Pürüzsüz Bir Yüze Nasıl Sahip Olunur?

Ortak yazar: Laura Martin

Bu Makalede:Günlük Temizleme Teknikleri KullanmakÖzel Tedaviler KullanmakTıbbi Yardım Almak13 Referans

Cildin pürüzlü olmasının temel nedenlerinden birisi aknedir. Akneden kurtulmak, teninin dokusunun düzelmesine yardım edebilir. Bu çoğunlukla iyi temizleme teknikleriyle ve benzoil peroksit ve alfa hidroksi asit gibi özel tedavilerle mümkündür. Öte yandan, cildin birkaç hafta içinde bu tedavilere cevap vermezse o zaman bir dermatoloğa gitmen gerekebilir. Dermatolog, akne ve akne izleri için, istediğin pürüzsüz cilde kavuşmana yardımcı olacak tıbbi tedaviler önerebilir.

Kısım 1
Günlük Temizleme Teknikleri Kullanmak

 1. 1
  Yüzünü günde iki kez yıka. Yüzünü temiz tutmak, yüzünün sivilcesiz ve kusursuz olmasını sağlamanın en iyi yoludur. Yüzünü sabah ve akşam birer kez ve yüzün her terlediğinde yıka.[1]
  • Örneğin, yüzünü egzersiz öncesi ve sonrası ve fiziksel çaba gerektiren bir iş yaptıktan sonra yıkamak iyi bir fikirdir. Spor çantanda ya da cüzdanında makyajını silebileceğin ve cildini temizleyebileceğin birkaç makyaj temizleme mendili bulundurmayı dene.
  • İşe, yüzünü ılık suyla ıslatarak başla. Sadece lavaboya eğilip yüzüne biraz ılık su çarpabilirsin.
 2. 2
  Parmak uçlarını kullanarak yüzüne hafif bir yüz temizleyicisi sür. En iyisi, yüzünü hafif bir yüz temizleyicisiyle temizlemektir. Az miktarda temizleyiciyi ellerine dök ve ellerinle ve parmak uçlarınla cildine masaj yaparak sür.[2]
  • Gözüne yüz temizleyici kaçmasın diye mutlaka gözlerini kapat.
  • Bez kullanmayı tercih edersen, yüz temizleyicisini cildine masaj yaparak sürmek için yumuşak, pamuk bir el bezi kullan. Cildini tahriş edebileceği için, ovuşturmaktan kaçın.
 3. 3
  Yüzünü ılık suyla durula. Yüz temizleyicini sürmen bitince, yüzüne biraz ılık su çarpıp temizleyiciyi yıka.[3] Temizleyicinin yüzünden tamamen çıkmasını sağlamak için bunu defalarca yap.
  • Yüz temizleyicisini çıkarmana yardımcı olması için temiz bir el bezi de kullanabilirsin. Sadece bezle ovuşturmaktan kaçın. Onun yerine, ıslak bezi yüzüne sür ve temizleyiciyi nazikçe sil.
  • Temizleyiciyi tamamen çıkardıktan sonra, suyu soğuğa getir ve yüzünü soğuk suyla yıka.
 4. 4
  Yüzünü hafif hafif dokunarak kurula. Yüzündeki tüm temizleyiciyi yıkadıktan sonra, temiz ve kuru bir havluyla hafif hafif dokunarak yüzünü kurula.[4] Yüzünü havluyla ovuşturma çünkü bu cildini tahriş edebilir.
 5. 5
  Nemlendirici sür. Yüzünü nemli tutmak da pürüzsüz olmasına yardım eder. Yüz temizleme rutinini nemlendirici sürerek tamamla.[5]
  • Cilt tipine uygun bir nemlendirici kullan. Örneğin, cildin yağlıysa, o zaman yağsız bir nemlendirici seç. Kuru bir cildin varsa, o zaman kuru ciltlere uygun bir nemlendirici seç.

Kısım 2
Özel Tedaviler Kullanmak

 1. 1
  Haftada iki gün peeling etkili yüz temizleyicisi kullan. Peeling, bazı cilt tipleri için faydalı olabilir. Öte yandan, diğer cilt tipleri çok sık peeling kullanmaktan tahriş olabilir. Bunu engellemek için Peeling’in cildi tahriş etmesini önlemek için en iyisi peeling’i haftada iki günle sınırlı tutmaktır.[6]
  • İçinde %2’den fazla salisilik asit ya da %10’dan fazla glikolik asit bulunmayan bir peeling ürünü seç. Bunlardan daha fazla olduğunda, peeling ürünü cildini tahriş edebilir.
  • Herpes simpleks virüsün, siğillerin ya da molluskum kontagiozum deri hastalığın varsa peeling yapma çünkü enfeksiyona yol açabilir.
  • Böcek ısırıklarından ya da yanıklardan dolayı cilt lekelerine meyilliysen peeling yapmaktan kaçın. Bu, koyu renk ciltli insanlarda daha yaygındır.
  • Akneye eğilimli bir cildin varsa, o zaman her gün peeling yapabilirsin. Dönüşümlü olarak mekanik ve kimyasal peeling kullan. Mekanik peeling’ler, öğütülmüş mısır koçanı ve hurma tohumu gibi sert maddelerden oluşur. Lif kabakları ve sert süngerler de bu gruba girer. Kimyasal peeling ise özel bileşenler kullanarak proteinleri ya da hücreler arasındaki bağları parçalar.[7]
 2. 2
  Akneyle savaşan bir yüz temizleyicisi kullan. Cildin akne salgınlarına meyilliyse, reçetesiz akne ilacı içeren bir ürün kullanmak faydalı olabilir. Akneyle savaşmaya ve onu önlemeye yardımcı olabilecek bileşenleri içeren temizleyiciler ya da başka ürünler bulabilirsin.[8]
  • Salisilik asit, benzoil peroksit, kükürt ya da rezorsinol içeren ürünleri ara. Bu ürünler reçetesiz satılıyor.
  • Reçetesiz akne tedavisinin sonuçlarını görmenin bir ay ya da daha fazla sürebileceğini aklında bulundur. Cildin ilaca alışırken biraz kızarıklık ve soyulma meydana gelebilir.
 3. 3
  Alfa hidroksi asit içeren ürünlere bak. Alfa hidroksi içeren ürünler faydalı olabilir. Alfa hidroksi, ölü deri hücrelerini yok etmeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olabilir, o yüzden daha pürüzsüz bir cilt sağlayabilir ve akneyi önlemeye yardım edebilir.[9]
  • Alfa hidroksi asit içeren bir yüz temizleyicisi ya da nemlendirici bul.
 4. 4
  Haftada bir kez maske yap. Akneyle savaşan bileşenler içeren maskeler, cildindeki fazla yağı ve bakterileri azaltmaya yardım edebilir. Kömür ya da kaolin kili içeren bir maske ara. Yüzünü her zamanki gibi yıka ve maskeyi uygula. Yaklaşık 10 dakika yüzünde kaldıktan sonra soğuk suyla yıka ve temiz bir havluyla hafif hafif dokunarak kurula.
  • Maske satın alabilirsin ya da maskeni kendin yapabilirsin.
 5. 5
  Çay ağacı yağı jeli kullan. %5 çay ağacı yağı içeren bir jel, bazı reçetesiz akne ilaçları kadar etkili olabilir.[10] Benzoil peroksit ya da diğer akne ilaçlarına doğal bir alternatif denemek istersen, çay ağacı yağı denemeye değer.
  • Yağı doğrudan cildine sürme. %5 çay ağacı yağı konsantresi içeren bir losyon ya da jel bul.
  • Çay ağacı yağını kullanınca tahriş ya da kızarıklık gibi bazı yan etkiler yaşayabileceğini unutma.

Kısım 3
Tıbbi Yardım Almak

 1. 1
  Bir dermatoloğa git. Akne ya da diğer cilt sorunları yüzünden cildinde şişkinlik olmaya devam ederse, dermatoloğa git.[11] Dermatolog, cildini değerlendirebilir ve reçeteli ya da reçetesiz bir tedavi önerebilir.
  • Dermatoloğu nereden bulacağını bilmiyorsan doktorundan birisini tavsiye etmesini isteyebilirsin.
 2. 2
  Akne için reçeteli tedavi araştır. Akneyi reçeteli ilaçlarla tedavi etmek için çeşitli seçenekler vardır. Dermatoloğun, reçeteli ilaçlara ihtiyacın olduğunu düşünüyorsa, sana şunları tavsiye edebilir:
  • Retinoidler. Bunlar, akne için en çok tavsiye edilen ilaçlardır. Retinoid kremler, losyonlar ve jeller, gözeneklerinin tıkanmasını önlemeye yardım eder. Retinoidlerin etkisini arttırmak için dermatoloğun bunların yanında Dapsone da tavsiye edebilir.
  • Antibiyotik kremleri ya da hapları. Bazen akneler o kadar şiddetli olur ki enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon olunca, akneyi tedavi etmeye yardımcı olması için reçeteli bir antibiyotik kremine ya da haplarına ihtiyaç duyabilirsin.
  • 'Doğum kontrol hapları. Kadınsan doktorun, aknelerini kontrol altına almaya yardımcı olması için doğum kontrol hapı tavsiye edebilir. Ne var ki doğum kontrol hapı kullanımıyla bağlantılı bazı ciddi potansiyel yan etkiler vardır, o yüzden bu tedavinin senin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce doktoruna mutlaka risklerini sor.
  • Spironolakton. Doğum kontrol hapları sende işe yaramazsa doktorun spironolakton (Aldactone) tavsiye edebilir.
  • Izotretinoin. Bu, potansiyel ciddi yan etkilerinden dolayı son çare olarak başvurulan bir tedavidir, ama diğer tedavilerin faydası olmazsa bu, etkili bir tedavi olabilir. Ancak, doğum kusurları riski nedeniyle, doğurganlık yaşındaki kadınlar bu ilacı kullanmak için hamilelik testi yaptırmak zorundadırlar.
 3. 3
  Akne izleri için medikal tedavileri öğren. Akne izleri de pürüzlü bir cilde neden olabilir, ama faydalı olabilecek bazı tedaviler vardır. Dermatoloğuna aşağıdakileri sorabilirsin:[12]
  • Dermabrazyon. Dermabrazyon, pürüzlü bir cildin pürüzlerini gidermek için etkili bir yol olabilir, özellikle de pürüzler akne izlerindense. Bunun için, dönerek cildin yüzeyini pürüzsüzleştiren bir fırça kullanılır. Cildin, akne izleri yüzünden pürüzlüyse dermatoloğuna bu seçeneği sor.
  • Yumuşak doku dolguları. Doktorun, cildinin yüzeyini pürüzsüzleştirmek için çukurlaşmış bölgelere yağ enjekte de edebilir. Ama, sonuçlar kalıcı değildir, o yüzden sonuçları devam ettirmek için bu işlemi düzenli bir şekilde yaptırman gerekir.
  • Kimyasal soyma. Soyma işlemi, cildin dış tabakalarını çıkartabilir ve akne izlerinin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Lazerle cilt yenileme ve ışık terapisi. Bu tedaviler, cildinin yüzeyini pürüzsüzleştirmeye ve görünüşünü iyileştirmeye yardımcı olmak için lazer kullanır.
  • Cilt greft ameliyatı. Ciddi akne izlerinde bir parça deri ameliyatla yüzüne nakledilebilir. Bu işlemin sonuçları kalıcıdır ama tedavi de diğerlerinden daha ciddidir.

Makale Bilgisi

Laura Martin bu makalenin ortak yazarıdır. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Have a Smooth Face, Italiano: Avere la Pelle del Viso Liscia, Русский: сделать лицо гладким, Português: Ter um Rosto Macio, Deutsch: Eine ebenmäßige Haut im Gesicht bekommen, Français: avoir un visage lisse, Español: tener un cutis liso, 中文: 使脸蛋变得光滑, Bahasa Indonesia: Memiliki Wajah yang Halus, Nederlands: Een gladde gezichtshuid krijgen, Čeština: Jak na hladkou pleť, العربية: الحصول على وجه ناعم الملمس, ไทย: ทำให้หน้าเนียน, Tiếng Việt: Làm da mặt mịn màng, 한국어: 매끈한 얼굴 갖는 방법, हिन्दी: चिकना बेदाग़ चेहरा पायें, 日本語: 顔の肌を滑らかにする

Bu sayfaya 1.735 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?