PSP Oyunları PPSSPP Uygulamasıyla Android'de Nasıl Oynanır?

Bu Makalede:PPSSPP’yi YüklemekOyun Dosyalarını EdinmekOyun OynamakReferans

PPSSPP, kullanılabilir en işlevsel PSP emülatörlerden biridir ve on Android cihazında bile kullanabilirsin. Çoğu oyunu kabul edilebilir bir hızda çalıştırabilmek için yeni bir Android cihaza ihtiyacın olacağını unutma. Eski cihazlar oyunları düzgün çalıştırmak için çok yavaş olabilir. PSP’den özel donanım yazılımı yüklüyse kendi PSP disklerini boşaltıp içlerini Android cihazına kopyalayabilirsin.

Kısım 1
PPSSPP’yi Yüklemek

 1. 1
  Google Play Store’u aç. PPSSPP bir PSP emülatörüdür ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir. Fazladan dosyaya veya uygulamaya (oyunlar hâriç) ihtiyaç duymazsın.
 2. 2
  Store’da "ppsspp"yi ara. Arama sonuçlarında birkaç seçenek görürsün.
 3. 3
  "PPSSPP" seçeneğini seç. Bir "PPSSPP Gold" diye bir uygulama daha vardır ama işlev olarak standart sürümler benzerdir. Cihazında çalışıyor mu diye bakmak için önce ücretsiz sürümün indir, daha sonra geliştiriciyi desteklemek istersen Gold sürümü satın alabilirsin.
 4. 4
  Emülatörü indirip yüklemek için "Yükle"ye dokun. Bu, oyun dosyalarını çalıştırmak için ihtiyacın olan tek uygulamadır. Diğer emülatörlerde olduğu gibi bir BIOS dosyası indirmene gerek yoktur.

Kısım 2
Oyun Dosyalarını Edinmek

 1. 1
  Çeşitli çevrimiçi kaynaklardan ISO veya CSO oyun dosyalarını indir. Kendi oyunlarını silmek istemiyorsan ki bu PSP’de özel bir donanım yazılımı yüklemeyi gerektirir, çeşitli Torrent sitelerini kullanarak İnternet’ten ISO dosyalarını indirebilirsin. Sahip olmadığın oyunları indirmek yasa dışıdır; indirme yaparken bunu göz önünde bulundur. İndirmek istediğin oyun için favori torrent siteni ara. Oyunlar, sıkıştırılmış bir ISO dosyası olan CSO biçiminde olabilir. CSO ve ISO dosyalarının ikisi de PPSSPP’de çalışır.
  • Bu oyun dosyalarını bir bilgisayar kullanarak indirip Android cihazına aktarmak daha kolay olur.
  • Bilgisayarında torrent dosyaları indirmeye yönelik detaylı yönergeler için Torrent Nasıl İndirilir makalesine bak.
  • PPSSPP’de oynamak istediğin oyunları indirdikten sonra bir sonraki bölüme geç. Kendi oyun dosyalarını nasıl sileceğini öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.
 2. 2
  Kendi oyun dosyalarını silmek istiyorsan PSP’ne özel donanım yazılımı yükle. PSP’ne özel donanım yazılımı yükleyerek indirdiğin oyunları veya UMD oyunlarının ISO dosyalarını oluşturabilirsin. Özel donanım yazılımı yüklemek nispeten karmaşık bir işlemdir. İşlem aşağıda kısaca açıklanacaktır; ama detaylı yönergeler için PlayStation Portable Nasıl Hack’lenir makalesine bakabilirsin.
  • PSP’ni 6.60 sürümüne güncelle.
  • Bilgisayarında PRO-C Fix3’ü indir. Bu, PSP’n için özel donanım yazılımı yükleyicisidir.
  • İndirilen klasörleri PSP Memory Stick’inde (PSP Hafıza Çubuğu) GAME (Oyun) klasörüne kopyala.
  • Özel donanım yazılımını yüklemek için PSP’nin Game (Oyun) menüsünde "Pro Update"i çalıştır.
  • Özel donanım yazılımını kalıcı yapmak için "CIPL Flasher"ı çalıştır. Bu, PSP’ni her yeniden başlattığında yeniden yükleme yapmak zorunda kalmanı önler.
 3. 3
  PSP’ne kopyalamak istediğin UMD’yi tak. Tüm UMD disklerini, daha sonra Android cihazına kopyalayabileceğin ve PPSSPP’de oynayabileceğin ISO dosyasına dönüştürebilirsin.
 4. 4
  PSP ana menüde Select (Seç) butonuna tıkla. Bu özel donanım yazılımına özel PRO VSH menüsünü açar.
 5. 5
  "USB DEVICE" (USB CİHAZ) seçeneğini seç ve "UMD Disc"e değiştir. Bu, PSP’ni bilgisayarına bağladığın zaman diskin Memory Stick’in yerine bilgisayarında belirmesini sağlar. [1]
 6. 6
  PSP’yi bilgisayarına bağla. Bağlamak için PSP’yle birlikte gelen USB kabloyu kullan.
 7. 7
  PSP ana menüsünde "Settings"i (Ayarlar), ardından da "Initialize USB Connection"ı (USB Bağlantısını Başlat) seç. Genelde doğru klasör otomatik olarak açılır. Açılmazsa Bilgisayar/Bu Bilgisayar’ı aç ve harf ve sayı karmaşasından oluşmaya sürücüyü seç.
 8. 8
  ISO dosyasını PSP’nden bilgisayarına sürükle. Dosyanın kopyalanması birkaç dakika sürer. UMD’nin tam kopyası artık ISO dosyası biçiminde bilgisayarında vardır. [2]

Kısım 3
Oyun Oynamak

 1. 1
  Android cihazını bilgisayarına bağla. PPSSPP’de yükleyebilmek için PSP ISO dosyalarını Android’inin depolama alanına aktarman gerekir.
 2. 2
  Android’ini bilgisayarında aç. Android’i Bilgisayar/Bu Bilgisayar penceresinde bulursun.
 3. 3
  "PSP" adında bir klasör oluştur, adından "GAME" (Oyun) adında bir alt klasör oluştur. Bu, PSP’nin dosya yapısını taklit eder.
 4. 4
  ISO dosyalarını Android’inde GAME (Oyun) klasörüne kopyala. Kopyalama işleminin tamamlanması muhtemelen biraz sürer.
 5. 5
  Android’ini bilgisayarından sök. ISO dosyalarını PSP/GAME/ klasörüne kopyaladıktan sonra Android’i bilgisayarından sökebilirsin.
 6. 6
  PPSSPP’yi başlat. PPSSPP ana menüsü seni karşılar.
 7. 7
  ISO dosyalarının tamamını görmek için "PSP"ye, ardından da "GAME"e dokun. Bilgisayarından kopyaladığın tüm oyun dosyaları burada listelenir.
 8. 8
  Başlatmak için bir oyuna dokun. Oyun yüklenmeye başlar ve cihazın yeterince güçlüyse başlar. Oyunu ekran üzerindeki butonları kullanarak kontrol edebilirsin.
  • Oyun yüklenmezse bunun iki muhtemel sebebi vardır: ya oyun PPSSPP tarafından desteklenmiyordur (hepsi desteklenmez) ya da Android cihazın oyunu çalıştırabilecek kadar güçlü değildir.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

Русский: играть в PSP игры на Android с помощью приложения PPSSPP, Italiano: Eseguire Videogiochi per PSP su Android Utilizzando l'Applicazione PPSSPP, Español: jugar juegos de PSP en Android con la aplicación PPSSPP, Português: Jogar Jogos de PSP no Android Com o App PPSSPP, Français: jouer aux jeux PSP sur Android avec l'application PPSSPP, Bahasa Indonesia: Memainkan Gim PSP di Android Menggunakan Aplikasi PPSSPP, ไทย: เล่นเกมส์ PSP ใน Android ด้วยแอพ PPSSPP, العربية: لعب ألعاب بلاي ستيشن بورتابل على نظام أندرويد من خلال تطبيق بي بي اس اس بي بي, Deutsch: Mit der PPSSPP App PSP Spiele auf einem Android Gerät spielen, Tiếng Việt: Chơi game PSP trên Android bằng ứng dụng PPSSPP, 中文: 使用PPSSPP应用程序在Android上玩PSP游戏, Nederlands: PSP spellen spelen op Android met de app PPSSPP

Bu sayfaya 1.268 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?