trị nhiễm nấm dương vật, Bahasa Indonesia: Merawat Infeksi Ragi di Penis, العربية: علاج عدوى الخميرة الفطرية التي تصيب القضيب الذكري, Deutsch: Eine penile Hefepilzinfektion behandeln, Русский: лечить кандидоз полового члена, Nederlands: Een schimmelinfectie aan de penis behandelen, 日本語: 男性の性器カンジダを治療する, 中文: 治疗阴茎酵母菌感染

Bu sayfaya 162.171 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?