İnternet’te bilgisayar oyunları oynarken genelde yaşayabileceğin iki büyük sorun vardır: Yüksek gecikme ve kötü performans. İnternet’te çok oyun oynuyorsan gecikme ve yüksek ping sorunları yaşamışsındır. Verinin bilgisayarından oyun sunucusuna gidip geri gelmesi zaman alır ve bu da gecikmeye neden olur. Çok uzaklardaki sunuculara bağlanıyorsan gecikmeni iyileştirmek için yapabileceğin çok şey olmasa da ağını en iyi oyun deneyimi için optimize edebilirsin. Oyunun donuyorsa veya saniye başına düşük karelerde oynuyorsa muhtemelen donanımın yetersizdir. Oyun performansını ayarlarda oynama yaparak ve arka plandaki görevleri en aza indirerek iyileştirebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Saniye Başına Kare (FPS) ve Performansı Artırmak

 1. 1
  Oyun oynarken başka programların çalışmadığından emin ol. Arka planda iTunes veya bir torrent programı çalışıyorsa bunlar değerli sistem kaynaklarını tüketiyor olabilir.
  • Arka planda çalışıyor olabilecek programlar için sistem tepsini kontrol et.

  İpucu: Görev yöneticisini açmak için Ctrl+ Shift+Esc tuşlarına bas ve hâlihazırda çalışan programlara bak.

 2. 2
  Grafik kartı sürücülerini güncelle. Grafik kartı sürücülerin, grafik kartını kontrol eden ve kartın oyunlarla arayüz oluşturmasını sağlayan yazılımdır. Güncel olmayan sürücüler kullanmak performansını önemli ölçüde etkileyebilir çünkü sürücüler genelde son sürümlerde belli oyunlar için ayarlanmış olur. Her zaman sürücülerinin en son sürümünü kullandığından emin olmaya çalış. En güncel sürücüleri (grafik bağdaştırıcını üreten firmaya bağlı olarak) Nvidia, AMD veya Intel İnternet sitesinden indirebilirsin. Detaylı yönergeler için Windows 7'de Ekran Kartı Sürücüleri Nasıl Güncellenir makalesine bak.
 3. 3
  Oyun içi ayarlarını düşür. Oyunlarında en iyi performans yükseltmesini elde etmenin en iyi yolu grafik ayarları düşürmektir. Bu, oyunun biraz daha kötü görünmesine neden olabilir ama saniye başına kare (FPS) bakımından devasa kazanımlar sağlayabilir ki bu da çok daha akıcı bir deneyim sunar. Büyük bir etki için oyununun Grafik Seçenekleri menüsünde aşağıdaki ayarların bazılarını ara: [1]
  • Çözünürlük – Oyunlar monitörünün doğal çözünürlüğünde çalışırken en iyi görüntüyü sunar ama çözünürlüğü düşürerek büyük bir FPS iyileştirmesi sağlayabilirsin. Oyun daha kareli görünür ama oyunun anında daha akıcı bir his vermesi gerekir. Çözünürlüğünü değiştirmek, alabileceğin en büyük performans yükseltmelerinden birini sağlayabilir. Mesela 1920×1080’den 1600×900’e geçiş yapmak genelde FPS anlamında %20’lik bir artış sağlar.
  • Kenar Yumuşatma (AA) – Bu, nesnelerdeki pikselli kenarları yumuşatan ve kenarların daha doğal görünmesini sağlayan tekniktir. Bir sürü farklı AA seçeneği (MSAA, FSAA gibi) vardır ama şimdilik bilmen gereken, bunların çoğunun performansı büyük oranda etkilediğidir. AA’yı tamamen kapatmayı ve oyunun nasıl oynadığına bakmayı dene. Süper akıcı bir performans alıyorsan ve biraz AA denemek istersen mümkünse önce FXAA’yı dene çünkü bu en ucuz AA çözümüdür. Ayrıca 2X veya 4X çözümleri kullan.
  • Doku Kalitesi – Oyun oynarken (düşük kare hızının aksine) aralıklı donmalar yaşıyorsan doku kaliteni düşürmek isteyebilirsin. Bu özellikle eski ekran kartlarıyla yeni oyunları oynarken önemlidir.
  • Gölge Kalitesi – Detaylı gölgeler işlem gücünün büyük bölümünü kullanabilir bu yüzden büyük bir performans artışı elde etmek için gölge kaliteni düşürmeyi dene.
  • Dikey eşitleme – Bu, dikey eşitlemeyi bilgisayarının yenileme hızına kilitler ki bu da oyunu daha düşük bir kare hızında çalışmaya zorlayabilir. Bu ayarı potansiyel hız artırımı için devre dışı bırakabilirsin ama bu, ekran yırtılmasına neden olabilir.
 4. 4
  Donanımın veya sürücülerin için optimize edilmiş bir sürüm çalıştır. Oyun, 32 bit veya 64 bit CPU işlemciler için optimize edilmiş alternatif bir sürümle veya DirectX 11 veya üstü gibi grafik sürücün için optimize edilmiş bir sürümle gelebilir. Farklı yürütülebilir dosyaları çalıştır ve hangisinin daha iyi performans sunduğuna bak.
  • Piyasada iki büyük grafik kartı üreticisi vardır: Nvidia ve AMD. Belli bir grafik kartı için tasarlanmış bir oyunla karşılaşabilirsin. Geliştirici, performans sorunlarına neden olduğu bilinen bir grafik kartı markasıyla ilgili sorunları çözen bir düzeltme eki sağlayabilir. Daha fazla bilgi için tartışma forumlarını ve geliştirici İnternet sitelerini kontrol et.
 5. 5
  Entegre grafik kartı ayarlarını devre dışı bırak. Dizüstü bilgisayarlar gibi hem bir entegre grafik kartı hem de üst seviye bir grafik kartı barındıran belli bilgisayar yapılandırmaları, programların daha düşük özellikler sunan entegre grafik kartı üzerinde çalışmasına neden olabilir.
  • Nvidia grafik kartı sürücüleri, programların Entegre Grafik kartı yerine ayrılmış Nvidia grafik kartını kullanmasını ayarlamayı sağlayan Nvidia Control Panel (Nvidia Kontrol Paneli) yazılımıyla gelir. Nvidia Control Panel’ı açmak için masaüstünde boş bir alana sağ tıkla ve “NVIDIA Control Panel”a tıkla. Sol tarafta “Manage 3D Settings”e (3B Ayarlarını Yönet) tıkla. Ana pencere panelinde “Global Settings”e (Global Ayarlar) sekmesine tıkla ve “Preferred graphics processor” (Tercih edilen grafik işlemci) adlı açılır kutuyu “High-performance NVIDIA processor”e (Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi) ayarla ve pencereyi kapat. Bu, grafik kartı ayarlarını tüm programlar için değiştirir.
  • Hangi ekran kartının birincil görüntü kartı sürücüsü olarak kullanıldığına bakmak için oyunun ayarlarını kontrol et. Bilgisayarında birden fazla ekran kartı takılıysa bu ayarı yüksek performans sunan ekran kartın olacak şekilde değiştirmek sorunu çözebilir.
  • Entegre grafik kartını devre dışı bırakmak için BIOS’unu ayarlayabilirsin. Entegre grafik kartını devre dışı bırakmaya yönelik detaylı daha fazla bilgi için bilgisayarının kullanma kılavuzuna veya üreticinin İnternet sitesine bak.
 6. 6
  İnternet’te performansı artıran mod’lar ara. Donanımın için optimize edilmemiş veya kötü performans sunan bir oyunla karşılaşabilirsin. İnternet’te daha yüksek performans sunan resmi olmayan mod’lar veya geliştirmeler ara. Mod’un doğru şekilde nasıl yüklendiğinden emin olmak için indirmeden önce incelemeleri ve tartışma forumlarını oku.
 7. 7
  Tartışma forumlarını oku. Bir geliştiricinin veya yayıncının oyun tartışma merkezi gibi sosyal merkezler, oyun İnternet siteleri ve Steam veya GOG gibi oyun indirme hizmetleri, çalıştırdıkları belli bir oyunda sorun yaşayanlar için bir kapı sunar. Sistem özelliklerini belirterek yardım istemek, karşılaşıyor olabileceğin sorunları tespit etmene yardımcı olabilir. Forumları gezerken bakılabilecek başka tartışma akışları da vardır.
  • Başka kullanıcılar da seninle aynı sorunu yaşıyor olabilir ve bazen benzer bir çözüm sunabilir.

  İpucu: Geliştiriciler; bilinen sorunlar, sunucu bakımı, geçici çözümler ve donanımının yapılandırmalarıyla ilgili uyumluluk sorunları, işletim sistemi veya diğer programlarla çakışmalarla ilgili gönderiler paylaşabilir.

 8. 8
  Virüs ve zararlı yazılım taramaları yaptır. Bilgisayarına virüs bulaşmışsa virüs, sistem kaynaklarının büyük bölümünü kullanıyor olabilir. Virüsleri silmek yalnızca oyun performansını artırmaz bilgisayarının güvenliğini de iyileştirir. Çoğu virüs, antivirüs programın, Malwarebytes Anti-Malware ve AdwCleaner programları bir arada kullanılarak silinebilir ki bu iki program da ücretsizdir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Ping’i Azaltmak

 1. 1
  Sana daha yakın olan oyun sunucularını seç. Çoğu oyunda mevcut sunucuları gezinme veya eşleştirme bölgeni ayarlama seçeneği olur. Sana yakın olan bir konum seçmek ping’ini azaltmanın kesinlikle en etkili yoludur.
  • Bu işlem, oynadığın oyuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Sunucu tarayıcındaki konum filtrelerini, sunucu adı veya açıklamasındaki konumları (ABD-Batı, AB vb.) veya eşleştirme menüsündeki bölge ayarlarını ara.
  • Her çok oyunculu oyun bir bölge seçmene izin vermez ve seni otomatik olarak sana en yakın sunucuya veya oyuncuya bağlamaya çalışabilir.
 2. 2
  Bilgisayarındaki ağa bağlı tüm programları kapat. İnternet'ten oyununu oynamadan önce, bant genişliğini yiyen programlarının kapalı olduğundan emin ol. Torrent'ler, müzik akışı ve açık tarayıcıların tümü oyun içindeki gecikmen üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Oyununa başlamadan önce bu programları kapat. Arka planda çalışıyor olabilecek programlar için Sistem Tepsisi’ne bak. [2]
 3. 3
  Ağında bant genişliğini tüketen başka aygıtlar olup olmadığını kontrol et. Birisi diğer odada İnternet’ten video izliyorsa muhtemelen ping'ine büyük bir darbe alırsın. Oyun oynadığın zamanı başkalarının ağı kullanmadığı zamanlara ayarlamaya çalış veya ağı kullanan kişiye bir süre başka bir şey yapıp yapamayacağını kibarca sor.
 4. 4
  Bilgisayarını veya oyun konsolunu yönlendiricine Ethernet üzerinden bağla. Bilgisayarın veya video oyun konsolun ağına kablosuz olarak bağlıysa oyunda daha kötü performans alabilirsin. Ağ kurulumun izin veriyorsa bilgisayarının Ethernet bağlantı noktasından yönlendiricindeki açık bir LAN bağlantı noktasına bir Ethernet kablosu çekmeyi dene.

  Not: Hâlihazırda kablosuz olarak bağlıysan kablolu bağlantıyı seçmen gerekebilir.

 5. 5
  Ağ donanımını sıfırla. Normalden daha kötü bir gecikme fark edersen ağ donanımını sıfırlamak sorunu çözebilir. Bu, ağını kısa bir süre için devre dışı bırakacaktır; bu yüzden önce oyununu kapat ve başka kimseyi kesintiye uğratmadığından emin ol:
  • Ayrı bir kablon varsa güç kablosunu modeminden ve yönlendiricinden çıkar.
  • Ağ donanımının yaklaşık 30 saniye prize takılı olmadan durmasına izin ver.
  • Modemini tekrar prize tak ve açılmasını bekle. Bu bir-iki dakika sürebilir.
  • Yönlendiricin varsa modem açılmayı tamamladıktan sonra yönlendiricini tekrar prize tak. Yönlendiricinin tekrar açılması da fazladan bir-iki dakika sürebilir.
 6. 6
  Bilgisayarında kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol et. Bir virüs veya reklam yazılımı bulaşmışsa arka plan işlemleri bant genişliğini ve işlem gücünü tüketiyor olabilir. Virüsten koruma programının güncel olduğundan emin ol ve en yaygın bulaşmaları bulmak ve kaldırmak için Malwarebytes Anti-Malware ve AdwCleaner (her ikisi de ücretsiz) ile tarama yap.
 7. 7
  Yönlendiricinde (mümkünse) QoS’i etkinleştir. QoS (Quality of Service) (Hizmet Kalitesi) kontrollerini destekleyen bir yönlendiricin varsa ağındaki oyun trafiğine öncelik vermek için bu kontrolleri kullanabilirsin. Kontrolleri etkinleştirme işlemi yönlendiricine göre değişir ve her yönlendiricide bu özellik bulunmaz.
  • Çoğu QoS varsayılan ayarı oyun ve İnternet’te gezinmeyi diğer trafiklerin önüne koyar. Yönlendiricin için özel ayarlara bakman gerekebilir.
  • Yönlendiricinin yapılandırma sayfasına erişmeye yönelik yönergeler için Yönlendiriciye Nasıl Erişilir makalesine bak. Mevcutsa QoS ayarları genelde "Trafik" bölümünde bulunabilir.
 8. 8
  Bir süredir yapmadıysan yönlendiricini yükselt. Kablosuz bağlantı kullanıyorsan ve birkaç yıldır yönlendiricini yükseltmediysen yeni bir yönlendiriciyle çok daha stabil bir bağlantı elde edebilirsin. Ağında oyun trafiğine öncelik vermene yardımcı olabilecek QoS kontrolleri olan yönlendiriciler ara. [3]
 9. 9
  Mevcut İnternet yükseltmelerini kontrol et. Bu biraz aşırı bir adımdır ama büyük bir hız yükseltmesi için iyi bir teklif bulabilirsin. Fiyatları bir süredir kontrol etmediysen daha hızlı bir paket için aynı miktarı ödediğini görebilirsin.
 10. 10
  Bir VPN hizmeti kullanmayı düşün. Bazen İSS’n trafiğini hedefine ulaşmadan önce çeşitli sunuculara yönlendirebilir. Bu, sunucuya fiziksel olarak yakın olsan bile ping’in yükselmesine neden olabilir. Durum buysa VPN kullanmak, sen ve oyun sunucusu arasında daha az engel olacağı için ping’ini düşürebilir.
  • VPN seni sihirli bir şekilde sunucuya yaklaştırmaz. Denizaşırı bir sunucuya bağlanmaya çalışıyorsan hâlâ ışık hızıyla uğraşmak zorunda olursun ve VPN pek bir fark yaratmaz.
  • Çoğu durumda VPN aslında ping’ini artırır çünkü bu, trafiğinin aşması gereken başka bir engeldir. VPN’ler yalnızca İSS’n oyun trafiğini dar boğaza sokuyorsa veya alışılmadık bir biçimde yönlendiriyorsa gerçekten işe yarar.
  • Bir VPN hizmeti bulmak ve ona bağlanmakla ilgili yönergeler için Bir VPN'e Nasıl Bağlanılır makalesine bak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Bilgisayar Donanımını Optimize Etmek

 1. 1
  Donanımına hız aşırtma uygulamayı düşün. Doğru donanıma sahipsen saat hızını ve voltajı artırarak donanımdan biraz daha fazla güç elde edebilirsin. Buna "hız aşırtma" denir ve risksiz bir işlem değildir. Voltajı çok fazla yükseltmek ekipmanını yakabilir ama donanımından daha fazla güç alabilirsen önemli performans artışları elde edebilirsin. Hız aşırtmayı fazla yapmak daha gelişmiş soğutma teknikleri gerektirir. Her donanıma hız aşırtma uygulanamaz. [4]
  • Ekran kartına hız aşırtma uygulamaya ilişkin yönergeler için Bir Ekran Kartına Nasıl Hız Aşırtma Uygulanır makalesine bak.
  • CPU'na hız aşırtma uygulamaya ilişkin yönergeler için Bir CPU'ya Nasıl Hız Aşırtma Uygulanır makalesine bak.
 2. 2
  Bir PC optimize etme programı dene. Oyun oynarken performansı artırmak için tasarlanmış çeşitli programlar vardır. Bu optimize etme programları, gerekli olmayan arka plan işlemlerini askıya alır, oyun klasörlerini birleştirir ve başka optimizasyonlar gerçekleştirir. Özellikle arka plan programlarını kapatmak ve sabit diskini düzenli olarak korumak için zaman ayırdıysan yapacağın iş bunlara göre değişebilir. Aşağıdakiler popüler performans artırma programlarıdır: [5]
  • Razer Cortex
  • Game Gain
  • CCleaner
  • AVG PC TuneUp
 3. 3
  Donanımını yükseltmeyi düşün. Bilgisayarını bir süredir yükseltmediysen birkaç yükseltme oyun performansını artırmada çok yardımcı olabilir: :
  • RAM (Rastgele Erişimli Bellek) – Günümüzde çıkan çoğu oyun en az 4 GB RAM gerektirir ve çoğu durumda 8 GB önerilir. RAM oldukça ucuz bir parçadır ve RAM’i takmak düşündüğünden daha kolaydır.
  • Ekran Kartı – Video oyunlarının performansını iyileştirmenin en iyi yollarından biri ekran kartını yükseltmektir. Bunlar biraz pahalı olabilir ama orta seviye bir kart bile bir süredir yükseltme yapmadıysan önemli bir performans artışı sağlayabilir.
  • CPU (Merkezi İşlem Birimi) - CPU'n oyun oynamak için eskiye kıyasla daha az önemli ama gerçekten çok eski bir bilgisayar kullanıyorsan bunu dört çekirdekli bir işlemciye yükseltmek isteyebilirsin. CPU'nu yükseltmek genellikle bilgisayar yükseltmeleri söz konusu olduğunda en karmaşık iştir çünkü genellikle Windows'un yeniden yüklenmesini gerektiren yeni bir anakart (ve RAM) gerektirir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Google'da Resimli Arama Nasıl YapılırGoogle'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.825 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.825 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam