Pahalı bir parfüm alırken orijinal bir parfüm aldığını bilmek istersin. İmitasyon parfümler kolayca üretilir ama orijinal bir parfümle aynı kaliteye ya da kokuya sahip değildir, o yüzden paranı bunlara harcaman iyi olmaz. Sahte parfüm belirtilerini tanımak bilinçli bir seçim yapmana katkıda bulunabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Parfüm Almaya Hazırlanmak

 1. 1
  Satıcıyı tanı. Güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmakla çoğu sahte parfümden uzak durabilirsin. Parfüm satın alabileceğin birçok farklı yer var ve her birinin faydalarını ve tehlikelerini anlaman çok önemli.
  • Parfüm almanın en güvenli yolu daima mağazalardır çünkü hem satış personeliyle konuşabilir hem de şişenin ambalajını dikkatlice inceleyebilirsin. Bu, parfümün sahte olması ihtimaline karşı personelle konuşmana ve orijinal değilse iade etmene olanak tanır.
  • Satıcıların seni kandırabileceği ve hakkını arayamayacağın bit pazarlarından uzak dur. Parfümü satın almadan önce daima dikkatlice incele ve memnun kalmama olasılığına karşı mümkünse satıcının iletişim bilgilerini al.
  • Burada açıklanan bilgiye dayalı olarak satıcıya doğrudan sorular yöneltmekten çekinme. Örneğin "Seri numarasını okuyabilir misiniz?" ya da "Ambalajın arkasının fotoğrafını çekip gönderebilir misiniz?" gibi.
  • eBay ya da Amazon’dan çevrim içi alışveriş yaparken ürün ve çevrim içi satıcı hakkındaki yorumları mutlaka oku. Satıcının PayPal onaylı olması çok önemli çünkü bu, iletişim bilgilerini verdikleri anlamına gelir. İade politikası olup olmadığına bak ve eğer yoksa bunu talep et. Ürün ilanının düzgün bir gramerle ve yazım kurallarına uygun yazılıp yazılmadığına dikkat et. [1]
 2. 2
  Fiyata dikkat et. Bu, her zaman kalitenin göstergesi olmasa da olduğunu iddia ettiği "marka" için fazlaca ucuzsa gerçek olamayacak kadar iyi ve sahte olma ihtimali yüksektir. Bunun kapanan bir şirketin stok tasfiyesi gibi istisnaları olabilir ama genelde fiyat, orijinalliğin iyi bir göstergesidir.[2]
 3. 3
  Parfümü önceden araştır. Ambalaj, şişe ve barkodun yeri konusunda yeterli bilgi olup olmadığını üreticinin web sitesinden kontrol et. Orijinal parfümlerde şişenin ve selofan ambalajın nasıl göründüğünü görmek ve ne beklemen gerektiğini iyice anlamak için mağazaların parfüm reyonlarına gitmen iyi olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Orijinalliği Tanımak

 1. 1
  Ambalajı incele. Gerçek parfümlerde kutuların etrafı selofanla sıkıca kaplanmıştır. Selofan gevşek mi, kutunun etrafında hareket edecek kadar kötü mü sarılmış diye bak. Düzgün sarılmamış selofan, parfümün sahte olduğuna dair güçlü bir göstergedir. [3]
 2. 2
  Kutuyu yakından incele. Çoğu zaman, sırf kutunun doğru kısımlarına bakarak bile bir parfümün orijinal olup olmadığını anlayabilirsin. Parfümü açmadan önce, profesyonel olmayan bir ambalajlama ve tasarım izi var mı diye dikkatlice bak.
  • Ambalajın arkasındaki metni incele. Gramer hatası, yanlış yazım, yanlış yerleştirilmiş bilgi var mı diye bak. Gerçek bir parfümün gerçek ambalajında gramer hatası olmaması beklenir. Yazım ve gramer hataları sahte parfüm belirtisi olabilir. [4]
  • Gerçek ambalaj kaliteli kartondan yapılır. İnce ve zayıf materyalden yapılmış kutular genelde sahtedir.
  • Ambalajın üstünde barkod ara. Barkod kutunun yanlarında değil, arkasında ve aşağılarda olmalı.
  • Taşmış yapıştırıcı ya da bant var mı diye bak. Orijinal parfümde herhangi bir yapıştırıcı artığı ya da ambalajın içinde veya dışında ekstra bant bulunmaması gerekir.
 3. 3
  Kontrol, parti ve seri numarasını kontrol et. Orijinal parfümlerin ambalajında, orijinalliğini bağımsız olarak doğrulamakta kullanılacak bu rakamların üçü de yer alır. Üreticiye danışarak bu rakamların kendi üretim numaralarıyla eşleşip eşleşmediğini öğren. [5]
 4. 4
  Şişeyi elle. Orijinal parfümlerin şişeleri pürüzsüzken sahte şişeler çoğu zaman biraz pürüzlüdür ve genelde düşük kalitelidir; hatta bazen plastiktendir. Kaliteli parfüm şişelerinin sıkı oturan ve dökülmeyi engelleyen kapakları olur. Unutma ki tasarımcı elinden çıkma parfüm markaları, parfüm şişesine de parfüm deneyiminin bir parçası olarak yaklaşır, o yüzden şişenin kaliteli olması beklenir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Farkı Koklamak

 1. 1
  Orijinal parfümün ne kadar kompleks olduğunu unutma. Orijinal parfümlerin kokusu kompleks ve girifttir. Kokuyu orijinallik ölçütü olarak kullanmak zor olsa da parfümün kokusunu bilenler genelde sahtesini kokusundan tanıyabilir.[6]
 2. 2
  Katmanları bil. Orijinal parfümlerde kendini zaman içinde gösteren; üst, orta ve baz notalardan oluşan üç koku katmanı bulunur. Bu kompleks yapı kokunun çeşitli ve çok boyutlu olmasına, kokunun ilk uygulamadan başlayıp cilt tarafından tümüyle emilene kadar değişmesine olanak tanır. Sahte parfümlerde genelde tek boyutlu bir koku katmanı bulunur ve koku, teninde taşımaya başladıktan kısa bir süre sonra "değişik" kokmaya başlayacaktır.
 3. 3
  Sentetik içerikleri doğal içeriklerden ayırt et. Orijinal parfümlerde farklı notaları yaratmak için büyük emek harcanmıştır. Bunlarda doğal ve sentetik ürünlerden elde edilmiş kokuların bir karışımı bulunur. Ucuz parfümler genelde tümüyle sentetiktir ve o yüzden de doğal içeriklerle üretilmiş katmanlı parfümler kadar kompleks değildir.
 4. 4
  Parfümün ömrüne dikkat et. Sahte bir parfüm orijinaline benzer kokar ama genelde orijinal parfümlerin ömür ve etki bakımından taklitlerini geride bıraktığını, bu yüzden de uzun vadede daha kârlı olduğunu görürsün. Orijinal parfümler şişenin ağzı açıldıktan sonra 6 ila 18 ay kokusunu korur. Limon bazlı kokular genelde altı ay civarında bozulmaya başlarken çiçek bazlı kokular 18 aya kadar dayanır. Ucuz parfümlerse açıldıktan sonraki birkaç hafta ya da bir iki ay içinde kokularını yitirir.
 5. 5
  Parfümde ne tür notalar olması gerektiğini bil. Satın almak üzere olduğun parfümü araştırırken ‘tek notalı’ mı yoksa kompleks bir koku mu olduğunu bilmen önemlidir. Tek notalı parfümlerde sadece üst notalar bulunur; o yüzden bir parfümün orta ve baz notalarının olmayışı onun sahte olduğunu göstermez. Tek notalı bir parfümün orijinalliğini test ederken kokunun değişik olup olmadığına ve üreticinin web sitesinde tarif edilenle uyuşup uyuşmadığına bak. [7]
 6. 6
  Dene. Parfümü ancak ambalajını inceledikten ve kokusunu analiz ettikten sonra üstünde denemelisin. Dikkatli ol çünkü taklit parfümler genelde alerjik reaksiyona ya da cildinde istenmeyen tahrişlere yol açar. Parfümü her açıdan inceledikten sonra tenine sık ve gün boyu nasıl koktuğuna dikkat et. Eğer orijinal bir kompleks parfümse gün içinde üst notaların cılızlaştığını, orta ve baz notaların kendini gösterdiğini fark edeceksin. Taklit bir parfüm genellikle sadece üst notasını en fazla birkaç saat boyunca korur.
  Reklam

İpuçları

 • Çoğu insan için gerçek parfümlerin alerjik reaksiyona neden olma olasılığı, polen bazlı parfümlere alerjin olmadığı sürece daha düşüktür. Orijinal olmayan parfümler cildinde ya da solunum yollarında alerjik reaksiyonları tetikleyebilecek her türden onaylanmamış ya da test edilmemiş kimyasalı içerebilir.
 • Netliğine bak. Orijinal parfümler daima berraktır, tortusu ya da alışılmadık renk bozulması yoktur.
 • Eğer ailenden biri ya da bir arkadaşın yakın zamanda tam parasını ödeyerek orijinal parfüm aldıysa satın aldığın ucuz parfümü koklayarak gerçeğiyle karşılaştır. İkisi arasında bariz bir fark hissedebilmelisin ve genellikle bu, seni ucuz olandan uzaklaştırmaya yetecektir! (Alternatif olarak, yakınlardaki bir mağazaya gidip bir test ürünüyle de kıyaslayabilirsin.)
Reklam

Uyarılar

 • İnternet’teki aracılara güvenme. Bu dolandırıcılar kurbanın parfümün popülerliğini bilmesinden ama asıl parfümün kokusunu tanımamasından faydalanırlar.
 • Sokak satıcısı ve ucuz fiyat, ürünün orijinal olmama olasılığını artırır. Eğer böyle kişilerden ucuza parfüm alırsan elindeki parfüm orijinal değil demektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 37.979 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.979 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam