Oyuncak bebeklerin saçları, tutuldukları yerde ya da oynarken kirlenebilir ya da dolaşabilir. Çoğu oyuncak bebek için, kumaş yumuşatıcısı ya da bebe şampuanıyla oyuncak bebeğinin saçını temizlemek güvenlidir. Bu ürünler saçı yumuşatır ve dolaşıklıkları açar. Oyuncak bebeğin saçını açıp yumuşattıktan sonra, gelecekte bu tür sorunları önlemek için saçı düzenli olarak taramaya çalış. Çoğu oyuncak bebek ister plastik ister bez olsun, bu yöntemlere iyi cevap verir. Ama, elinde imalatçının talimatları varsa saçı senin yıkayıp taramanın güvenli olduğundan emin olmak için bebeğin saçını yıkamadan önce bunları oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kumaş Yumuşatıcısı Kullanmak

 1. 1
  Saçı kumaş yumuşatıcısının içine batır. En iyi sonuçlar için, yüksek kaliteli bir kumaş yumuşatıcısı markası seç. Bir kâseye ya da bardağa biraz kumaş yumuşatıcısı dök. Ne kadar gerektiği, bebeğin saçının ne kadar olduğuna bağlıdır. Bebeğin saçını tamamen ıslatacak kadar kumaş yumuşatıcın olmalıdır.[1]
  • Kumaş yumuşatıcısını israf etmekten kaçınmak için, işe az bir miktarla başla. Gerektikçe, bebeğin saçını ıslatacak kadar yumuşatıcı ekle.
  • Bebeğin saçını kâseye koy. Kumaş yumuşatıcısını parmaklarınla saça sür. Saç tamamen kaplanana kadar devam et.
  • Bebeği bir kenara koy. Bebeği rahatsız edilmeyeceği güvenli bir yere koy. Kumaş yumuşatıcısını en az bir saat beklet. Bebeğin saçı çok sertleşmişse yumuşatıcıyı bütün gece bekletebilirsin.
 2. 2
  Kumaş yumuşatıcısı hâlâ saçtayken saçı tara. Bebeğin saçını yumuşatıcıyla belirlediğin zaman kadar ıslattıktan sonra, yumuşatıcı hâlâ saçtayken saçı tara. Yumuşatıcı, nemlendirici bir madde işlevi görecektir ve bebeğin saçını yumuşatıp dolaşıklıkları gevşetecektir.[2]
  • Geniş dişli bir peruk tarağı kullanman gerekir çünkü dolaşıklıkları açmada bu tarakların üstüne yoktur. Peruk tarağın yoksa herhangi bir geniş dişli bir tarak da olur. Tararken bebeğin saçlarını koparmamak için yavaşça tara.[3] Ama, Barbie bebek gibi daha küçük bir bebekte sık dişli bir tarak daha uygun olabilir.
  • Çok uzun saçlı bir bebekle uğraşıyorsan taramadan önce daha büyük dolaşıklıkları ya da düğümleri parmaklarınla açabilirsin.
 3. 3
  Saçı durula. Saçı tarayınca yumuşatıcıyı durula. Bebeğin saçını lavabonda, soğuk musluk suyunun altına tutarak durulayabilirsin. Kumaş yumuşatıcısının tamamını çıkardığından emin ol. Kumaş yumuşatıcısı kaldıysa uzun vadede saça zarar verebilir. Saçtan kumaş yumuşatıcısı akıp akmadığına bakmak için saçı düzenli aralıklarla sık. Hiç kumaş yumuşatıcısı kalmayana kadar durulamaya devam et.[4]
  • Bebeğin saçını temiz bir havluyla hafifçe dokunarak kurulayabilirsin. Güneşte kendi kendine kurumasına da izin verebilirsin.[5]
  • Bebeğin saçını fön makinesiyle kurutma. Oyuncak bebeklerin saçı narindir ve fön makinesiyle kurutulmaya iyi cevap vermeyecektir.
 4. 4
  Sık dişli bir tarakla tara. Saç biraz kuruyunca tekrar tara. Bu kez sık dişli bir tarak kullan çünkü bu, bebeğin saçlarını düzleştirecek ve küçük dolaşıklıkları açacaktır. Saçı son bir kez taramak, kuruma işlemine de yardımcı olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bebe Şampuanını Denemek

 1. 1
  Bir kâseyi ya da bardağı soğuk suyla doldur. Oyuncak bebeğinin saçını yumuşatmak için bebe şampuanı kullanabilirsin. Bebeğinin tüm saçını alacak kadar büyük bir bardak ya da kâse al. Bebeğinin saçı kıvırcıksa su daha soğuk olmalıdır. Sıcak ya da ılık su, kıvırcıkların gevşemesine neden olabilir.[6]
 2. 2
  Suya bir çeyrek tatlı kaşığı bebe şampuanı karıştır. Kâseyi ya da bardağı suyla doldurunca içine bir çeyrek tatlı kaşığı bebe şampuanı karıştır. Şampuan tamamen çözülene kadar suyla karıştır.[7]
  • Bebe şampuanının yerine normal şampuan kullanma. Bebe şampuanı, oyuncak bebeğin saçında kullanması güvenli olacak kadar yumuşaktır. Bebe şampuanın yoksa satın al. Hassas ciltler ya da yakın zamanda boyanmış saçlar için olan türden hafif bir şampuan da iş görebilir.
 3. 3
  Oyuncak bebeğin saçını şampuanla. Banyo hazır olunca bebeğin saçını suya koy. Islanana kadar saçı suda gezdir. Sonra, parmaklarınla şampuanı saça yedir. Şampuan biraz köpürünceye kadar bebeğin saçına masaj yapmaya devam et.[8]
 4. 4
  Bebeğin saçını kâsede 10 dakika beklet. Bebeğin saçını şampuanlayınca bebeği yaklaşık 10 dakika bir kenara koy. Bu, şampuana saçı yumuşatma imkânı verir, dolaşıklıkların açılmasına, saçın yumuşak ve parlak olmasına yardım eder. Bebeği, rahatsız edilme ihtimalinin düşük olduğu güvenli bir yere koy.[9]
 5. 5
  Saçı üç kez durula. 10 dakika geçtikten sonra bebeğin saçını durula. Şampuan kâsesini boşalt, durula ve temiz suyla doldur. Şampuanın köpükleri iyice çıkana dek bebeğin saçını kâsede durula. Kâseyi tekrar durula ve bu işlemi iki kez daha tekrarla.[10]
  • Saçtaki şampuanının tamamını akıttığından emin ol. Su üçüncü durulamada hâlâ sabunluysa şampuanı tamamen akana kadar bebeğin saçını musluk suyunun altına tut. Bebeğin saçında şampuan kalması saça uzun vadede zarar verebilir.
 6. 6
  Saçı biraz kurut. Saç durulanınca hafifçe kurutman gerekir. Islakken saçı taramamalısın. Taramak için hafifçe kurumasını beklemen gerekir. Saçı kurutmak için, bebeği baş aşağı asıp saçın kendi kendine biraz kurumasına izin verebilirsin. Bir havluyla saça hafifçe dokunarak da biraz kurutabilirsin.[11] Yine, fön makinesi kullanma çünkü bebeğinin saçı zarar görebilir.
 7. 7
  Saçı tara. Saç hafifçe kuruyunca tarama işlemine başla. Daha küçük bir oyuncak bebek için sık dişli bir tarak kullan. daha büyük bir oyuncak bebek içinse geniş dişli bir peruk tarağı ya da herhangi bir geniş dişli tarak tercih et.
  • Saçın kopmasını ya da zarar görmesini engellemek için yavaşça tara.[12]
  • Uzun saçlı bebekler için büyük dolaşıklıkları parmaklarınla aç.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hatalardan Kaçınmak

 1. 1
  Bebeğin saçındaki her şeyi çıkar. Oyuncak bebeğin saçını yıkamadan önce, saçındaki her şeyi mutlaka çıkar. Oyuncak bebeklerin saçlarına yerleştirilmiş fiyonkları, bandanaları, saç tokaları ya da başka aksesuarları olabilir.
  • Bebek, uzun zamandır kullanılmadıysa saçının derinlerine takılmış şeyler olabilir. Bebeğin saçını yıkamadan önce elinle kontrol ederek aksesuar kalmış mı diye bak.
 2. 2
  Bebeğin saçını düzenli olarak tara. Bebeğinin saçının dolaşıp zarar görmesini engellemek istiyorsan, bebeğinin saçını düzenli olarak tara. Sen ya da çocuğun bebekle oynadıktan sonra bebeği yerine kaldırmadan önce saçını tara.
  • Bebeğin saçını, kendi saçını taradığın gibi tara. Dolaşıklıkları açmak için saç tutamının aşağısından başla ve yukarıya doğru ilerle.
 3. 3
  Bebeğinin saçını çok fazla şekillendirmekten kaçın. Oyuncak bebeğinin saçına şekil vermek eğlenceli olabilir. Ama, bebeğin saçıyla çok fazla uğraşmak dolaşmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Televizyonda ya da filmlerde gördüğün havalı saç şekillerini taklit etmeye çalışmaktansa örgü ya da atkuyruğu gibi basit saç şekillerini tercih et. Bu şekilde, oyuncak bebeğinin saçı pürüzsüz ve yumuşak kalır.
  • Bebeğin saçı birkaç günden fazla örgülü bırakılırsa kurumaya başlayacaktır. Dikkatli ol ve bebeğinle oynamayı bitirince örgülerini çöz.
 4. 4
  Mümkün olduğunda önce imalatçının talimatlarını oku. Bebeğinin saçını yıkamaya kalkışmadan önce, eğer hâlâ elindeyse imalatçının talimatlarını oku. Bazı oyuncak bebek türleri, yıkama ve saç bakımı için özel talimatlarla gelir. Örneğin American Girl bebeklerinin, kendi başına yıkamaman gereken saçları vardır. Şirket, bebeğin saçına zarar gelirse tavsiye almak için arayabileceğin bir telefon numarası sunuyor.[13]
 5. 5
  Mekanik parçaları olan bebeklere dikkat et. Bebeğin mekanik parçaları varsa bebeğin saçını yıkamadan önce dikkatli ol. Su, bu tür bebeklere zarar verebilir. Saçı yıkamadan önce eğer mümkünse bebeğin saçını ya da kafasını çıkarman iyi olabilir. Yıkama işlemi sırasında zarar görmemesini sağlamak için, bebeğin vücudunu streç filmle de sarabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir American Girl bebeğinin saçını yıkıyorsan bebeğin gözüne su kaçırmamaya dikkat et çünkü su, gözleri paslandıracaktır.
 • Yaşın küçükse her zaman ailenden birinden yardım isteyebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.806 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 12.806 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam