PC'de Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Audacity İle Dâhili Sesi KaydetmekWindows Ses Kaydedicisi İle Harici Sesi KaydetmekReferans

Bu wikiHow makalesi, Windows bilgisayarında dâhili ve harici sesi nasıl kaydedeceğini öğretir. Bilgisayarından gelen, en sevdiğin müzik ve video uygulamalarından gelen sesler gibi sesleri kaydetmek için Audacity gibi ücretsiz bir uygulamayı kullanabilirsin. Bilgisayarının mikrofonuyla bir şey kaydetmek istiyorsan Windows'un tüm sürümleriyle birlikte gelen Ses Kaydedicisi uygulamasını kullanabilirsin.

1
Audacity İle Dâhili Sesi Kaydetmek

 1. 1
  Audacity’yi indir ve yükle. Audacity, en sevdiğin müzik ve video oynatıcılarından gelen müzikler de dâhil, bilgisayarından gelen sesleri kaydeden ve düzenleyen ücretsiz bir programdır.[1] Audacity’yi indirmek için bilgisayarının internet tarayıcısından https://www.audacityteam.org/download adresine git ve aşağıdakileri yap:
  • Audacity for Windows bağlantısına tıkla.
  • Dosyayı indirmek için Audacity 2.3.2 installer bağlantısına tıkla.
  • Kurulum dosyasına çift tıkla.
  • Audacity’yi yüklemek için ekrandaki talimatları takip et.
 2. 2
  Audacity’yi aç. Eğer Audacity otomatik olarak açılmazsa Başlat’ı aç, audacity yaz ve arama sonuçlarından Audacity’ye tıkla.
 3. 3
  Ses sunucusu açılır menüsüne tıkla. Bu, Audacity’nin sol üst kenarındadır ve genellikle varsayılan olarak MME seçilidir. Açılır bir menü gözükecektir.
 4. 4
  Windows WASAPI’yi seç. Bu seçenek Audacity’yi müzik ya da video oynatan diğer uygulamaların seslerini kaydetmeye ayarlar.
 5. 5
  Kayıt aygıtı açılır menüsüne tıkla. Bu, "Windows WASAPI" kutusunun sağındaki mikrofon simgesinin sağında yer alır.
 6. 6
  Speakers (loopback)’a tıkla. Bunu seçtiğinde Audacity, harici sesleri kaydetmeden (ör., yazma sesleri) bilgisayarındaki dâhili (ekrandaki) sesi kaydeder.
  • Eğer dinlediğin ses kulaklıktan geliyorsa burada Headphones (loopback) seçeneğine tıklayacaksın.
 7. 7
  Yazılımsal Oynarken Kaydet’i devre dışı bırak. Sesin bozulma ve yankı olmadan kaydedildiğinden emin olmak için şu adımları takip et:[2]
  • Transport menüsüne tıkla.
  • Aktarım Ayarları’na tıkla.
  • Eğer varsa "Yazılımsal Oynarken Kaydet" seçeneğindeki onay işaretini kaldır. Eğer onay işareti yoksa herhangi bir değişiklik yapmaya gerek yok.
 8. 8
  Kaydetmeye başlamak için kırmızı daireye tıkla. Bu, Audacity’nin sol üst köşesine yakındır. Audacity, bilgisayarındaki uygulamalardan gelen sesleri kaydetmeye başlayacaktır.
 9. 9
  Kaydetmek istediğin sesi oynat. Bunu kayda başladıktan sonra yapmak en iyisidir, çünkü ihtiyaca göre kaydın başında yer alan kullanılmayan alanı kesebilirsin.
 10. 10
  Kaydı durdurmak için Durdur düğmesine tıkla. Bu düğme, Audacity’nin sol üst köşesine yakındır.
 11. 11
  "Ses sunucusu"nu tekrar MME’ye ayarla. Bu, uygulamanın şu anda "Windows WASAPI" yazan sol üst köşesine yakın olan menüdür. Bu, ses çıkış ve giriş ayarlarını eski hâline getirir ve böylece kaydettiğin sesi dinleyebilirsin.
 12. 12
  Kaydedilen sesi dinlemek için Oynat düğmesine tıkla. Bu düğme, Audacity penceresinin en üstündeki yeşil düğmesidir. Böylece kaydedilen ses, bilgisayarının hoparlöründen (ya da kulaklığından) oynatılacaktır.
 13. 13
  Kayıt yapılan sesi bilgisayarına kaydet. Dosyanı kaydetmek için:
  • Pencerenin sol üst köşesindeki Dosya menüsüne tıkla.
  • Dışa Aktar’ı seç.
  • Menüdeki MP3 olarak dışa aktar’a (ya da istediğin formata) tıkla.
  • Bir kayıt konumu seç.
  • "Dosya adı" kutusuna bir dosya adı gir.
  • Kaydet’e tıkla.
  • İstendiğinde Tamam’a tıkla.

2
Windows Ses Kaydedicisi İle Harici Sesi Kaydetmek

 1. 1
  Mikrofonunu test et. Bu yöntemle, Mikrofonunu ve Windows Ses Kaydedicisini kullanarak tek kanallı basit bir kayıt yapılır. Dizüstü bilgisayarların çoğunda yerleşik bir mikrofon bulunduğundan, basit bir sesi kaydetmek için harici bir mikrofon bağlaman gerekmez. Masaüstü PC kullanıcıları harici bir mikrofona ihtiyaç duyacaktır. Mikrofonunun kaydetmeye hazır olup olmadığını şöyle test edebilirsin:
 2. 2
  Başlat menüsüne tıkla. Bu, genellikle ekranın sol alt köşesindedir.
 3. 3
  Ses kaydedicisi yaz. Bu, Windows 10’da yer alan ücretsiz bir uygulama olan Ses Kaydedicisi uygulamasını bilgisayarında arayacaktır.
 4. 4
  Arama sonuçlarından Ses Kaydedicisi’ne tıkla. Bu, sonuçların en üstündeki mikrofon şeklindeki uygulama simgesidir. Böylece Ses Kaydedicisi uygulaması açılır.
 5. 5
  Kayda başlamak için mavi-beyaz mikrofona tıkla. Bu, uygulamanın sol alt köşesindedir. Ses Kaydedicisi mikrofonundan sesi yakalamaya başlayacaktır.
  • Eğer sesini kaydediyorsan kendini kaydetmek için doğrudan mikrofona konuş.
 6. 6
  Kaydı durdurmak için mavi-beyaz kareye tıkla. Bu, pencerenin ortasındadır. Böylece ses kaydın kaydedilir ve Ses Kaydedicisinin ana ekranına dönülür.
  • Kayıtlar otomatik olarak Belgeler içindeki Ses Kayıtları klasörüne kaydedilir.
 7. 7
  Kaydı dinlemek için kayıt tarihine tıkla. Kayıtların, sol paneldeki son kayıtlarla birlikte en üstte gözükecektir.
  • Dosyanın ismini değiştirmek için sol paneldeki ismine sağ tıkla ve Yeniden Adlandır’ı seç.
  • Kaydını başkalarıyla paylaşmak için dosyaya sağ tıkla ve Paylaş’ı seç. Bu, paylaşım yapacağın uygulamayı seçmeni sağlar.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Record Audio on a PC, ไทย: อัดเสียงในคอมพิวเตอร์, Italiano: Registrare un File Audio in Windows, العربية: تسجيل الصوت على جهاز كمبيوتر, Deutsch: Auf einem PC Ton aufnehmen, 中文: 在电脑上录制音频, Tiếng Việt: Ghi âm trên máy tính, Bahasa Indonesia: Merekam Suara di PC, Русский: сделать аудиозапись на ПК, Español: grabar audio en una computadora, Français: enregistrer un audio sur un ordinateur, Nederlands: Geluid opnemen op een pc, Português: Gravar Áudio no PC, 한국어: PC에서 오디오 녹음하는 방법, हिन्दी: पीसी (PC) पर ऑडियो (audio) रिकॉर्ड (record) करें, 日本語: パソコンで録音する

Bu sayfaya 262 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?