Bir kişi tarafından engellenip engellenmediğini öğrenmek rahatsız edici bir süreç olabilir. Engellendiğini düşünüyorsan ve bunu öyle veya böyle doğrulaman gerekiyorsa bunu kişini birkaç kez arayıp aramanın nasıl bittiğini dinleyerek yapabilirsin. Kişinin seni engellediğini fark edersen ve onu aramaya devam edersen kişi taciz ettiğin için seni şikâyet edebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Engellenip Engellenmediğini Anlamak

 1. 1
  Seni engellediğinden şüphelendiğin kişiyi ara. Bir kişinin seni engelleyip engellemediğini genelde mesaj göndererek anlayamazsın; bu yüzden onu araman gerekir. [1]
 2. 2
  Aramanın nasıl bittiğini dinle. Arama bir çalmadan sonra bitiyorsa (veya bazı durumlarda yarım çalmadan sonra) ve telesekretere yönlendiriliyorsan ya engellenmişsindir ya da kişinin telefonunun şarjı bitmiştir. [2]
  • Kişinin operatörüne bağlı olarak kişiye ulaşılamadığına dair bir mesaj duyabilirsin. [3]
  • Kişi aramana cevap verirse tabii ki engellenmemişsindir.
 3. 3
  Doğrulamak için kişini tekrar ara. Bazen hatta sorun olmasa ve telefonun engelli olmasa bile çağrı telesekretere düşebilir; tekrar aramak çağrının bitişini doğrular.
  • Çağrın bir veya daha az bir çalmanın ardından bitiyorsa ve telesekretere düşüyorsa kişinin kesin şarjı bitmiştir ya da çağrılarını engellemiştir.
 4. 4
  Kişini gizli bir numaradan tekrar ara. Bunu, kişinin telefon numarasından önce "#31#" yazarak yapabilirsin. Kimsenin gizli numaradan gelen bir çağrıyı açacağını beklemesen de bu, kişinin telefonunun durumunu doğrular:
  • Çağrı normal bir şekilde gerçekleşiyorsa (beş veya daha fazla kez çalıyorsa) kişin numaranı engellemiştir.
  • Çağrı bir veya daha az çalmanın ardından kesilmeye ve telesekretere düşmeye devam ediyorsa kişinin telefonunun şarjı bitmiştir.
 5. 5
  Bir arkadaşından kişinin numarasını aramasını iste. Engellendiğini anladıysan ama bunun sözlü olarak doğrulanmasını istiyorsan bir arkadaşından kişini aramasını ve durum hakkında onunla konuşmasını isteyebilirsin. Bunu yapmayı çok istesen de bunun, seni engelleyen kişiyle arkadaşın arasındaki ilişkiye zarar verebileceğini unutma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Engellemeyi Aşmak

 1. 1
  Muhtemel sonuçları bil. Yanlışlıkla engellendiysen kişi muhtemelen senden haber almak ister. Ancak seninle arasına mesafe koymak amacıyla yapılan bir engellemeyi aşmaya çalışmak taciz olarak algılanabilir. Devam etmeden önce, bir engeli aşmanın yasal olup olmadığını öğren.
 2. 2
  Telefon numaranı gizle. Bunu aramaya çalıştığın numaradan önce "#31#" yazarak yapabilirsin; bu, aramanın gizli numara olarak çıkmasını sağlar.
  • Çoğu insan "Gizli" veya "Bilinmeyen" bir numaranın aradığını görünce telefonu açmaz; çünkü tele-pazarlamacılar, aranmaması gerekenler listesindeki numarala ulaşmak için bu taktiği kullanır.
 3. 3
  Kişine bir hızlı mesajlaşma hizmetini kullanarak mesaj at. Mesela kişin de senin gibi Facebook kullanıyorsa ona ulaşmak için Messenger’ı kullanabilirsin. Aynı şey WhatsApp, Viber, Skype veya ortak kullandığınız diğer tüm hızlı mesajlaşma hizmetleri için geçerlidir.
 4. 4
  Sesli mesaj bırak. Kişin aramana veya sesli mesajına dair bir bildirim almasa da mesaj onun telefonuna yine de gider. Bu açığı gerekirse önemli durumlarda onunla iletişime geçmek için kullanabilirsin. [4]
 5. 5
  Sosyal medya üzerinden iletişime geçmeyi dene. Seni engelleyen biriyle kesinlikle iletişime geçmen gerekirse ona e-posta gönderebilirsin veya çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden mesaj atabilirsin. Durumunun aciliyetini göz önünde bulundur: Yalnızca seni engellediği için kızgınsan sen ve kişin biraz sakinleşene kadar bu işin peşini bırakman en iyisidir.
  Reklam

İpuçları

 • Birinin seni engellediğini fark edersen onunla iletişime geçmeyi denemeden önce bunun sebebini anlamaya zaman ayır.
Reklam

Uyarılar

 • Seni engelleyen birini aramaya çalışmak (bunu özellikle de bizzat yapmak) taciz olarak görülebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 71.135 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 71.135 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam