PC'de veya Mac'te Google E‐Tablolar'da Başka Bir Sayfadan Veri Nasıl Çekilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, bir Google E-Tablolar belgesinde başka sayfalardan ve ayrı bir Google e-tablosundan nasıl veri çekeceğini öğretir. Ayrı bir belgeden içeri veri aktarmak için sayfanın bağlantısına ihtiyacın olur.

Yöntem 1 / 2:
Bir E-Tabloda Başka Bir Sayfadan Veri Çekmek

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısında https://sheets.google.com adresine git. Google hesabında oturum açtıysan hesabınla ilişkili olan Google E-Tablolar dokümanlarının bir listesi gösterilir.
  • Otomatik olarak giriş yapmadıysan Google hesabına giriş yap.
 2. 2
 3. 3
  Veriyi aktarmak istediğin sayfaya git. En alttaki sayfa sekmelerinde veriyi aktarmak istediğin sayfaya tıkla.
  • E-tablonda birden fazla sayfa yoksa sayfanın sol alt köşesindeki butonuna tıkla.
 4. 4
  Bir hücre seç. Verinin eklenmesini istediğin hücreye tıkla. Hücre vurgulanır.
 5. 5
  Hücreye =Sayfa1!A1 yaz. "Sayfa1"in yerine sayfanın adını yaz ve "A1" yerine de kopyalamakta olduğun hücreyi yaz. Formülde şunlar bulunmalı: Bir eşittir işareti, sayfanın adı, bir ünlem işareti ve kopyalamak istediğin hücre.
  • Sayfanın adında boşluk veya sembol varsa adın başına ve sonuna tek tırnak ekle. Mesela Bütçe Sayfası $$$ adlı sayfadan A1 hücresini kopyalamak istiyorsan formülün ='Bütçe Sayfası $$$'!A1 olur.
 6. 6
  Enter’a bas. Formül uygulanır ve veri, belirlediğin sayfadan çekilir.
 7. 7
  Bitişik hücreleri kopyalamak istiyorsan mavi tutacağı sürükle. Aynı sayfadan daha fazla hücreyi içeri aktarmak istiyorsan vurgulanan hücrenin sağ alt köşesindeki küçük mavi kutucuğu sürükle ve daha fazla hücre kopyalamak için seçimi aşağı doğru veya çapraz şekilde çek.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Başka Bir E-Tablodan Veri Çekmek

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısında https://sheets.google.com adresine git. Google hesabında oturum açtıysan hesabınla ilişkili olan Google E-Tablolar dokümanlarının bir listesi gösterilir.
  • Otomatik olarak giriş yapmadıysan Google hesabına giriş yap.
 2. 2
  Aktarma işlemi için veri almak istediğin Google e-tabloyu aç. Aktarmak için veri almak istediğin e-tablo belgesine tıkla.
 3. 3
  Bağlantıya sağ tıkla ve Kopyala’yı seç. E-tablo belgesini açtıktan sonra tüm adresi vurgulamak için tarayıcının adres çubuğundaki İnternet adresine sağ tıkla, ardından açılır menüden Kopyala’yı seç.
  • Dokunmatik alanı veya kablosuz dokunmatik faresi olan bir Mac’te iki parmağını kullanarak tık yap veya sağ tıklama işlemini yapmak için Control tuşunu basılı tutup tık yap.
 4. 4
  Veriyi aktarmak istediğin e-tabloyu aç. Yeni bir tarayıcı sekmesinde veya penceresinde https://sheets.google.com adresine git ve veriyi aktarmak istediğin e-tabloya tıkla.
 5. 5
  Bir hücre seç. Veriyi eklemek istediğin hücreye tıkla. Hücre vurgulanır.
 6. 6
  Hücreye aşağıdaki komutu yaz:
  =IMPORTRANGE("etablobaglantisi", "Sayfa1!A1:B14"). "etablobaglantisi"nin yerine daha önce kopyaladığın bağlantıyı yapıştır ve "Sayfa1!A1:B14" ifadesinin yerine sayfanın adını ve içeri aktarmak istediğin hücre aralığını gir. Formülün şunları içermesi gerekir: bir eşittir işareti, tüm harfleri büyük olacak şekilde IMPORTRANGE kelimesi, bir açık parantez, bir çift tırnak işareti, e-tablonun bağlantısı, bir çift tırnak işareti, bir virgül, bir boşluk, bir çift tırnak işareti, sayfanın adı, bir ünlem işareti, aralığın ilk hücresi, iki nokta üst üste, aralığın son hücresi, bir çift tırnak işareti ve bir kapalı parantez.
  • Bağlantıyı yapıştırmak için sağ tık yapıp Yapıştır’ı seçebilirsin veya Windows’ta Ctrl+V tuşlarına, Mac’te de Command+V tuşlarına basabilirsin.
 7. 7
  Enter’a bas. Formül uygulanır ve veri diğer sayfadan içeri aktarılır.
 8. 8
  Hücre açılır penceresinde Erişime İzin Ver’e tıkla. Başka e-tablodan ilk kez veri çekmeyi denediğinde veri çekmek için izin vermen istenir. Verin artık e-tabloya aktarılmıştır.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 613 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam