Ortancaları budamak, güzel bir şekli korumalarına ve her yıl güzel çiçekler üretmelerine yardımcı olabilir. Tüm ortancalar aynı anda budanmaz, bu nedenle budama makaslarıyla dışarı çıkmadan önce elindeki türü bilmek önemlidir. Ortancanı yılın yanlış zamanında budarsan gelecek sezonun çiçeklerini kesebilirsin. Ortancanı ne zaman ve nasıl budayacağını öğrenmek için Adım 1'e bak.

Yöntem 1 / 2:
Eski Dallarda Çiçek Açan Ortancaları Budamak

 1. 1
  Ortancanın eski dallarda çiçek açıp açmadığını belirle. Bu, ortancanın geçen yılki tomurcuklarda yeni bahar çiçekleri ürettiği anlamına gelir. Bu özelliğe sahip ortancalar yaz başında çiçek açma eğilimindedir ve çiçekler yaz ortasında ölür. Bu noktada çalı ertesi yıl çiçek açacak tomurcukları üretmeye başlar. Eski dallarda çiçek açan ortancalardan bazıları şunlardır:
  • Fransız ortancası ve dağ ortancası (Hydrangea macrophylla ve H. serrata)
  • Meşe yapraklı ortanca (H. quercifolia)
  • Bitkini budamak için herhangi bir plan yapmaya başlamadan önce ne tür bir ortancaya sahip olduğunu belirlemene yardımcı olması için http://www.hydrangeashydrangeas.com/identify.html adresindeki görüntüleri kullan.
 2. 2
  Çiçeklenme zirvesinden hemen sonra buda. Bu tür ortancalar çiçek açtıktan hemen sonra, yaz sonunda ve sonbaharın başlarında tomurcuk üretmeye başladığından, çiçekler yaz ortasında solmaya başladığı gibi onları budamak çok önemlidir. Bu şekilde, gelecek yılın çiçeklerine dönüşecek tomurcukları üretmeye başlamadan önce çalıyı budayabilirsin. Ne kadar uzun süre beklersen önümüzdeki yılki büyümenin bir kısmını kesme olasılığın o kadar artar.[1]
  • Bu aralığı kaçırdıysan ortancayı budamak için gelecek yıla kadar bekle. Ortancaların her yıl budanması gerekmez, bu yüzden beklemek sorun olmaz.
  • Ortancanın şeklinden memnun değilsen budayabilirsin; bunu kısa yaz ortası aralığının dışında yaparsan gelecek baharda görünümünü bozma riskiyle karşı karşıya kalacağını bil.
 3. 3
  Eski çiçekleri kes. Solduktan hemen sonra, çiçekleri toplamak için el makası kullan. Bunu, sapların uçlarında başların hemen altından kesimler yaparak yap. Bu, çiçeklenme mevsimi boyunca ortancanın görünümünü düzeltir.
  • Bu sırada ölü veya ölmekte olan dalları da kesebilirsin; onları dipten kırp.
 4. 4
  En eski dalları kes. Bir ortanca birkaç yaşına geldiğinde daha az çiçek açmaya başlar. Eski dalların en fazla üçte birini keserek taze büyümeyi teşvik edebilirsin. Daha kalın dalları kesmek için budama makasına ihtiyacın olabilir. Bu eski dalları yere yakın kes.
 5. 5
  Boyutunu küçültmek için ortancayı buda. Ortancan oldukça büyüdüyse biraz küçültmek için haziran veya temmuz aylarında (çiçeklenme mevsiminden hemen sonra) budayabilirsin. Dal boyunun üçte birini en yakın bağlantı noktasından kes. Çoğu durumda ortancalar oldukça hızlı büyür, bu nedenle boyutu uzun süre koruyamayabilirsin.
  • Bu tür bir budama bitkinin sağlığı için gerekli değildir. Sadece ortancan çok fazla yer kaplarsa yap.[2] Yeni ortancalar ekerken özgürce büyüyebilecekleri bir yer seçmek en iyisidir.
  • Fransız ortancaları kuralın bir istisnasıdır. Bu tür diğerlerinden daha az bakım gerektirir ve gerçekten her mevsimde budanabilir; budama için "kötü bir zaman" yoktur.
  • Fransız ortancaları, olgunlaşana kadar çoğunlukla yalnız bırakılabilir. Daha sonra yeni çiçekleri teşvik etmek için ilkbaharda veya sonbaharda bitkideki "ölü çiçekleri kesebilirsin".
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Yeni Dallarda Çiçek Açan Ortancaları Budamak

 1. 1
  Ortancanın yeni dallarda çiçek açıp açmadığını belirle. Bu ortanca çeşitleri her baharda yeni dallar üretir, ardından yazın bu dallardan çiçek açar. Eski dallarda çiçek açan ortancalara göre daha geç çiçek açma eğilimindedirler çünkü yeni dal üreten çeşitler tomurcuk oluşturmak için fazladan zamana ihtiyaç duyar. Aşağıdaki türler yeni dallarda çiçek açar:
  • Salkım ortanca (H. paniculata). Bahçenin odak noktası hâline getirmek için bunlar bir ağaç şeklinde budanabilir.[3]
  • Beyaz ortanca (H. arborescens)
  • Bitkini budamak için herhangi bir plan yapmaya başlamadan önce ne tür bir ortancaya sahip olduğunu belirlemene yardımcı olması için http://www.hydrangeashydrangeas.com/identify.html adresindeki görüntüleri kullan.
 2. 2
  Tomurcuk oluşumu başlamadan önce kış sonunda buda. Bu çeşitler çiçeklerini yeni dallarda ürettiği için, onları büyümeye başlamadan önce kışın budamak istersin. Bu, yeni dallarda çiçeklenen türleri budamak için yılın en iyi zamanıdır ancak onları yılın diğer zamanlarında da budayabilirsin; sadece ilkbaharda ve yazın başlarında çiçek açmadan hemen önce budamaktan kaçın.
  • Kışın tüm dalları 1/3 oranında kesebilirsin. Bu zamanda budama, çalıların daha büyük, daha gösterişli çiçekler üretmesine yardımcı olacaktır.
  • Bununla birlikte, birçok bahçıvan ortancalarının daha sağlam gövdelerde daha küçük çiçeklere sahip olmasını sever. Tercihin buysa bitkilerin çiçek açmadan önce güçlü dallar oluşturmasına izin vermek için budama işlemini sonbaharda yap.
 3. 3
  Ölü dalları ve çapraz dalları buda. Çaprazlanmış veya birbirine dolanmış ölü dalları kesmek için el makası veya budama makası kullan. Bu, bitkiyi serbest bırakacak ve daha iyi hava akışına izin vererek daha güçlü büyümesini teşvik edecektir.
 4. 4
  Bitkinin iyi büyümesine yardımcı olmak için biraz eski dallarından bırak. Ortancanın çiçekleri ağırdır, bu nedenle eski dalların hepsini budama. Dalların çiçeklerin ağırlığı altında düşmemesi için iyi bir dal ağı bırak.
  Reklam

İpuçları

 • Boyutunu küçültmeye çalışıyorsan bitkini kesmekten kaçın. Bunun yerine önceden plan yap ve bitkiyi büyümesi serbest olan bir alana yerleştir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Maggie Moran
Ortak yazarlar :
Bahçeci
Bu makaledeki ortak yazarlar Maggie Moran. Maggie Moran Pennsylvania’da Profesyonel Bahçıvan’dır. Bu makale 3.222 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 3.222 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam