Pürüzlü bir cilt can sıkıcı olabilir, ama neyse ki cildini iyileştirmek için atabileceğin bazı basit adımlar var. O selfie çubuğunu çıkarmaya hazır ol!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Günlük Temizleme Teknikleri Kullanmak

 1. 1
  Yüzünü günde iki kez yıka. Yüzünü temiz tutmak, yüzünün sivilcesiz ve kusursuz olmasını sağlamanın en iyi yoludur. Yüzünü sabah ve akşam birer kez ve yüzün her terlediğinde yıka.[1]
  • Örneğin, yüzünü egzersiz öncesi ve sonrası ve fiziksel çaba gerektiren bir iş yaptıktan sonra yıkamak iyi bir fikirdir. Spor çantanda ya da cüzdanında makyajını silebileceğin ve cildini temizleyebileceğin birkaç makyaj temizleme mendili bulundurmayı dene.
  • İşe, yüzünü ılık suyla ıslatarak başla. Sadece lavaboya eğilip yüzüne biraz ılık su çarpabilirsin.
 2. 2
  Parmak uçlarını kullanarak yüzüne hafif bir yüz temizleyicisi sür. En iyisi, yüzünü hafif bir yüz temizleyicisiyle temizlemektir. Az miktarda temizleyiciyi ellerine dök ve ellerinle ve parmak uçlarınla cildine masaj yaparak sür.[2]
  • Gözüne yüz temizleyici kaçmasın diye mutlaka gözlerini kapat.
  • Bez kullanmayı tercih edersen, yüz temizleyicisini cildine masaj yaparak sürmek için yumuşak, pamuklu bir el bezi kullan. Cildini tahriş edebileceği için, ovuşturmaktan kaçın.
  Paul Friedman, MD

  Paul Friedman, MD

  Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
  Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır.
  Paul Friedman, MD
  Paul Friedman, MD
  Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Yüzünü temizlemek için aşındırıcı ya da çok sert içerikleri bulunan yüz temizleyicileri kullanma. Buna yüzünü tahriş edebilecek, içinde silis tanecikleri ya da ezilmiş tohumlar ve kabuklu yemişler (kayısı ya da badem gibi) bulunan scrub'lar da dâhildir.

 3. 3
  Yüzünü ılık suyla durula. Yüz temizleyicini sürmen bitince, yüzüne biraz ılık su çarpıp temizleyiciyi yıka.[3] Temizleyicinin yüzünden tamamen çıkmasını sağlamak için bunu defalarca yap.
  • Yüz temizleyicisini çıkarmana yardımcı olması için temiz bir el bezi de kullanabilirsin. Sadece bezle ovuşturmaktan kaçın. Onun yerine, ıslak bezi yüzüne sür ve temizleyiciyi nazikçe sil.
  • Temizleyiciyi tamamen çıkardıktan sonra, suyu soğuğa getir ve yüzünü soğuk suyla yıka.
 4. 4
  Yüzünü hafif hafif dokunarak kurula. Yüzündeki tüm temizleyiciyi yıkadıktan sonra, temiz ve kuru bir havluyla hafif hafif dokunarak yüzünü kurula.[4] Yüzünü havluyla ovuşturma çünkü bu cildini tahriş edebilir.
 5. 5
  Nemlendirici sür. Yüzünü nemli tutmak da pürüzsüz olmasına yardım eder. Yüz temizleme rutinini nemlendirici sürerek tamamla.[5]
  • Cilt tipine uygun bir nemlendirici kullan. Örneğin, cildin yağlıysa o zaman yağsız bir nemlendirici seç. Kuru bir cildin varsa o zaman kuru ciltlere uygun bir nemlendirici seç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Özel Tedaviler Kullanmak

 1. 1
  Haftada iki gün peeling etkili yüz temizleyicisi kullan. Peeling, bazı cilt tipleri için faydalı olabilir. Öte yandan, diğer cilt tipleri çok sık peeling kullanmaktan tahriş olabilir. Peeling’in cildi tahriş etmesini önlemek için en iyisi peeling’i haftada iki günle sınırlı tutmaktır.[6]
  • İçinde %2’den fazla salisilik asit ya da %10’dan fazla glikolik asit bulunmayan bir peeling ürünü seç. Bunlardan daha fazla olduğunda, peeling ürünü cildini tahriş edebilir.
  • Herpes simpleks virüsün, siğillerin ya da molluskum kontagiozum deri hastalığın varsa peeling yapma çünkü bu, enfeksiyona yol açabilir.
  • Böcek ısırıklarından ya da yanıklardan dolayı cilt lekelerine meyilliysen peeling yapmaktan kaçın. Bu, koyu renk ciltli insanlarda daha yaygındır.
  • Akneye eğilimli bir cildin varsa o zaman her gün peeling yapabilirsin. Dönüşümlü olarak mekanik ve kimyasal peeling kullan. Mekanik peeling’ler, öğütülmüş mısır koçanı ve hurma tohumu gibi sert maddelerden oluşur. Lif kabakları ve sert süngerler de bu gruba girer. Kimyasal peeling ise özel bileşenler kullanarak proteinleri ya da hücreler arasındaki bağları parçalar.
 2. 2
  Akneyle savaşan bir yüz temizleyicisi kullan. Cildin akne çıkarmaya meyilliyse reçetesiz akne ilacı içeren bir ürün kullanmak faydalı olabilir. Akneyle savaşmaya ve onu önlemeye yardımcı olabilecek bileşenleri içeren temizleyiciler ya da başka ürünler bulabilirsin.[7]
  • Salisilik asit, benzoil peroksit, kükürt ya da rezorsinol içeren ürünleri ara. Bu ürünler reçetesiz satılıyor.
  • Reçetesiz akne tedavisinin sonuçlarını görmenin bir ay ya da daha fazla sürebileceğini aklında bulundur. Cildin ilaca alışırken biraz kızarıklık ve soyulma meydana gelebilir.
 3. 3
  Alfa hidroksi asit içeren ürünlere bak. Alfa hidroksi asit içeren ürünler faydalı olabilir. Alfa hidroksi asit, ölü deri hücrelerini yok etmeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olabilir, o yüzden daha pürüzsüz bir cilt sağlayabilir ve akneyi önlemeye yardım edebilir.[8]
  • Alfa hidroksi asit içeren bir yüz temizleyicisi ya da nemlendirici bul.
 4. 4
  Haftada bir kez maske yap. Akneyle savaşan bileşenler içeren maskeler, cildindeki fazla yağı ve bakterileri azaltmaya yardım edebilir. Kömür ya da kaolin kili içeren bir maske ara. Yüzünü her zamanki gibi yıka ve maskeyi uygula. Yaklaşık 10 dakika yüzünde kaldıktan sonra soğuk suyla yıka ve temiz bir havluyla hafif hafif dokunarak kurula.
  • Maske satın alabilirsin ya da maskeni kendin yapabilirsin.
 5. 5
  Çay ağacı yağı jeli kullan. %5 çay ağacı yağı içeren bir jel, bazı reçetesiz akne ilaçları kadar etkili olabilir.[9] Benzoil peroksit ya da diğer akne ilaçlarına doğal bir alternatif denemek istersen çay ağacı yağı denemeye değer.
  • Yağı doğrudan cildine sürme. %5 çay ağacı yağı konsantresi içeren bir losyon ya da jel bul.
  • Çay ağacı yağını kullanınca tahriş ya da kızarıklık gibi bazı yan etkiler yaşayabileceğini unutma.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tıbbi Yardım Almak

 1. 1
  Bir dermatoloğa git. Akne ya da diğer cilt sorunları yüzünden cildinde şişkinlik olmaya devam ederse dermatoloğa git.[10] Dermatolog, cildini değerlendirebilir ve reçeteli ya da reçetesiz bir tedavi önerebilir.
  • Dermatoloğu nasıl bulacağını bilmiyorsan doktorundan birisini tavsiye etmesini isteyebilirsin.
 2. 2
  Akne için reçeteli tedavi araştır. Akneyi reçeteli ilaçlarla tedavi etmek için çeşitli seçenekler vardır. Dermatoloğun, reçeteli ilaçlara ihtiyacın olduğunu düşünüyorsa sana şunları tavsiye edebilir:
  • Retinoidler. Bunlar, akne için en çok tavsiye edilen ilaçlardır. Retinoid kremler, losyonlar ve jeller, gözeneklerinin tıkanmasını önlemeye yardım eder. Retinoidlerin etkisini arttırmak için dermatoloğun bunların yanında Dapsone da tavsiye edebilir.
  • Antibiyotik kremler ya da haplar. Bazen akneler o kadar şiddetli olur ki enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon olunca, akneyi tedavi etmeye yardımcı olması için reçeteli bir antibiyotik kreme ya da haplara ihtiyaç duyabilirsin.
  • Doğum kontrol hapları. Kadınsan doktorun, aknelerini kontrol altına almaya yardımcı olması için doğum kontrol hapı tavsiye edebilir. Ne var ki doğum kontrol hapı kullanımıyla bağlantılı bazı ciddi potansiyel yan etkiler vardır, o yüzden bu tedavinin senin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce doktoruna mutlaka risklerini sor.
  • Spironolakton. Doğum kontrol hapları sende işe yaramazsa doktorun spironolakton (Aldactone) tavsiye edebilir.
  • Izotretinoin. Bu, potansiyel ciddi yan etkilerinden dolayı son çare olarak başvurulan bir tedavidir, ama diğer tedavilerin faydası olmazsa bu, etkili bir tedavi olabilir. Ancak, doğum kusurları riski nedeniyle, doğurganlık yaşındaki kadınlar bu ilacı kullanmak için hamilelik testi yaptırmak zorundadırlar.
 3. 3
  Akne izleri için medikal tedavileri öğren. Akne izleri de pürüzlü bir cilde neden olabilir, ama faydalı olabilecek bazı tedaviler vardır. Dermatoloğuna aşağıdakileri sorabilirsin:[11]
  • Dermabrazyon. Dermabrazyon, pürüzlü bir cildin pürüzlerini gidermek için etkili bir yol olabilir, özellikle de pürüzler akne izlerindense. Bunun için, dönerek cildin yüzeyini pürüzsüzleştiren bir fırça kullanılır. Cildin, akne izleri yüzünden pürüzlüyse dermatoloğuna bu seçeneği sor.
  • Yumuşak doku dolguları. Doktorun, cildinin yüzeyini pürüzsüzleştirmek için çukurlaşmış bölgelere yağ enjekte de edebilir. Ama, sonuçlar kalıcı değildir, o yüzden sonuçları devam ettirmek için bu işlemi düzenli bir şekilde yaptırman gerekir.
  • Kimyasal soyma. Soyma işlemi, cildin dış tabakalarını çıkartabilir ve akne izlerinin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Lazerle cilt yenileme ve ışık terapisi. Bu tedaviler, cildinin yüzeyini pürüzsüzleştirmeye ve görünüşünü iyileştirmeye yardımcı olmak için lazer kullanır.
  • Cilt greft ameliyatı. Ciddi akne izlerinde bir parça deri ameliyatla yüzüne nakledilebilir. Bu işlemin sonuçları kalıcıdır ama tedavi de diğerlerinden daha ciddidir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Friedman, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Friedman, MD. Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır. Bu makale 55.885 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 55.885 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam