PUK Kodu, İngilizcede “Kişisel Kilit Açma Kodu” anlamına gelen “Personal Unlock Key” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu, cep telefonunun SIM kartıyla ilişkili olan benzersiz bir koddur ve genellikle 8 hanelidir. SIM Kart kilidi oluşturduysan ve kodu 3 kere yanlış girersen PUK koduna ihtiyaç duyacaksın. Bu durumda telefonun kilitlenecek ve kilidi açmak için PUK kodunu kullanmak gerekecek. Bu kodu bulması hiç de zor değil.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
PUK Kodunu Kullanmak

 1. 1
  Bu kodu ne zaman kullanman gerektiğini öğren. Eğer ek bir güvenlik tedbiri olarak SIM kartında bir PIN kodu varsa telefonunu her açtığında PIN kodunu girmen gerek. PUK kodu ise sadece SIM kartın PIN kodunu birçok defa yanlış girdiğinde gerekli olur.[1]
  • Bu durumda telefonunda PUK’un kilitlendiğini bildiren bir mesaj görüntülenir. Bu noktada PUK kodunu girmen gerekir, yoksa telefonunu kullanamazsın.
  • PUK kodunu da 3 defa yanlış girersen SIM kart bloke olur. Eğer PUK kodunu 10 veya daha fazla kez yanlış girersen yeni bir SIM kart alman gerekir. Bazı telefonlarda bu PUC kodu olarak adlandırılır ama aslında aynı şeydir. Kod 8 hanelidir.[2] [3]
 2. 2
  PUK kodunun nasıl çalıştığını anla. PUK kodu (kişisel kilit açma kodu) SIM kartını korumak için kullanılan bir anahtardır. PUK kodunun SIM kartına özgü olduğunu unutma.
  • PUK kodunu bilmen gerekecek başka bazı durumlar da olabilir; bunlardan en yaygın olanlarından birisi, numara değiştirmeden bir şebeke sağlayıcıdan diğerine numara taşıma işlemidir.
  • PUK kodunu öğrenmek normalde oldukça kolay olmakla birlikte, şebeke sağlayıcına göre değişiklik gösterebilir. Kodu öğrendikten sonra unutmamak için mutlaka bir yere yaz ve bazı şebeke sağlayıcıların PUK kodunun kullanılabileceği süreyi kısıtlayabileceğini unutma.
  • PUK kodu, bir SIM karttaki ikinci güvenlik katmanıdır. PUK kodu telefona değil, telefonun içerisindeki SIM’e özgüdür. PUK kodu şebeke operatörü tarafından saklanır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
PUK Kodunu Edinmek

 1. 1
  SIM kartın içinden çıktığı paketi incele. Eğer kısa bir süre önce bir SIM kart satın aldıysan pakete bak. Bazen PUK kodu bunun üzerinde yazılı olabilir.
  • SIM kartın içinde geldiği kutuya bak, PUK kodu kutunun veya etiketin üzerinde bir yerlerde olabilir.
  • Kodu bulamıyorsan telefonu satın aldığın satıcıyı da arayabilirsin; satıcı sana yardımcı olacaktır
 2. 2
  Şebeke sağlayıcını ara. PUK kodu SIM kartına özgüdür, dolayısıyla bu kodu mobil şebeke sağlayıcından alabilirsin. Bazen şebeke sağlayıcı bu kodu kartı ilk aldığında verir, ancak tüm sağlayıcılar böyle yapmaz.
  • Kodu bulamıyorsan şebeke sağlayıcını ara; birkaç güvenlik sorusunu yanıtladıktan sonra müşteri hizmetleri sana PUK kodunu verecek veya yeni bir kod oluşturacaktır.[4]
  • Şebeke sağlayıcı senden kimliğini doğrulamanı isteyecek. Bu bazen doğum tarihini ve adresini söylemeni gerektirir. Telefonun sahibi olduğunu kanıtlayamazsan PUK kodunu alamazsın. SIM kartın paketinden SIM kart kodu da sorulabilir.[5]
 3. 3
  Şebeke sağlayıcının web sitesinden kodu online olarak almaya çalış. Şebeke sağlayıcında bir online hesabın varsa PUK koduna online olarak ulaşmaya çalışabilirsin (çoğu sağlayıcı bu imkânı sunar).[6]
  • Bilgisayarından cep telefonu hesabına giriş yap ve hesap ana sayfandan PUK kodu bölümünü bul. Bu bölümün nerede olduğu şebeke sağlayıcına göre değişebilir. Turkcell için ilk olarak Turkcell hesabına giriş yap. Sayfanın sağ üstündeki profil sayfana tıkla ve açılan menüde en solda bulunan "Ayarlarım" seçeneğine tıkla. Açılan sayfanın sol kısmındaki menüden "Hat Ayarlarım" seçeneğine tıkla. Açılacak sayfada PUK Kodunu göreceksin.[7]
  • Bazı kontörlü hatlar da PUK kodu kullanır ve cep telefonu numarasını ve hesap sahibinin adını ve doğum tarihini biliyorsan kodu online olarak verirler.[8] Eğer online hesabın yoksa kimliğini kanıtlamak için cep telefonu numaranı ve temel kişisel bilgilerini biliyorsan genellikle hesap açmak oldukça kolaydır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
PUK Kodunu Girmek

 1. 1
  PUK kodunu cep telefonuna gir. Genellikle telefonunda PUK kodunu girmeni isteyen bir bildirim görürsün.
  • İşlemi tamamlamak için telefondaki talimatları yerine getir.
  • Farklı telefonlarda izlenmesi gereken farklı adımlar vardır; ancak çoğu, telefonu kilitlediklerini ve PUK kodu girmen gerektiğini sana bildirecektir.
 2. 2
  Yeni bir PIN kodu gir. PIN kodunu yanlış girdiğin için PUK kodunu girmen gerektiyse SIM kart için yeni bir PIN kodu girmen gerekir.
  • Bunları yaptıktan sonra telefonunun kilidi kaldırılacak ve telefonunu yeniden kullanabileceksin.
  • Bazı kullanıcıların PUK kodunu girmeden önce **05* girmeleri gerekir. Daha sonra 8 haneli PUK kodunu girip enter tuşuna basılmalıdır. Nexus One kullanıcıları sırasıyla **05*, PUK kodu, *, yeni PIN kodu, *, tekrar yeni PIN kodu, # girmelidir.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Şebeke sağlayıcının müşteri hizmetlerini ara. Bu genellikle en hızlı yöntemdir.
Reklam

Uyarılar

 • PUK kodunu tahmin ederek zaman harcama. Bu kodu 10 kere yanlış girdiğinde, kalıcı olarak bloke olacağından yenisini alman gerekecektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı. Bu makale 64.684 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 64.684 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam