Bir sürücüyü biçimlendirdiğinde içindeki tüm veriler silinir ve yeni bir dosya sistemi oluşturulur. Windows'u yüklemek için veya ekstra bir sürücü kuruyorsan onu kullanmaya başlamak için sürücüyü biçimlendirmen gerekir. Bir sürücüyü, içindeki tüm verileri hızlı bir şekilde silecek şekilde biçimlendirebilirsin. Bilgisayarında ikinci bir sürücü oluşturmak için mevcut sürücüleri küçültebilir ve kalan boş alanı biçimlendirebilirsin. Bilgisayarını elden çıkaracaksan tüm verileri güvenli bir şekilde silmek için özel araçlar kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Birincil Sürücüyü Biçimlendirme

 1. 1
  Önemli verileri yedekle. Sürücüyü biçimlendirdiğinde sürücüdeki tüm veriler silinir ve işletim sistemi kaldırılır. Önemli dosyalarının, haricî sürücü veya bulut gibi başka bir konuma yedeklendiğinden emin ol.
  • Bir sürücüyü elden çıkarmadan önce sürücüdeki verileri güvenli bir şekilde silmeye çalışıyorsan bu bölüm yerine makalenin Sürücüyü Güvenli Şekilde Biçimlendirme bölümüne bak.
 2. 2
  Windows kurulum diskini tak. Sürücüyü biçimlendirmek için Windows kurulum diskini kullanacaksın. Biçimlendirmeyi Windows'tayken yapamayacağından bu, birincil sürücüyü biçimlendirmenin en kolay yoludur. Windows'u yeniden yüklemediğin müddetçe bir ürün anahtarı girmeyeceğin için kendi kurulum diskini kullanmana gerek yok. Kurulum diskini bulamıyorsan Windows sürümüne bağlı olarak farklı seçeneklerin olabilir:
  • Windows 7 - Burada ürün anahtarını girerek Windows 7 için bir ISO dosyası indirebilirsin. Buradan indirebileceğin Windows 7 USB/DVD Download Tool'u (İndirme Aracı) kullanarak bu ISO dosyasını boş bir DVD'ye veya USB sürücüsüne aktar.
  • Windows 8 - Windows 8 Media Creation Tool'u (Medya Oluşturma Aracı) Microsoft'tan indirebilirsin. Bu program ile boş bir DVD veya USB sürücüsüne (4GB veya daha büyük) Windows yükleme medyası indirilip oluşturulur. Aracı çalıştır ve yükleme medyasını oluşturmak için talimatları izle.
  • Windows 10 - Windows 10 Media Creation (Medya Oluşturma) aracını Microsoft'tan indirebilirsin. Windows 10 kurulum diskini boş bir DVD veya USB sürücüsüne indirmek ve kurulum diskini oluşturmak için bu programı çalıştır. Çoğu kullanıcının, bu aracın 64 bit sürümünü indirmesi gerekmektedir. Hangi sürümü indirmen gerektiğinden emin değilsen Windows bilgisayarının bit sayısını bul.
 3. 3
  Bilgisayarını kurulum sürücüsünden önyükleme yapacak şekilde ayarla. Yükleyiciyi çalıştırmak ve sürücüyü biçimlendirmek için bilgisayarını sabit sürücü yerine bu sürücüden (DVD veya USB) önyükleme yapacak şekilde ayarlamalısın. Bu işlem, bilgisayarının Windows 7 (veya daha eski) veya Windows 8 (veya daha yeni) işletim sistemine sahip olmasına göre değişir.
  • Windows 7 (ve daha eski) - Bilgisayarını yeniden başlat ve bilgisayar ilk başlatıldığında ekranda görünen BIOS, SETUP veya BOOT tuşuna bas. En çok bilinen tuşlar şunlardır: F2, F11, F12 ve Del. BOOT (Önyükleme) menüsünde, kurulum sürücüsünü birincil önyükleme (boot) aygıtı olarak ayarla.
  • Windows 8 (ve daha yeni) - Başlangıç ekranındaki veya menüdeki Güç butonuna tıkla. Bilgisayarı "Gelişmiş başlangıç" (Advanced startup) menüsü açılacak şekilde yeniden başlatmak için Shift tuşuna basılı tutarken Yeniden Başlat seçeneğini tıkla. Önce "Sorun Giderme" (Troubleshoot), ardından "Gelişmiş seçenekler" (Advanced options) seçeneğini seç. "UEFI Ürün Yazılımı Ayarları" (UEFI Firmware Settings) seçeneğini tıkla ve ardından BOOT (Önyükleme) menüsünü aç. Kurulum sürücüsünü birincil önyükleme (boot) aygıtı olarak ayarla.
 4. 4
  Kurulum işlemini başlat. Windows kurulum dosyaları yüklenir, ardından yükleme işlemi başlatılır. Devam etmeden önce dilini seçmen ve şartları kabul etmen istenecek.
 5. 5
  "Özel" (Custom) kurulum seçeneğini seç. Bu seçenek, kurulum sırasında sabit diskini biçimlendirmene olanak tanır.
 6. 6
  Biçimlendirmek istediğin bölümü seç. İlk kurulum esnasında çıkan ekranlarda ilerledikten sonra tüm sabit diskleri ve bölümleri göreceksin. Bilgisayarında genelde birkaç bölüm bulunur. Bunlardan biri işletim sistemin içindir, biri kurtarma bölümüdür, diğerleri ise daha önceden oluşturduğun ek bölümler veya yüklediğin sürücülerdir.
  • Hepsini tek bir ayrılmamış bölümde birleştirmek için aynı sürücüdeki bölümleri silebilirsin. Bu şekilde bölümlerdeki tüm veriler silinir. Bölümlerde "Delete" (Sil) seçeneğini görmek için "Drive options" (Sürücü seçenekleri) butonuna tıkla.
  • Tüm bölümleri silersen biçimlendirme yapabilmek için önce yeni bir bölüm oluşturman gerekir. Ayrılmamış alanı seç ve yeni bir bölüm oluşturmak için "New" (Yeni) butonuna tıkla. Bölümün boyutunu kullanılabilir boş alandan daha fazlasına ayarlayabilirsin. Tek bir sürücüde genellikle dörtten fazla bölüm oluşturamayacağını unutma.
 7. 7
  Seçilen bölümü biçimlendir. Bölümü veya sürücüyü seçtikten sonra "Format" (Biçimlendir) butonuna tıkla. Format (Biçimlendir) butonunu görmüyorsan butonun görünmesi için "Drive options" (Sürücü seçenekleri) butonuna tıkla. Biçimlendirme işlemi sırasında bölümdeki tüm verilerin silineceğine dair bir uyarı göreceksin. Bunu kabul ettiğinde biçimlendirme otomatik olarak başlayacak. Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.[1]
 8. 8
  İşletim sistemini kur. Birincil sürücüyü biçimlendirdiğinde işletim sistemi kaldırılır, dolayısıyla yeniden bir işletim sistemi yükleyene kadar bilgisayarı kullanamazsın. Sürücüyü biçimlendirdikten sonra Windows kurulumuna devam edebilir veya Linux gibi farklı bir işletim sistemi kurabilirsin. Windows'u yüklemek için biçimlendirme işleminden sonra kurulum programındaki talimatları izle. Linux'u kurmak için Linux kurulum ortamına ihtiyacın olacak. Çeşitli Linux sürümlerini yükleme talimatları için Linux Nasıl Yüklenir makalesine bak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
İkincil Sürücüyü Biçimlendirme

 1. 1
  Disk Yönetimi (Disk Management) yardımcı programını aç. Yeni bir haricî sürücü bağladığında veya yeni bir dâhilî sabit sürücü taktığında sürücüyü, Windows Gezgini'nde görünmeden önce biçimlendirmen gerekir. Bunu Disk Yönetimi (Disk Management) yardımcı programını kullanarak yapabilirsin.
  • Disk Yönetimi'ni başlatmak için Win+R tuşlarına basıp diskmgmt.msc yaz. Windows 8 ve 10'da, Başlat butonuna sağ tıklayıp "Disk Yönetimi" seçeneğini seçebilirsin.
  • Kurulu sabit sürücülerin görünmesi birkaç dakika sürebilir.
  • Bir sürücüyü biçimlendirmeden önce ondaki verileri güvenli bir şekilde silmeye çalışıyorsan bu bölüm yerine makalenin Sürücüyü Güvenli Şekilde Biçimlendirme bölümüne bak.
 2. 2
  İstenirse yeni sürücüyü bölümlere ayır. Yeni bir sürücü taktıktan sonra Disk Yönetimi'ni ilk kez açıyorsan muhtemelen diski başlatman istenir. Bu pencere görünmezse endişelenme.
  • Yeni disk 2TB veya daha büyükse "GPT" seçeneğini seç. Yeni disk 2 TB boyutundan küçükse "MBR" seçeneğini seç.
 3. 3
  Biçimlendirmek istediğin sürücüyü seç. Tüm sürücüler ve bölümler Disk Yönetimi'nde listelenecek. Yeni bir sürücü taktıysan bu sürücü muhtemelen üzerinde "Ayrılmamış" (Unallocated) etiketiyle kendi satırında olacak. Her bölüm hakkında daha fazla ayrıntı görmek için "Status" (Durum) sütununu genişlet.
  • Windows'un yüklü olduğu bölüm olduğu için "Boot" (Önyükleme) bölümünü Windows'ta biçimlendiremezsin.
  • Biçimlendirme işlemi sırasında diskteki tüm veriler silinecek. Dolayısıyla doğru olanı seçtiğinden emin ol.
 4. 4
  Gerekirse bölüm oluştur. Sürücü ayrılmamışsa sürücüyü sağ tıklayıp "New Simple Volume" (Yeni Basit Birim) seçeneğini seçmelisin. Ayrılmamış alan dışında bir bölüm oluşturmak için talimatları izle.
 5. 5
  Sürücüye veya bölüme sağ tıklayıp "Format" (Biçimlendir) seçeneğini seç. Bunu yaptığında biçimlendirme (Format) penceresi açılacak.
 6. 6
  Biçimlendirme seçeneklerini ayarla. Sürücüye yeni bir ad (Birim etiketi) verebilir ve dosya sistemini seçebilirsin. Windows'ta maksimum uyumluluk için dosya sistemi olarak "NTFS" seçeneğini seç. Hızlı bir biçimlendirme yapmak isteyip istemediğini seçebilirsin. Bu seçeneğin işaretini, yalnızca sürücünün hasar gördüğünden endişe ediyorsan kaldır.
 7. 7
  Biçimlendirmenin tamamlanmasını bekle. Ayarları kendine göre yaptığında Format (Biçimlendir) butonuna tıkla. Biçimlendirme işlemi birkaç dakika sürebilir. Biçimlendirme tamamlandıktan sonra dosyaları depolamak ve programları yüklemek için sürücüyü kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mevcut Bir Sürücüyü Küçültme

 1. 1
  Disk Yönetimi (Disk Management) yardımcı programını aç. Mevcut sürücülerinden herhangi birini, sahip olduğu boş alanı yeni bir bölüme dönüştürmek için küçültebilirsin. Bir sürücüde çok fazla boş alanın varsa ve medya gibi belirli dosyalar için özel bir sürücü oluşturmak istiyorsan bu, işine yarayabilir.
  • Disk Yönetimi'ni hızlıca başlatmak için Win+R tuşlarına basıp diskmgmt.msc yaz. Menüden Disk Yönetimi'ni seçmek için Windows 8 ve 10'da Başlat butonuna sağ tıklayabilirsin.
 2. 2
  Küçültmek istediğin bölümü seç. Biraz boş alanı olan herhangi bir bölümü küçültebilirsin. Yeni bölümün kullanışlı olması için en azından birkaç GB boş alanı olan bir bölüm seçmen iyi olur. Var olan bölüm için, eğer bu özellikle önyükleme bölümüyse, yeterli alan bıraktığından emin ol. Windows, bölümde en az %20 boş alan olduğunda en iyi performansı gösterir.
 3. 3
  Bölümü sağ tıkla ve "Shrink volume" (Hacmi küçült) seçeneğini seç. Disk Yönetimi ile yeni bir bölüm oluşturmak için ne kadar alan bulunduğu belirlendikten sonra yeni bir pencere açılacak.
 4. 4
  Yeni bölümün boyutunu gir. Pencerede, mevcut sürücüyü küçültmek için megabayt (MB) olarak ne kadar alan bulunduğu görünecek. 1024MB, tek bir gigabayta (GB) eşittir. Bu boyutta yeni bir bölüm oluşturarak sürücüyü küçültmek istediğin boyutu girmelisin.
 5. 5
  Küçültme işlemini başlat. Mevcut sürücüde, belirttiğin alanı çıkarmak için "Shrink" (Küçült) butonuna tıkla. Bu alan Disk Yönetimi'nde eski bölümle birlikte aynı sürücüde Ayrılmamış alan olarak görünecek.
 6. 6
  Bölüm oluştur. Ayrılmamış alanı sağ tıkla ve "New simple volume" (Yeni basit birim) seçeneğini seç. Seçtiğinde, Simple Volume Wizard (Basit Birim Sihirbazı) başlatılır.
 7. 7
  Bölümü oluşturmak için talimatları izle. Yeni bölüm için ayrılmamış alanın ne kadarını kullanmak istediğini seçebilirsin. Ayrıca bir sürücü harfi de atayacaksın.
 8. 8
  Yeni bölümü biçimlendir. Sihirbaz çalışırken bölümü biçimlendirmen istenir. Şimdi yeni bölümü bir dosya sistemiyle biçimlendirebilir veya önceki yöntemdeki adımları uygulayarak bunu daha sonra yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sürücüyü Güvenli Şekilde Biçimlendirme

 1. 1
  DBAN'ı indir. DBAN, verilerin üzerine güvenli bir şekilde yazabilen ücretsiz bir sabit disk biçimlendirme aracıdır. Böylece veriler geri alınamaz. Bilgisayarını veya sürücünü bağışlıyor, satıyor veya geri dönüştürüyorsan kimlik hırsızlığını önlemek için bunu yapabilirsin.
  • DBAN'ı dban.org adresinden indirebilirsin. Ücretsiz sürüm çoğu kullanıcı için uygundur.
  • Katı hâl sürücülerini (Solid State Devices) güvenli bir şekilde silmek için DBAN'ı kullanamazsın. Bunun yerine Blancco gibi ücretli bir program kullanman gerekecek.
 2. 2
  DBAN'ı boş bir DVD veya CD'ye yazdır. DBAN'ın boyutu küçüktür, dolayısıyla boş bir CD veya DVD'ye sığar. Windows 7 veya üstünü kullanıyorsan indirilen ISO dosyasına sağ tıklayıp bunu sürücündeki boş bir diske yazdırmak için "Diske Yaz" seçeneğini seçebilirsin.
 3. 3
  Bilgisayarını DBAN diskinden önyükleme yapacak şekilde ayarla. DBAN'ı başlatmak için bilgisayarını optik sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlaman gerekir.
  • Windows 7 (ve üstü) - Bilgisayarını yeniden başlat ve üretici logosunun olduğu ekranda görüntülenen BIOS, SETUP veya BOOT tuşuna bas. Bunlar genellikle F2, F11, F12 veya Del tuşlarıdır. BOOT (Önyükleme) menüsünü aç ve optik sürücünü birincil önyükleme aygıtı olarak ayarla.
  • Windows 8 (ve daha yeni) - Başlangıç ekranındaki veya menüdeki Güç butonuna tıkla. Bilgisayarı "Gelişmiş başlangıç" (Advanced startup) menüsü açılacak şekilde yeniden başlatmak için Shift tuşuna basılı tutarken Yeniden Başlat seçeneğini tıkla. Önce "Sorun Giderme" (Troubleshoot), ardından "Gelişmiş seçenekler" (Advanced options) seçeneğini seç. "UEFI Ürün Yazılımı Ayarları" (UEFI Firmware Settings) seçeneğini tıkla ve ardından BOOT (Önyükleme) menüsünü aç. Optik sürücüyü birincil önyükleme (boot) aygıtı olarak ayarla.
 4. 4
  DBAN'ı başlat. Önyükleme sırasını ayarladıktan sonra DBAN'ı başlatmak için bilgisayarı yeniden başlat. Programı başlatmak için ana DBAN ekranında Enter tuşuna bas.
 5. 5
  Silmek istediğin sürücüyü seç. Silmek istediğin sabit sürücüyü seçmek için ok tuşlarını kullan, ardından onu seçmek için Space tuşuna bas. Saklamak istediğin veriler varsa sürücüleri seçerken dikkat et çünkü bir kez başladıktan sonra geri dönüşün yok. Dikkatli olmazsan Windows kurulumunu bir anda silebilirsin.
 6. 6
  Silme işlemini başlatmak için .F10 tuşuna bas. Burada, verilerin güvenli bir şekilde silinmesi için DBAN'ın varsayılan ayarları kullanılacak. Bu silme işlemini gerçekleştirdikten sonra verileri geri almak imkânsız olacak. Varsayılan DBAN silme işleminin tamamlanması birkaç saat sürebilir.
  • Her şeyin tamamen silindiğinden kesin şekilde emin olmak istiyorsan seçili sürücüde M tuşuna basıp "DoD 5220.22-M" veya "Gutmann Wipe" seçeneğini seç. Bunların tamamlanması çok daha uzun sürecek ancak silme işlemi çok daha güvenli olacak.[2]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 9.436 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.436 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam