Alüminyum; tavadan tut da bisiklet tekerleğine kadar birçok şeyin yapımında kullanılan çok amaçlı bir malzemedir. Ne yazık ki alüminyumun zaman içinde oksitlenme eğilimi vardır. Yani üzerinde mat, gri bir birikim oluşur. Oksitlenmenin oluşmaya başladığını gördüğünde, gidermek için uygulayabileceğin birkaç şey var. Öncelikle yüzeyinde herhangi bir kalıntı kalmasını önlemek için alüminyumu temizleyerek ve ovalayarak başla. Sonra oksitlenmeyi gidermek için alüminyumu asitli temizleyicilerle temizle ve ovala.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Alüminyumu Temizlemek

 1. 1
  Alüminyum yüzeyi ovala. Oksitlenmiş alüminyumu temizlemeye, alüminyumu durulayıp yüzeyindeki tozu ve kiri gidererek başla. Eğer alüminyum bir tava ya da tencereyi temizliyorsan bunları basınçlı bir su akışının altına tut. Eğer alüminyum tekerlekleri ya da dış cephe kaplamalarını temizliyorsan alüminyumu nemli bir bezle sil ya da alüminyumun üzerine hortumla su tut.[1]
 2. 2
  Sabun ve suyla iyice yıka. Alüminyum sırf suyla durulandıktan sonra temiz görünüyorsa doğal temizleyicilerle temizliğe geçebilirsin. Hâlâ kirli görünüyorsa ya da oksitlenmenin üstünde kirler birikmişse alüminyumun yüzeyini yumuşak kıllı bir fırça ya da ovma pediyle, sabunlu sıcak su kullanarak temizle.
 3. 3
  Alüminyumu derinlemesine temizle. Alüminyumun üstünde birikmiş inatçı kir ya da yiyecek kalıntılarını yüzeyden kazımak için sıcak su ve bir spatula kullan. Eğer bir alüminyum tencereyi temizliyorsan içine birkaç parmak su koy, sonra tencereyi ocağın üstüne yerleştirip yaklaşık beş dakika kaynat. Sonra tencereyi ocaktan al, suyun biraz soğumasını bekle ve su hâlâ tencerenin içindeyken düz kenarlı spatula kullanarak tencere içinde birikenleri kazı.[2]
  • Alüminyum tekerlekleri ya da cephe kaplamalarını yıkıyorsan bir bezi sıcak suya batır, sonra biriken kirlerin üstünde bekletip gevşemesini sağla. Ardından düz bir spatula kullanarak kiri kazı.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal Temizlik Malzemeleri Kullanmak

 1. 1
  Sirke kullan. Eğer bir alüminyum tencereyi temizliyorsan tencereyi suyla doldur, sonra suyun her litresi için 2 çorba kaşığı (30 ml) sirke ekle. Sirkeli suyu kaynat, 15 dakika boyunca kaynamaya bırak, sonra dök. Tüm oksitlenmeyi gidermek için bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.[3]
  • Eğer küçük bir alüminyum nesneyi temizliyorsan bir tencerede su ve sirke karışımını kaynat, sonra tencereyi ocağın üstünden alıp alüminyum nesneyi içine at. 15 dakika orada kalsın, sonra çıkarıp durula.
  • Geniş bir alüminyum yüzeyi temizliyorsan bir bezi sirkeye batır, sonra oksitlenmenin üzerini sil. Yumuşak uçlu bir fırçayla ovala, sonra nemli bir bez kullanarak sirkeyi ve dökülen oksitlenmeyi al.
  • Alüminyumun yüzeyini ovalamak için zımpara kâğıdı ya da çelik yünü gibi aşındırıcı malzemeler kullanma. Bunlar oksitlenmeyi temizleyebilir ama alüminyumun yüzeyini çizer ve gelecekte oksidasyonu temizlemeyi zorlaştırır.
  Kadi Dulude

  Kadi Dulude

  Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
  Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır.
  Kadi Dulude
  Kadi Dulude
  Temizlik ve Organizasyon Uzmanı

  Uzman İpucu: Alüminyumu zımpara kâğıdıyla hafifçe zımparalamayı ya da karbonat ve su karışımına batırılmış bir sünger kullanmayı deneyebilirsin.

 2. 2
  Limon suyu kullan. Sirkeyle yaptığın aynı temizlik işlemini bu defa limon suyuyla yap. Eğer küçük bir yüzeyi temizliyorsan dilimlenmiş limonu oksitlenmiş yüzeye sürüp bezle silebilirsin de. Eğer inatçı bir oksidasyonu temizliyorsan limon dilimini tuza batırarak aşındırıcılığı artırabilirsin.[4]
  • Çoğu bakkal ve markette küçük şişeler hâlinde limon suyu bulabilirsin. Bu, limonların suyunu tek tek sıkmaktan daha kolay bir alternatif.
 3. 3
  Krem tartarla temizle. Oksidasyonu temizlemek için limon ve sirkedeki yöntemin aynısını bu defa krem tartar ile uygula. Eğer geniş bir oksidasyonu temizliyorsan bir bezi ıslat, üstüne az miktarda krem tartar sür, sonra yüzeyi ovala. Sonra da yumuşak kıllı bir fırçayla krem tartarı ovalayarak yüzeyden uzaklaştır.[5]
 4. 4
  Asitli bir şey pişir. Eğer bir alüminyum tenceredeki oksitlenmeyi temizleyeceksen tencerede domates, dilimlenmiş elma, limon dilimi ya da ravent gibi asitli bir şey pişir. Tencereyi ocağın üstüne koy, içine bu asitli gıdalardan birini ve oksitlenmiş bölgeyi örtecek kadar su koy. Suyu kaynat, sonra ocağın üstünden alıp içindeki her şeyi dök.
  • Oksitlenme de tencereden çıkacağı için, pişirdiğin bu yiyecekleri yememelisin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ticari Temizlik Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Alüminyum temizleyici kullan. Piyasada özellikle alüminyum temizlemek üzere formüle edilmiş çok sayıda temizlik malzemesi bulunuyor. Yukarıdaki yöntemlerle temizleyebildiğin kadar oksitlenmeyi temizledikten sonra eldiven tak ve ticari alüminyum temizleyicileri, ambalajında yazıldığı biçimde uygula.[6]
  • Sadece alüminyum için yapılmış ticari temizleyicileri kullan. Birçok ticari temizleyicide amonyak, trisodyum fosfat ve alüminyuma zarar verebilecek diğer kimyasal maddeler bulunur.
 2. 2
  Metal parlatma pastası kullan. Parlatıcı pastalar yüzeyleri parlak hâle getirmenin yanı sıra, alüminyumun yüzeyini temizleyip oksitlenmeyi sökebilir. Alüminyum üzerinde güvenle kullanılabilecek bir metal parlatma pastası al ve oksitlenmiş bölge üzerinde, ambalajındaki talimatlara uygun biçimde kullan.[7]
 3. 3
  Temizlik sonrası cila uygula. Kullandığın alüminyum nesnenin türüne ya da yüzeyine bağlı olarak, temizlik sonrasında gelecekte oksitlenmeyi engellemek üzere otomobil cilası kullanabilirsin. Cilayı otomobil ya da bisiklet tekerleği, dış cephe kaplaması ya da bahçe mobilyalarında kullan ama alüminyum kap kacakta kullanma.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Eğer alüminyum bir tavayı ya da tencereyi temizliyorsan bunu çok iyi temizle ve ticari temizleyiciler yerine doğal yöntemleri tercih et.
 • Ticari temizleyicileri evin dışında ya da iyi havalandırmalı bir odada uygula.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bulaşık deterjanı
 • Düz kenarlı spatula
 • Sirke
 • Limon suyu
 • Krem tartar
 • Temiz bez
 • Alüminyum temizleyici
 • Alüminyum parlatma pastası
 • Otomobil cilası

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kadi Dulude
Ortak yazarlar :
Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kadi Dulude. Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır. Bu makale 35.178 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 35.178 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam