Paralel park insanın gözünü korkutabilir, ancak biraz pratikle kısa bir süre içinde bu konuda ustalaşmak mümkün. Başlamadan önce, aracından birkaç metre daha uzun olan bir boşluk bul. Boşluğun resmî bir yolda yer aldığından emin ol ve aracını boşluğun önüne çektiğinde sinyal vermek için dörtlülerini kullan. Vitesi geriye al ve yavaşça geri gelmeye başla. Aynı zamanda, araç 45 derecelik bir açıya gelene kadar direksiyon simidinin üst kısmını boşluğa doğru çevir. Direksiyon simidini diğer tarafa çevirerek aracını düzelt ve kaldırıma paralel hâle getir. Aracı boşlukta ortalamak için vitesi tekrar ileriye al ve ileri doğru sür.

Kısım 1 / 3:
Park Yeri Seçmek

 1. 1
  Uygun bir boşluk bul. Başka bir araca çarpmadan aracını güvenli bir şekilde bırakabileceğin bir boşluk ara. Paralel park etmede daha iyi oldukça daha dar alanlara park yapabileceksin, fakat ilk başta iki metre uzunluğa sahip boşluklardan başlaman gerekir. Boşluk, aracından en az bir metre uzun olmalıdır.[1]
  • Eğer daha önce hiç paralel park yapmadıysan araç park yerine yanında plastik kutu veya dubalar getirerek onların arasına paralel park yapmaya çalış.
 2. 2
  Bölgenin güvenli ve resmî olduğundan emin ol. Alanda bulunan park yapmayla ile ilgili tabelalara bak. Bir yangın musluğunun veya engel olmaman gereken başka bir şeyin önüne park etmediğinden emin ol. Bölgedeki süre sınırlamalarını dikkate al.
  • Aralarına park yapacağın araçların arkasında çeki demiri gibi bir şeylerin olmadığından emin ol. Eğer öyle ise, boşluğun sığabileceğin kadar büyük olduğundan emin ol.
  • Boşluğun yanındaki kaldırımın yüksekliğini dikkate al. Eğer yüksekse ona çarpmamaya dikkat et.
 3. 3
  Sinyalini ver ve kendini geri gelmeye konumlandır. Dikiz aynasını kontrol ederek hemen arkanda kimsenin olmadığını doğrula. Yavaşladığını belirtmek için yavaşça fren yap. Dönüş sinyalini kullan ve aracını boşluğun önündeki aracın yanına çek. Aracınla park hâlindeki aracın arasında yaklaşık 60 cm bulunması idealdir.[2]
  • Eğer park etmeye çalışırken arkandan bir araç gelirse olduğun yerde kal ve sinyal vermeye devam et. Gerekirse camını aç ve diğer sürücüye yanından geçmesi için el işareti yap.
  • Boşluk ne kadar dar olursa yanında duracağın araçla aranın o kadar yakın olması gerekir. Örneğin; eğer boşlukta sadece bir metre kadar fazla pay varsa boşluğun önündeki aracın yanına aranızda 30 cm olacak kadar yaklaşman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Boşluğa Manevra Yapmak

 1. 1
  Biraz yardım almayı düşün. Eğer boşluk darsa veya çok fazla paralel park yapmadıysan aracın dışında seni boşluğa yönlendirecek birilerinin olması hiç fena olmaz. Eğer yanında bir yolcu varsa ondan dışarı çıkıp seni yönlendirmesini iste.[3]
  • Yolcundan, yaklaşmakta olduğun araçla arandaki mesafeyi ellerini kaldırarak göstermesini iste. Bu, sözlü yönlendirmelerden daha doğru olacaktır.
  • Kaldırımı görmek için yan aynanı aşağı indirmeyi düşünebilirsin. Bu gerekli olmasa da yardımcı olabilir.
 2. 2
  Geri gelmeye başla. Aracını geri vitese al. Arkanda trafik olmadığından emin ol. Omzunun üzerinden boşluğa bak. Koltuğunun arkası yanındaki aracın arkası ile bir hizaya geldiğinde direksiyon simidini, aracın boşluğa girerken 45 derecelik bir açıya gelene kadar hızla boşluğa doğru çevir.[4]
  • Kavramsal olarak, direksiyon simidini arabanın arkasının gitmesini istediğin yöne çevirmeyi zihninde canlandır.
  • Aracın önünü boşluğa yönlendirmekte acele etme, yoksa önündeki araca çarpabilir ya da sürtebilirsin.
 3. 3
  Geriye doğru yolun büyük kısmını tamamla. Arka tekerlek kaldırıma yaklaşık 30 cm uzaklıkta olana kadar açılı bir şekilde geri gelmeye devam et. Aracının arkası, park boşluğunun arkasındaki araçtan birkaç metre uzakta olmalıdır.[5]
  • Eğer arka tekerin kaldırıma vurursa fazla gitmişsin demektir. Bu durumda vitesi ileriye al, ileri git ve tekrar dene.
 4. 4
  İçeri girmeyi tamamlarken aracı düzelt. Aracının arkasının büyük kısmı boşluktayken ve hâlâ yavaşça geri giderken direksiyon simidini yola doğru çevir. Bunu, aracının ön tamponu öndeki aracın arka tamponunun yanındayken yap. Bu son manevra, aracı boşluğa yanaştırır ve aynı anda düzeltir.[6]
  • Direksiyonu tersi yönünde çevirmeye başlamak için diğer bir gösterge, boşluğunun önündeki aracın plakasının ön camında ortalanmış olmasıdır.
  • Dar boşluklarda direksiyon simidinin yönünü biraz daha erken değiştirmen gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Aracını Boşlukta Konumlandırmak

 1. 1
  Aracı boşlukta ortala. Başarılı bir şekilde boşluğa girdiğinde, aracını kaldırıma paralel ve her iki yöndeki araçların ortasında olacak şekilde yeniden konumlandırman gerekecektir. Eğer arkanda hâlâ boşluk varsa arkandaki araca neredeyse dokunana kadar geri gitmeye devam et. Vitesi ileriye tak ve ilerlerken hafifçe kaldırıma doğru yönel.[7]
 2. 2
  Aracını dar yerlerde ayarla. Yer daha dar olduğunda, park etme daha zor olabilir ve aracının ön tarafı kaldırımdan istediğinden daha uzakta olabilir. Bunu düzeltmek adına kaldırıma yanaşmak için öne ve geriye doğru hareket etmeye devam et. Her seferinde, ileri gitmeden önce direksiyon simidini kaldırıma doğru sonuna kadar çevir ve geri çıkarken düzelt.[8][9]
  • Gerektiği kadar tekrarla. İlerlerken kaldırıma doğru sert dönüşle aracın ön kısmı boşluğa yerleşecektir.
  • Normal genişlikteki bir boşlukta kaldırımdan çok uzakta kaldıysan yola çıkıp tekrar denemek daha kolay olabilir.
 3. 3
  Gerektiğinde baştan başla. Eğer ilk denemen sonucunda boşluğa giremezsen endişelenme. Sinyal ver ve baştan başlamak için önündeki aracın yanına doğru yola çık.
 4. 4
  Kapını dikkatlice aç. Araçtan çıkmadan önce, özellikle yol kenarında bir aracın veya bisikletin yaklaşmakta olmadığından emin ol. Bisikletlileri fark etmek her zaman önemlidir ve paralel park yerleri, araç kapısının bisiklet şeridine doğru açılmasından dolayı bisikletlilerin özellikle risk altında olduğu yerlerdir.
  • Kaldırım kenarında, kapıyı kaldırıma veya yol kenarındaki başka şeylere sürtmemek için dikkatli ol.
  • Eğer tüm yolcular araç içindeyken kapı tamamen açılmıyorsa araca tekrar bineceğiniz zaman bunu unutma. Araç boş olduğunda kapı tamamen açılabilir fakat insanlar araca bindikten sonra ağırlık arttığı için kapı kaldırıma sürtebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Paralel park yapma, arka görüş kamerası ile desteklenebilir. Arabanda bulunmuyorsa kendin bir arka görüş kamerasını takmayı düşün.

Reklam

Uyarılar

 • Şüpheye düştüğünde güvenli tarafta kal. Arkandaki veya önündeki araca vurma riskine girme. Eğer trafik koşulları izin veriyorsa emin olmadığın zaman vitesi parka al ve araçtan inerek ne kadar boşluk kaldığına bak.
 • Tekerleği döndürürken sadece ileri/geri küçük manevralar yapıyor olsan bile her zaman hareket etmeye çalış. Bu, direksiyon bileşenleri üzerindeki baskıyı önler.
 • Özellikle "dar yanaklı" lastiklere sahip olan süslü tekerleklerin veya jant kapakların varsa kaldırıma çok yanaşmaktan kaçın.
 • Tekerleği birkaç saniyeden daha uzun bir süre son turda tutmak hidrolik direksiyon sistemi için kötü olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Düz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Arabadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?

wikiHow

Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?

wikiHow

Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?

wikiHow

Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Bisiklet Nasıl Sürülür?

wikiHow

Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?

wikiHow

Arabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?

wikiHow

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

wikiHow

Kumaş Araba Koltukları Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Motosiklet Nasıl Kullanılır (Yeni Başlayanlar)?

wikiHow

Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 15.514 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.514 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam