Kot pantolonunun pantolon ağı, gerilme, uyluk sürtmesi ve hiç olmayacak zamanlarda dikişin ayrılması dâhil her türlü aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Burası, büyük ve küçük sökülme ve yırtılmaların görülmesi en muhtemel yerdir. Hasarlı kotları çöpe atmak yerine deliği onarmak için kullanabileceğin birkaç yöntem var. Küçük bir yırtık birbirine dikilebilirken, daha büyük bir delik yama gerektirecektir. İğne ve iplikle aran ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, pantolon ağındaki bir deliği onarabilirsin.

Yöntem 1 / 5:
Küçük Bir Deliği veya Temiz Bir Yırtığı Elle Onarmak

 1. 1
  Hasarlı alandaki boşta duran ipleri kes. Bazı küçük delikleri yama kullanmadan, sadece küçük deliğin veya yırtığın kenarlarını dikerek düzeltebilirsin. Bunu yapmadan önce, herhangi bir gevşek iplik olmaması için deliğin kenarlarını makasla temizlemelisin. Bunlar çalışırken sana engel olacaktır. Bunu yaparken deliği büyütmemeye dikkat et.
  • Sadece yıpranmış ipleri kes, kotun kumaşını değil.[1]
 2. 2
  İğneye iplik geçir ve düğümü düzgün bir şekilde bağla. İpliğin diğer ucuna bir düğüm atmak dikişe başladığında ipliği kumaşa tutturur. İğneye sürekli iplik takmak zorunda kalmak sinir bozucu olabilir, bu nedenle ipliği sıkıca sabitlediğinden emin ol.
 3. 3
  Daha fazla yıpranmayı önlemek için deliğin kenarlarını dik. Hasarlı alanın kenarlarını etraflarına iplik geçirerek ve "ilmik atarak" kapat. İpliğin daha fazla kot kumaşını gevşetmemesi için kenara çok yakın dikiş yapmadığından emin ol. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak deliğin etrafındaki yıpranmayı durdurmaya ve onarımın dayanıklılığını artırmaya yardımcı olabilir.
  • Bir battaniye dikişi veya düğme iliği dikişi bunun için iyi seçeneklerdir.
 4. 4
  Giysideki boşluğu dikerek kapat. Kotundaki delik ya da yırtık iyice veya tamamen kapanacak şekilde kumaşı bastır veya tut. Daha sonra kapatmak için deliği dikey olarak dik. (Sıkı olması için bunun üzerine birden fazla dikiş atman gerekebileceğini unutma.) Dikmeye deliğin yaklaşık 1,5 cm kenarından başla. Aynı şekilde deliğin diğer tarafından yaklaşık 1,5 cm geçerek devam et.
  • Deliğin diğer tarafını geçerken dikişleri yavaş yavaş küçült.
  • İpliği sıkıca çek, bağla ve gevşek uç kalmayacak şekilde kes.[2]
  • Bu dikişleri, boşluğun kenarlarını kapatmak için kullandığın dikişlerden en az 1,5 cm daha geride başlat.
  • Bunu bir dikiş makinesiyle de yapabilirsin, ancak çok küçük bir delikse elle düzeltmek de aynı derecede kolay olabilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 5:
Küçük Bir Deliği veya Yırtığı Dikiş Makinesiyle Onarmak

 1. 1
  Gevşek ipleri kes. El ile dikiş yönteminde olduğu gibi, yapılacak ilk şey, gevşek veya sarkan iplikleri keserek deliği veya yırtığı temizlemektir. Bunu yaparken dikkatli ol ve olabildiğince titiz olmaya çalış.
 2. 2
  Dikiş makinesinin üzerindeki masurayı dola. Bir dikiş makinesinde iğneye iplik takmak, biri masuradan, diğeri makaradan olmak üzere iki iplik kullanıldığı için biraz zor olabilir. Yapılacak ilk şey, masurayı iplikle sarmaktır. Makara ve masura makinenin üst kısmına yerleştirildikten sonra, makaranın en sol tarafına doğru birkaç santim iplik bırak ve onu makinenin sol tarafındaki yumrunun etrafına sar.[3]
  • Sonra bu ipliği masuraya çek, küçük delikten geçir ve sabitlemek için birkaç kez masuranın etrafına sar.
  • Masurayı sağa doğru iterek yerine sabitle ve ardından ipliği makaradan masuraya doğru sarmak için masura üzerinde ihtiyaç duyduğun ipliği elde edene kadar pedala hafifçe bastır.
  • Makarayı ve masurayı ayırmak için ipliği kes, ardından masurayı çıkar ve makineni kapat.
 3. 3
  Makaradaki ipliği geçir. İpliğin ucunu makaradan al ve önceki gibi sola doğru çek. Bu sefer onu aşağıya, iğnenin kendisine indireceksin. İpliği, makinenin üstündeki bir kancadan geçirip iğnenin sağ tarafındaki bir kanal boyunca aşağı doğru çekmen ve sonra sol taraftaki başka bir kanaldan makinenin üstüne geri getirerek üstteki kancanın etrafından geçirip soldaki kanaldan aşağı getirmen gerekecek.[4]
  • İpliği, son olarak iğnenin içinden geçirmeden önce iğnenin önündeki ve yanındaki kancalardan geçir.
  • Bunu kolaylaştırmak için büyük olasılıkla makinenin üzerinde işaretli oklar veya talimatlar olacaktır.[5]
  • Çoğu makinede, iplik geçirme benzer şekilde yapılır.[6]
 4. 4
  Masuraya iplik geçir. İğneye üstteki makaradaki ipi geçirdin ve şimdi sıra aşağıdaki masuradaki ipi geçirmede. İğnenin altındaki masura tezgâhını çıkarmak için makineni aç ve küçük metal masura tezgâhını çıkar. İplikli masuranı tezgâha yerleştir ve tezgâhı makineye geri koyup kapatmadan önce, yandaki yarıktan birkaç santim iplik çek.[7]
  • İpliği masuradan dikiş yüzeyine çıkarmak için, diğer elinde makara ipliğini tutarken, el çarkı ile iğneyi yavaşça indir.
  • İğneyi tekrar yukarı getirip makara ipliğini dikkatlice çekersen masura ipliği görünmelidir.[8]
 5. 5
  Yırtığın kenarlarını zikzak dikişle kapat. Kumaşın kenarı üzerinde bir zikzak dikişi ortala (böylece her bir dikişin yarısı kumaşın içinden geçer, diğer yarısı onu bağlamak için dışarıya çıkar). Kenarları kapatmak ve daha fazla yıpranmayı önlemek için deliğin her iki tarafı boyunca dik. Bazı dikiş makinelerinde bu amaç için kullanılabilecek bir "düğme iliği" ayarı veya pedalı vardır.
 6. 6
  Kapatmak için delik veya yırtığı dik. Kapatmak için deliğin iki tarafını ellerinle it. Güvenli bir şekilde yerine oturduğunda, orada tut ve dikiş makinendeki iğnenin altına yerleştir. Ardından, deliği dikey olarak dik ve kapat. El ile dikiş yönteminde olduğu gibi, dikişlerini deliğin her iki tarafından 1,5 cm dışarıda bitirdiğinden emin ol.
  • Önce yırtığın kenarlarını kapattıysan önceki dikişleri çekmekten kaçınmak için bu yeni dikişleri 1,5 cm arkadan başlattığından emin ol.
  • Delik özellikle dar veya uygunsuz bir noktadaysa kotunu makinede hareket ettirmede zorluk yaşayabilirsin ve elle dikmek daha kolay olabilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 5:
Yama Yapıştırmak

 1. 1
  Deliğin etrafındaki iplikleri temizle. Bir yama yapıştırmak, iğne ve iplikten anlamayanlar veya sadece hızlı bir çare isteyenler için idealdir. Bu, görünümden çok kullanışlı olması daha önemli olan iş kotları için iyi bir seçenek olabilir. Diğer tekniklerde olduğu gibi yapılacak ilk şey, yırtığı veya deliği temizlemek için gevşek ipleri kesmektir.
 2. 2
  İstenen ölçüye göre bir yama kes. Kotu ters çevir ve eski bir kot pantolondan bir parça kot kumaşı veya deliği neyle yamamak istiyorsan ondan bir parça kumaşı ölçüp kes. Yamaya yapıştırıcıyı uygulayabilmen için yırtılmış alanın etrafında bol miktarda alan olduğundan emin ol.
  • Parça kumaş kullanmak yerine kumaş yama satın alabilirsin.
 3. 3
  Yama üzerine kumaş yapıştırıcısı uygula. Şişede belirtilen özel talimatlara uymalısın, ancak genellikle yamanın kenarlarına yapıştırıcı sürmen gerekecektir. Yamanın kot pantolonunun dışında görünecek kısmına yapıştırıcı sürmediğinden emin ol. Yamayı deliğin üzerine bastır ve oraya sabitle.
  • Farklı yapıştırıcıların düzgün bir şekilde kuruması için gereken süreler değişiklik gösterir, ancak bu, birkaç saatten fazla sürmemelidir.
  Reklam

Yöntem 4 / 5:
Ütüyle Yama Yapıştırmak

 1. 1
  Yama yapacağın deliği hazırla. Bir yama dikmenin kolay bir alternatifi de ütüyle yapışan bir yama almak ve onu kullanmaktır. Her zaman olduğu gibi, kot pantolonunu ters çevirmeden ve ütüleyeceğin yamayı hazırlamadan önce deliğin temiz olması için fazla ipleri keserek başla. Deliği bir mezura ile ölç ve yamayı, deliğin etrafında en az 1,5 cm boşluk kalmasını sağlayacak şekilde istenen boyutta kes.[9]
  • Bunu göz kararı da yapabilirsin, ancak bir mezura kullanarak yanlış yapmanın ve bir yamayı çok küçük keserek boşa harcamanın önüne geçebilirsin.
  • Yamayı köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesmek soyulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Deliğin diğer tarafına bir parça kot kumaşı koy. Yamayı ister kotun dışına ister içine koyuyor ol, yamanın karşı tarafında bir parça kot kumaşı kullanmak yamanın kotun diğer tarafına yapışmasını ve iki tarafın birbirine yapışmasını önleyecektir. Bu, deliği sıkıca kapatacağından, daha sonra bacağını açman gerektiğinde kota zarar verebilirsin.[10]
 3. 3
  Yamayı ütüle. Şimdi yamayı deliğin üzerine yerleştirmeli ve önceden ısıtılmış bir ütüyle ütülemelisin. Bunu ne kadar süre yapman gerektiği, sahip olduğun ütüye ve yapılan yamaya bağlı olabilir, bu nedenle talimatları dikkatlice okuduğundan ve bunları uyguladığından emin ol. Genellikle bu süre 30-60 saniyeden fazla olmaz.
  • Yama yerine yerleştiyse karşı taraftaki kumaşı kaldırdıktan sonra pantolonun giymek için hazırdır.
  Reklam

Yöntem 5 / 5:
Daha Büyük Bir Deliği Onarmak İçin Yama Dikmek

 1. 1
  Bir yama veya uygun yama malzemesi bul. Bir yama dikmek, kotunun pantolon ağındaki büyük bir deliği onarmanın en geçerli ama aynı zamanda en zahmetli yoludur. Bu, bir iğne ve iplik veya dikiş makinesi kullanmayı gerektirir, ancak iyi yapıldığında, bir yamayı yapıştırmak veya ütülemekten daha temiz ve daha güvenilir olabilir. Kot pantolonundaki delik için bir yama bularak başla.
  • Yamayı iç kısma yerleştiriyorsan daha doğal görünmesi için kotunun rengine yakın bir renk seç.
  • Bir mesaj vermek ya da biraz eğlenmek istiyorsan yamaların konusunda yaratıcı olabilirsin.[11]
  • Yama malzemesinin kotunun malzemesinden daha kalın olmadığından emin ol. Hareket ettiğinde esnemezse kotu yırtılmaya zorlar.
 2. 2
  Deliğin çevresinden en az 2,5 cm daha büyük bir yama kes. Yamayı örgü bir malzemeden (kot kumaşı gibi) kesiyorsan onu örgüye köşelemesine kes; örgü boyunca düz bir şekilde kesersen kenarların yıpranma olasılığı daha yüksektir.
 3. 3
  Yamayı deliğin üzerine yerleştir, kotunu düz bir şekilde yatır ve yamayı kot pantolona iğne ile sabitle. Bükülme veya çekme olmadığından emin ol, aksi takdirde yama hantal ve gergin olur. Hasarlı bölgenin üzerine renkli veya göze çarpan bir yama yerleştirmek istemediğin sürece, yamayı kotun içine doğru kaydırırsan kumaşın ön yüzü dışarıda kalacaktır.
  • Diğer bir seçenek de ütüyle yapışan yama kullanmaktır. İğneyle sabitlemek yerine yamayı ütüleyebilir ve daha dayanıklı olması için dikebilirsin.
 4. 4
  Yamayı dikiş makinesi ile dik. İlerledikçe iğneleri çıkararak deliğin çevresini dik. Kenarlara çok yakın dikiş yapma, aksi takdirde yırtık malzeme aşınır ve dikişler düşer. Makinenin zikzak dikişini kullan. Düz bir dikiş de kullanabilirsin, ancak ileri geri hareket kullan ki bu da dikişe zikzak bir şekil verir.[12] .
 5. 5
  Veya elle dik. El ile dikersen, sürfile dikiş kullan. İğneyi yamanın kenarına yakın yerinden yukarı doğru it. İğneyi ve ipliği yamanın hemen kenarından kotun altına batır ve iğnenin çıktığı yerden biraz ileriye doğru batır ve tek bir çapraz dikiş oluştur. Malzemenin alt tarafında başka bir çapraz dikiş oluşturmak için iğneyi bir kez daha yamanın altından (kenarın yanında ve biraz öne) batır.
  • Yamanın tüm çevresini çapraz dikişlerle kaplayana kadar tekrarla. İşin bittiğinde, yalnızca bu sefer tüm işlemi yeniden yap, ancak bu sefer yaptığın ilk seti kesen çapraz dikişler oluşturmak için ters yönde hareket et. Ortaya X dizisi gibi bir görüntü çıkacaktır.
  • Dikkatli ol ve kotunun iki tarafını birbirine dikmediğinden veya malzemeyi cebin içinden kot bacağına veya pantolon ağına dikmediğinden emin ol.[13]
 6. 6
  Gerekirse deliğin çevresini yeniden dik. Artık yama sağlam bir şekilde yerine oturduğuna göre, daha temiz görünmesi için yırtığın kenarlarına daha yakın dikebilirsin. Yeniden dikmek, yamanın gücünü artıracaktır. Ancak, kat kat dikiş yapmanın kotunun sertleşmesine ve rahatsız olmasına neden olabileceğini unutma.
 7. 7
  Gevşek kenarları kes. Yamayı diktikten sonra, sürfile makası veya normal bir makas al ve yamadaki fazla malzemeyi kes. Bu, yamanın etrafındaki dikişleri gevşetebilecek şeyleri uçuşturabilir, çekiştirebilir veya yakalayabilir.[14] Düzleşmesine yardımcı olması için dikişlerin üzerine ütü ile bastır ve ardından yama işin bitecektir.
  Reklam

Uyarılar

 • Tekrar yırtılma ihtimaline karşı, onardığın pantolonun altına dar şort veya kısa tayt giy!
 • İlk kez bir dikiş makinesi kullanıyorsan acele etme.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kotlarının renginde (veya onu tamamlayan) sağlam dikiş ipliği.
 • Kalın bir el dikiş iğnesi veya bir dikiş makinesi.
 • Makas ya da sürfile makası.
 • Büyük bir deliği onarıyorsan bir yama.
 • Ütü (isteğe bağlı)
 • Kumaş tamir tutkalı (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir?

wikiHow

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Bel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 679 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam