PDF belgeleri genellikle belgenin orijinal içeriğini korumaya yardımcı oldukları için kullanılır ancak bu, dosyayı bölmeyi diğer belge formatlarına kıyasla biraz daha zorlaştırır. Adobe Acrobat'ın varsa belgeyi bölmek için yerleşik Belge Bölme işlevini kullanabilirsin. Acrobat için harcama yapmak istemiyorsan aynı işi yapmak için ücretsiz çözümleri de kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Google Chrome

 1. 1
  PDF dosyasını Google Chrome’da aç. Bunu yapmanın en kolay yolu açık bir Chrome penceresine PDF dosyasını sürüklemektir.
  • Ayrıca PDF dosyasına sağ tıklayıp "Birlikte Aç"ı seçtikten sonra program listesi arasından Google Chrome’u seçebilirsin.
 2. 2
  "Yazdır" düğmesine tıkla. Bunu fareni Chrome penceresinin sağ alt köşesine hareket ettirdiğinde beliren düğme satırında bulabilirsin.
 3. 3
  Yazıcının altındaki .Değiştir... düğmesine tıkla.
 4. 4
  "Yazdırma Hedefleri" bölümünden "PDF olarak kaydet"i seç.
 5. 5
  Yeni bir belge oluşturmak istediğin sayfa aralığını gir.
  • Örneğin; diyelim ki 10 sayfalık bir PDF dosyan var ve bunun ilk 7 sayfasını bir dosya, diğer 3 sayfasını bir dosya yapmak istiyorsun. İlk 7 sayfadan bir PDF dosyası oluşturmak istiyorsan sayfalar bölümüne "1-7" yazacaksın. İkinci bir belge için bu adını tekrar edebilirsin.
 6. 6
  "Kaydet"e tıkla ve dosyaya isim ver. Ayrıca buradan kaydetmek istediğin konumu da seçebilirsin.
 7. 7
  Başka bir belge oluşturmak için işlemi tekrarla. Bu şekilde asıl dosyadan iki (veya daha fazla) oluşturabilirsin.
  • Örneğin; ilk bölme işlemin 7 sayfalık bir belge oluşturdu ve şimdi son 3 sayfadan başka bir belge oluşturmak istiyorsun. Tekrar asıl dosyayı açarsın, yazdırma seçeneğine gider ve sayfa aralığını "8-10" olarak girersin. Artık iki yeni belgen vardır; birisinde ilk 7 sayfa ve diğerinde son 3 sayfa bulunur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
PDFSplit! (Çevrimiçi)

 1. 1
  Tarayıcından .splitpdf.com adresini ziyaret et. Bu site internet üzerinde mevcut olan pek çok PDF bölme sitelerinden biri olmakla birlikte en güvenilir ve en çok kullanılanıdır da.
  • Eğer kişisel veya gizli bir belgeyi bölüyorsan ana sayfadaki "güvenli bağlantı" bağlantısına tıkla.
  • Eğer belge çok hassas ise makaledeki diğer çevrimdışı yöntemleri de düşünebilirsin.
 2. 2
  Bölmek istediğin PDF dosyasını "drop files here" (dosyaları buraya bırak) yazan kutuya sürükle. Eğer bu işe yaramazsa, "Choose File" (Dosya Seç) bağlantısına tıklayarak dosyayı bilgisayarında arayabilirsin.
  • Bunun yanında Google Drive veya Dropbox hesabındaki PDF’leri de bölebilirsin.
 3. 3
  İlk yeni belge için sayfa aralığını gir.
  • Örneğin; diyelim ki 12 sayfalık bir PDF dosyan var ve bunun ilk 5 sayfasını bir dosya, diğer 7 sayfasını bir dosya yapmak istiyorsun. İlk 5 sayfadan bir PDF dosyası oluşturmak istiyorsan sayfalar bölümüne "1 to 5" yazacaksın.
 4. 4
  İkinci bir belge oluşturmak için "More" (Daha fazla) bağlantısına tıkla. Bu, işlemi tekrar etmene gerek kalmadan bir belgeyi hızlıca iki farklı belgeye ayırmanı sağlayacaktır.
  • Örneğin; ilk satırda "1 to 7" girdikten sonra ikinci satıra "8 to 12" girebilirsin. Bölünmeyi onayladığında aynı anda iki dosya oluşturulacaktır.
 5. 5
  "Customize split files' names" (Bölünen dosya isimlerini özelleştir) kutusunu işaretle. Böylece bölünen her yeni belge için farklı isimler girebilirsin.
 6. 6
  Her şey tamamsa .Split! düğmesine tıkla. Bölünen yeni belgelerin otomatik olarak ZIP dosyası şeklinde indirilecektir. ZIP dosyasında oluşturduğun tüm belgeler yer alacaktır.
  • Belgeleri görmek için inen ZIP dosyasına çift tıkla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Önizleme (OS X)

 1. 1
  PDF dosyasını Önizleme’de aç. Tüm Mac bilgisayarlarla gelen Önizleme programı başka bir yazılıma gerek kalmadan birçok basit işlemi yerine getirebilir.
  • Eğer PDF dosyaların Önizleme’de açılacak şekilde ayarlanmadıysa bölmek istediğin dosyaya sağ tıkla ve "Birlikte aç" → "Önizleme"yi seç.
  • Önizleme’de yapılacak işlem çevrimiçi araçlarla veya Google Chrome’da yapılana kıyasla daha vakit alıcıdır, yani eğer acelen varsa bu seçeneklerden birini düşünmek isteyebilirsin.
 2. 2
  "Görüntü" menüsüne tıkla ve "Küçük Resimler"i seç. Bu, PDF’teki tüm sayfaları görmeni sağlayacaktır.
 3. 3
  Bölmek istediğin her sayfayı masaüstüne sürükle. Küçük Resimler bölümünden masaüstüne bir sayfayı sürüklediğinde, sadece o sayfanın bulunduğu bir PDF dosyası oluşturulur. Bunu bölmek istediğin her sayfa için yap.
  • Örneğin; eğer elinde 8 sayfalık bir PDF dosyası varsa ve sadece ilk 4 sayfasıyla ayrı bir dosya oluşturmak istiyorsan ilk dört sayfayı masaüstüne sürükle.
 4. 4
  Yeni PDF dosyasının ilk sayfasını Önizleme’de aç. Sayfaları ayırdığına göre onları yeni bir PDF dosyasında tekrar birleştirmen gerekecektir.
  • PDF’i açtığında Küçük Resim görünümünde olduğundan emin ol.
 5. 5
  Her sayfayı istediğin sırayla küçük resim görünümüne sürükle. Tek sayfaların her birini masaüstünden küçük resim çerçevesine sürükle. Onları istediğin sıraya sokacak şekilde hareket ettirebilirsin.
 6. 6
  Birleştirilen yeni dosyayı bir PDF olarak kaydetmek için "Dosya" → "Kaydet"e tıkla. Yeni dosyada asıl PDF’ten çıkardığın tek sayfaların tamamı bulunacaktır.[1]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
CutePDF (Windows)

 1. 1
  CutePDF yazılımını indir. OS X’in aksine, Windows’ta PDF’leri düzenleyebileceğin yerleşik bir yazılım yoktur. CutePDF, PDF dosyalarını onları açabilen herhangi bir program içerisinde kolayca bölmeni sağlayan ücretsiz bir programdır.
  • cutepdf.com/products/cutepdf/writer.asp sayfasını ziyaret et ve hem "Free Download" ve hem de "Free Converter" bağlantılarına tıkla.
  • Eğer sadece bir dosyayı bölmek istiyorsan, daha hızlı sonuç almak için Google Chrome veya çevrimiçi bölme aracı kullanabilirsin. Eğer çok fazla PDF dosyası böleceksen bu iyi bir yöntemdir.
 2. 2
  CutePDF yazılımını kurmak için "CuteWriter.exe"yi çalıştır. Çoğu ücretsiz yazılımda olduğu gibi CuteWriter da kurulumu sırasında reklam yazılımlarını yüklemeye çalışacaktır. İlk teklif ekranında Vazgeç düğmesine tıkla ve ardından "Skip this and all remaining offers" (Bunu ve diğer teklifleri atla) bağlantısına tıkla.
 3. 3
  CutePDF’in ihtiyacı olan dosyaları yüklemek için "converter.exe" programını çalıştır. Otomatik olarak kurmak için Setup düğmesine tıkla. "CuteWriter.exe" programının aksine, bu adımda reklam yazılımlarından endişe etmene gerek yok.
 4. 4
  Bölmek istediğin PDF dosyasını aç. CutePDF herhangi bir programın içinde çalışır, bu yüzden PDF dosyasını Adobe Reader’da veya bir internet tarayıcısında aç.
 5. 5
  Yazdır menüsünü aç. Genelde "Dosya" → "Yazdır"ı seçebilir veya Ctrl+P tuşlarına basabilirsin.
 6. 6
  Yazıcı listesinden "CutePDF Writer"ı seç. CutePDF sanal bir yazıcı gibi davranır ve dosyayı yazdırmak yerine PDF dosyası oluşturur.
 7. 7
  Bölmek istediğin sayfa aralığını gir. Sayfaları belirleyerek, seçtiğin sayfalardan yeni bir belge oluşturacaksın.
 8. 8
  Yeni dosyayı kaydetmek için .Yazdır düğmesine tıkla. Bir isim verip konum seçmen istenecektir.
  • Orijinal belgeyi birden fazla yeni belgeye bölmen gerekirse işlemi tekrarla.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Adobe Acrobat

 1. 1
  Bölmek istediğin PDF’i Adobe Acrobat’ta aç. Eğer elinde Adobe Acrobat’ın ücretli sürümü varsa bunu PDF dosyalarını bölmek için kullanabilirsin. Ücretsiz Adobe Reader ile PDF dosyalarını bölemezsin, bu nedenle eğer elinde ücretsiz sürüm varsa bu makaledeki diğer yöntemleri kullanmak gerekecektir.
 2. 2
  Pencerenin sol tarafındaki "Araçlar" düğmesine tıkla. Araçlar paneli açılacaktır.
 3. 3
  Araçlar panelindeki "Sayfaları Organize Et" bölümünü aç.
 4. 4
  "Böl" düğmesine tıkla.
 5. 5
  Her yeni dosyanın kaç sayfa olacağını ayarla. Acrobat, önceden belirlenmiş bir sayıda sayfaya bölmeni sağlar. Örneğin; bölmeyi en fazla 3 sayfa olarak ayarlamak, belgeyi her biri 3 sayfalık ayrı dosyalara böler.
  • Ayrıca yer imleri veya dosya boyutuna göre bölmeyi da seçebilirsin.
 6. 6
  Yeni dosyaların kaydedilmesini istediğin yeri seçmek için .Çıktı Seçenekleri düğmesine tıkla. Asıl dosya ile aynı klasöre kaydedebilir veya yeni bir klasör seçebilirsin. Ayrıca yeni dosyaların nasıl etiketleneceğini de ayarlayabilirsin.
 7. 7
  Dosyayı bölmek için .Tamam düğmesine tıkla. Yeni dosyaların önceki adımda ayarladığın konuma kaydedilecektir.[2]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.161 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.161 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam