Parasız yaşamak, kültürel başarı ve mutluluk anlayışlarımızın çoğuna aykırı düşer, ancak giderek daha fazla insanın tercih etmeye başladığı bir seçimdir. Parasız yaşamak, finansal kaygılardan kaynaklanan stresi azaltmanın yanı sıra, çevresel etkini azaltmak, sahip olduklarına karşı anlayışını ve takdirini artırmak ve daha amaçlı bir yaşam sürmene yardımcı olmak gibi birçok olası fayda sunar. Tamamen para harcamadan yaşayamayacağına karar versen bile, bu teknikler hayatındaki israfı azaltmana yardımcı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Planlarını Yapmak

 1. 1
  Parasız yaşamaya karar vermeden önce harcamalarını kısmayı dene. Para harcamadan yaşama kararı vermek hayatını değiştiren bir deneyimdir, özellikle de başkalarıyla yaşıyorsan ve/veya onlara destek oluyorsan. Nakitsiz hayatın sana uygun olup olmadığını görmek için küçük bir başlangıç yapıp bir hafta veya bir ay boyunca para harcamadan yaşamak yardımcı olabilir. Günlük yaşamında harcamaları kısmanın birçok yolu vardır ve tamamen nakitsiz yaşamaya karar vermesen bile, bu teknikler paradan tasarruf etmene yardımcı olacaktır.
  • İşe gitmek için yürümenin veya bisiklete binmenin mümkün olduğu bir bölgede yaşıyorsan kendi gücünle ulaşımı seçerek hergün işe gitmek için trafiğe girmekten ve masraflarından (benzin, geçiş ücretleri, park, araç bakımı) kurtulabilirsin. Ayrıca bu, formunu korumak için harikadır!
  • Bir hafta herhangi bir yiyecek almadan idare etmeyi dene. Yemek yapmak için sadece kilerinde ve buzdolabında bulunan yiyecekleri kullan. Elinde bulunan malzemelerden yemek yapmana yardımcı olacak birçok internet sitesi mevcut.[1]
  • Eğlenmek için dışarı çıkmayı seviyorsan bölgendeki ücretsiz eğlenceleri bul. Yerel gazetelerin internet sitelerinde genellikle ücretsiz etkinliklerin listeleri bulunur. Halk kütüphanelerinde kitaplara ve ücretsiz internete ek olarak, genellikle ücretsiz kullanabileceğin filmler bulunur. Yürüyüşe çıkmak veya akşamı arkadaşlarınla veya ailenle oyun oynayarak geçirmek her zaman ücretsizdir.
  • www.moneyless.org, nakitsiz bir varoluşu sürdürmek için yararlı ipuçları ve püf noktaları içeren çevrim içi bir veri tabanıdır.
 2. 2
  Kendi (ve ailenin) ihtiyaçlarını incele. Parasız yaşamak ailesi olan bir kişiye kıyasla bekârlar için daha kolay yönetilebilir. Nakitsiz yaşamak büyük bir girişim olduğu için, temel ihtiyaçlarını parasız da karşılayabileceğinden emin olman gerekir.
  • Örneğin, senin veya bir aile üyesi için sık tıbbi bakım veya reçeteli ilaç gerekiyorsa parasız yaşamak senin için iyi bir seçenek olmayabilir.
  • Çok sıcak veya çok soğuk olan aşırı bir iklimde yaşıyorsan biraz sıcaklık kontrolü olmadan yaşamak güvenli olmayabilir. Bu, özellikle ailende sıcağa ve soğuğa bağlı hastalıklara ve ölümlere daha yatkın olan küçük çocuklar veya yaşlılar varsa geçerlidir.[2]
 3. 3
  Başkalarının deneyimlerini oku. İster nakitsiz yaşayan Alman Heidemarie Schwermer gibi göçebe bir yaşam tarzına, ister tamamen şehirden uzak bir mağarada yaşayan Daniel Suelo gibi yaşamaya merak salmış ol, başkaları için parasız yaşama deneyiminin nasıl olduğunu okumak, meydan okumaya hazır olup olmadığına karar vermene yardımcı olur.
  • Mark Boyle tarafından yazılan The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living (Parasız Adam: Bir Yıl Ekonomiden Uzakta Yaşam), parasız yaşamanın birinci ağızdan deneyimleridir. Mark Boyle ayrıca bloglar, The Moneyless Manifesto (Parasız Manifesto)[3] adında bir kitap yazdı ve Streetbank (Sokak bankası) adında bir düşük maliyetli yaşam sitesi kurdu.
  • Mark Sundeen'in yazdığı The Man Who Quit Money (Parayı Bırakan Adam), 14 yılı aşkın süredir parasız yaşayan Daniel Suelo'nun biyografisidir.
  • 2012 yılına ait Living Without Money (Parasız Yaşamak) adlı belgesel filmi, 1990'lardan beri parasız yaşayan Alman Heidemarie Schwermer'ın hayatını belgeliyor.
 4. 4
  Neye yatırım yapman gerektiğini düşün. Sebze bahçeleri, güneş enerjisi şebekeleri, kompost tuvaletleri ve su kuyuları gibi para harcamadan yaşamı kolaylaştıran bazı şeyler için önceden yatırım yapmak gerekir. Ev faturalarının çoğunu azaltmanın, hatta ortadan kaldırmanın mali getirileri büyüktür, ancak bir gecede gerçekleşmeyebilir.
  • Kentsel bir bölgede yaşıyorsan ve/veya kirada oturuyorsan bunlardan bazıları için seçeneklerin azalabilir. Senin için neyin mümkün olduğunu anlamak için biraz araştırma yapmalısın.
 5. 5
  Bazı masrafların her zaman gerekli olabileceğini anla. Örneğin, reçeteli ilaçlara ihtiyacın varsa bunun için para harcamayı kendi kendine bırakmamalısın; herhangi bir ilacı bırakmadan önce bir doktora danış. Evini satamıyorsan veya satmayı istemiyorsan haciz ve tahliyeyi önlemek için kredi ödemelerine devam etmen gerekecektir.
  • Çalışmaya devam etmeye karar verirsen vergi ödemeye devam etmen gerekecektir.
  • Türkiye'de herkes zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. İşverenlerin aylık maaşa bağlı olarak sağlık sigortası için ödeme yapması gerekir. Çalışmayan ve başka bir sigorta kapsamında olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası primlerini kendisi ödemesi gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Kalacak Yer Ayarlamak

 1. 1
  Medeniyetten uzakta yaşa. Güneş, rüzgâr veya diğer yenilenebilir enerjilerle çalışan bir ev bul veya inşa et. Su için kuyu suyu veya bir akarsu kullan. Bir kompost tuvaleti kur: su tasarrufu sağlayacak, çevreye yardımcı olacak ve sebze bahçeleri için “insan gübresi” üretecektir.[4]
  • Bu olanaklara sahip tam boyutlu bir aile evini karşılayamıyorsan karavanlar iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca mobil bir ev ile suya yakın bir yer bulmak daha kolaydır.
  • "Kara gemileri", inşaat malzemesi olarak eski araba lastikleri ve şişe gibi atık ürünleri kullanan çevre dostu, ucuz meskenlerdir. Bu malzemeleri genellikle ücretsiz veya çok ucuza bulabilir ve genellikle iş gücü ile takas edebilirsin.[5]
  • Taşınmayı veya tamamen parasız yaşamayı seçmesen bile, güneş enerjisi panelleri ve kompost tuvaletleri gibi şeyler hem bütçeye hem de çevreye dosttur.
 2. 2
  Organik bir çiftlikte gönüllü ol. Organik Çiftliklerde Dünya Çapında Fırsatlar (WWOOF), tüm dünyadaki gönüllü fırsatlarını koordine eden köklü, saygın bir kuruluştur. Hizmet için küçük bir abonelik ücreti vardır. Genellikle, emeğini barınma ve yemek için takas edersin. Bazı çiftlikler aileleri kabul eder.
  • Yabancı bir ülkede gönüllü olmayı seçersen çalışma vizesi için ödeme yapman gerekecektir. Ek olarak, seyahat masraflarını karşılamak için yeterli paraya ihtiyacın olacak.
  • Organik bir çiftlikte gönüllü olmak, daha sonra kendi yiyeceğini yetiştirmek için kullanabileceğin çiftçilik becerilerini öğrenmenin mükemmel bir yolu olabilir.
 3. 3
  Kafa dengi bir topluluğun yanına taşın. Birçok kooperatif topluluğu, birlikte konaklama ve paylaşılan hedefler ve ideallerle var olur. Bunlar "maksatlı topluluklar", "komünler", "kooperatifler", "ekoköyler" veya "ortak barınma" olarak adlandırılabilir. Barınma ve destek için becerilerini veya yiyeceklerini takas edebilirsin. Bu topluluklar hakkında daha fazla bilgiyi internetten bulabilirsin.
  • Muhtemelen orada yaşamaya karar vermeden önce potansiyel bir toplulukla iletişime geçmen ve onları ziyaret etmen gerekir. Ortak yaşam herkes için değildir ve potansiyel evinin, kişiliğinin ve değerlerinin uyuştuğundan emin olmak istersin.
 4. 4
  Ev bakıcısı ol. Bir yerden bir yere taşınmaktan mutluysan sorumlu, güvenilir bir ev bakıcısı olarak itibar kazanmak, seyahat etmenin ve konforlu bir şekilde yaşamanın harika bir yoludur. Trusted House Sitters[6] veya Mind My House[7] gibi çevrim içi organizasyonlara katıl veya insanlar tatile çıktığında başvurulacak kişi olarak yerel topluluğunda adını duyur.
  • Geçici konut arıyorsan, planların çok esnekse ve yeni insanlarla tanışmak istiyorsan Couchsurfing veya The Hospitality Club gibi organizasyonlara da göz atabilirsin.
 5. 5
  Doğada yaşa. Gerekli becerileri geliştirmek biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak geleneksel konutlardan uzakta var olmak için birçok fırsat vardır. Mağaralar ve diğer doğal barınaklar iyi seçenekler olabilir. Şu makaleye bakabilirsin: Doğada Nasıl Yaşanır.
  • Bu tür bir yaşam tarzının yorucu olduğunun ve mükemmel sağlık ve zindelik gerektirdiğinin farkında ol. Sağlığın iyi değilse veya ailende çocuklar veya yaşlılar varsa bu muhtemelen iyi bir seçenek değildir.[8]
  • Daha sıcak bir iklime taşın. Sıcaklıklarda büyük dalgalanmalar, şiddetli yağışlar veya çok düşük sıcaklıklar olmadan dışarıda yaşamak çok daha kolaydır.
 6. 6
  Dinî bir topluluğa katılmayı düşün. Budist Sanghas ve Hristiyan ve rahibe manastırları gibi maddi yaşamdan vazgeçmeye adanmış topluluklara sahip birçok din vardır. Bu topluluklar, hizmetin ve taahhüdün karşılığında genellikle giyim, barınma ve yemek gibi alanlarda temel yaşam desteği sağlar.[9]
  • Değerlerin ve inancın bu deneyimi sana uygun kılıyorsa seçeneklerini internetten veya katılmak istediğin topluluktan biriyle iletişime geçerek araştırabilirsin.
  • Dinî topluluklar genellikle yalnızca bireyleri kabul eder. Bir ailen varsa bu muhtemelen senin için iyi bir seçenek değildir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Yiyecek Bulmak ve Yetiştirmek

 1. 1
  Yemek seçeneklerin hakkında kendini eğit. Yiyecek aramayı planlıyorsan bölgende hangi tür bitkilerin yetiştiği, hangilerinin yenilebilir ve hangilerinin zehirli olduğu hakkında iyi bir rehber bul; Richard Mabey'den Food For Free (Bedava Yemek), yaygın olarak bulunabilen ve tavsiye edilen klasik, resimli bir kılavuzdur. Kendi yiyeceğini yetiştirmeyi planlıyorsan toprağı bölmeye, tohum ekmeye ve mahsulün bakımına yönelik en etkili yolları araştır.
  • Bölgende bir üniversite varsa kooperatif programı olup olmadığına bak. Bu ofisler topluma gıda yetiştiriciliği ve yiyecek arama dâhil birçok konuda eğitim sağlar ve genellikle derslere katılmak veya bilgi almak ücretsizdir.
  • Her yiyeceğin bir mevsimi olduğunu unutma. Meyveler genellikle yaz aylarında toplanmaya hazır olurken, elma ve fındık sonbaharda hasat edilir. Yeşillikler genellikle yıl boyunca hasat edilebilir. İster kendi mahsullerini topla ister yetiştir, yıl boyunca hasat edilecek yiyeceklere sahip olduğundan emin olmak, beslenme açısından dengeli bir diyet sürdürmene yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Yabani yiyecekler topla. Çevrende yetişen yabani yiyecekleri toplamak, çevre dostu bir gün geçirmek ve yemek hazırlamak için eğlenceli bir yoldur. Banliyöde yaşıyor olsan bile, komşularının kullanabileceklerinden daha fazla ürün veren meyve ağaçları gibi şeyleri olabilir. Başkalarından yiyecek almadan önce daima sor.
  • Başka bir hayvan tarafından kısmen yendiği belli olan, bir ağaçtan düşüp kırılan veya kısmen çürümüş görünen kabuklu yemişleri veya bitkileri toplamaktan kaçın, çünkü bunlar muhtemelen tehlikeli bakterileri barındıracaktır.
  • İşlek yolların veya sanayi bölgelerinin yakınındaki yeşillikleri ve diğer bitkileri toplamaktan kaçın; burada arabalardan gelen su veya endüstriden kaynaklanan kirlilik gıda kaynağını kirletmiş olabilir. Bunun yerine, arabaların, endüstrinin ve teknolojinin etkisinden uzak, kırsal, az gelişmiş bölgelerde yiyecek ara.
  • Bilmediğin hiçbir şeyi yeme. Bir şeyin tehlikeli olup olmadığından emin değilsen en iyisi onu es geçmektir.
 3. 3
  Yerel mağazalardan, pazarlardan ve restoranlardan arta kalanları iste. Pek çok bakkal ve restoran, istenmeyen veya fazla yiyeceklerin yanı sıra son tüketim tarihi geçmiş ancak yine de yenebilir yiyecekleri çöpe atar. Bir yöneticiye, bu ürünlerin elden çıkarılmasına ilişkin uygulamalarının ne olduğunu sor. Ayrıca pazarlardaki satıcılara, kenara ayırdıkları, sana verebilecekleri ürünleri olup olmadığını da sorabilirsin.
  • Bakteriyel büyüme ve gıda kaynaklı hastalık riski daha yüksek olduğundan et, süt ürünleri ve yumurtalara karşı dikkatli ol.
  • Bağımsız ve ailelere ait mağazalar, mega zincir mağazalardan daha elverişli olabilir, ayrıca Bombalara Karşı Sofralar gibi oluşumlar atılmış yiyecekleri dağıtmasıyla bilinir.
  • Mahallende kendine bir isim yap. Çoğu hane, her yıl binlerce lirayı yemedikleri yiyeceklerle israf ediyor. Mahallendeki toplum merkezine kendin ve isteklerin hakkında bir broşür asmayı düşün. Pek çok insan biraz bayatlamış meyve, sebze veya eski kuru yiyecekleri gönül hoşluğuyla bağışlayabilir.
 4. 4
  Yemekle takas yap. Yemek için takas yapmak veya pazarlık etmek, beslenmene çeşitlilik katmanın ve istemediğin şeyleri daha yararlı şeyler için takas etmenin harika bir yoludur. İnsanların pencere yıkama veya çim biçme gibi garip işler karşılığında sana yiyecek veya eşya vermeye razı olduklarını görebilirsin.
  • Elinde takas edecek neler olduğuna bak. Komşularının yetiştirmediği sebzeleri mi yetiştiriyorsun? Çevrendeki insanların ihtiyaç duyduğu becerilere mi sahipsin? Kendi kendine yetiştiremeyeceğin veya toplayamayacağın meyveler için evde yetiştirdiğin patateslerini ve özenle seçilmiş meyveleri, çit boyama veya bebek bakıcılığı becerilerini ve köpek gezdirme deneyimini kullanmayı düşün.
  • Unutma: Başarılı bir pazarlıkta her iki taraf da kazanır. İsteğinde adil ol. Bir saat bebek bakıcılığı gerçekten beş kilo taze elma değerinde mi? Yoksa iki kilo daha mı uygun?
 5. 5
  Kendi yiyeceğini yetiştir. Bahçıvanlık sanatı, kendi toprağından ve ellerinden kendini beslemenin mali açıdan bilinçli ve kişisel olarak tatmin edici bir yoldur. Kentte veya banliyölerde bile sebze ve meyve yetiştirmek mümkündür. Tamamen kendi yetiştirdiğin yiyeceklerle geçimini sağlayamasan bile, kendi bahçende yetiştirdiğin ürünler mağazadan satın aldığından daha sağlıklı ve daha ucuz olacaktır.
  • Bölgende neyin yetiştirilebileceğine karar ver. Bölgende hangi bitkilerin geliştiğini belirlemenin en kolay yolu, bir çiftliği ziyaret etmek veya büyük bir bahçesi olan biriyle konuşmaktır. Bölgesel iklim ve topraktaki farklılıklar, hangi sebze ve meyvelerin hangi bölgelerde geliştiğini büyük ölçüde etkiler.
  • Sera kur! Tahta bir çerçeve üzerinde geri dönüştürülmüş çöp poşetleri kullanarak, yerde kar olsa bile daha soğuk iklimlerde patates, Brüksel lahanası ve turp gibi sert sebzeleri yetiştirebilirsin.
  • Komşularına bir bahçeyi ortaklaşa kullanmakla ilgilenip ilgilenmediklerini sor. Kendi yiyeceğini yetiştirmek için gereken emeği ve zamanı paylaşmak, daha geniş bir arazi ve daha çeşitli meyve ve sebzeler karşılığında beslenmeni çeşitlendirmenin, iş yükünü azaltmanın ve arkadaşlık kurmanın harika bir yoludur.
 6. 6
  Bahçen için evinin yakınında bir kompost yığını oluştur. Topladığın ve yemek için uygun olmayan yiyecekler, meyvelerin, sebzelerin ve tahılların için mükemmel olan toprağı besleyici hâle getirmek için mükemmeldir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Diğer İhtiyaçlarını Sağlamak

 1. 1
  Takas yapmayı öğren. Atma Ver[10] , Freecycle[11] ve Streetbank[12] gibi pek çok çevrim içi oluşum ücretsiz ürün ve hizmet sunmaktadır. Bazen, birisinin vermek istediği bir şey veya sahip olduğun becerileri eşya ile takas etmeye istekli insanlar bulabilirsin.
  • Kurtulmak istediğin eşyaları bul. Birinin çöpü başkasının hazinesidir, bu nedenle eski ayakkabılarını veya saatini Letgo'da satmak ya da atmak yerine, onu ihtiyacın olan ürün veya hizmetler karşılığında kullanmayı dene.
  • Hizmet karşılığı takas yapabileceğini unutma. Evinin tamire ihtiyacı varsa onarım karşılığında biraz zaman veya beceri alışverişi yapıp yapamayacağına bak.
 2. 2
  Kendi banyo malzemelerini yetiştir. Sabun ve şampuan yapmak için bahçene sabun otu ekebilirsin. Karbonattan ve hatta sade tuzdan yapılan macunlar, doğal, ev yapımı diş macunu olarak kullanılabilir.
 3. 3
  "Çöp karıştırmaya" git. Parasız yaşam için yararlı olabilecek birçok şey öylece çöpe atılır. Atılan gazeteler tuvalet kâğıdı görevi görebilir.[13] Mağazalar, deodorant ve hijyen ürünleri gibi kişisel bakım ürünlerini kullanım için hâlâ güvenli olsalar dahi “son kullanma” tarihi geçtiği için atabilir.
  • Birçok mağaza ve restoran yiyecekleri çöpe atar. Et, süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri veya yumurta içeren hiçbir şey yenmemelidir. Çürük veya tuhaf kokan her şeyden uzak dur. Ekmek, konserve ürünler ve cips gibi paketlenmiş ürünler genellikle güvenle yenebilir, ancak paketlendiklerinden ve delik deşik olmadıklarından, yırtılmadıklarından veya kabarık olmadıklarından emin ol.[14]
  • Çöp bidonlarının kırık camlar, sıçanlar ve hatta biyolojik atıklar gibi tehlikeler teşkil edebileceğini unutma. Çöp bidonunu karıştırmayı seçersen hazırlıklı ol: lastik çizme, eldiven ve fener gibi eşyalar güvenli bir şekilde çöp karıştırmana yardımcı olabilir.[15]
  • "Geçiş Yasak" veya benzeri uyarılar bulunan herhangi bir alanda çöp karıştırma. Bu, yasa dışı olabilir ve kesinlikle durdurulmaya ve hatta tutuklanmaya değmez.
 4. 4
  Bir topluluk takası düzenle. Artık kullanmadığın iyi durumda olan eşyaların varsa bir takas gecesi düzenle. Arkadaşlarını ve komşularını artık istemedikleri, ihtiyaç duymadıkları veya kullanmadıkları şeyleri getirmeleri için davet et. Broşür veya Facebook ve diğer sosyal medyadaki ilanlarla reklam yapabilirsin.[16]
  • Bu, büyüyen çocukların bebek kıyafetleri veya artık oynamadıkları oyuncakları gibi şeylerden kurtulmanın harika bir yoludur. Daha önce okuduğun kitapları yeni kitaplarla değiştirebilir veya daha fazlasına ihtiyacın olan şeyler karşılığında fazladan çarşaf ve havlulardan kurtulabilirsin.
 5. 5
  Kendi giysilerini yap. Bir dikiş seti ve biraz kumaş için takas yap ve dikiş dersi için birkaç eşyanı değiş tokuş yap. Kumaş olarak kullanmak için kullanılmamış veya kullanılmaya devam eden bez, havlu ve çarşafları arayabilirsin. Kumaş ve el işi mağazalarının da vermeye istekli oldukları küçük artıkları olabilir.
  • Delikleri, yırtıkları, sökükleri ve yıpranmış noktaları onar. Gerektiğinde yama olarak kullanmak için, giyilemeyen eşyalardaki yedek kumaş parçalarını sakla.
 6. 6
  Bir beceri takası düzenle. Takas sadece mallar ve hizmetler için değildir! İnsanların bildiklerini başkalarına öğretebilmeleri ve bilmedikleri şeyleri öğrenebilmeleri için bir topluluk beceri paylaşım grubuna ev sahipliği yap. Bu, aynı zamanda para harcamadan sosyalleşmenin ve arkadaş edinmenin harika bir yoludur.[17]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Ulaşımı Planlamak

 1. 1
  Arabanı sat veya takas et. Takas kabul eden bir tamirciye ve yakıt karşılığında çalışmana izin verecek bir benzin istasyonuna erişimin yoksa para harcamadan bir araba sahibi olmak neredeyse imkânsızdır.
  • Araba paylaşımı için bölgeni kontrol et. Kesinlikle bir arabaya sahip olman gerekiyorsa başkalarıyla araba paylaşımı yapabilirsin. Ayrıca, benzinin ve arabanın bakım masraflarını karşılamaya yardımcı olacak diğer insanlarla birlikte işe gidebilirsin.
 2. 2
  Mahallenin insanlarıyla ulaşım meselesini konuş. Birçok insan her gün işe, okula ve diğer yerlere gidip geliyor. Gitmen gereken yerlere gitmek için yiyecek ve hizmet değişimi yap.
  • BlaBlaCar ve Rentiva gibi internet siteleri de araba paylaşımı ve yolculuk paylaşma seçenekleri bulmana yardımcı olabilir.
  • Uzun mesafe gitmen gerekiyorsa otostop çekmek bir seçenek olabilir ancak dikkatli ol! Otostop çekmek özellikle tek başına seyahat ediyorken tehlikeli olabilir.[18]
 3. 3
  Bisiklet al. Düzenli olarak daha uzun mesafelere seyahat ediyorsan ya da yürümek senin için geçerli bir seçenek değilse bisiklete binmek hızlı, çevre dostu bir seyahat biçimidir. Ayrıca formda kalmana da yardımcı olacaktır!
  • Yiyecek ve diğer eşyaları taşımana yardımcı olması için bisikletinin önüne ve arkasına sepet tak.
 4. 4
  Sağlıklı kal. Yürümek etrafı dolaşmak için en kolay, en ulaşılabilir ve ücretsiz yoldur. Sağlıklı, yeterli suyu olan bir vücut, bir günde en az 30 km yorulmadan gidebilir, ancak bu mesafeyi kat etmek için uygun ayakkabılara, suya ve yiyeceğe ihtiyacın olacak.
  • Soğuk havalarda yürüyüş için acil durum yedek planları hazırla. Hafif bir tipi hızla kar fırtınasına dönüşebilir ve evinden birkaç kilometre uzakta yürüyorsan bu acil bir durum hâline gelebilir. Bir arkadaşınla gitmeyi düşün veya birisine mutlaka nerede olacağını ve ne zaman geri döneceğini söyle.
  Reklam

İpuçları

 • Ağırdan al. Kira ödeyen, kıyafet satın alan, araba kullanan ve standart bir 9:00-17:00 işte çalışan birinin kısa bir süre içinde parasız bir hayata geçmesi pek olası değildir. Duygusal tatmini ve eğlenceyi para gerektirmeyen şeylere odaklayarak başla; restoran yerine dışarıda arkadaşlarla zaman geçir, alışveriş yerine yürüyüşe git vb.
 • Daha sıcak bir iklime geç. Çiftçilik, bahçıvanlık, dışarıda yaşamak ve basit, el yapımı bir barınakta yaşamak, havanın sürekli ılıman olduğu yerlerde daha kolay yapılır.
 • Kafadar insanlarla yaşa. Nakitsiz bir ekonomiye geçmek, işin paylaşılabildiği, becerilerin birleştirilebildiği ve grupça problem çözme yoluyla engellerin aşılabildiği bir grupta yapıldığında çok daha kolaydır. İster bir kooperatife taşın ister benzer ilgi alanları ve tutkuları olan bir arkadaş grubu oluştur, deneyimlerini nakitsiz bir tüketici olarak paylaşabilmek duygusal açıdan tatmin edici ve pratik olarak faydalı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Dengeli beslendiğinden ve sağlığını koruduğundan emin olmak için besin alımını düzenli olarak değerlendir.
 • Küçük çocuklarla veya yaşlı insanlarla yaşıyorsan onların gıda kaynaklı hastalıklara, aşırı sıcaklıklara ve fiziksel efordan kaynaklanan yorgunluğa karşı daha savunmasız olduklarını unutma. Onları güvenli olmayan durumlara maruz bırakma.
 • Dikkatli ol. Otostop çekmek, vahşi doğada yaşamak ve tek başına uzun yürüyüşler potansiyel tehlikeler taşır. Güvende kalma konusunda kendini eğit.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
PayPal'a Para Nasıl EklenirPayPal'a Para Nasıl Eklenir?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 29 kişi çalıştı. Bu makale 5.608 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 5.608 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam