Kadınlarda mantar enfeksiyonu daha sık görülse de, erkeklerin de enfeksiyon kapmış bir partnerle korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra genital mantar enfeksiyonu kapmaları mümkündür. Enfeksiyon genellikle penisin dışındaki deride görülür. Penisteki mantar enfeksiyonları sünnetsiz erkekleri, sünnetlilere göre daha çok etkiler. Zira sünnetli bir penisin başı havayla temas eder ve bu da onu kuru ve serin tutar, ama mantarın oluşması ve sürmesi için sıcaklık ve nem gerekir.

Kısım 1 / 2:
Enfeksiyonu Tedavi Etmek

 1. 1
  Nizoral kullan. Üretradaki (idrar yolu) mantar hücrelerini öldüren Nizoral, mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için kullanılan bir antifungal bir ilaçtır. Bu ilacın başlangıç dozu, günde bir tablettir (200 mg).
  • Bu, enfeksiyonu temizlemezse doz, günde iki tablete (400 mg) çıkarılır. Bu ilaç, dofetilid, eplerenon, midazolam ve triazolam gibi ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  • Yan etkiler arasında sırt, mide ve bacak ağrıları, bulanık görme, göğüs ağrıları, titreme, eklem ağrıları, ateş, nabızda hızlanma, sersemlik sayılabilir.
 2. 2
  Klotrimazol içeren krem kullan. Bu, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan topikal bir antifungal kremdir. Mantar enfeksiyonları, kasık mantarı, saçkıran ve ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.
  • Penisi mantar enfeksiyonuna yakalanmış ve derisi sertleşmiş olan biri, bir aplikatör dolusu %1 yoğunlukta klotrimazol içeren kremi, penisin etkilenen derisine, tercihen geceleri yatarken sürebilir. Bu, art arda 7 gün boyunca günde bir kez yapılmalıdır.
  • Yan etkiler arasında kaşıntı, genel cilt tahrişi, ciltte soyulma, su toplama, ödem ve ciltte kızarıklık sayılabilir.
 3. 3
  Organik Hindistan cevizi yağı kullanmayı dene. Mantar hücresinin hem çekirdeğini hem plazmasını yok ederek, böylece hücreyi öldürerek sertleşen deride etki gösteren organik Hindistan cevizi yağının antifungal (mantar öldürücü) olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yağı doğrudan etkilenen bölgeye sürebilirsin.
  • Ayrıca, mantar enfeksiyonlarının bir partnerden diğerine geçmesini engellemeye yardım etmesinin yanı sıra seks için harika bir kayganlaştırıcıdır.
  • Ek olarak, penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, enfeksiyon geçene kadar her öğünden önce bu yağdan bir tatlı kaşığı tüketebilir.
 4. 4
  Organik Akdeniz kekiği yağı kullan. Bu, penisteki mantar enfeksiyonu için etkili bir antifungaldir, özellikle de deri sertleştiğinde. Yağ, sertleşen deriden geçip mantar hücrelerini öldürmesi için doğrudan enfekte olmuş penis derisine sürülür.
  • Organik Akdeniz yağının deriyi yakmasını engellemek için ya Hindistan cevizi yağıyla ya da zeytinyağıyla 2’ye 1 oranında seyreltilmesi gerektiğini bil.
 5. 5
  Potasyum sorbat macunu yap. Bu, bira yaparken maya gelişimini durdurmak için kullanılan bir maddedir ve deri, mantar enfeksiyonu yüzünden sertleştiğinde de kullanılabilir.
  • Penisteki mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan potasyum sorbat, penisin üzerindeki mantar gelişimini durdurma ve engelleme konusunda çok faydalıdır.
  • Macunu yapmak için sadece biraz su kullan, sonra da macunu doğrudan penisin enfekte derisine sür.
 6. 6
  Limon suyu tedavisi yap. Limon suyu, cildin pH değerini eski haline döndürmeye yardımcı olan C vitaminiyle doludur. Bu, penisteki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kilit noktadır çünkü mantar hücrelerinin büyümesine uygun olmayan bir ortam yaratır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı limon suyu karıştırabilir. Sonra da penisin etkilenen kısmı solüsyonda bekletilir.
  • Bu, penis iyileşene kadar günde 3 kez yapılmalıdır.
 7. 7
  Turna yemişi suyu iç. Deri, enfeksiyon yüzünden sertleştiğinde turna yemişi suyu, penisteki mantar enfeksiyonu için harika bir çözümdür. Mantar enfeksiyonun mesane enfeksiyonuna dönüşmesini engeller. Ek olarak, vücuttaki yararlı asidofilus bakterisi düzeyini artırır.
  • Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, belirtiler kaybolana kadar günde iki kez turna yemişi suyu içmelidir.
 8. 8
  Deriyi kuru tut. Nemli bir ortam, mantar gelişimini teşvik eder, bu yüzden erkekler banyo yaptıktan sonra genital bölgelerini temiz ve kuru bir havluyla silerek buranın mümkün olduğunca kuru ve serin kalmasını sağlamalıdırlar.
  • Fazla tüyleri alman da tavsiye edilir çünkü tüyler genital bölgeyi nemlendirir ve mantar kolonisinin gelişmesi için mükemmel olan terli ve nemli bir ortam yaratır.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Pensteki Mantar Enfeksiyonlarını Anlamak

 1. 1
  Penisteki mantar enfeksiyonunun belirtilerini tanı. Penisteki mantar enfeksiyonunun başlıca belirtileri şunlardır:
  • Hassasiyet ve tahriş: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkeğin penisinin başında kırmızımsı döküntü oluşur. Penisin ucunda çok sinir bozucu bir kaşıntı ve yanma hissi olabilir. İdrar yaparken yanma hissi daha yoğun olabilir.
  • Akıntı: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek, penisinden vajinal enfeksiyondaki akıntıya benzeyen beyaz bir akıntı geldiğini fark edebilir. Bu akıntının nahoş bir kokusu olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık: Penisinde mantar enfeksiyonu olan bir erkek cinsel ilişki sırasında, penisindeki hassasiyet, tahriş ve iltihaptan dolayı rahatsızlık yaşayabilir.
 2. 2
  Nedenleri ve risk faktörlerini anla. Penisteki mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri ve risk faktörleri arasında şunlar bulunur:
  • Cinsel yolla bulaşma: Tıpkı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi, mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşabilir. Bir erkek, mantar enfeksiyonu olan bir kadınla korunmasız olarak cinsel ilişkiye girerse mantar enfeksiyonu kapabilir.
  • Antibiyotikler: Bu, cinsel yolla bulaşmadan daha az yaygın olsa da uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucu da bir erkeğin penisinde mantar enfeksiyonu meydana gelebilir.
  • Diyabet: Mantar, glikozda iyi gelişir, o yüzden diyabet hastası erkekler, yüksek kan şekerleri yüzünden mantar enfeksiyonlarına daha yatkındır.
  • Yiyecekler: Buğday, arpa, yulaf, yer fıstığı, kırmızı elma ve mısır, mantarın beslenmesini sağlayan yüksek glikoz içerikleri yüzünden mantar gelişimini teşvik eder.
  • Nonoksinol-9: Bu, prezervatif kayganlaştırıcılarında bulunan sperm öldürücü bir ilaçtır. Bu maddenin, erkeklerde mantar enfeksiyonuna neden olduğu bulunmuştur.
  Reklam

Uyarılar

 • Penisin derisi mantar enfeksiyonu kapınca sertleşir çünkü deri hücrelerinin enfeksiyona karşı savunması için makrofajlar etkinleşir. Sertleşen deri, ereksiyon sırasında çatlayabilir ve bu inanılmaz acı verir.
 • Mantar enfeksiyonu ihmal edilirse üretraya yayılabilir; bu noktada tıbbi tedavi görülmelidir çünkü bu, alt ya da üst idrar yolu tıkanıklığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl BüyütülürBitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçerİdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Kalp Atış Hızı Nasıl Yavaşlatılır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Reklam

Referanslar

 1. Sommers, M. A. (2008). Yeast infections, trichomoniasis, and toxic shock syndrome. New York: Rosen Central.
 2. http://www.yeastinfectionadvisor.com/penisyeastinfection.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 735.018 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 735.018 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam