Bu wikiHow makalesi sana, PS3 kumandasını SCP araç kiti programı yardımıyla bir Windows PC'ye nasıl bağlayacağını öğretir.

Adımlar

 1. 1
  Oyun kumandanı aç ve bilgisayarına bağla. Kumandanın USB şarj kablosunun dar ucunu kumandaya ve USB kablosunun büyük ucunu bilgisayarının USB bağlantı noktalarından birine tak.
  • Oyun kumandanı açmak için kumandanın ortasındaki, stilize edilmiş "PS" düğmesine bas.
  • USB bağlantı noktası konumları, kullandığın bilgisayarın türüne göre değişir. USB bağlantı noktalarını bulamıyorsan bilgisayarının kasasının (masaüstü) yanlarını veya arkasını ya da gövdesinin (dizüstü bilgisayar) arkasını kontrol et.
  • Kumandanı kablosuz dongle ile bağlıyorsan önce dongle'ın sürücülerini yüklemen gerekebilir. Dongle'ı taktıktan sonra, bunu yapmak için ekrandaki talimatları izlediğinden emin ol.
  • PS3 kumandan PS3'ünle eşleştirilmişse önce PS3'ü güç kaynağından çıkar.
 2. 2
  SCP Toolkit İnternet sitesine git. SCP Toolkit, PS3 kumandanın bağlanabileceği PC dostu bir arayüz sağlar ve bu da PS3 kumandanı Steam gibi PC oyun servisleriyle kullanmanı sağlar.
 3. 3
  "ScpToolkit_Setup.exe" bağlantısına tıkla. Bu, bu sayfadaki "Assets" (Varlıklar) başlığının altındaki ilk bağlantıdır. Bunu yapmak, araç setinin bilgisayarının varsayılan indirilenler klasörüne (örn. Masaüstü) indirilmesini sağlar.
  • Yazılımın en yeni sürümünü indirdiğinden emin ol. Güncel olmayan bir sürüm sayfasındaysan sayfanın sol tarafında yeşil "Latest Release" (En Son Sürüm) etiketini görmezsin.
 4. 4
  Araç seti kurulum dosyasına çift tıkla. Simgesi siyah bir PS3 kumandasına benzer. Varsayılan olarak, indirilen dosyaları İnternet tarayıcının içinden, "İndirilenler" klasöründen açabilirsin.
 5. 5
  ScpToolKit'i yükle. Araç seti programı, çalıştırmak için gerekli "ön gereksinimlerin" mevcut olmadığını söylüyorsa ön gereksinimleri yüklenmeye başlayana kadar Next’e (İleri) tıkla. Aksi takdirde, ScpToolKit'i yüklemek için aşağıdaki adımları kullan:
  • "I agree to the License terms and conditions"ın (Lisans hüküm ve koşullarını kabul ediyorum) yanındaki onay kutusuna tıkla.
  • Next’e (İleri) tıkla.
  • Install’a (Yükle) tıkla.
  • İstenirse Yes’e (Evet) tıkla.
 6. 6
  ScpToolkit Driver Installer programına çift tıkla. Bu, SCP Toolkit'i kurduğun dosyadadır. USB kablosuna benzeyen bir simgeye sahiptir.
 7. 7
  "Install DualShock 4 Controller" (DualShock 4 Kumandasını Kur) kutusunun işaretini kaldır. Bu seçenek, sürücü yükleyici penceresinin sol tarafındadır. Bir PS3 kumandası (bir DualShock 3 kumandası gibi) kurduğun için PS4 sürücülerini yüklemek istemezsin.
  • Ayrıca, kumandaların kabloluysa (mesela bir dongle kullanmıyorsan) "Bluetooth"un yanındaki kutunun işaretini kaldır.
  • Kullanmadığın şeylerin yanındaki kutuların işaretini kaldırmak temel bir kuraldır.
  • Windows Vista kullanıyorsan pencerenin orta sol tarafındaki "Force Driver Installation" (Sürücü Kurulumunu Zorla) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemen gerekir.
 8. 8
  "Choose DualShock 3 Controllers to Install"un (Kurulacak DualShock 3 Denetleyicilerini Seçin) altındaki kutuyu işaretle. Bu seçenek, pencerenin sağ tarafındadır. Kumandanı buradan seçersin.
 9. 9
  "Wireless Controller" (Kablosuz Kumanda) seçeneğini işaretle. Bilgisayarına bağlı tüm aygıtların bir listesini göreceksin (klavyeler, fareler, web kameraları gibi). PS3 kumandan, numara kısmı kumandanın bağlı olduğu USB bağlantı noktasını ifade etmek üzere, "Wireless Controller (Interface [numara])" (Kablosuz Kumanda (Arabirim [numara])) olarak belirtilen seçenektir.
  • Kablosuz bir kumanda kullanıyorsan "DualShock 3 Controllers" (DualShock 3 Kumandaları) açılır kutusunun üzerindeki "Bluetooth" bölümünün altında, bağlantıyı sağlamak için kullandığın USB cihazını seçmen gerekir.
 10. 10
  Install'a (Yükle) tıkla. Bu, sürücü yükleyici penceresinin sağ tarafındadır. Bunu yapmak SCP Toolkit'in, kumandanın sürücülerini yüklemeye başlamasını sağlar; bu, uyumlu herhangi bir bilgisayarda beş dakikadan az sürer.
  • Kurulum tamamlandığında bir onay sesi duyacaksın.
  • Bu noktada, kumandanın sürücüleri yüklenmiştir ve kumandanı PC oyunlarıyla kullanmaya başlamaya hazırsındır.
  Reklam

İpuçları

 • Bu işlem bir PS4 kumandasında da işe yarar ancak önce kumandayı PS4'ünün Ayarlar'ından kaldırman gerekir. Ayrıca DualShock 4 sürücülerini kurman ve DualShock 3 yerine DualShock 4 kumandasını seçmen gerekir.
 • Herhangi bir hatayla karşılaşırsan SCP araç setini kaldırıp yeniden yüklemeyi dene. Yeniden yüklerken her türlü ön gereksinimi yüklediğinden emin ol (bunlara ihtiyacın olduğunu düşünsen de düşünmesen de) ve işletim sisteminden bağımsız olarak sürücüleri yüklerken "Force Driver Installation" (Sürücü Kurulumunu Zorla) kutusunu işaretle.
 • Bilgisayarında "Aygıtlar" yöneticisini açtığında ("Çalıştır" uygulamasına "joy.cpl" yazarak erişilir), PS3 kumandan bir Xbox 360 kumandası olarak görünecektir. Bunun nedeni, Xbox 360 kumandan yerel olarak Windows tarafından desteklenmesi ancak PS3 kumandasının desteklenmemesidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 455 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam