İnci gibi beyaz bir Hollywood gülüşü istiyorsun ama nereden başlayacağını bilmiyor musun? Diş doktoruna danışman önemlidir.

Kısım 1 / 3:
Ağız Temizliğini Sağla

 1. 1
  Dişlerini düzenli olarak fırçala. Bu en önemli adımdır, o yüzden bu adımı atlama. Dişlerini günde üç defa yemeklerden sonra fırçalamalısın.
  • Diş fırçanın erişebildiği ölçüde dişlerinin tüm yüzeyini fırçalamaya dikkat et. Buna yanak, dil ve dişlerinin çiğnerken kullanılan yüzeyleri de dâhil. [1]
  • Diş fırçanı dişlerinin diş etinle birleştiği yerde 45 derecelik açı yapacak şekilde tut ve bu bölgenin de temizlendiğinden emin olmak için diş fırçasını nazikçe hareket ettir. Zarar vermemek için çok fazla bastırma. [2]
  • Dişlerini iki dakika boyunca fırçala.
 2. 2
  Dişlerini fırçalamadan önce ve sonra diş ipi kullan. Diş ipi, plakların ve bakterilerin temizlenmesine ve dişlerinin temiz ve parlak kalmasına yardım eder. En az günde bir kere diş ipi kullanılmalı.
  • Diş ipi sayesinde dişlerinin sadece diş fırçasıyla ulaşamadığın yüzeyinin %33’lük kısmını temizleyebilirsin. [3]
  • Diş ipi ayrıca plakları sertleşip diş taşına dönüşmeden önce temizleyerek dişlerinin daha temiz ve sağlıklı gözükmesini sağlar. [4]
  • Diş ipini en iyi şekilde kullanmak için yaklaşık 30 cm uzunluğunda diş ipini al ve arada en az 5 cm kalacak şekilde iki elinin işaret parmaklarına sar. Her dişin üst kısmından alt kısmına kadar her tarafına temas ettiğinden emin olacak şekilde bütün dişlerinin arasından geçir. Plakların tamamen gittiğinden emin olmak için iki üç kere tekrar et.
 3. 3
  Düzenli olarak ağız çalkalama suyu kullan. Bu, dişlerinin ve ağzının temiz kalmasına yardım eder. Bazı ağız çalkalama sularının ekstra “beyazlatma” özelliği vardır, ama bu hangi ürünü satın aldığına bağlıdır, daha fazla bilgi için ürün etiketini okuyabilirsin.
 4. 4
  Düzenli olarak diş doktoruna git. İyi bir ağız sağlığı için bu şarttır, ayrıca diş doktorun sana özel ekstra bilgi ve tavsiyeler de verebilir.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Dişlerini Reçetesiz Satılan Ürünlerle Beyazlat

 1. 1
  Beyazlatıcı diş macunlarını dene. Genel olarak bu diş macunları dişleri yüzeysel olarak beyazlatır, fakat bazıları dişin daha iç katmanlarında da beyazlama sağlayan daha güçlü kimyasallar içerir. [5]
  • Bu diş macunları dişlerinin rengini neredeyse bir ton açar. Tam tersine bazı reçeteli beyazlatma yöntemleri (kullanabileceğin seçenekler için diş doktoruna danış) dişlerinin rengini 3 ile 8 ton açabilir.
 2. 2
  Beyazlatıcı çalkalama suyu kullan. Bunlar hem nefesini tazeler hem de dişlerinin renginin açılmasına yardım eder. Ancak bu ürünler diş ile kısa süre temas halinde olduğu için aşağıda bahsedeceğimiz beyazlatıcı bantlar ve jeller kadar etkili değildir [6]
 3. 3
  Beyazlatıcı bantlar ve jeller hakkında bilgi edin. Bunlar, diş beyazlatmada kimyasal etkisi olan hidrojen peroksit içeren ürünlerdir. Genel olarak bir iki hafta boyunca günde iki kere ve her seferde 30 dakika süreyle kullanılırlar (talimatlar kullanılan markaya ve yönteme göre değişir). Dişlerin beyazlığı ise bir iki ay boyunca sürer. Bunlar diş beyazlatma konusunda en etkili reçetesiz ürünlerdendir. [7]
 4. 4
  Ekstra tavsiye ve muayenehanede uygulanabilecek prosedürler için diş doktoruna danış.
  • Diş doktoru tarafından muayenehanede uygulanan prosedürler kuşkusuz daha pahalıdır ama aynı zamanda çok daha etkilidir.
  • Diş doktoru muayenehanesinde kullanılan hidrojen peroksit solüsyonu bir hayli daha güçlü ve dolayısıyla daha etkilidir.
  • Solüsyonu uygulama için kullanılan aletler ağız ve diş şekline en iyi şekilde uymaları için özel olarak tasarlanabilir. Beyazlatma tedavisinin uygulanacağı diş yüzeyini genişletmek için özel olarak tasarlanırlar ve tedavinin ağzının diğer kısımlarına zarar verme olasılığı minimuma indirilir.
  • Ayrıca diş doktorun sana özel ekstra ağız sağlığı tavsiyeleri sunmak için uzmanlığını kullanabilir. [8]
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Evde Hazırlanan Yöntemlerle Diş Beyazlat

 1. 1
  Evde hazırlanan yöntemleri kullanmadan önce diş doktoruna danış. Diş doktoruna gidip para harcamaktan kaçınmaya çalışıyor olabilirsin fakat dişlerine ve diş etlerine zarar verecek bir şey denersen hem çok fazla acı çekebilirsin hem de uzun vadede diş doktorlarında daha fazla zaman harcarsın. Evde hazırladığın yöntemin güvenli olup olmadığını bir telefonla bile olsa diş doktoruna sormak iyi bir fikirdir.
  • Doktoruna danışmadan dişlerini evde kendi başına beyazlatman risklidir ve dişlerine ve ağzına zarar verebilir.
 2. 2
  Dişlerini kabartma tozu ile beyazlat. Diş fırçana biraz diş macunu sür ve üzerine kabartma tozu ekle. Ve bununla dişlerini fırçala. Kabartma tozu, dişin en dış katmanındaki yani minedeki lekelerin giderilmesine yardım eder. Bu adımı düzenli olarak uygularsan hayatın boyunca inci gibi dişlere sahip olma yolunda ilerlersin! [9]
 3. 3
  Dişlerini hidrojen peroksit ile beyazlat. Kabartma tozu ve hidrojen peroksidi karıştırarak “diş macunu” kıvamında bir karışım elde et. Çok sık olmamakla birlikte bu karışımla dişlerini fırçala.
  • Karışımına %3 hidrojen peroksit kat. Hidrojen peroksit bir çok reçetesiz diş beyazlatma ürününün aktif maddesidir. Dişleri beyazlatmaya yardımcı olan kimyasal bir reaksiyon olan "oksidasyon" süreciyle çalışır.
 4. 4
  Dişlerini 10-15 dakika boyunca hindistan cevizi yağıyla çalkala. Hindistan cevizi yağında “laurik asit” denen bir madde bulunur ve bu madde bakterilerden kaynaklı renk bozulmasını önler. Kulağa kötü gelebilir ama denediğinde tadının aslında kötü olmadığını göreceksin! [10]
  Reklam

İpuçları

 • Şekerli bir şey yedikten veya içtikten sonra dişlerini her zaman fırçala.
 • Dişlerini çok sık beyazlatırsan diş minesi aşınabilir ve dişlerin güçsüzleşebilir. Bu yüzden dişlerini fırçalayarak ve düzenli olarak diş doktoruna giderek bu sorunların ortaya çıkmadan önlenmesi ağız sağlığın için uzun vadede daha iyi bir çözümdür!
 • İyi veya kötü olduğundan emin olmadan dişlerine bir şey sürme - her zaman diş doktoruna danış.
 • Kahve, kola ve bira gibi içeceklerden kaçın. Bu içecekler dişlerde leke yaparlar. Bunları içeceğin zaman pipet kullanarak dişlerine temas etmelerini minimuma indirebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Bu makaledeki beyazlatma tavsiyeleri, sağlıklı dişlere sahip ama dişleri hafif sarı olan (yani bu yöntemlerle düzeltilebilecek derecede) kişilerde en iyi şekilde işe yarar.
 • Diş beyazlatıcı kullanmak dişlerinde ciddi hassasiyete neden olabilir.
 • Dolgu ve diş eti rahatsızlığı gibi ağız sağlığı problemlerin varsa bunları uygulamadan önce doktoruna danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Bel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ken Miyazato, DDS
Ortak yazarlar :
Dental Cerrah
Bu makaledeki ortak yazarlar Ken Miyazato, DDS. Dr. Ken Miyazato Kaliforniya’daki Santa Clara Valley Medical Center’da Diş Hekimi’dir. Uzmanlığını 2014 yılında Lutheran Medical Center’da tamamlamıştır. Bu makale 5.249 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.249 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam