Odan buz gibi olduğu için geceleri gözüne uyku girmiyor mu? Sabahları işe veya okula gitmek için hazırlanırken dişlerin birbirine mi vuruyor? Artık dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun dişlerinin takırdaması gerekmiyor çünkü birkaç basit tüyoyla odayı ısıtmak daima mümkün. En iyisi de bu çözümlerin birçoğunun bedava ya da çok ucuz olması ve paranı sokağa savurmadan da sıcacık bir konfor sunması.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Ucuz ya da Ücretsiz Çözümler

 1. 1
  Odanı güneş ışığıyla ısıtmak için pencereleri ve jaluzileri kullan. Odanı daha sıcak tutmanın en kolay yollarından biri, doğa ananın orijinal ısıtıcısı olan güneşten faydalanmaktır. Genel olarak, gündüzleri odana mümkün olduğunca fazla sıcak güneş ışığı girmesine izin vermen ve geceleri o sıcaklığın kaçmasını engellemen gerekir. En iyi sonuç için güneşin odana hangi pencereden girdiğini de bilmelisin. Genelde bunlar Kuzey Yarı Küre’de güneye, Güney Yarı Küre’deyse kuzeye bakan pencerelerdir.[1] İşte kullanabileceğin basit bir örnek plan:
  • Sabah: Okula ya da işe gitmeden önce odanın tüm pencerelerini kapa. Bütün jaluzileri sonuna kadar aç.
  • Öğle: İçeri güneşin girmediği saate kadar jaluzileri açık bırak. Hava kararıp soğumaya başlar başlamaz jaluzileri kapat.
  • Gece: Isıyı gece boyu korumak için jaluzileri ve pencereleri kapalı tut.
 2. 2
  Enerji harcamadan ısınmak için kat kat giyin. Evdeki alışkanlıkların iklim üstündeki etkisinin giderek büyük bir kaygıya dönüştüğü dünyamızda, çevreye dikkat eden çoğu tüketici odayı değil insanı ısıt düsturunu benimsiyor. Evdeyken ceket, palto ya da eşofman giymek, ısıtmak için hiç enerji harcamadan (ve yakıt faturasını bir kuruş bile şişirmeden) sıcak kalmanın harika bir yoludur.
  • Eğer odan geceleri çok soğuk oluyorsa gece kat kat giyinmeyi deneyebilirsin. Kimileri bunu rahatsız edici bulsa da eşofman ve "kapüşonlu" sweatshirt’ler genelde konfordan ödün vermeksizin en fazla sıcaklığı sunar.
  • En fazla ısıyı hapsedenler, polyester ya da suni ipek gibi "nefes almayan" yapay kumaşlardır (o yüzden bunları yazın giymek insanı çok rahatsız eder).
 3. 3
  Yatağına sıcak su torbası koy. Dünyadaki en berbat hislerden biri, üstünde pijamalarınla buz gibi bir odaya girmek ve buz kalıbından farksız bir yatağa yatmaktır. Sen içine girer girmez yatağın ısınmaya başlar ama bu korkunç hissi yaşamamak için yatağı, sen yatmadan önce ısıtabilirsin. Bir sıcak su torbası bunu yapmanın harika bir yoludur. Tek yapman gereken torbayı kaynar suyla doldurup ağzını sıkıca kapatmak ve yatağa yatmadan 15 dakika önce, örtünün altına koymak. Torba soğudukça ısıyı yatağına yayacak ve yattığın zaman sıcacık olmasını sağlayacaktır.
  • Tıbbi su torbalarını birçok eczanede 50-100 TL arası değişen fiyatlarla bulabilirsin.
  • Suyu mikrodalga fırında ısıtacaksan (seramik ya da cam kâse gibi) mikrodalgaya dayanıklı bir kap kullandığından emin ol.
 4. 4
  Yedek battaniyeyle hava cereyanını kes. Bir odayı ısıtmaya çalışırken isteyeceğin son şey, serin havanın odaya sızmasıyla oluşan cereyandır. Bunu önlemek için, daha kalıcı bir çözümü (mesela hava sızdıran pencereyi tamir ettirmek gibi) beklerken cereyan yapan yerleri yedek örtülerle ya da bezlerle tıka. Eğer oda çok cereyan yapıyorsa bu basit çözüm büyük fark yaratabilir.
  • Odada cereyan olup olmadığından emin değil misin? Keşfetmenin birkaç yolu var. Bunlardan biri, elini kapı ya da penceredeki açıklıklara yaklaştırıp hava hareketi var mı, diye bakmak. İstersen bir mum da kullanabilirsin; eğer mumun alevi, açıklıklara yaklaştırınca titreşiyorsa hava akımı var demektir
  • Daha fazla fikir için Amerikan Hükûmeti’nin cereyan saptama ipuçlarına bakabilirsin: energy.gov
 5. 5
  Mevcut ısıtıcılardan ya da radyatörlerden en iyi şekilde faydalan. Odanda, iş seni sıcak tutmaya geldiğinde hiçbir şey yapmıyor gibi görünen bir ısıtıcı ya da radyatör mü var? Bu ipuçlarını kullanarak verimliliklerini artırabilirsin (ve normalde boşa harcanan paradan tasarruf edebilirsin):
  • Seninle ısıtıcı ya da radyatör arasında başka hiçbir mobilya olmadığından emin ol. Örneğin birçok eski evde radyatörler kanepelerin ardında gizlenmiştir.
  • Radyatörün arkasına (radyatörle aynı büyüklükte) bir alüminyum folyo yerleştir. Bu, normalde duvara aktarılacak olan ısıyı geri yansıtarak odanın geri kalanını ısıtır.
  • Eğer taşınır bir ısıtıcın varsa mümkün olan en küçük yerde kullan ki seni en verimli biçimde ısıtabilsin. Söz gelimi, bir oda ısıtıcısı küçük bir odayı, geniş salondan çok daha iyi ısıtacaktır.
 6. 6
  İnsanları odana davet et. İnsanların aslında yürüyen, konuşan ve etraflarına sürekli ısı saçan biyolojik birer fırın olduğunu unutma. Odaya fazladan bir iki kişi çağırmak büyük fark yaratır. Toplam vücut ısınız ve verdiğiniz nefesin sıcaklığı, odanın ısınmasına katkı sağlayacaktır.
  • Bu yöntemde aklından çıkarmaman gereken iki şey var: Oda ne kadar küçükse ve içindeki insanlar fiziksel olarak ne kadar aktifse oda o kadar çok ısınacaktır. Bir başka deyişle küçük bir odada verilen hareketli bir parti, büyük bir salonda kanepede oturan bir iki kişiden çok daha fazla ısı üretecektir.
  • Eğer arkadaşların meşgulse evcil hayvanlar bile odanı ısıtmaya yarayabilir (soğukkanlı olmadıkları sürece, yani balıklar ve kertenkeleler sayılmaz).
 7. 7
  Bir saç kurutucu al ve yatağına hafifçe sıcak hava üfle. Bu yöntem gülünç gelebilir ama işe yarar. Sonuçta saç kurutucu, fan takılı küçük bir ısıtıcıdır. Sıcak havayı doğrudan yatağına üfleyebilir ya da örtüyü kaldırıp saç kurutma makinesini bunların altına tutarak yatacağın yerde bir sıcak hava cebi oluşmasını sağlayabilirsin.
  • Saç kurutma makinesinin arka kısmındaki sıcak metal parçaların yatak örtüsüne değmesine izin verme, özellikle de bu örtüler erimeye meyilli kumaşlardan (mesela polyesterden) yapılmışsa.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Daha Pahalı Çözümler

 1. 1
  Odana bir ısıtıcı al. Elbette bir ısıtıcın yoksa almayı düşünebilirsin. Çoğu markette bulunan ve prize takılan ısıtıcılar farklı boyutlarda ve güç düzeylerinde olup her büyüklükte oda (ve bütçe) için mantıklı çözümler sunar.
  • Unutma ki mekân ısıtıcılar çok fazla elektrik harcar. Evdeki merkezî ısıtmayı kapatarak aradaki farkı telafi edebilirsin ama mekân ısıtıcıyı sürekli kullanmak elektrik faturanı etkileyebilir.
  • Isıtıcı güvenliğinin temel kurallarına daima uy: Mekân ısıtıcıyı asla gözetimsiz bırakma (uyurken dâhil) ve yakıtla çalışan mekân ısıtıcıları kapalı ortamlarda çalıştırma zira bunlar karbonmonoksit zehirlenmesine yol açabilir.[2]
 2. 2
  Yatağına bir elektrikli battaniye al. Bir zamanlar demode gözüyle bakılan elektrikli battaniyeler sağladıkları konfor (ve tasarruf) sayesinde tekrar moda olmaya başladı. Bu aygıtlar özellikle odan soğuksa çok rahat bir uyku sağlayabilir. Her şeyden önemlisi, prize takılan diğer ısıtıcılardan çok daha az enerji harcarlar. Bir tüketici araştırmasında bu battaniyelerin yarı yarıya ya da dörtte üç oranında enerji tasarrufu sağladığı görülmüştür.[3]
  • Maksimum konfor için, elektrikli battaniyeyi yatağa girmeden birkaç dakika önce çalıştır. Enerji tasarrufu sağlamak için de uykuya dalmadan önce battaniyeyi kapat.
 3. 3
  Daha fazla battaniye kullan. Bazıları için, soğuk havada koca bir örtü yığınının altında olma hissi kadar rahat bir şey yoktur. Ne kadar fazla örtü katmanı kullanırsan vücut sıcaklığın yatakta o kadar hapsolur. Ek katmanlar "ölü ısı" yani etraftaki soğuk havaya sızıp karışmayan sıcak hava cepleri oluşturur.
  • Genel olarak, kalın ve tüylü materyaller (örneğin yün, müflon ya da kaz tüyü) en sıcaklarıdır. Bu materyallerdeki küçük boşluklarda kalan hava, vücuda yakın daha fazla ısıyı hapseder.
  • Unutma ki evde battaniyeye sarınıp dolaşabilirsin. Özellikle de yatağın sıcak huzurundan vazgeçmeye henüz hazır değilsen bu mükemmel bir çözümdür.
 4. 4
  Daha kalın perde kullan. Pencere, odalardaki en yaygın ısı kaybı kaynaklarındandır.[4] Bunu telafi etmek için pencerenin önüne kalın ve ağır perdeler tak ve bunları akşamları hava serinlemeye başlar başlamaz kapat. Perdenin kalın materyali, camdan gerçekleşen ısı kaybını yavaşlatacak ve odanın daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır.
  • Eğer bütçen perde almaya yetmiyorsa pencerelere eski örtüleri asarak da benzer bir etki sağlayabilirsin.
 5. 5
  Çıplak zeminleri (ve duvarları) kapla. Ahşap, fayans ve mermer gibi pürüzsüz, sert yüzeyler ısıyı, halıya göre çok daha az tutar. Hatta yalıtılmamış zeminler bir odadaki toplam ısı kaybının %10’undan sorumlu olabilir.[5] Eğer sabahları kalktığında ayak parmaklarının donmasından bıktıysan yere bir kilim serebilir ve hatta halı döşeyebilirsin. Bu, odanın ısındıktan sonra sıcak kalmasına yardımcı olacaktır çünkü halı döşeli bir oda, çıplak zeminli bir odaya göre ısıtıcı kapatıldıktan sonra daha uzun süre sıcak kalır.
  • Bazen bu etkiyi artırmak için duvarların bir kısmını halı benzeri materyallerle kaplayabilirsin. Duvar halıları ve dekoratif kilimler gibi şeyler duvarlara asıldıklarında harika durur ve odanın biraz daha sıcak olmasını sağlar.
 6. 6
  Daha iyi yalıtıma yatırım yap. Büyük bir yatırım olmasına rağmen, eve yeni yatırım yapmak uzun vadede masrafını telafi eden bir proje olabilir çünkü bu, ısıtma faturalarını (özellikle de cereyanın çok olduğu eski evlerde) hatırı sayılır biçimde düşürebilir. Elbette bir diğer faydası da daha rahat ve daha sıcak olman. Aralarında seçim yapabileceğin birkaç yalıtım tipi şunlardır:
  • Duvar yalıtımı (fiberglas vb.)
  • Pencere yalıtımı (iki ya da üç camlı pencereler, koruyucu filmler vb.)
  • Kapı yalıtımı (cereyan önleyici, kapı altı tıkaçları vb.)
  • Her ev farklıdır, o yüzden de yapılması gereken iş miktarı evden eve büyük farklılık gösterebilir. Herhangi bir karara varmadan önce deneyimli bir ustayla (ya da ustalarla) görüşüp proje için tahminî fiyat al ki sana en uygun çözümün hangisi olduğuna karar verebilesin.
  Reklam

İpuçları

 • Sıcak ve rahatlatıcı bir uyku öncesi içeceği olarak, uykunu kaçırmayacak sıcak bir şeyler iç; örneğin kafeinsiz çay.
 • Başını sıcak tutmak için vücut sıcaklığından ödün verme. Bilim insanları, insanların vücut ısısının yarısından fazlasını başından kaybettiği efsanesini çürütmüştür.[6]
 • Odanda şömine varsa bacadan da sıcak hava kaybediyor olabilirsin. Bir baca balonu alıp bacayı tıkamayı dene ki cereyan yapmasın. Fakat tekrar ateş yakmadan önce balonu çıkarmayı sakın unutma!
 • İster inan ister inanma, bazı insanlar yataklarını ısıtacakları zaman sıcak su torbasına su değil de temiz ve kuru kiraz çekirdeği dolduruyor.
 • Pencerelerin sıkıca kapandığından emin ol.
 • Isınmanın bir yolu da eski bir çoraba doldurduğun bir avuç pirinci ısıtarak kendine bir ısı pedi yapmaktır. Ayrıca kıyafetlerini de kurutucuya atıp 15 dakika boyunca ısıt. Yattığında sıcacık olacaksın.
Reklam

Uyarılar

 • Kendini kullandığın radyatörle, ısıtıcıyla ya da sıcak su torbasıyla yakmamaya dikkat et.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sıcak tutan kıyafetler
 • Isıtıcı
 • Battaniye
 • İçecek sıcak bir şey

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 28 kişi çalıştı. Bu makale 16.299 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 16.299 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam