Omegle, tanımadığın insanlarla görüntülü sohbet etmek için eğlenceli bir mecra olsa da görünüşte hiçbir sebep yokken engellendiğini fark edebilirsin. Maalesef Omegle'de engel ile ilgili danışmak amacıyla birileriyle iletişime geçmenin bir yolu yok. Engelin kalkmasını bekleyecek sabrın yoksa bu wikiHow makalesi ile Omegle'de engellendikten sonra bile görüntülü sohbet yapabilmenin farklı yollarını öğreneceksin.

Adımlar

 1. 1
  Engelin kalkması için birkaç gün bekle. Omegle'deki engellenme durumları suçun ciddiyetine bağlı olarak bir haftadan altı aya kadar sürebilir.[1] Engelin kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için sıklıkla ve tekrar kontrol et.
  • Suçu tekrarladıysan veya Omegle tarafından suçlanmayı hak edecek bir şey yaptıysan IP adresin kalıcı olarak engellenebilir.
  • Görünürde bir neden yokken engellendiysen Omegle'in şartlarını kontrol ederek bunlardan birini gerçek anlamda ihlal edip etmediğini kontrol et. Şartları, https://www.omegle.com adresinde sayfanın alt tarafının yakınında bulabilirsin.[2]
 2. 2
  Hızlı, güvenilir bir VPN hizmeti bul. VPN'ler (sanal özel ağlar), İnternet trafiğini başka konumdaki bir sunucu üzerinden yönlendirerek IP adresini gizlemeni sağlar. Böylece Omegle'e ev ağından değil de VPN sunucusu olarak bağlandığın düşünülecek. VPN hizmetleri genelde hızın düşmesine neden olur. Dolayısıyla hızlı bağlantı özelliği olan bir VPN hizmeti bulmaya çalışabilirsin. Bağlantı hızı, özellikle görüntülü sohbet yaparken önemlidir. [3]
  • Çok kullanılan bazı VPN hizmetleri arasında Norton Secure VPN, Express VPN ve Nord sayılabilir. VPN hizmetleri maliyetlidir ama aldığın hizmet Omegle'de çalışmazsa genelde paran iade edilir.
  • Omegle'e erişmek için ücretsiz proxy sitelerini deneyebilirsin ama bunların çoğu zaten engellenmiş olacaktır. Çok kullanılan bazı ücretsiz seçenekler arasında VPNBook, FilterBypass ve Megaproxy sayılabilir.
  • Sık sık engelleniyorsan VPN kullanmak ekonomik açıdan pek iyi bir seçenek olmayacaktır. Bu durumda, farklı bir ağ kullanmak veya engelin süresinin dolmasını beklemek daha iyi olur.
 3. 3
  Farklı bir ağa bağlan. Evdeki kablosuz ağın IP adresi engellendiyse aralıktaki farklı bir kablosuz ağa bağlanmayı dene. Ayrıca bilgisayarını bir arkadaşının evine, kütüphaneye veya ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlayan kafeler gibi başka bir yere de götürebilirsin.
  • Ortalık yerde görüntülü sohbet yapman tavsiye edilmez. Omegle'de görüntülü sohbet yapmak için bir yere gideceksen ekranını başka kimsenin göremediği sana özel bir alanda olduğundan emin ol.
 4. 4
  Farklı bir IP adresi al. İnternet'e DSL veya kablolu modem üzerinden bağlanıyorsan genelde sana İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından otomatik olarak dinamik bir IP adresi atanır. Bu IP adresi, İSS yenisiyle değiştirene kadar belirli bir süre senin modemine ait olarak kalır. Bazen modeminin güç bağlantısını bir süreliğine keserek bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilirsin. Bunu şu şekilde yapabilirsin:
  • https://www.google.com adresini açıp IP adresim nedir? yazarak IP adresini bul. Daha sonra kontrol edebilmek için IP adresini bir yere not et.
  • Modeminin fişini çıkarıp yaklaşık bir saat bekle. Sunucuların sana yeni bir IP adresi ataması için gereken tam süre sağlayıcıya göre değişir.
  • Modemi tekrar tak ve İnternet'e yeniden bağlanmasını bekle.
  • Değişip değişmediğini görmek için Google'da IP adresini tekrar ara. Değişmişse Omegle'i açabiliyor olmalısın. Değişmemişse modemi bir gece gibi daha uzun bir süre için fişten çıkarmayı dene.
 5. 5
  Omegle'e benzer bir sitede sohbet et. Tüm seçeneklerin tükenirse İnternet'teki diğer rastgele görüntülü sohbet hizmetlerinden birini dene. En çok kullanılan bazı seçenekler arasında Chatroulette, Chatrandom ve Tinychat sayılabilir. İleride yaşanabilecek engellenmeleri önlemek için sohbet etmeden önce her sitenin kurallarını anladığından emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • İleride engellenmekten kaçınmak için saldırgan bir ifadeyle konuşma veya rahatsız edici görüntüler gösterme. Ayrıca konuştuğun kişilere spam gönderme.
 • 13 yaşın altındaysan Omegle'i kullanma. 18 yaşın altındaysan Omegle'i yalnızca bir ebeveynin veya velinin izniyle kullanabilirsin.
 • Çıplak yayın yapma veya diğer kullanıcılara cinsel tacizde bulunma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 29.039 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 29.039 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam