Omlet, kahvaltıların bir vazgeçilmezidir ama kolayca parçalanabilir ve çevirmesi zor olabilir. Spatulayı, tavayı ve birkaç farklı çevirme yöntemini bilirsen kısa sürede omlet çevirmenin ustası olacak ve omletin olması gerektiği gibi pişmesini ve görünmesini sağlayacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Spatula Kullanmak

 1. 1
  Omletin kenarlarındaki yumurtaların beyaza dönüşmesine izin ver. Omlet çevirmede zamanlama çok önemlidir ve yumurtanın kenarlarının katılaşmasını beklemek de iyi bir kuraldır. Yumurtanın kenarları beyazlaşmaya başlayınca omleti çevirmek için kısa bir süren var demektir. Aksi takdirde yumurta çok sertleşebilir. Omleti orta ateşte pişir ve ortasının hafifçe katılaşmasına izin ver.[1]
  • Kenarları kahverengileşmeye başlamışken çevirmek bazen omletin dışının iyi pişmesine ama içinin hâlâ çiğ kalmasına yol açabilir.
 2. 2
  Spatulayı omletin altına sok. Hangi taraftaki yumurtaların en iyi biçimde piştiğine bak ve spatulayı omletin 1/3’lük kısmının altına sok. Sakın tavanın ortasına kadar sokma çünkü omleti ikiye bölebilirsin.
  • Spatulayı yumurtanın altına temiz biçimde sokamıyorsan ya yeterince yağ kullanmamışsındır ya da yumurtanın biraz daha pişip katılaşmasını beklemen gerekiyordur.
 3. 3
  Omletin kenarını hafifçe kaldır ve parçalanıp parçalanmadığına bak. Katlamayı planladığın tarafın, sen omleti çevirmeden önce tek parça olduğundan emin ol. Spatulayı omletin 1/3’lük kısmından daha ileriye sokmana gerek yok.[2]
  • Eğer yumurtalar parçalanmaya başlıyor gibiyse omleti ya bir başka taraftan çevir ya da biraz daha pişmesini bekle.
 4. 4
  Yumurtayı çevir ve katla. Eğer yumurtaların kenarları beyazsa ama ortaları katılaşmaya başladıysa omlet çevrilmeye hazır demektir. Spatulayla dikkatlice bir tarafını kaldırıp ikiye katla ve ortasının yapışmasını sağlamak için üstüne bastır.
  • Hâlâ tavada olan yüzün altın – kahverengi bir hâl alana kadar pişmesine izin ver, sonra tekrar omleti çevir ve diğer yüzünün de aynı rengi almasını sağla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Omleti Tabakla Çevirmek

 1. 1
  Her iki yanı da kullandığın tavadan 5’er cm daha büyük olan bir tabak al. Tavayla aynı büyüklükte ya da daha küçük bir tabak kullanırsan omletin sığmayacak ve tabağın kenarından aşağı dökülecektir.
 2. 2
  Tavayı eğerek omletin yarı yarıya tabağa düşmesine izin ver. Omletin tabanı katılaşmış olduğundan omleti parçalamadan kaydırabileceksin.[3] Tavayla tabağın birbirine dokunduğundan emin ol ki omlet yüksekten düşmesin. Yapmaya çalıştığın şey, omleti kaydırmak; aşağı atmak değil.
  • Tüm omleti tabağa doğru eğme çünkü ikiye katlamak için tavanın kenarını kullanman gerekiyor.
 3. 3
  Tavanın kenarıyla omletin diğer yarısını katla. Omletin yarısı tavada yarısı tabaktayken tavayı dikkatlice tabağın üstüne getir ve omletin diğer yarısının kendi üstüne katlanmasına izin ver.
  • Tavayı yükseğe kaldırma yoksa omleti tabaktan sürükleyerek kazara düşürebilirsin. Onun yerine yavaşça ileri hareket ettirerek omleti kendi üstüne it.[4]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tavayla Katlamak

 1. 1
  Tavayı, sana göre uzaktaki kenarı aşağıya bakacak biçimde 30 derecelik açıyla eğ. Bu, bileğini hızla kıvırıp omleti tek bir akıcı hareketle çevirmene izin verecektir.
  • Tavayı 30 dereceden fazla eğmek omletin kayıp gitmesine yol açarken daha az eğmek bilek kıvırma hareketi için yeterince güç sağlamayacaktır.[5]
 2. 2
  Tavayı hafifçe çalkalayarak omletin altının tavadan kurtulduğundan emin ol. Omletin altının katılaştığından ve tavaya yapışmadığından emin ol. Bunu, tavayı hafifçe sallayıp omleti kaydırarak yapabilirsin.[6]
  • Tavaya yapışmış bir omleti çevirmek ortalığı batıracaktır çünkü omletin bir kısmı tavada kalırken bir kısmı dışarı uçacaktır.
 3. 3
  Tavayı ani bir hareketle ileri, yukarı ve geri hareket ettir. Tavayı, omletin yaklaşık yarısı uzunlukta ileri doğru hareket ettir, sonra bileğini hafifçe yukarı kıvırarak omletin yarısını kaldır. Sonra aniden tavayı kendine doğru çek ve uzaktaki kenarını kaldırarak omleti ikiye katla.[7]
  • Eğer çok sert çevirirsen tüm omlet altüst olabilir ama çok yavaş yaparsan da düzgünce katlanmaz.
  Reklam

İpuçları

 • 20 santimlik yapışmaz bir tavayı tercih et. Omlet için her boy tava uygundur ama küçük ve yapışmaz tavalar omletin hem iyi pişmesi hem de biçimini koruması için idealdir.[8]
 • Omletin içine dolduracağın malzemeleri küçük parçalara ayır ve planladığından daha azını kullan. Omletin içinin aşırı dolu olması ya da malzemelerin büyük kesilmiş olması, omleti çevirmeyi zorlaştırır.
 • Yumurtayı tavaya dökmeden önce karışıma rendelenmiş peynir ekle. Bu, yapıştırıcı rolü üstlenir ve omleti çevirdiğin zaman bir arada tutabilir.[9]
Reklam

Uyarılar

 • Omleti çevirirken yağa dikkat et. Eğer omleti çevireceğin zaman tavada çok fazla yağ varsa önce yağın bu fazlasını bir kaba dök ki yanmayasın.
 • Isıyı çok açma çünkü omletin dışı hızla pişerken içi sıvı kalabilir. En iyisi orta sıcaklıkta pişirmektir çünkü omletin tamamen pişmesine izin verir.[10]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Spatula
 • 20 cm’lik yapışmaz tava
 • Tabak
 • Omlet malzemesi (yumurta, peynir, dolgu malzemeleri)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.283 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 2.283 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam