Bir çamaşır kurutucu kazası yaşamış olabilirsin ya da tişörtün baştan beri sana küçük geliyordur ama bir pamuklu tişörtü (elbette mantık dâhilinde) istediğin büyüklüğe getirebilirsin. Pamuk, özellikle de ıslakken esneklik payına sahiptir ve tişörtünü hüsran içinde çöpe atmadan önce aşağıdaki fikirlerden birkaçını deneyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
Saç Kremiyle Esnetmek

 1. 1
  Tişörtün tamamını ılık suyla dolu bir kapta ıslat. Bunu, tişörtü lavaboda ya da geniş bir kapta ıslatarak yapabilirsin. Mutlaka oda sıcaklığında ya da ılık su kullan ve tişörtün esnemesini istediğin her yerini ıslat. Suyun seviyesi, tişörtü iyice kaplamalıdır.
  • Oda sıcaklığında ya da ılık su kullandığından emin ol. Çok sıcak ya da soğuk su kullanırsan lifler esnemeye yatkın olmayacaktır.[1]
 2. 2
  Her 1 litre suya 1 yemek kaşığı (15 ml) saç kremi ekle. Ekleyince saç kreminin topaklar hâlinde kalmamasını ve suda çözülmesini sağlamak için suyu elinle karıştır. Saç kremi, lifleri yumuşatacak ve bunların esnemesini kolaylaştıracaktır.[2]
  • Elinde saç kremi yoksa bebe şampuanı kullanabilirsin.
  • Ucuz bir saç kremi iş görür; güzel saç ürünlerini tişörtün için harcama.
 3. 3
  Tişörtü düz bir şekilde 10-15 dakika suyun altında tut. Tişörtü kabın ya da lavabonun üstüne koyup nazikçe suya bastırarak kremli suyun, tişörtün her lifine girmesini sağlamak en kolayıdır. Tişört buruşuk olursa farklı kısımları farklı biçimde esneyecektir.
  • Kremli suyun her bir life nüfuz etmesini sağlamak için tişörtün topak hâline gelmesini engelleyerek tişörtü bir ya da iki dakika kabın dibinde düz bir şekilde tut. Tişört ne kadar ıslanırsa kabın dibinde o kadar kendi başına duracaktır. 10-15 dakika o şekilde bırak.
 4. 4
  Tişörtü durula. Tişörtü kaptan al, suyu dök ve temiz ve soğuk suyla doldur (ya da farklı bir kap kullan). Nasıl ki saç kremi kullandıktan sonra saçını duruluyorsan tişörtünü de durulaman gerekiyor, yoksa üzeri yapışkan bir kalıntıyla kaplanır.
  • Acele etme. Yine temiz suyun her bir life nüfuz etmesini sağlamak için tişörtü 5 dakika kadar durula.
 5. 5
  Tişörtü serecek düz bir yer bul. Kurutucunun üstü, granit bir tezgâh ya da derin dondurucunun üstü işe yarar. Tişörtü (ve ıslanmasını istemiyorsan yüzeyi) korumak için önce birkaç havlu ser.[3]
  • Her yere su saçmasını önlemek ve kurutma sürecini hızlandırmak için tişörtün suyunu sık.
 6. 6
  Tişörtün üstünde, esnemesini istemediğin bir grafik varsa hemen ütüle. Bir tişörtü esnetmek, üzerindeki görüntüleri bozabilir. Ama önce resmi kurutursan tişörtünün alt kısmı ya da yanları (yani esnemesini istediğin kısımlar) kadar esnemeyecektir çünkü bunlar hâlâ ıslak olacaktır.
 7. 7
  Kollarının dirsekten aşağısını, esnetmek istediğin tişörtün içine sok. Tişörtü genişletmek istiyorsan belli bir noktaya aşırı basınç uygulamamaya dikkat ederek tişörtü iki yana doğru ger. Aşırı basınç uygulamak tişörtün bir yerinde dışarı çıkan tuhaf bir "iz" bırakabilir. Kolların gereken miktarda esnetmeye yetmiyorsa bacaklarını, sağlam bir direk gibi bir şeyi kullanabilir ya da kolları seninkinden daha güçlü birinden yardım isteyebilirsin.[4]
  • Tişörtün sadece boyunu uzatmak istiyorsan yakasından ve eteğinden zıt yönlere çekerek tişörtü esnet. Soldan sağa doğru çalışarak tişörtün her yerinin eşit miktarda esnediğinden emin ol.
 8. 8
  Esnetilmiş tişörtü kuruması için havlunun üstüne ser. Eğer tişörtün çekmesinden korkuyorsan kenarlarına ağırlıklar koy. Tişörtün göğüs ya da karın kısmını esnetmek istiyorsan tişörtün içine çeşitli nesneler koyarak bu kısımları daha da esnetebilirsin.
  • Tişört yıkanıp tekrar kuruyana dek bu şeklini muhafaza edecektir. Tişörtün yeni boyutunda kalmasını istiyorsan kurutucuya koymaman gerektiğini sakın unutma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Ütüyle Esnetmek

 1. 1
  Tüm tişörtü soğuk suyla ıslat. Yukarıdaki yönteme benzer biçimde tüm tişörtü ıslat ve her bir lifin iyice ıslandığından emin ol. Tişörtün eşit miktarda ıslanmasını sağlamak için onu bir leğenin ya da evyenin içine düz biçimde koy.
  • Tişörtü suya bastırmana gerek yok. Sadece soğuk suyla ıslatman yeter. Yeterince ıslattığına kanaat getirince bir sonraki aşamaya geçmeye hazırsın.
 2. 2
  Ütülemek için tişörtü düz bir yere koy. Tişörtün suyunu biraz sık ki serdiğin yüzeyi ya da ütü masasını ıslatmasın. Üzerinde ütü yaptığın şeyin ısıya dayanıklı olduğundan emin ol. En iyisi bir ütü tahtası kullanmaktır ama dikkatliysen mutfak tezgâhının üstünü ya da zemini de kullanabilirsin.
  • Eğer istersen esnetme işlemine başlamak için tişörtün sağını solunu biraz çekiştirebilirsin. Çıplak ellerinle ne kadar esnetebildiğine şaşıracaksın.
 3. 3
  Ütünü düşük-orta sıcaklığa getir, bastırarak tişörtü ütüle. Bir elinle ütüyü, diğer elinle tişörtü tut ve tişörtü çekmeye, bir yandan da ütüyle bastırmaya başla. Sadece tişörtü ütülemekle kalma, ütüyü kuvvet uygulamak için kullan ki üstünden geçen ütü, tişörtü gererek dışarıya doğru zorlasın.
  • Her yöne esnetmeyi unutma. Yukarı, aşağı ve iki yana çek. Bitince tişörtün arkasını çevir ve arka taraftan da esnet.
  • Bu yöntem ciddi miktarda esnetmek için uygun değildir; en çok tişörtü biraz uzatmak ya da daha iyi oturmasını sağlamak istediğinde kullanmaya uygundur.
 4. 4
  Kurumaya bırak. Tişörtün düz olduğundan emin ol ve son bir kez daha esnet. İyice yay ve eğer istersen kenarlarına ağırlıklar koy. Bu sayede şimdi olduğu gibi, tam istediğin boyutta kalmasını garantilemiş olursun.
  • Bu boyutta kalmasını garantilemek istiyorsan tişörtü kurutucuya atma. Şu andan itibaren bu tişörtü sadece kendi hâline bırakarak kurutmalısın. Ara sıra tekrar esnetmen gerekebilir ama kurutucuya atmadığın sürece genişlemiş hâliyle kalacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Duşta Esnetmek

 1. 1
  Tişörtü duşta giy. Giysiler ıslakken esner. O yüzden, bir daha duşa girdiğinde (sıcak bir duş en iyisidir), tişörtünü giy. Esnemesini istediğin her yerini çekiştir. Bir taşla iki kuş!
  • Bu biraz saçma gelebilir ama bir düşün: Tişörtü üstündeyken esnetirsen gerçekten esnemesini istediğin yerlerini esnetebilirsin. Yani sadece boyu biraz daha uzun ya da göğüs kısmı daha geniş bir tişörte ihtiyacın varsa bu, mantıklı bir fikirdir.

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Çekiştirerek Esnetmek

 1. 1
  Tişörtünü sık sık çekiştir. Pamuk tişörtler kolayca şekil alabilir. Sürekli çekiştirip durursan tişört eninde sonunda esneyecektir. Tişörtünü sürekli giyiyorsan sürekli çekiştirdikçe yavaş yavaş esneyecektir. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat et çünkü bu, tişörtün bariz biçimde deforme olmasına yol açabilir.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Ağırlıkla Esnetmek

 1. 1
  Tişörtün boyutlarını değiştirmek için ağırlık kullan. Yukarıdaki yöntemlerin birini denediysen tişörtü esnetmenin nihai yöntemi olarak ağırlık kullanabilirsin. Tişörtün kenarlarına fincanlar, kitaplar ya da pirinç paketleri koyarak tişörtü esnetilmiş pozisyonda tut [5] .
 2. 2
  Tişörtün içine nesneler yerleştirebilirsin. Göğüs kısmını mı esnetmen gerekiyor? Tişörtün içine bir iki tenis topu koyup orayı esnet. Kolları mı dar geliyor? Tişörtün kollarına bir silindir ya da küçük bir kâse koy.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
Vücutla Esnetme

 1. 1
  Tişörtü irice bir arkadaşına giydir. Ama dikkat etmen gereken bir şey var. Senin cüssene yakın biri tişörtü giyerse tişörtü yeterince esnetemeyecektir. Aşırı iri bir arkadaşınsa tişörtü giyemeyecek ya da giyse bile aşırı esnetecektir. Fakat tam ikisinin ortasında olan bir arkadaşın varsa ondan bu küçük ricanı gerçekleştirmesini iste. Tek yapması gereken senin tişörtünü bir iki saatliğine giymek ya da giyip uyumak.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 7:
Sandalyeyle Esnetmek

Bu yöntem, en çok küçük ya da vücuda oturan tişörtlerde işe yarar.

 1. 1
  Tişörtün tamamını ıslat. Ya çamaşır makinesini kullan ya da tişörtü su dolu bir küvetin içine at.
 2. 2
  Suyu sıkılmış ama hâlâ ıslak durumdaki tişörtünü bir yemek masası sandalyesinin sırtına geçir. Ya da sudan zarar görmeyecek, uygun boyutta başka bir sandalye seç.
 3. 3
  Tişörtün kurumasına izin ver. Kururken, sandalyenin şekli tişörtü senin için güzelce esnetecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Esnetme en iyi %100 pamuk tişörtlerde işe yarar. Eğer tişörtte polyester gibi lifler de varsa daha katı ve esnetmesi çok daha zor olacaktır.
 • Eğer bir tişörtünü çok seviyorsan ve hep giymek istiyorsan düzenli olarak esnetmeye devam edebilirsin. Yeter ki tişörtü kurutucuya atacak olursan tüm çabalarının sıfırlanacağını unutma.
 • Bir tişörtün yakasını ve kollarını da aynı biçimde genişletebilirsin. Yaka daha kolay esner, o yüzden ilk denemende çok fazla esnetmemeye çalış.
 • Unutma ki bir tişörtü iki yana esnetmek çoğu zaman boydan kısalmaya yol açacaktır. O yüzden tişörtün boyunun aynı kalmasını istiyorsan omuz dikişinden ve etek kısmından tutarak esnet. Tişörtün her yanının denk bir şekilde esnediğinden emin olmak için düz bir yere sererek kurut.
 • Bu ipucunu sweatshirt’lerde ve diğer esnetilebilir kıyafetlerde de kullanabilirsin ama dikkatli ol çünkü bunlar tişörtten daha hassastır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tişört
 • Bir kap ya da lavabo
 • Saç kremi ya da ütü
 • Su
 • Havlular
 • Kitaplar ya da kupalar gibi ağırlıklar (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 28 kişi çalıştı. Bu makale 10.144 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.144 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam