PDF İçeriği Yeni Bir Dosyaya Nasıl Kopyalanıp Yapıştırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Adobe Acrobat Reader'ı KullanmakGoogle Drive'ı KullanmakPDF'i Word'e DönüştürmekReferans

Bu wikiHow makalesi ile bir PDF dosyasının içeriğini bir Microsoft Word (ya da benzeri) belgesine nasıl kopyalayıp yapıştıracağını öğreneceksin. PDF bilgisayardaki bir metin belgesinden oluşturulduysa metni kopyalamak için ücretsiz Adobe Acrobat Reader programını kullanabilirsin. PDF bilgisayara fiziksel bir belgeden tarandıysa veya kopyalamaya karşı koruması varsa metni tanımak ve dönüştürmek için Google Drive'ı kullanman gerekir. Önceki seçeneklerden hiçbiri işine yaramazsa PDF dosyasını doğrudan bir Microsoft Word belgesine dönüştürmek için bir çevrim içi dönüştürücü de kullanabilirsin.

1
Adobe Acrobat Reader'ı Kullanmak

 1. 1
  Acrobat Reader'ı aç. Adobe Acrobat Reader DC, Adobe'un ücretsiz PDF görüntüleme programıdır. İndirdiğin PDF türüne bağlı olarak bu programda PDF'deki metni seçip kopyalayabilirsin.
  • Henüz Adobe Reader'ın yoksa bunu ücretsiz olarak indirip kurabilirsin.
 2. 2
  Bir PDF dosyasını aç. Dosya sekmesine tıkla, açılır menüden seçeneğine tıkla, PDF'i seç ve pencerenin sağ alt köşesindeki seçeneğine tıkla.
  • Adobe Reader varsayılan PDF programın ise açmak istediğin PDF'i Acrobat Reader'da açmak için PDF dosyasına çift tıkla.
 3. 3
  Düzenle butonuna tıkla. Bu, Acrobat Reader penceresinin sol üst tarafında (Windows) veya ekranın sol üst tarafında (Mac) bir menü ögesidir. Bir açılır menü belirecek.
 4. 4
  Tümünü Seç butonuna tıkla. Bu seçenek Düzenle açılır menüsündedir. Tıkladığında, sayfadaki tüm metin seçilir. Resimler seçilmeyecek.
  • Belgenin tamamı mavi renkte vurgulanırsa belge kopyalanamaz ve metin olarak yapıştırılamaz. Bunun yerine Google Drive'ı kullanman gerekir.
 5. 5
  Tekrar Düzenle butonuna tıkla, sonra Kopyala butonuna tıkla. Bu, seçilen metni kopyalayacak.
  • PDF'te birden fazla sayfa varsa bu sayfanın içeriğini yapıştırdıktan sonra geri dönüp diğer sayfaları ayrı ayrı kopyalaman gerekir.
 6. 6
  Yeni bir belge aç. Genelde Microsoft Word, Pages veya Google Dokümanlar gibi bir program açarsın.
  • Not Defteri veya TextEdit gibi bir metin düzenleyicisini de kullanabilirsin. Ancak bunları kullanırsan PDF'in biçimi korunmaz.
 7. 7
  Kopyalanan metni yapıştır. Ctrl+V (Windows) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas. PDF'teki metnin belgede göründüğünü görmelisin.
  • Tuşlara basmak işe yaramazsa belgenin boş sayfasına tıkla ve tekrar dene.
  • Ayrıca sayfaya sağ tıklayıp açılan menüden Yapıştır seçeneğine tıklayabilirsin.

2
Google Drive'ı Kullanmak

 1. 1
  PDF, görüntü olarak kodlanmış metin içeriyorsa bu yöntemi kullan. PDF tarandıysa büyük olasılıkla bir metin dosyası olarak değil, resim dosyası olarak oluşturulmuştur. Resmi, seçilebilir metne dönüştürmek için bir OCR (Optik Karakter Tanıma) programı kullanman gerekir. Google Drive, PDF’leri yüklerken ücretsiz bir OCR hizmeti sunar ve bu, birçok durumda iyi bir şekilde çalışır.[1]
  • PDF ayrıca kopyalamaya karşı korumalıysa Google Drive, OCR işlemi sırasında PDF'ten güvenliği kaldırabilir.
 2. 2
  Google Drive'ı aç. Tercih ettiğin İnternet tarayıcısında https://drive.google.com/ adresine git. Giriş yaptıysan Google Drive sayfası açılır.
  • Bir Google hesabına giriş yapmadıysan devam etmeden önce Google e-posta adresini ve şifreni gir.
 3. 3
  YENİ butonuna tıkla. Bu, Drive sayfasının sol üst köşesindeki mavi butondur. Bir açılır menü belirecek.
 4. 4
  Dosya yükleme seçeneğine tıkla. Bu seçenek, açılır menünün üst tarafının yakınındadır. Tıkladığında yeni bir pencere açılır.
 5. 5
  PDF dosyasını seç. Kullanmak istediğin PDF dosyasına tıkla.
  • Önce pencerenin sol tarafında PDF dosyasının konumuna tıklaman gerekebilir.
 6. 6
  butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt sağ tarafındadır. Tıkladığında, PDF dosyası Google Drive'a yüklenecek.
 7. 7
  Yüklenen PDF dosyasını seç. PDF dosyası Google Drive'a yüklendiğinde onu seçmek için PDF'e tıkla.
 8. 8
  butonuna tıkla. Bu, sayfanın üst kısmındadır. Bir açılır menü belirecek.
 9. 9
  Birlikte aç seçeneğini seç. Bu seçenek, açılır menünün üst tarafının yakınındadır. Yanında bir açılır menü belirecek.
 10. 10
  Google Dokümanlar butonuna tıkla. Bu, açılır menüdedir. Tıkladığında, Drive PDF'teki metni bir Google Dokümanı'na tarayacak. Bu işlem, dosya içindeki metnin miktarına bağlı olarak biraz vakit alabilir.
 11. 11
  Hangi metnin dönüştürüldüğünü kontrol et. Google Drive’ın OCR yazılımı mükemmel değildir ve bazı hatalar veya dönüştürülemeyen metinler olabilir. Bölümler arasında çok fazla boşluk görebilirsin. Bu yüzden dönüştürülen her şeyi görmek için sayfada ilerlemeye devam et.
  • Herhangi bir hatayla karşılaşırsan bu hataları, metni kopyalamadan önce Google Dokümanlar’da düzeltmeyi düşün.
 12. 12
  Metni seç. Sayfanın sol üst tarafındaki Düzenle butonuna tıkla, ardından açılır menüden Tümünü seç seçeneğine tıkla.
 13. 13
  Metni kopyala. Tekrar Düzenle butonuna tıkla, ardından Kopyala butonuna tıkla.
 14. 14
  Yeni bir belge aç. Genelde Microsoft Word, Pages veya Google Dokümanlar gibi bir program açarsın.
  • Not Defteri veya TextEdit gibi bir metin düzenleyicisini de kullanabilirsin. Ancak bunları kullanırsan PDF'in formatı korunmaz.
 15. 15
  Kopyalanan metni yapıştır. Ctrl+V (Windows) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas. PDF'teki metnin belgede göründüğünü görmelisin.
  • Tuşlara basmak işe yaramazsa belgenin boş sayfasına tıkla ve tekrar dene.
  • Ayrıca sayfaya sağ tıklayıp açılan menüden Yapıştır seçeneğine tıklayabilirsin.

3
PDF'i Word'e Dönüştürmek

 1. 1
  PDF to Word (PDF'i Word'e Dönüştür) İnternet sitesini aç. Tercih ettiğin tarayıcıda http://pdf2doc.com/ adresine git.
  • Bu sitede kopyalama ve yapıştırma işlemi atlanır, PDF dosyası sadece bir Word belgesine dönüştürülür.
 2. 2
  UPLOAD FILES (DOSYA YÜKLE) butonuna tıkla. Bu, sayfanın ortasındaki deniz mavisi renkli butondur. Tıkladığında yeni bir pencere açılır.
 3. 3
  PDF dosyasını seç. Kullanmak istediğin PDF dosyasına tıkla.
  • Önce pencerenin sol tarafında PDF dosyasının konumuna tıklaman gerekebilir.
 4. 4
  butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt sağ tarafındadır. Tıkladığında PDF dosyası, belge dönüştürme sitesine yüklenecek.
 5. 5
  DOWNLOAD (İNDİR) butonuna tıkla. Yükleme ve dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra bu sarı düğme PDF adının altında görünecek. PDF, Word formatında indirilecek.
  • Word belgesine çift tıklayarak açabilirsin. Bu noktada PDF'in kopyalanan metnini düzenleyebilmelisin.
  • Bilgisayara taranmış PDF dosyalarının resim olarak indirileceğini unutma. Bu dosyalar için yine de Google Drive'ı kullanman gerekecek.

İpuçları

 • Google Drive ile dönüştürme yaparken PDF'in yazı tipi, karakterlerin okunabilmesinde çok etkilidir. En iyi dönüştürme çok net, okunması kolay yazı tipi kullanılan PDF'lerde elde edilecektir.

Uyarılar

 • Özellikle bazıları kullanıcı kilitli olduğundan (bunlara erişmek için bir şifreye ihtiyacın vardır) büyük olasılıkla önüne gelen her PDF'teki metni kopyalayamayacaksın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Copy and Paste PDF Content Into a New File, Español: copiar y pegar el contenido de un documento de PDF en un archivo nuevo, Português: Copiar e Colar Conteúdo PDF Num Novo Arquivo, Italiano: Copiare ed Incollare Contenuto di un PDF in un Nuovo Documento, Deutsch: PDF Inhalte kopieren und in eine neue Datei einfügen, 中文: 将 PDF 文档中的内容粘贴到新文档中, Русский: копировать и вставить содержимое PDF файла в новый файл, Français: copier une partie d'un fichier PDF et la coller dans un nouveau document, ไทย: Copy แล้ว Paste เนื้อหาจากไฟล์ PDF ลงไฟล์ใหม่, Bahasa Indonesia: Menyalin dan Menempelkan Konten PDF ke Berkas Baru, العربية: نسخ ولصق محتوى ملف بي دي إف في ملف جديد, Tiếng Việt: Sao chép và dán nội dung của tệp tin PDF vào tệp mới, Nederlands: Inhoud uit een pdf‐bestand kopiëren, 한국어: PDF를 복사해서 새 파일에 붙여넣는 방법, हिन्दी: पीडीएफ कंटेंट को एक नयी फाइल में कॉपी और पेस्ट करें (Copy and Paste PDF Content Into a New File), 日本語: PDFの中身を新規ファイルにコピー&ペーストする

Bu sayfaya 663 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?