Okulda güzel bir konuşma yapmak hem öğretmenlerinin hem de akranlarının beğenisini kazandıracaktır. Bu, muhtemelen filmlerde duyduğun türden konuşmalardan olmayacaktır; ancak bu, insanlar senin tarzından daha çok tat alacakları için iyi bir şey. Sahne korkusunu yenmek hakkında bir fikir edinmek, son konuşmanı unutulmaz ve heyecan verici bir başarı hâline getirmek istiyorsan atman gereken adımlar şunlardır.

Kısım 1 / 3:
Konuşmayı Yazmak

 1. 1
  Bir konu veya tema seç. Konuşmanın çoğu bir konuyu veya bir temayla ilişkili birkaç konuyu araştırmalıdır. Bu temanın ne olacağı konuşmanın doğasına bağlıdır. Mezuniyet konuşmalarının genellikle anılarla veya gelecekle ilgili bir teması vardır; okul seçim konuşmalarında, seçildiğin takdirde iyi kararlar alacağına dair insanları ikna edersin; sınıf ödevi konuşmaları ise genellikle tartışmalı bir noktayı müzakere eder.
  • Hangi temayı seçeceğinden emin değilsen konuşmana ekleyebileceğin birkaç hikâyeyi ve ifadeyi yaz veya özetle. En çok sevdiklerini seç ve onları birleştirecek bir tema olup olmadığına bak.
  • Temalar hakkında daha fazla tavsiye için Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı bölümüne bak.
 2. 2
  Rahat ettiğin bir ton seç. İnsanları güldürmekten hoşlanıyorsan komik bir konuşma yaz. Eğer ciddi bir insansan düşünmeye neden olacak anlar yarat. Özellikle mezuniyet konuşmaları için ilham ve moral verici bir notla bitirmeyi unutma.
 3. 3
  Kısa cümleler kullan ve dinleyicilerinin anlamayacağı kelimelerden kaçın. Uzun, dolambaçlı cümlelerden ve aşırı karışık iddialardan kaçın. Bir makale yazmanın aksine, teknik terimleri açıklamakta veya önceki fikirlerine atıfta bulunmakta zorluk çekeceksin. Her cümle takip etmesi kolay olsun. Eğer dinleyenler arasında daha küçük yaştaki çocuklar da olacaksa anlayabilecekleri kelimeleri ve kavramları kullandığından emin ol.
  • Konuyu bir ibareyle bölme ya da virgüllerle veya parantez içinde ayırdığın başka bir kısımla kesme. "Tenis ve basketbol takımlarımızın ki iki yıl önce bölge şampiyonluğunu kazandıklarını hepimiz biliyoruz, rekabet edebilmeleri için daha fazla finansman desteğine ihtiyaçları var." demek yerine, "Tenis ve basketbol takımlarımızın her ikisi de iki yıl önce bölge şampiyonluğunu kazandı. Şimdi diğer okullarla rekabet edebilmeleri için sağlanan finansmanı artırmamız gerekiyor."
  • Gülmek için okulunda kullanılan argo sözlere bir veya iki kez başvurabilirsin, ancak özellikle seyirciler arasında ebeveynler de varsa aşırıya kaçma.
 4. 4
  Orijinal hikâyeler ve mesajlar yaz. Tamamen kaba bir taslak yazabilir ya da temana uygun birkaç ayrı hikâye ve ilham verici ifade hazırlayabilirsin. Kendi fikirlerine ve özel detaylara bağlı kal. İnsanlar, "Okulumuzu gururlandıracağım." veya "Sınıfımız harika şeyler yapmaya devam edecek." gibi genel ifadelerden ziyade, orijinal ve ayrıntılı düşünceleri sevecek ve hatırlayacaklardır.
  • Hitap ettiğin herkesin kendi hayatlarında karşılık bulabileceği ancak yine de belirli bir fikri ele alan kapsamlı bir mesaj bul. Örneğin; "Size ilham veren kahramanın daha iyi bir modeli olun." (Ancak "orijinal" fikrini bu siteden çalma!)
  • Hikâyelerin, hayatındaki veya tarihteki belirli olaylar olabilir, ancak bunları daha genel bir fikre bağlaman gerekir. Örneğin; kardeşinin hastane ziyareti hakkında bir hikâye anlatabilir, ardından genel olarak korku ve zorlukların üstesinden gelmekle ilgili konuşabilirsin.
  • Yazdığın şeyleri beğeniyorsan ancak planladığın temaya uymuyorsa konunu ayarlamakta veya tamamen değiştirmekte serbestsin. Takılıp kalmaya devam edersen hikâye yazma ve bir tema üzerinde beyin fırtınası yapma arasında geçiş yap.
 5. 5
  Konuşmana başlamak için merak uyandırıcı bir yol bul. Hedef kitlenin dikkatini çekecek ve onları konuşmanın genel atmosferine ve mesajına hazırlayacak ilgi çekici ve tema ile ilişkili bir hikâye seç. İlk cümleye özellikle dikkat et:[1]
  • Sağlam bir hikâyeye dalarak seyircini şaşırt. "On yaşındayken babamı kaybettim."
  • Odadaki herkesin anlayacağı bir şaka yaparak seyircini güldür. "Herkese merhaba. Şimdi klimayı takan eleman için bir alkış alalım."
  • Büyük, düşündürücü bir ifadeyle başla. "Galaksimizde milyarlarca dünya benzeri gezegen var ve onları keşfetmeye yeni başlıyoruz."
  • Büyük olasılıkla, seni başka biri tanıtacak ve sınıf arkadaşlarının çoğu seni zaten tanıyor olacak. Özellikle kendini tanıtman istenmedikçe doğrudan konuya girebilirsin.
 6. 6
  Temayı netleştir. Dinleyicilerin, ilk birkaç cümleni tamamlamadan önce genel temanın ne olduğunu bilmelidir. Tam olarak neden bahsettiğini belirt veya bunu en azından başlangıçta güçlü bir şekilde ima et.
  • Önceki örneği kullanacak olursak, eğer teman, "Size ilham veren kahramanın daha iyi bir modeli olun." ise, konuşmana kahramanınla ilgili iki veya üç cümle ile başlayabilir ve ardından şöyle diyebilirsin, "Hepinize ilham veren bir kahraman vardır, ama onları öylece takip etmek zorunda değilsiniz. Örnek aldığınız insanlardan çok daha büyük bile olabilirsiniz."
 7. 7
  Bir fikirden diğerine doğal bir sırayla geç. Şakadan hemen sonra kurtulduğun bir araba kazası ile ilgili bir hikâye anlatma. Her bölümden sonra seni dinleyenlerin neler hissettiğini ve umduğunu düşün. Onları şaşırtmak iyidir, ancak bunu kendi fikirlerinle yap, tamamen farklı bir konuyla akıllarını karıştırarak değil.
  • Bir sonraki fikrine geçerken, "Şimdi konuşmak istediğim konu..." ve "Ama şunu da unutmamalıyız ki..." gibi ifadeler ekle.[2]
 8. 8
  Konuşmanı yansıtan unutulmaz bir ifade ile bitir. Konuşmayı, genel duygu durumuna bağlı olarak iyi bir şaka ya da insanları düşündüren bir fikirle bitirmek iyi bir tercihtir. Bir konuyu tartışıyorsan onu kısaca özetle ve görüşünü kesinkes yeniden ifade ederek bitir.
  • Büyük bir sona doğru ilerle, ardından konuşmayı komik bir şekilde tamamlamak için bir şaka yap. "Ve yarın oy sandığına yürüdüğünüzde biliyorum ki doğru olanı yapmaya hazır olacaksınız. Sonrasında ellerinizi yıkayarak kendinizin ve okulunuzun menfaatini koruyun. O şeye kaç kişinin dokunduğunu biliyor musunuz?"
  • Eğer bir mezuniyet konuşması yapıyorsan insanları gelecek hakkında heyecanlı ya da etkilenmiş hissettir. Bu büyük bir andır ve bunu fark etmelerine yardımcı olacak güce sahipsin. "Bundan yıllar sonra, çocuğunuzun örnek aldığı bir baba ya da anne olacaksınız. Düşünme şeklimizi değiştiren bir yazar. Yaşama dair yeni yollar yaratan bir mucit. Sahneye çıkın ve kahraman olmaya başlayın!"
 9. 9
  Mümkün olduğunca düzenle ve parlat. Tebrikler, ilk taslağını bitirdin. Bekle, işin henüz bitmedi! İyi bir konuşma yazmak için üzerinde çalışman, düşünmen ve hatta belki de her şeyi baştan yazman gerekir.
  • Bir öğretmeninden, yakınından veya güvenilir bir arkadaşından dil bilgisi hatalarını kontrol etmesini ve geri bildirimde bulunmasını rica et. Konuşacağın için yazım o kadar da önemli değil.
 10. 10
  Görsel yardımları düşün. Sınıf ödevleri olarak verilen konuşmalar için haritalar, resimler veya diğer materyalleri kullanmak pratik ve kullanışlıdır çünkü üzerine yazabileceğin bir şeyin olacak ve malzemelerini sınıfın dışına taşıman gerekmeyecektir. Mezuniyet konuşması için böyle bir şeye ihtiyacın olmayacak.
  • Eğer anlatacağın konuda çok fazla sayı varsa dinleyicilerinin hatırlayabilmesi için bunları tahtaya yazmayı planla.[3]
 11. 11
  Konuşmayı not kartlarına dök, ardından pratik yap! Kimse senin yüksek sesle bir makale okuyuşunu dinlemek istemez. Yazdıklarını seni dinleyenlere bakarken güvenle iletmek için yazdıklarına yeterince aşina olman gerekir. Hafızana kazımak için küçük kartlara not yazmak iyi bir fikirdir.
  • Notların, söyleyeceklerinin sırasını ve önemli gerçekleri hatırlatmak için var. "Ayı güreşi hikâyesine geç (adamın adı Polat Boyar)" şeklinde bir detay senin için yeterlidir.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Konuşmaya Çalışmak ve Konuşmayı Yapmak

 1. 1
  Hareketlerini ve malzemeleri düşün. Ayakta mı duracaksın yoksa oturacak mısın? Biraz dolanmak için yerin var mı, yoksa yerinde mi duracaksın? Not kartlarını, görsel yardımlarını veya diğer malzemeleri nerede tutacaksın? İşin bittiğinde onları ne yapacaksın?[4]
  • Konuşmana mümkün olduğunca gerçek konuşmanı yapacağın ortama benzer bir yerde çalış.
  • Genel olarak, bir konuşma yaparken oldukça hareketsiz kalmalısın. Küçük el hareketleri yapmanın ve bazen yeni bir yere geçmenin hiçbir mahzuru yoktur, özellikle de kendini öz güvenli hissetmene ve öyle görünmene yardımcı olursa.[5]
 2. 2
  Gür ve net bir şekilde konuşmaya çalış. Bir oda dolusu ya da daha fazla insana hitap edeceksen mırıldanmayı ya da bağırmayı değil, sesini yansıtmayı öğren. Bacaklarını omuz genişliğinde aç ve sırtın dik bir şekilde dur. Diyaframını kullanarak (havayı göğsünün alt kısmından iterek) konuşmaya çalış.[6]
 3. 3
  Konuşmayı yüksek sesle okurken süre tut. Yukarıda açıklanan duruşu ve teknikleri kullan. Eğer konuşman zaten ezberindeyse not kartlarını kullan. Ezberlemediysen de sorun değil, sadece sayfadan oku.
  • Konuşman çok uzunsa kesinlikle bazı kısımları çıkarman ya da daha uzun hikâyeleri veya fikirleri kısaltman gerekir. Bir mezuniyet konuşması yapıyorsan en fazla 10-15 dakikayı hedefle. Bir seçim konuşması birkaç dakikadan fazla olmamalıdır. Ödev konuşması içinse öğretmenin bir süre limiti verecektir.
 4. 4
  Yavaş konuş ve fikirler arasında durakla. Gerginken acele etmek kolaydır. Her cümlenin sonunda durakla. Bir bölümün sonunda, bir sonraki fikre geçmeden önce, daha uzun bir duraklama yap ve birkaç kişiyle göz teması kurarak seni dinleyenlere bakıyor gibi yap.
  • Acele etmek elinde değilse her bölüm için ne kadar süre harcayacağını belirle ve her kartın veya paragrafın başına dakika süresini yaz. Temponu kontrol etmek için bir saatin yakınında çalış.[7]
 5. 5
  Okumadan yapana kadar konuşmanı bir aynanın karşısında yap. Konuşmanı sesli olarak okumaya başla, ardından sayfaya gittikçe daha az bakarak aynadaki yansımanla göz teması kur. Nihayetinde, sadece kartlarda yazan notlara bakarak konuşmanı yapabilir kıvama gelmelisin.
  • Ana fikri oturttuktan sonra her seferinde biraz daha farklı kelimeler kullan. Motamot ezbere kapılmamaya çalış; yazılı fikri iletmek için yeni ifadeler kullanmak konuşmanın daha doğal olmasını sağlayacaktır.
 6. 6
  İçeriğe aşina olduktan sonra diğer detaylara dikkat et. Her fikri hatırlayabildikten ve onları düzgün bir şekilde bağlayabildikten sonra aynaya daha yakından bak ve gördüğün meseleleri düzelt.
  • Yüzün sabit ve mekanik gözüküyorsa çeşitli yüz ifadelerine çalış.[8]
  • Sesinin tonunu da çeşitlendirmeye çalış. Her kelimeyi hafızandan okuyormuş gibi gözükme; sıradan bir konuşmada konuşuyor gibi yap.
 7. 7
  Test seyircisinin önünde alıştırma yap. Aile üyelerini ya da arkadaşlarını topla ve onlardan seni dinlemelerini rica et. Muhtemelen gergin hissedeceksin, fakat alıştırma yaptıkça asıl konuşma için kendine güvenin gelecektir.
  • Konuşma boyunca farklı dinleyicilerle göz teması kurmaya çalış. Bir kişiye çok uzun süre bakma.
  • Bir köşede ya da büyük bir nesnenin yanında dikilerek saklanma dürtüsüne diren.
  • Kıpırdanma, ayağını yere vurma gibi gergin olduğunu gösteren hareketler yapma. Gerginlikten kurtulmak için sahnede yavaşça ileri geri yürümeyi dene.
 8. 8
  Daha fazla alıştırma yapmak için geri bildirimlerini kullan. Seni dinleyenler konuşma tarzın veya ifadelerinle ilgili hiç aklına bile gelmeyen sorunları fark edebilir. Onların tavsiyelerini nezaketle dinle; neticede neyi geliştirmen gerektiğini sana bildirerek sana bir iyilik yapıyorlar.
 9. 9
  Konuşma gününde kendine güven duy. Konuşmadan önceki gece mideni rahatsız etmeyecek ve seni doyuracak kadar, rahatlatıcı yemekler ye ve erkenden yat. Konuşmadan önceki saatlerde başka etkinlikler yaparak konuşmayı aklından çıkar.
  • Güzel giyinmek öz güvenini artıracak ve dinleyicilerinin saygısını ve ilgisini kazandıracaktır.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı

 1. 1
  Uygun bir tema seç (seçim konuşması için). Kısa bir süreyi özelliklerini anlatmaya ayırmalısın, ancak konuşmanın büyük kısmı seçilmen durumunda neleri değiştirmeyi ya da başarmayı planladığına odaklanmalıdır. Yapabiliyorsan, bunları unutulmaz bir kategoride veya şık bir mesajda toplamayı dene.
 2. 2
  Uygun bir tema seç (mezuniyet konuşması için). Aşağıda sık kullanılan temalara birkaç örnek verilmiştir, ancak bunlardan birini daha özellikli ve özgün bir konuya dönüştürmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışman gerekir:[9]
  • Okuldaki ilk günün gibi sınıfça paylaştığınız ve birçok kişinin bağ kuracağı kişisel hatıralar.
  • Engelleri aşmak. Sınıf arkadaşlarının akademisyenler, finans ve sağlık ile ilgili sorunların üstesinden nasıl geldiği ve herkesin burada olmaktan ne kadar gurur duydukları hakkında konuş.
  • Sınıf arkadaşlarının çeşitliliği ve okulundaki deneyim, kişilik ve ilgi alanlarının zengin çeşitliliğini övmek. İnsanların dünyada nasıl iyi işler yapmaya devam edeceklerinden bahset.
 3. 3
  Konuşmanı daha unutulmaz kılacak teknikler kullan. Kendini harika bir yazar olarak görmeyebilirsin, ancak herhangi bir konuşmayı daha çekici hâle getirmek için yapılabilecek şeyler yok değil:[10]
  • Dinleyicilere doğrudan hitap et. Bir cevap beklememen gerekse de, düşünmelerini sağlamak için onlara sorular sor.
  • Üçlü gruplar kullan. İnsan beyni tekrarı ve özellikle üçlüleri sever. Her cümleyi daha yüksek sesle söyleyerek aynı ifadeye sahip üç cümle başlat.
  • Duygulu bir dil kullan. Dinleyicilerinde güçlü bir duygusal tepkiye neden olmaya çalış, onlara gerçekleri sıralama.
 4. 4
  Belirli kişilere teşekkür et, ancak çok uzatma. Konunla alakalıysa öğretmenlerine, ailene veya hayatına dokunan diğer kişilere teşekkür etmelisin. Merak uyandıran bir hikâyenin parçası olmadığı sürece çok fazla ayrıntıya girme; yoksa dinleyicileri kolayca sıkabilir veya kafalarını karıştırabilirsin.
 5. 5
  Dinleyicilerin anlayacağı göndermeler yap ve diğerlerinden kaçın. Popüler bir filmden bir alıntıya yer vermek veya okulundaki ünlü bir olaya gönderme yapmak dinleyicileri heyecanlandıracaktır; fakat bu tekniği yalnızca birkaç kez kullanmalısın.
  • Sadece birkaç arkadaşının anlayacağı hikâyeler anlatma. Odada ebeveynler de varsa tüm sınıfının anlayacağı göndermeler dahi az kullanılmalıdır.
 6. 6
  Klişelerden uzak dur. Her konuşmada, özellikle mezuniyet konuşmalarında, aynı eski sözler ortaya çıkar. Bunları asgaride tutabilirsen farkını gösterirsin. Mezuniyet ve seçim konuşmalarında fazla kullanılan birkaç cümle şunlardır:[11]
  • Dünyayı değiştirin!
  • Bugün eğitiminizin son değil, ilk günü.
  • Gelecek sizin.
  • Seçilirsem öğrencilerin sesi olacağım.
  • Değişim zamanı!
 7. 7
  Kimseyi aşağılama ya da rencide etme. Bir konuşma, şaka yollu bile olsa başka bir öğrenciye sataşmak için bir fırsat değildir. Bir seçimde bile, rakibine saldırmaktansa kendi niteliklerine odaklanarak daha fazla saygı kazanırsın.
  • Lise mezuniyet konuşması yapıyorsan sınıfındaki herkesin üniversiteye gitmeyeceğini unutma. Eğitiminin sayesinde "kötü" bir mesleğe sahip olmaktan kurtulmakla ilgili şaka yapma; dinleyicilerin arasında bu işi yapan bir ebeveyn olabilir.[12]
  Reklam

İpuçları

 • Dinleyici kitlesine bak, bir kişiye odaklanma.
 • Seni dinleyenleri rencide etmediğinden veya utandırmadığından emin ol.
 • Başlamadan önce duvarda odaklanacağın bir nokta seç. Konuşma boyunca her cümleden sonra o noktaya bak. Bu, seni dinleyenlere ve öğretmenine göz teması kurabildiğini gösterecektir!
 • Konuşmana daima aşina ol; ona çalış ve onu ezberle.
 • Seni dinleyenleri eğlendirecek ifadeler kullan.
 • Vücut dilin çok önemlidir!
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kâğıt
 • Kalem
 • Not kartları

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Silindirin Hacmi Nasıl HesaplanırBir Silindirin Hacmi Nasıl Hesaplanır?
İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunurİkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Ses Nasıl Kalıcı Olarak KalınlaştırılırSes Nasıl Kalıcı Olarak Kalınlaştırılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 91 kişi çalıştı.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 959 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam