Pembe, pek çok insanın sevdiği bir renk. Kıyafetlerde, pasta süslemelerinde ve çiçeklerde çok popülerdir ama pembe boya pek satılmaz. Gerçek şu ki pembe, kırmızının bir tonudur ve doğada kırmızı ve eflatunun bir karışımıdır. Allahtan, kırmızı ve beyazı karıştırarak pembe boya ve tonlarını yapmak çok kolay.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Akrilik veya Yağlı Boyayı Karıştırmak

 1. 1
  Kırmızı boyayı seç. Kırmızının farklı tonları, beyaz boya ile karıştırıldığında farklı pembe tonları elde edilir. Kafana göre farklı kırmızıları dene. En parlak, en kalıcı pembe tonunu elde etmek için Permanent Alizarin Crimson veya Kinakridon kırmızı akrilik boyaları dene ve Titanyum Beyazı ile karıştır. Ateş kırmızısı, saf pembenin harika bir tonunu elde etmeni sağlayacak. Seftali rengine yakın daha mat bir pembe elde etmek için tuğla kırmızısı kullan.[1]

  Alizarin Crimson Hue gibi daha koyu kırmızılar, mavi veya mor ile hafifçe renklendirilerek yapılır. Bu yüzden galibarda (mora çalan kırmızı) gibi tonlar için çok iyidir.

 2. 2
  Kırmızı boyayı sür. Tuvalini, kâğıdını veya karıştırma paletini al. Üzerine kırmızı boyandan sık. Bu kırmızı boya, pembeye dönüşeceğinden ihtiyacın kadar ve istediğin tondaki pembeyi elde edene kadar kırmızıyı ayrı bir yerde tut.
 3. 3
  Beyaz boyayı ekle. Kırmızıya yakın bir yere beyaz boyayı sık. Boya tasarrufu yapmak için azar azar kullanarak başla. Beyazla kırmızıyı karıştırırken saf kırmızı rengi daha fazla açman gerekirse sonradan da beyaz ekleyebilirsin.
 4. 4
  Boyaları karıştır. Fırça veya boya bıçağı gibi boyama araçları kullanarak beyazı kırmızıyla karıştır. Pembenin hangi tonunun oluştuğunu belirleyebilmek için azar azar başla. Daha parlak bir ton elde etmek için daha fazla beyaz ekleyebilirsin fakat her kırmızının kendine has renk tonu dayanıklılığı vardır. Bu yüzden eninde sonunda kırmızıyı pembe yapabileceğin hâle getireceksin.[2]
  • Ne kadar koyu kırmızı kullanırsan pembeyi elde etmek için o kadar çok beyaz kullanman gerekecek.
  • Şeftali veya somon rengine yaklaştırabilmek için pembeni sarı ile yumuşatmayı dene.
  • Pembeyi fuşya veya galibarda (mora çalan kırmızı) rengine yaklaştırmak için mavi veya eflatun ekle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sulu Boyaları Karıştırmak

 1. 1
  Fırçanı ıslat. Temiz fırçanı, su kabına batır. Fırçanın kıllarını açmak için kabının dibine doğru fırçanı bastır, sonra fazla suyu atmak için kabının kenarlarına sür.
 2. 2
  Karıştıracağın yüzeye kırmızı ve beyaz boyadan koy. Tüp suluboya kullanıyorsan ihtiyacın kadar kırmızı ve beyaz boya sık. Kuru sulu boyalar kullanıyorsan çalışmanın yüzeyini kırmızı ile boyamak için fırçanı kullan ve orada karıştır.[3]
 3. 3
  Su kabına kırmızı ekle. Sıvı suluboya kullanıyorsan kırmızı boyanın üzerine nemli fırçanı vur. Su kabının içinde karıştır. Bittiğinde fırçayı kurutma. Fırçayı, temizlemek için kabın kenarında kaydır.[4]
  • İstediğin tonu yakalayana kadar daha fazla kırmızı eklemek için işlemi tekrar et.
 4. 4
  Su kabına beyaz ekle. Nemli fırçanı beyaz boyana sür. Kırmızı boya ile yaptığın şekilde su kabının içinde beyazı karıştır. Boyan pembe bir ton almaya başlayacak.
  • Pembeyi elde edene kadar daha fazla beyaz eklemeye devam et.
 5. 5
  Diğer renklerle karıştır. İster sıvı, ister kuru sulu boya kullan, biraz mor ve sarı ekleyerek veya beyaz kullanmadan kırmızıyı suyla açarak farklı türlerde pembe yapabilirsin. Senin için en uygun pembeyi bulmak için denemeler yap.[5]
  • Beyaz ile karıştırmadığında standart bir pembe elde edebilirsin. Bu, kurumadan önce kırmızıyı ne kadar sulandırdığına bağlıdır.
  • Pembenin daha yumuşak tonlarını elde etmek için sarı ekle. Bu şekilde sonuç olarak şeftali rengini elde edeceksin.
  • Biraz eflatun veya mavi ekleyerek canlı pembe elde edebilirsin. Galibarda gibi bir ton elde etmek için daha fazla ekle.[6]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Gıda Boyası İle Boyamak

 1. 1
  Beyaz maddenin bir kısmını koy. Glasaj şekeri (bir tür pasta ve kek süsü), yapıştırıcı veya saç kremi gibi malzemelerden bunu yapabilirsin. Koyacağın miktar, yapmak istediğin pembe boya miktarında olmalı. Malzemeyi bir karıştırma kabına koy. Bu sayede boyayı hazırlamak için yeteri kadar yerin olacak.
 2. 2
  Kırmızı gıda boyasını ekle. Kırmızı sık kullanılan bir renklendiricidir ve beyaz maddeleri pembeye dönüştürmek için kullanılır. Kırmızı gıda boyasıyla ilgili sorun çok güçlü olması. Bu yüzden öncelikle bir damla ile başla ve daha derin bir ton elde etmek istersen sonradan daha fazla ekle. Bol miktardaki glasaj şekerine ve diğer malzemelere daha fazla damla gerekir.[7]

  Gül rengi gibi alternatif renkler de kullanabilirsin. Bu tür daha açık gıda boyaları, glasajına daha iyi bir pembe renk verebilir.

 3. 3
  İyice karıştır. Gıda boyasında karıştırmak için tahta bir kaşık veya başka bir mutfak gereci kullan. Rengin tamamen emilip dağıldığından emin olana kadar glasajı veya diğer malzemeyi karıştır. Sonra kırmızı boyadan gerektiği kadar ekle.
 4. 4
  Diğer renklerle karıştır. İstediğin pembe tonunu elde edene kadar karışımını yumuşat, kırmızıdan ziyade başka gıda boyaları damlat. Deneyler yap. Yavaşça çalış, her seferinde bir damla ekle.[8]
  • Mavi, eflatun, yeşil, hatta kahverengi gibi bir gıda boyası kullanmak, pembeni koyulaştıracak, canlı pembeye ve daha sonra fuşya veya galibardaya dönüştürecek.
  • Pembeni şeftali rengine dönüştürmek için sarı gibi daha açık bir renk ekle.
  Reklam

İpuçları

 • Daha fazla kırmızı, daha koyu bir pembeye neden olur. Daha fazla beyaz, daha açık bir pembe elde etmeni sağlar.
 • Her zaman boyaya renk ekleyebileceğini ama boyadan renk çıkaramayacağını unutma. Az miktardaki boya veya renklendirici ile başla.
 • Daha açık bir pembe istersen kırmızıdan bir damla daha az koy. Çünkü daha fazla kırmızı koyarsan çok daha koyu bir pembeye dönüşecektir.
 • Boya kullanırken daima beyazı kırmızıya ekle. Bu, beyaz boyanı koyulaştırmaktan ve boşa harcamaktan seni koruyacak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kelly Medford
Ortak yazarlar :
Açık Hava Ressamı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kelly Medford. Kelly Medford, Roma İtalya’da Amerikalı bir ressamdır. ABD ve İtalya’da klasik resim, çizim ve baskı resim okumuştur. Öncelikli olarak Roma’nın caddelerinde açık havada çalışır ve ayrıca görevli olarak özel uluslararası koleksiyoncular için seyahat eder. Sonsuzluk Şehri’nin ziyaretçilerine eskiz günlüğü tutmayı öğrettiği Sketching Rome Tours’un kurucusudur. Bu makale 46.224 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 46.224 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam