Gömlek cebindeki tükenmez kalem akmıştır ya da gömleğinin kolunu henüz mürekkebi kurumamış bir kâğıda silmişsindir. Artık en sevdiğin pamuklu gömleğinin ya da kot pantolonun üzerinde bir leke vardır! Kıyafeti her zaman olduğu gibi çamaşır makinesine atarsan leke muhtemelen kalıcı hâle gelecektir fakat biraz sabır ve bazı ev gereçleriyle çoğu mürekkep lekesini tamamen çıkarabilirsin. Bu rehber, nasıl bir leke türüyle karşı karşıya olduğunu belirlemeyi ve farklı tür mürekkepleri nasıl çıkarabileceğine ilişkin yöntemleri öğretecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Lekeyi Değerlendirmek

 1. 1
  Ne tür bir lekeyle uğraştığını belirle. Mürekkepli kalemlerin hepsi aslında "tükenmez kalem" değildir ve farklı kalemler farklı şekillerde çıkarılması gereken farklı tür mürekkepler kullanır. Geleneksel tükenmez kalemlerde (her yerde bulunabilen Bic ve Paper Mate gibi) hızlı kuruyan, yağ bazlı mürekkep kullanılır ve bunları çıkarmak için bir çözücü madde gerekir. Diğer taraftan pilot kalemlerde (Uni-Ball ve Pilot gibi üreticilerin kalemleri) çıkarması nispeten kolay olan su bazlı mürekkepler kullanılır ancak jel kalemlerde yüksek pigmentli bir mürekkep türü kullanılır ki bunu çıkarması biraz daha zordur.[1]
  • Sorun çıkaran bir kalemin varsa herhangi bir ofis malzemeleri mağazasının İnternet sitesine gir ve kalemin adını/modelini arat. Ürün açıklamasından o kalemin tükenmez kalem mi, pilot mu yoksa jel kalem mi olduğunu anlayabilirsin.
  • Daha fazla bilgi ve ürüne özel mürekkep çıkarma talimatları için kalem üreticisinin İnternet sitesine bakabilirsin.
 2. 2
  Gizemli lekelerle baş etmek. Eğer kalem senin değilse ve onun ne tür olduğunu bilmiyorsan önce tükenmez kalem mürekkebi çıkarma yöntemini dene. Eğer bu işe yaramazsa pilot kalem yöntemine ve son olarak jel mürekkep metoduna geç. İşlemler arasında kıyafeti etraflıca durula fakat leke tamamen geçene kadar onu kurutma makinesine atma!
 3. 3
  Kumaş etiketini oku. Eğer kıyafetin makinede yıkanabiliyorsa (çoğu pamuklu kıyafet gibi) lekeyi evde çıkarabilirsin. Eğer kıyafetin sadece kuru temizleme ya da elde yıkama yapılabilen türde ise en iyisi yardım için mahallendeki kuru temizlemeye gitmektir. Gömleğin kuru temizleme maliyeti genellikle 15₺ civarındadır ve bu sana vakit kazandıracak ve seni zahmetten kurtaracaktır.
  • Kuru temizlemeciye lekenin ne tür bir kalemden kaynaklandığını söylemeyi unutma ya da kalemi daha fazla lekeye sebep olmaması için plastik bir poşete koy ve onu yanında götür.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak (Yağ Bazlı Mürekkep)

 1. 1
  Evinde uygun bir çözücü bul. Yağ bazlı mürekkep lekesini çıkarmanın en kumaş dostu yolu çoğu ev ürünlerinin içeriğinde bulunan Etanol (Etil alkol) kullanmaktır.[2] Tuvalet ispirtosu, saç spreyi (tercihen aerosol, alkolsüz değil) ya da alkol bazlı el dezenfektanı mükemmel seçimlerdir.
  • Paket el mendilleri ve bazı bebek ıslak mendil markaları da gerektiğinde işe yarayacaktır.
 2. 2
  Lekeli giysiyi emici bir yüzeye yerleştir. Kuru beyaz (çamaşır suyu uygulanabilir) bir havlu veya birkaç kat kâğıt havlu veya peçete kullanabilirsin. Bu, mürekkebi emecektir. Kumaşın üzerinde sadece bir havlu tabakasının olduğundan da emin ol, aksi takdirde lekeyi giysinin başka bir yerine yayma riskiyle karşı karşıya kalırsın.
 3. 3
  Tercih ettiğin alkol bazlı çözücüyü uygula. Eğer tuvalet ispirtosu kullanıyorsan bir pamuk topunu ispirtonun içine batır ve onu leke üzerine bol miktarda sür. El dezenfektanı kullanıyorsan dezenfektandan bir miktar sık ve bunu bir pamuk topu ya da parmaklarını kullanarak lekeye sür. Saç spreyi kullanıyorsan kumaş doygun hâle gelene kadar kumaşın üzerine sprey püskürt.[3]
  • Islak mendil kullanıyorsan çözücüyü lekeye sıkmaya çalışarak kumaşı iyice sil. Ayrıca mendili, üzerine ağır bir şey (yemek tabağı üzerine koyacağın bir kitap veya konserve gibi) yerleştirerek birkaç dakika boyunca kumaş üzerinde bırakabilirsin.
 4. 4
  3-5 dakika bekle. Çözücü, ne kadar güçlü olduğuna ve ne kadar süredir orada olduğuna bağlı olarak mürekkepteki yağı ayrıştırmak için birkaç dakikaya ihtiyaç duyabilir.
  • Alkol bazlı ürünler hızlı kuruyabilir, bu nedenle lekeli alanı mürekkebin parçalanmasına yetecek kadar uzun bir süre nemli tutmak için gerektiğinde bu ürünlerden daha fazla sür/püskürt.
 5. 5
  Lekeyi kurut. Lekeyi kurutmak için temiz, kuru bir bez kullan. Mürekkebi presle giysinden çıkararak kurutma bezine ve altındaki emici yüzeye aktarmayı deneyeceksin. Tamamı olmasa da mürekkebin çoğu bu noktada kolayca çıkmalıdır.
 6. 6
  İşlemi gerektiği kadar tekrarla. Alkol çözücü ile mürekkebin çoğunu çıkarabildiysen doğru yoldasın demektir! Eğer mürekkebin birazı kaldıysa giysiyi havlunun temiz bir kısmına taşı veya altına yeni kâğıt havlular koy. Biraz daha çözücü uygula, bekle ve bir kez daha kurut.
 7. 7
  Lekeli alanı deterjan kullanarak yıka. Eğer çok az mürekkep kaldıysa ya da hepsini çıkardığını düşünüyor ama emin olmak istiyorsan etkilenen alana küçük bir miktar normal çamaşır sabunu uygula. Birkaç dakika emmesini bekle. Sonra kumaşı çitileyerek ılık su altında iyice durula.
  • Leke tamamen çıkarsa gömleği her zamanki gibi yıkayabilirsin.
  • Eğer leke çıkmadıysa yukarıdaki yöntemi tekrarla ya da diğer mürekkep lekesi yöntemlerinden birisini dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Pilot kalem Lekesini (Su Bazlı Mürekkep) Çıkarmak

 1. 1
  Lekeli giysiyi sütte beklet. En iyisi yağsız süttür. Tüm giysiyi ıslatmaya gerek yok, sadece lekeli kısım yeterlidir. En az yarım saat bekle ve ardından lekeyi bir diş fırçası, tırnak fırçası ya da benzeri yumuşak kıllı bir fırça ile hafifçe ovala ve ılık suyla iyice durula.[4]
 2. 2
  Kalan mürekkep lekelerine renkliler için toz çamaşır beyazlatıcı uygula. İnce bir macun yapmak için toz çamaşır beyazlatıcıyı az miktarda suyla karıştır. Bu macunu lekeli alana sür ve yarım ila bir saat beklet. Ardından yumuşak kıllı bir fırça ile lekeyi ovala ve ılık suyla iyice durula.
  • Bu noktada leke tamamen ya da en azından çoğunlukla çıkmış olmalıdır.
 3. 3
  Gerekirse önceki iki adımı tekrarla. Eğer leke yukarıdaki yöntemlere cevap veriyor ancak tam olarak çıkmıyorsa önceki iki adımı tekrarla. Eğer işe yaramıyorsa giysiyi iyice durula ve jel mürekkepli ya da tükenmez kalem lekelerini çıkarma yöntemini dene.
 4. 4
  Normal deterjanla giysiyi yıka. Kurutma makinesine koymadan önce giysiyi iyice incele. Leke tamamen çıkmadıysa çıkana kadar denemeye devam et. Kurutucunun sıcaklığı kalan mürekkebi yerleştirecek ve lekeyi kalıcı hâle getirecektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Jel Kalem Lekesini Çıkarmak (Yüksek Pigmentli Mürekkep)

 1. 1
  Hemen sabun veya normal deterjanla yıka. Jel mürekkep üreticilerinin tamamı yüksek pigmentli yapısı nedeniyle jel mürekkebi çıkarmanın imkansız olmasa da zor olabileceğini itiraf eder. En iyi seçeneğin, çok amaçlı bir temizleyici kullanarak lekeyi olabildiğince çabuk çıkarmaktır. Doğrudan leke üzerine az miktarda normal deterjan, leke çıkarma jeli veya hatta sıvı el sabunu ekle ve akan suyla iyice durula. Ardından kumaşı iki emici bez veya peçete veya kâğıt havlu arasına bastırarak kalan mürekkebi çıkarmaya çalış.[5]
 2. 2
  Lekeye amonyak uygula. Bir çay kaşığı ev amonyağını ılık suyla karıştır. Giysiyi 1 saat boyunca amonyak çözeltisinde bırak. İyice durula, ardından gerekirse lekeyi yumuşak bir fırça ile ovalayarak normal deterjanla elde yıka.[6]
  • Leke bu uygulamaya yanıt veriyorsa mürekkep gidene kadar tekrarla ve her zamanki gibi yıka.
  • Eğer mürekkep çıkmıyorsa sonraki adıma geç.
  • Amonyakla klorlu çamaşır suyunu ASLA karıştırma.
 3. 3
  Lekeye alkol ve sirke çözeltisi uygula. Bir bardak tuvalet ispirtosunu bir bardak sirke ile karıştır. Giysiyi temiz ve kuru bir havluya yerleştir ve bir bez veya sprey şişesi ile kumaş iyice doyana kadar lekeli bölgeye çözeltiyi uygula. Çözeltinin emilmesi için en az 5 dakika bekle, ardından lekeli alanın üzerine az miktarda sofra tuzu dök. 10 dakika daha bekle ve ardından lekeyi yumuşak bir fırça ile ovala ve sıcak suyla durula.
  • Eğer bu yöntem mürekkebin tamamını değil de bir kısmını çıkardıysa leke çıkana kadar yöntemi tekrarla.
 4. 4
  Diğer yöntemlerle denemeler yap. Jel mürekkep formülleri farklıdır ve bazıları çıkarılamazken, diğerleri alternatif yöntemlere yanıt verebilir. Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa tükenmez kalem veya pilot kalem mürekkebini çıkarma yöntemlerini her zaman deneyebilirsin. Kimyasalların karışmasını engellemek için yöntemler arasında giysiyi iyice duruladığından emin ol. Şansın yaver gidebilir ya da yeni kıyafetinle yaşamayı öğrenmek zorunda kalabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir lekeye ne kadar erken müdahale edersen onu başarılı bir şekilde çıkarma şansın o kadar yüksek olur.
 • Mümkünse devam etmeden önce giysinin görünmeyen bir alanında leke çıkarma yöntemini test et. Yukarıdaki yöntemler, makinede yıkanabilir çoğu giysi için güvenli olmalıdır, ancak örneğin, pahalı bir gömlek üzerinde çok hoş sonuçlar vermeyebilir.
 • Eğer lekeli ürün normalde çamaşır suyu kullandığın beyaz bir giysiyse yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak mümkün olduğunca fazla mürekkebi çıkar ve ardından kalan lekeleri çıkarmak için klorlu çamaşır suyu ile giysiyi yıka.
 • Lekeyi %10-15 krem içine batırarak (ovalamadan) mürekkebi çıkarabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Temizlik ürünleri ciltte tahrişe neden olabilir. Ellerini korumak için eldiven kullan.
 • Amonyak ile klorlu çamaşır suyunu asla karıştırılma. Bir lekeyi çıkarmak için amonyak kullanıyorsan çamaşır suyu ile yıkamadan önce giysiyi iyice duruladığından emin ol.
 • Çamaşır kurutma makinesinin ısısı genellikle mürekkep lekesini kalıcı hâle getirir. Mürekkep lekesi tamamen çıkana kadar bir giysiyi asla kurutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam