Bu wikiHow makalesi, parola korumalı bir Excel dosyasının parolasını bulmanın yanında korumalı bir Excel dosyasının parolasının nasıl kaldırılacağını öğretir. Düzenleme kilidi olan bir dosyanın parolasını kaldırmak oldukça kolay olsa da, parola korumalı bir dosyanın parolasını kaldırılmanın imkansız olduğunu ve şifreyi tahmin etmek için - tamamlanması haftalar sürebilen bir işlem - ücretli bir program kullanman gerekeceğini unutma.

Yöntem 1 / 2:
Bir Sayfadan Parola Korumasını Kaldırmak

 1. 1
  Bunu yapabileceğin koşulları anla. Excel sayfası sadece korumalıysa - yani, Excel dosyasını açıp içeriğini görüntüleyebiliyor ancak düzenleyemiyorsan - hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda parola korumasını kaldırmak için bu yöntemi kullanabilirsin.
  • Eğer Excel dosyasının kendisi parola korumalıysa, parolayı kaldırmak için bu yöntemi kullanamazsın.
 2. 2
  Excel dosyasının şifreli olup olmadığını kontrol et. Bunu yapmanın en kolay yolu Excel dosyasına çift tıklamaktır. Dosyaya çift tıkladığında dosya her zamanki gibi açılıyorsa dosya değil sayfa korunuyordur.
  • Excel sayfasını düzenlemeye çalıştığında açılan bir uyarı görmelisin.
  • Dosyaya çift tıklamanın akabinde bir parola istenirse dosya parola korumalıdır ve dosyayı açmak için bu yöntemi kullanamazsın. Sonraki yöntemi dene.
 3. 3
  Korumalı sayfanın bir kopyasını al. Korumasını kaldırmak istediğin sayfayı içeren Excel dosyasını tıkla, ardından Ctrl+C (Windows) veya Command+C (Mac) (Mac) tuşlarına bas ve başka bir yere yapıştırmak için Ctrl+V (Windows) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas.
  • Bu, işlem sırasında asıl dosyayı yanlışlıkla bozman durumunda gereklidir.
 4. 4
  Dosya uzantılarını görünür hale getir. Mac'te bu adımı atla. Windows bilgisayar kullanıyorsan aşağıdakileri yaparak dosya uzantısı adlarını görüntüleyebilmen ve değiştirebilmen gerekir:
 5. 5
  Excel uzantısını ZIP uzantısına değiştir. Bunu yapmak için:
  • Windows — Excel dosyasına sağ tıkla, Yeniden Adlandır’a tıkla, dosya adının sonundaki "xlsx" metnini sil ve zip yaz. Dosyanın adı ile "zip" arasındaki noktayı koruduğundan emin ol. Enter tuşuna bas, ardından istenirse Evet düğmesine tıkla.
  • Mac — Excel dosyasına tıkla, Dosya’ya tıkla, Bilgi Al seçeneğine tıkla, dosya adının sonundaki "xlsx" metnini sil ve zip yaz. Dosyanın adı ile "zip" arasındaki noktayı koruduğundan emin ol. Return tuşuna bas, ardından istenirse .zip Kullan’a tıkla.
 6. 6
  ZIP klasörünü ayıkla. Bu işlem bilgisayarının işletim sistemine göre değişecektir:
  • Windows — ZIP klasörüne sağ tıkla, açılan menünden Dosyaları çıkart...’a tıkla ve istendiğinde Çıkart’a tıkla. Çıkartılan klasör açılmalıdır.
  • Mac — ZIP klasörüne çift tıkla, ardından çıkartılan klasörün açılmasını bekle.
 7. 7
  "xl" klasörünü aç. Bunu yapmak için çıkartılan klasördeki bu klasöre çift tıkla.
  • Eğer çıkartılan dosya herhangi bir sebeple açılmadıysa önce ZIP klasörünle aynı isimdeki normal dosyaya çift tıkla.
 8. 8
  "worksheets" klasörünü aç. Bu, "xl" klasörünün üst kısmına yakındır.
 9. 9
  Sayfayı metin düzenleyicisinde aç. Bilgisayarının işletim sistemine bağlı olarak aşağıdakilerden birini yap:
  • Windows — Korumasını kaldırmak istediğin sayfaya sağ tıkla (ör., "Sayfa1"), açılan menünden Birlikte aç’ı seç ve açılan menüden Not Defteri’ni seç.
  • Mac — Korumasını kaldırmak istediğin sayfaya sağ tıkla (ör., "Sayfa1"), Dosya’ya tıkla, Birlikte aç’ı seç ve TextEdit’e tıkla.
 10. 10
  Parola koruması kodunu kaldır. "< >" köşeli ayraçların içindeki "sheetProtection" bölümünü bul ve "<sheetProtection" öğesinden, sayfa koruma algoritmasının diğer tarafındaki köşeli ayraca ("/>") kadar olan her şeyi sil.
 11. 11
  Değişiklikleri kaydet ve metin düzenleyicisini kapat. Ctrl+S (Windows) veya Command+S (Mac) tuşlarına bas, ardından metin düzenleyicisinin köşesindeki X’e (veya Mac’te kırmızı daireye) tıkla.
 12. 12
  "worksheets" klasörünü kopyala. "xl" klasörüne dönmek için "Geri" düğmesine tıkla, ardından "worksheets" klasörüne tıkla ve Ctrl+C (Windows) veya Command+C (Mac) tuşlarına bas.
 13. 13
  ZIP klasörünü aç. Daha önce oluşturduğun ZIP klasörüne çift tıkla.
 14. 14
  ZIP klasörünün "worksheets" klasörünü kopyaladığın klasörle değiştir. "xl" klasörüne çift tıklayarak ZIP klasörünün "worksheets" konumuna git, ardından "worksheets" klasörünü sil, geçerli klasörde boş bir alana tıkla ve Ctrl+V (Windows) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas. Böylece kopyalanan "worksheets" klasörü ZIP klasörüne yapıştırılır.
 15. 15
  ZIP uzantısını yeniden Excel dosya uzantısına değiştir. ZIP klasörünü kapat, ardından aşağıdakilerden birini yap:
  • Windows — ZIP klasörüne sağ tıkla, Yeniden adlandır’a tıkla, "zip" metnini "xlsx" ile değiştir ve Enter’a bas. İstendiğinde Evet’e tıkla.
  • Mac — ZIP klasörüne tıkla, Dosya’ya tıkla, Bilgi Al’a tıkla, başlıktaki "zip" metnini "xlsx" ile değiştir ve Return tuşuna bas. İstendiğinde .xlsx Kullan’a tıkla.
 16. 16
  Excel dosyasını aç. Excel dosyasına çift tıkla, ardından istediğin gibi düzenle.
  • Excel sayfasının hasar gördüğüne dair bir hata alırsan parola koruma algoritmasını kaldırmaya çalışırken muhtemelen fazladan kod kaldırmışsın demektir. Yukarıdaki adımları tekrarla ve sadece parantezler (</>) arasındaki metni kaldırdığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Excel Dosyasının Parolasını Kırmak

 1. 1
  Parolayı kırmanın imkânsız olabileceğini anla. Excel'in Excel 2013 ve 2016 gibi modern sürümleri gelişmiş şifreleme teknikleri kullanır ve bu, çoğu şifre kırıcı tarafından kullanılan brute-force yöntemini, parolanın kırılmasının çok uzun sürmesinden dolayı neredeyse işe yaramaz hâle getirmiştir (parolanın gücüne bağlı olarak haftalarca, yıllarca sürebilir).
  • Bir Excel dosyasının parolasını bir parola kırıcı satın almadan kırmak imkânsızdır, çünkü bilinen parola kırıcılarının ücretsiz sürümleri genellikle Excel 2010 sürümüne kadar çalışır.
 2. 2
  Excel dosyanın korumalı olduğundan emin ol. Excel dosyan tamamen şifrelenmişse Excel dosyasına çift tıkladığında dosyanın içeriğini görüntüleyebilmen için bir şifre istenecektir.
  • Excel dosyasına çift tıkladığında Excel sayfası açılırsa Excel dosyan düzenlemeye karşı korumalı olabilir. Öyleyse, kilidini açmak için önceki yöntemi kullan.
 3. 3
  Bir Excel parola kırıcı satın al. Excel dosyasındaki parola kaldırılamadığından dolayı parolayı bulmak için ücretli bir program kullanman gerekir.
  • Passware Excel Key, 2016'ya kadar Excel sürümlerini destekleyen tek itibarlı parola kırıcıdır.
  • Accent Excel Password Recovery ve Rixler Excel Password Recovery Master, sadece 2013'e kadar Excel sürümlerini destekleyen diğer seçeneklerdir.
 4. 4
  Parola kırıcısını yükle ve aç. Bu işlem hem programa hem de bilgisayarının işletim sistemine bağlıdır, ancak çoğu durumda bir kurulum dosyası indirecek, ona çift tıklayacak, ekrandaki talimatları izleyecek ve kurulum tamamladıktan sonra programı açacaksın.
 5. 5
  Excel dosyanı seç. Şifre kırıcının arayüzünü kullanarak Excel dosyanı bul, seçmek için tıkla ve veya Seç düğmesine tıkla.
  • Yine, bu adım seçtiğin parola kırıcıya bağlı olarak değişecektir. Örneğin; Passware Excel Key kullanıyorsan bir dosya seçmeden önce Remove a password’a (Parola kaldır) tıklaman gerekir.
 6. 6
  Parola kırıcısını çalıştır. Gerekirse, Excel dosyanın parolasını kırmaya başlamak için şifre kırıcı penceresinde Start (Başlat) veya Run (Çalıştır) düğmesine tıkla.
  • Burada belirli bir saldırı türü (ör., brute-force) seçebilirsin.
 7. 7
  Sonuçları bekle. Ne yazık ki, brute-force saldırılarının Excel dosyanın şifresini kırması birkaç saatten birkaç aya kadar sürebilir. Excel dosyasının içeriğine bağlı olarak, şifreyi bir gün içinde bulamadıysan bu işten vazgeçmen gerekebilir.
  • Şifre kırıcı doğru şifreyi bulursa şifreyi açılır bir pencerede gösterecektir. Daha sonra, parolayı Excel dosyasını açtığında beliren kutuya girebilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Çoğu durumda, parola korumalı bir Excel dosyasının parolasını kıramazsın.
 • Microsoft, unutulan Excel parolalarını senin için kurtaramaz.[1]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Google'da Resimli Arama Nasıl YapılırGoogle'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 46.264 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 46.264 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam