Alımlı dudaklar, özellikle kadınlar için çekici bir yüzsel özelliktir. Fakat çoğu kadın, hem görünüş hem de hissiyat olarak oldukça hoşa gitmeyen, kuru, donuk ve renksiz dudaklardan şikayetçi. Eğer bu sorunlardan birisi sana tanıdık geliyorsa, endişelenmene hiç gerek yok. Dudaklarının sadece biraz sevgi ve ilgiye ihtiyacı var. İşte kısa bir süre içerisinde nasıl alımlı, pembe dudaklara sahip olacağının cevabı!

Evinde Bulabileceğin Ürünler

Evinde bulabileceğin birçok ürünü kullanarak daha doğal ve pembe dudaklara sahip olabillirsin:

 • Kurumasını bekleyip dudağından ovarak çıkarmak üzere bir kür yapmak için şeker, bal, ve hindistan cevizi yağını birleştir.
 • Kakao yağı, hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağını, doğal dudak nemlendiricisi olarak kullan.
 • Yatağa girmeden önce makyajını temizlemek için zeytinyağı ya da badem yağı kullan.
 • Dudaklarını nemli tutmak için, kavun, domates ve salatalık gibi meyve ve sebzeleri tüket.
 • Dudaklarını parlatmak için nar çekirdeği macunu yap.
 • Dudağındaki renksizliği gidermek için zerdeçal ve süt kullan.
 • Dudaklarına parlak kırmızı bir renk vermek için kırmızı pancar suyu kullan.
 • Ahududu ve bal ile bir dudak maskesi yaparak dudaklarına pembe renk ver.
 • Biraz gül yaprağı ufala ve tozunu, dudaklarına doğal pembe bir ton vermek için kullan.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Dudaklarına Bakım Yapmak

 1. 1
  Diş fırçası ile ölü deriden kurtul. Doğal pembe dudaklara kavuşmanın en iyi yollarından birisi, dudağını bir diş fırçası kullanarak ovalamaktır.
  • Tek yapman gereken, yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanarak, dikkatli bir şekilde ufak dairesel hareketlerle dudaklarını fırçalamak.
  • Bu yöntem, ölü derinin soyulmasını sağlar ve dudaklarından daha fazla kan akışının gerçekleşmesine yardımcı olur; böylelikle dudakların yumuşak ve pembe hale gelir.
 2. 2
  Dudak maskesi yap. Dudaklarına başka bir bakım yapma yöntemi ise ev yapımı şeker maskesi kullanmaktır.
 3. 3
  Dudaklarını nemlendir. İş pembe ve yumuşak dudaklara sahip olmaya geldiğinde, kilit nokta sık ve yoğun bir şekilde nemlendirmeden geçer. Gün içerisinde favori nemlendirici dudak balmını kullan ve gece ise ince bir kat vazelin sür.
  • Bu, çok soğuk ve çok sıcak havalarda özellikle önemlidir, çünkü bu hava şartları dudaklarının kurumasına neden olur.
  • Eğer daha doğal nemlendiricileri tercih ediyorsan, kakao yağı, hindistan cevizi yağı hatta zeytinyağını dudaklarına sürmeyi dene.
 4. 4
  Geceleri makyajını tamamen temizle. Gece boyunca dudak makyajını temizlemeden bırakmak dudaklarının kurumasına hatta renginin solmasına neden olur.
  • Uyumadan önce etkili bir makyaj temizleyicisi kullanarak rujunu ve dudak kalemini temizlediğinden emin ol.
  • Eğer makyaj temizleyicin bittiyse, bir top pamuk üzerine dökülmüş biraz zeytinyağı ya da badem yağı, ruj ve dudak kalemini etkili bir şekilde temizlemeni sağlayacaktır.
 5. 5
  Güneş koruyucusu içeren dudak balmı kullan. Güneş dudaklarını kurutabilir ve bu da onların yanmasına ve renklerini kaybetmesine neden olabilir. Bundan kaçınmak için, tatilde plajdayken ya da çok güneşli olan havalarda, her zaman güneş koruyucusu içeren bir dudak balmı kullanmalısın.
 6. 6
  Sigarayı bırak. Tütün, dudaklarının rengini değiştirebilir ve onları soluk ve koyu bir renge dönüştürebilir. Bu yüzden, dudak rengini güzelleştirmenin kesin yollarından birisi sigarayı bırakmaktır. Bu zor olabilir, ama dudakların (ve ciğerlerin) bunun için sana teşekkür edecektir.
 7. 7
  Yeteri kadar su iç. Dudaklarını dışarıdan nemlendirmenin yanı sıra, içeriden de nemlendirmeye dikkat etmelisin.
  • Her gün bol su içerek bunu gerçekleştirebilirsin (yaklaşık 6 ila 8 bardak arası).
  • Aynı zamanda kavun, domates ve salatalık gibi bol su içeren meyve ve sebzeleri de tüketmeyi denemelisin.
 8. 8
  Dudağını yalamaktan kaçın. Dudağın kuruduğunda doğal bir tepki olarak dudağını yalayabilirsin, fakat bu dudağının daha da kurumasına sebep olur. Bu sebeple mümkün olduğunca dudağını yalamaktan kaçınmalısın. Bunun yerine yanında küçük bir dudak balmı taşıyabilirsin ve ne zaman dudağının kuruduğunu hissedersen bunu kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal İlaç Kullanımı

 1. 1
  Nar çekirdeklerini kullan. Koyu renk dudakların rengini açmak ve onlara gül pembesi bir renk vermek için popüler bir ev yapımı ilaç şu şekildedir:
  • Narın çekirdeklerini ez ve ezilmiş çekirdekleri biraz soğuk kremayla karıştırarak macun haline getir, daha sonra bu macunu dudaklarına uygula.
  • Dudaklarının pembeliğini zamanla arttırmak için bunu düzenli bir şekilde, haftada birkaç kez dudaklarına uygulamalısın.
 2. 2
  Zerdeçal ve sütten bir macun yap. Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve birkaç damla soğuk sütten yapılan bir macunun dudaklardaki solgunluğu yok edip onlara sağlıklı ve pembe görünen bir renk verdiğine inanılır.
  • Yalnızca macunu dudağına uygulayıp ılık suyla temizlemeden önce beş dakika bekletmen yeterli.
  • Bunu bir hafta boyunca her gün tekrar et, sonucunda önemli bir fark gözlemleyeceksin.[2]
 3. 3
  Kırmızı pancar suyu kullan. Kırmızı pancar suyu dudaklarına geçici olarak kiraz kırmızısı rengi veren doğal bir dudak renklendiricisi görevi görür.
  • Bazı insanlar aynı zamanda kırmızı pancar suyunun düzenli olarak kullanıldığında yavaş yavaş koyu renk dudakların rengini açmaya yardımcı olduğunu iddia etmektedir.
  • Kırmızı pancar suyunu aynı zamanda turşusu yapılmış ya da taze kırmızı pancardan da elde ederek kullanabilirsin, tabii ki tadının nasıl olduğunu fazla önemsemiyorsan.
 4. 4
  Ahududu dudak maskesi yap. İki ezilmiş taze ahududuyu bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı aloe vera jeli ile karıştırarak dudağını nemlendirerek dudağına pembe renk verecek bir maske yapabilirsin.
  • Bu maskeyi dudaklarına uygula ve ılık su ile temizlemeden önce beş dakika beklet.
  • Ardından dudak balmını sür.[3]
 5. 5
  Ezilmiş gül yaprağını dene. Ezilmiş gül yaprakları dudaklarına doğal bir gül rengi verir! Taze olarak ezilmiş pembe veya kırmızı gül yapraklarını dudaklarına tatlı pembe bir renk vermek için uygula.
 6. 6
  Göbek deliğine hardal yağı uygula. Bu biraz saçmalık olarak görünebilir, fakat eski bir ev yapımı ilaç tarifinde gece yatmadan göbek deliğine biraz hardal yağı koymanın dudaklarının pembeleşip yumuşaklaşmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Denemekten zarar gelmez![4]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Makyaj Kullanımı

 1. 1
  Dilediğin renkte bir ruj ve dudak kalemi seç. Rujun için en sevdiğin pembe tonunu seç ve buna uygun bir dudak kalemi bul.
 2. 2
  Dudak kalemini uygula. Dudaklarının doğal çizgisini kalem ile takip ederek çiz ve parmaklarını kullanarak rengi dudaklarının merkezine doğru harmanla. Dudaklarının köşelerine ve dudak üstü çukuruna dikkat et.
 3. 3
  Ruju uygula. Dudaklarından dışarıya taşmadığından emin ol. Eğer ellerin titriyorsa, daha düzgün bir uygulama için dudak fırçası kullanabilirsin.
 4. 4
  Bir mendille dudaklarına yumuşakça bastır. Temiz bir mendil al, mendili dudaklarının arasına getir ve iki dudağınla bastır. Bu, fazla rujdan kurtulmanı sağlar.
 5. 5
  Renksiz parlatıcı ya da dudak balmı uygula. Bu, rujunu dudaklarına mühürleyecek ve dudaklarını uzun süre nemli ve parlak tutacaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 32.672 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 32.672 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam