PDF Belgesinde Metin Vurgulama Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Adobe Reader DC Kullanarak YapmakMac’te Preview Kullanarak Yapmak

Bu wikiHow makalesinde Adobe’nin Mac ya da PC için uygun olan ücretsiz Adobe Reader DC uygulamasını ya da Mac’le uyumlu Preview adlı uygulamayı kullanarak PDF formatındaki bir metnin üzerinde nasıl vurgulama yapacağını öğreneceksin.

1
Adobe Reader DC Kullanarak Yapmak

 1. 1
  Adobe Reader’da bir PDF belgesi aç. Beyaz A harfi şeklinde stilize bir simgesi olan kırmızı renkteki Adobe Reader uygulamasını aç. Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda önce Dosya menüsüne, sonra da Aç... seçeneğine tıklayıp üstünde çalışmak istediğin PDF belgesini seç ve seçeneğine tıkla.
  • Adobe Reader’ın yoksa şu linkten ücretsiz olarak indirebilirsin: get.adobe.com/reader. Windows, Mac ve Android işletim sistemlerinin tümüyle kullanılabilir.
 2. 2
  Vurgulama aracına tıkla. Pencerenin üstündeki araç çubuğunun sağ tarafında, fosforlu kalem simgesi şeklinde göreceksin.
 3. 3
  İmleci vurgulamak istediğin metnin başına konumlandır.
 4. 4
  Tıkla ve bırakmadan metnin üstünden sürükle.
 5. 5
  İstediğin kısmı seçtikten sonra tıklamayı bırak. Bu şekilde metin vurgulanmış olur.
 6. 6
  Menü çubuğundaki Dosya seçeneğine, açılan menüde de Kaydet seçeneğine tıkla. Böylece vurgulamaların kaydedilmiş olur.

2
Mac’te Preview Kullanarak Yapmak

 1. 1
  Preview uygulamasında bir PDF belgesi aç. Üst üste fotoğraflar şeklindeki mavi Preview simgesinin üzerine çift tıkla, sonra da menü çubuğundaki Dosya seçeneğine, açılan menüden de Aç... seçeneğine tıkla. Çıkan iletişim kutusundan bir dosya seç ve seçeneğine tıkla.
  • Preview, Apple’ın kendi resim görüntüleyici uygulamasıdır ve Mac OS’in çoğu versiyonuna otomatik olarak dahil edilir.
 2. 2
  Vurgulama aracına tıkla. Pencerenin üstündeki araç çubuğunun sağ ortasında yer alan fosforlu kalem simgesi şeklinde göreceksin.
  • Vurgulama aracının rengini değiştirmek için önce fosforlu kalem simgesinin sağındaki aşağı bakan seçim okunun üzerine, sonra da vurgulama için tercih ettiğin rengin üzerine tıkla.
 3. 3
  İmleci vurgulamak istediğin metnin başına konumlandır.
 4. 4
  Tıkla ve bırakmadan metnin üstünden sürükle.
 5. 5
  İstediğin kısmı seçtikten sonra tıklamayı bırak. Bu şekilde metin vurgulanmış olur.
 6. 6
  Menü çubuğundaki Dosya seçeneğine, açılan menüde de Kaydet seçeneğine tıkla. Böylece vurgulamaların kaydedilmiş olur.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Eğitim ve İletişim

Diğer dillerde:

English: Highlight Text in a PDF Document, Español: resaltar texto en un documento de PDF, Deutsch: Text in PDF Datei markieren, Português: Realçar Texto num Documento PDF, Italiano: Evidenziare Testo in un Documento PDF, 中文: 让 PDF 文档中的文本高亮显示, Русский: выделить текст в PDF документе, Français: surligner un texte sur un document PDF, Bahasa Indonesia: Menandai Teks pada Dokumen PDF, العربية: تظليل نص في مستند بي دي اف, ไทย: เน้นข้อความในเอกสาร PDF, 日本語: PDF文書のテキストにハイライトを入れる, Nederlands: Tekst markeren in een pdf, Tiếng Việt: Đánh dấu đoạn văn bản trong tài liệu PDF, 한국어: PDF 문서에서 텍스트 강조하는 방법, हिन्दी: पीडीएफ डॉक्यूमेंट में टेक्स्ट हाईलाइट करें

Bu sayfaya 1.746 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?