Play-Doh kuruduğunda sertleşir, pul pul dökülür ve oynaması zorlaşır. Bu hamurun içeriği basittir: Büyük oranda su, tuz ve undan oluşur. Bu materyali yeniden yumuşatmak için suyu hamura yedirmen gerekir. Kullanabileceğin test edilmiş birkaç yöntemi öğrenmek için makaleyi okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Suyu Hamura Yedirmek

 1. 1
  Su ekle. Play-Doh’u küçük bir bardağa ya da kâseye koy, sonra üstüne bir damla su sık. Hamuru sulama. Yavaş ol ve çok fazla su kullanmamak için bir defada bir damla su kullan. Çatlakları doldurmaya çalış.[1]
  • Büyük miktarda Play-Doh ile uğraşıyorsan bir damladan fazla suyla başlayabilirsin. Bir tatlı kaşığı su kullanmayı dene.
 2. 2
  Play-Doh’u yoğur. Suyu hamura parmaklarınla iyice yedir. Play-Doh’u top hâline getir, çekerek uzat, parçalara ayır ve kendi üstüne katla. Bunu 15-20 saniye yaptıktan sonra Play-Doh hâlâ sertse bir damla su daha ekle ve yoğurmaya devam et.
 3. 3
  Israrcı ol. Hamur tekrar yumuşayıncaya kadar su eklemeye ve yoğurmaya devam et. Hamur ıslak ve yapışkan olursa dert etme; sen yoğurmaya devam et.[2] Birkaç dakika içinde hamur yeni gibi yumuşak ve esnek olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Islak Bir Kâğıt Havluya Sarmak

 1. 1
  Islak bir kâğıt havluyu hamurun etrafına sar. Tuvalet kâğıdı, kâğıt mendil, peçete ya da herhangi başka yumuşak ve emici bir kâğıt ürünü de kullanabilirsin. Kâğıt havlunun tamamen ıslanması için üzerine su dök. Sonra, ıslak kâğıdı hamurun etrafına sar.
  • Yoğurarak hamura suyu yedirmeyi zaten denediysen bu ikinci iyi yöntemdir. Yoğurma yöntemi daha hızlı ve daha basittir ama her zaman işe yaramaz.
  • Hamurun hacmini mümkün olduğunca küçült. Top ya da öbek hâline getir. Bu şekilde kâğıt havluyu sarmak daha kolay olacaktır.
 2. 2
  Hamuru ağzı sıkıca kapalı bir kaba koy. Orijinal plastik Play-Doh kabın varsa ona koy ya da küçük bir Tupperware kullan. Kâğıt havlunun neminin buharlaşmaması için kabın hava geçirmez olmasına dikkat et.
 3. 3
  Play-Doh’un gece boyunca ıslanmasını bekle. Play-Doh’u hava geçirmez kaptan çıkarmak için yaklaşık bir gün bekle. Kâğıt havluyu çıkar; kâğıt havlu artık ıslak olmayacaktır. Play-Doh’a dokun, onu sıkıp çek. Yeterince yumuşak olup olmadığına bak.
  • Hamur hâlâ yumuşak değilse doğrudan biraz daha su ekleyip yoğurmayı dene. Play-Doh karışımı çoğunlukla su, tuz ve undan meydana gelir, o yüzden hamura yeterince su katarak dengeyi yeniden sağlayabilirsin.[3]
  • Hamur tekrarlanan çabalara rağmen yine yumuşamazsa atma zamanı gelmiş olabilir. Yeni bir Play-Doh alabilirsin ya da yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Naylon Torbada Su Kullanmak

 1. 1
  Kurumuş Play-Doh’u ufala. Her bir parçanın suyu daha hızlı emebilmesi için küçük parçalara ayır. Hamur sertleşmişse bunu yapmak zor olmayacaktır. Eğer Play-Doh çok kırılgan durumdaysa döküp saçmamaya dikkat et!
 2. 2
  Play-Doh parçalarını plastik bir torbaya koy. Torbanın ağzının kapandığından ve suya dayanıklı olduğundan emin ol. Kilitli buzdolabı poşeti bu iş için idealdir ama ağzını sıkıca bağladığın sürece açılıp yeniden kapanabilir olmayan bir torba da kullanabilirsin.
 3. 3
  Suyu Play-Doh’a yedir. Poşetin ağzını kapat, sonra da suyla hamuru birlikte yoğur. Fazla olmaması için birkaç damla suyla başla ve hamuru sıktıkça su eklemeye devam et. Rengin akacağı ve poşetin vıcık vıcık olacağı kadar su ekleme. Yavaş ve sistematik biçimde çalış. Hamur yumuşayana kadar yoğurmaya devam et.[4]
 4. 4
  Suyu ve Play-Doh’u poşette bir gece beklet. Kuru hamurun fazla suyu emmesine izin ver. Nemin buharlaşmaması için poşetin ağzının kapalı olduğundan emin ol! Sadece birkaç saat içinde Play-Doh yumuşak, esnek ve yepyeni olacaktır! Tam olarak gereken zaman, hamurun ve suyun miktarına bağlı olacaktır.
  • Play-Doh epey kuru gözükene kadar poşetten çıkarma. Hamur hâlâ çok ıslaksa hamurun boyası ellerine akabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Oyun hamuruna vücut losyonu eklemek, yumuşak ve biraz esnek olmasına yardımcı olur. Ama çok fazla ekleme, yoksa çok yapışkan olur.
 • Sadece biraz su serp ve düdüklü tencerede 5 dakika tut. Hamur yenisi gibi daha yumuşak olacaktır.
 • Play-Doh hâlâ sertse su eklemeye devam et.
 • Yukarıdaki yöntemlerden hiçbirisi işe yaramazsa bir top Play-Doh’u suya daldırıp 15 dakika bekletmeyi dene. Hamur bu zaman içerisinde suyu yeterince emip tekrar yumuşayacaktır.[5] Unutma ki boya ellerine çıkabilir!
 • Hamur yumuşamazsa at. Play-Doh yumuşamazsa yeni bir tane al ya da yap.
Reklam

Uyarılar

 • Bu bir el işi aracıdır ve çocuklara böyle verilmelidir. Lütfen sorumlu bir insanın çocukları denetlemesini sağla.
 • Hamurun içinde küf ve başka bakterilerin olabileceğinin ve gelişebileceğinin farkında ol. En kuru bölgelerin etrafında oluşan açık ya da koru renk halkalarını kontrol et ve bir sorun olmadığından emin olmak için hamuru kokla. Hamur yapış yapış ya da ekşi kokulu olmamalı. Tuhaf renkli ve birbirine yapışmış parçaları at. Sonra, daha fazla yapmadan ya da ellemeden önce ellerini yıka.
 • Çoğu oyun hamuru toksik değildir ama yanlış kanının aksine, bunları yemek de güvenli değildir. Küçücük bir parça yemek bile karın ağrısına, baş dönmesine, mide bulantısına, hâlsizliğe, ateşe, şişkinliğe, kabızlığa/ishale, (çoğu zaman şiddetli/fışkırarak) kusmaya ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir.
 • Çok fazla su eklersen hamur pelte gibi olabilir. Hamurun dokusu normale dönünceye kadar yoğurmaya devam et.[6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Su
 • Play-Doh
 • Kâse ya da Play-Doh kabı
 • Su eklemek için kaşık

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Senaryo Nasıl YazılırSenaryo Nasıl Yazılır?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 4.218 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 4.218 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam